تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۳ - ۱:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خطر شبکه‌های اجتماعی تلگرام به مراتب بیشتر از اینترنت است/ پیشگیری از طریق آموزش در مدارس باید آغاز شود

انتخاب درست و مناسب استفاده از رسانه و نوع محتوای قابل دریافت برای خانواده و به خصوص کودکان نقش بسیار موثری بر سلامت و امنیت اعضای خانواده در اینترنت دارد.

به گزارش سیمرغ ما، ارتباط از طریق فضای مجازی در این سال‌ها میان نسل جوان جامعه به صورت درخور توجهی رونق پیدا کرد و این شبکه‌های اجتماعی در ابعاد مختلف، زندگی فردی و اجتماعی را تحت کنترل خود در آورده‌اند. در برخی موارد در شکل‌دهی به هویت نقش دارند و حتی ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جوامع را به تسلط خود در آورده‌اند.

 

با توجه به نقش شبکه‌های اجتماعی در زندگی، نمی‌توان آنها را دور از خود بدانیم و در حال حاضر اینترنت ابزاری مناسب برای توسعه افکار و اندیشه‌های بشری محسوب می‌شود، به شرط آن که در راه صحیح استفاده شود.

 

آگاهی، شرط اول ورود به عرصه‌های مجازی

افراد باید برای ورود به دنیای مجازی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشند تا دچار مشکلات مالی و اجتماعی نشوند.

 

کارشناس مسائل خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار ما، درباره آسیب‌های فضای مجازی می‌گوید: جهانی شدن نظام آموزشی بحران‌های جدی را پیش‌رو دارد، و با بهره‌گیری صحیح واستفاده بهینه از فناوری‌های جدید ارتباطی، نظیر اینترنت و از طریق ایجاد جذابیت در مطالب و مواد آموزشی، توانایی تولید و بازتولید اطلاعات را می‌توان کسب کرد و از این طریق، نه تنها در مواجهه با این فرایند رانده نشد، بلکه در تحولات جهانی نقش آفرینی کرد.

 

سهیلا حجازی افزود: انتخاب درست و مناسب استفاده از رسانه و نوع محتوای قابل دریافت برای خانواده و به خصوص کودکان، نقش بسیار موثری بر سلامت و امنیت اعضاء خانواده در اینترنت دارد.

 

حجازی تصریح کرد: آشنایی با ابزارهای کنترل والدین و تنظیمات امنیتی تلفن همراه و رایانه نیز یکی از موضوعات مرتبط با سواد رسانه‌ای است که تاثیر بسیاری بر سلامت و امنیت خانواده در اینترنت دارد.

 

شکستن حریم اخلاق رو در رو، اما نه چهره به چهره

وی با بیان اینکه آن چه می‌تواند در اینترنت خطرناک تلقی شود، ارتباطی است که از طریق اتاق‌های گفتگو بین افراد برقرار می‌شود، افزود: در برخی موارد این ارتباط‌ها صدمات فراوانی به وجود می‌آورد و این اتاق‌های گفتگو، که معمولاً در آن‌ها امکان ارتباط با نام‌های جعلی ومجهول وجود دارد، می‌توانند زمینه‌های لازم را برای ایجاد برخی از مفاسد اجتماعی به وجود آورند و تقریباً راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

 

کارشناس مسائل اجتماعی یادآور شد: به جرأت می توان گفت که خطر شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های موجود در پیام‌رسان‌های موبایل پایه مانند تلگرام به مراتب بیشتر از سایت‌های غیراخلاقی موجود در اینترنت است.

 

وی افزود: بی اطلاعی خانواده‌ها از این موضوع، خطرهایی را به آنان تحمیل می‌کند و نیز از جمله چالش‌های اساسی گسترش فناوری ارتباطات در جهان، در کشورهای در حال توسعه، آسیب‌های فرهنگی واجتماعی است.

 

دانش‌آموزان، بیشترین کاربران و قربانیان شبکه‌های اجتماعی

حجازی راه کار مقابله با آسیب‌های فضای مجاز را در فرهنگ‌سازی دانش‌آموزان دانست و گفت: با توجه به اینکه بیشتر استفاده‌کنندگان از فضای مجازی نوجوانان و جوانان هستند، فرهنگ‌سازی برای کاهش پیامدهای آن ضروری است و لذا اطلاع‌رسانی، آموزش نحوه استفاده صحیح از این فناوری می‌تواند مؤثر باشد.

 

وی توصیه کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی در مدارس برای آگاهی دادن به نوجوانان و جوانان در مورد مزایا و معایب فناوری‌های جدید و نحوه استفاده صحیح از آنها مفید است.

 

یک دانشجوی اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار ما، در باره نقش فضای مجازی در پیش‌برد فعالیت‌هایش می‌گوید: فضای مجازی در برخی موارد ممکن است بسیار خطرناک باشد، اما اگر در مسیر درست استفاده شود بسیار مفید است و در آن‌صورت بسیاری از مشکلات‌مان را حل می‌کند.

 

شبکه‌های اجتماعی، تیغ دو دم

هادی صمیعی، افزود: باوجود اهمیت تلفن همراه در زندگی روزمره، تحقیقات اما استفاده بیش ازحد از تلفن همراه می‌تواند استرس زا باشد.

 

صمیعی تصریح کرد: برخی از مردم به طرزی بی‌رویه از آن استفاده می‌کنند و این امر زندگی شخصی آنها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

 

وی گفت: در حال حاضر تلگرام، که وارد فضای مجازی شده، برای برخی افراد که به‌طور بی‌رویه از آن استفاده می‌کنند، وضعیت ناخوشایندی را بوجود آورده و در برخی موارد زندگی آنان را به تباهی کشانده است.

 

آموزش و فرهنگ‌سازی درست، راه پیشگیری از مخاطرات

این دانشجو افزود: هر فضایی را با آموزش درست می‎توان در خدمت هدف و مقصد صحیح قرار داد.

 

به گزارش خبرنگار ما، ارتباطات سالم در فضای مجازی و لزوم هوشیاری جوانان و خانواده‌ها به تهدیدات فضای سایبری در درجه نخست اولویت قرار دارد.

 

پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و توجه والدین به رفتار فرزندان بسیار مهم است و برای جلوگیری از هم پاشیدگی خانواده‌ها، والدین باید تا حدودی به فناوری‌های روز دنیا آگاه باشند که تغییر در رفتار فرزندان به معنای ایجاد تغییر در طرز فکر آنها است و هنگامی که بنیان فکری و شخصیت آنها به صورت ناصحیح شکل گیرد، راه نفوذ شیادان به حریم خصوصی افراد و محیط امن خانواده باز می‌شود.

 

چنانچه خانواده‌ها به شیوه‌های جدید ارتباط فرزندان خود آگاهی و شناخت کافی و لازم را داشته باشند، از انجام بسیاری از جرایم و ارتباطات پنهانی آنان جلوگیری به عمل می‌آید.

ارسال دیدگاه