تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۲۱ - ۹:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توجه به بخش کشاورزی و راه‌های ارتباطی محور توسعه شهرستان سیمرغ

فرماندار سیمرغ در جلسه شورای اداری این شهرستان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، گفت: محور توسعه شهرستان سیمرغ در دو بخش کشاورزی و راه‌های ارتباطی است.

به گزارش سیمرغ ما، فرماندار سیمرغ بعدازظهر دیروز در جلسه شورای اداری این شهرستان که با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار شد، اظهار کرد: سیمرغ یکی از شهرستان‌های جدیدالتاسیس استان مازندران است که از سال ۹۱ به برکت شهید ملی این دیار «امیر سرلشگر خلبان شهید احمد کشوری» در غالب بیستمین شهرستان این استان تأسیس شد.


وی با بیان اینکه محور توسعه شهرستان سیمرغ در دو بخش کشاورزی و راه‌های ارتباطی است، افزود: سیمرغ یکی از شهرستان‌های مستعد در بخش کشاورزی این استان است چراکه کمتر از نیم درصد خاک استان و همچنین کمتر از یک درصد جمعیت مازندران را دارد، ولی با این حال بیش از ۴ درصد از اراضی حاصلخیز مازندران در شهرستان سیمرغ است.

 

فرماندار سیمرغ ادامه داد: باید تلاش شود تا با فراهم آوردن زیرساخت‌های مورد نیاز بخش کشاورزی، زمینه برای بهره‌بری بیشتر کشاورزان فراهم شود.

 

وی با بیان اینکه باید با نگاه و عنایت ویژه به مسائل و مشکلات این شهرستان پرداخته شود، تصریح کرد: همچنین یکی از مشکلات زیرساختی در این حوزه مشکل آب‌های سطحی و ماندآبی است که باعث رنجش کشاورزان می‌‌شود که حتی برداشت یک دوره محصول را هم برای کشاورزان سخت می‌کند.

 

یداله‌پور با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌ها با ایجاد زهکش‌ فراهم شوند و به عنوان یک پروژه مورد توجه قرار گیرند، اذعان کرد: با این رویکرد، کشاورزان می‌توانند از اراضی کشاورزی خود تا سه مرحله برداشت محصول داشته باشند که این امر سبب بهبود وضعیت معیشتی خانواده‌ها خواهد شد که قطعا در پی آن شاهد بهبود وضعیت اقتصادی شهرستان خواهیم بود.


وی با بیان این که پروژه زهکش‌های اراضی کشاورزی جزء پروژه‌های نیمه تمام این شهرستان است، بیان کرد: حدود یک کیلومتر از زهکش در سطح اراضی کشاورزی احداث شد و برای نجات باقی اراضی از مشکل ماندابی، نیاز به حدود ۹ کیلومتر زهکش است که اعتباری بالغ بر ۴۵ میلیارد ریال نیاز است.

 

فرماندار سیمرغ درخصوص محور دوم توسعه این شهرستان گفت: خوشبختانه سیمرغ به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نقطه‌ای واقع شده که پل ارتباطی شهرستان‌های غرب استان به مرکز و شرق استان است و به نوعی غرب و شرق استان را به هم رینگ می‌کند.

 

این مسئول ادامه داد: رینگ کردن غرب و شرق استان مشروط بر این است که تعریض و توسعه محورهای ارتباطی مورد توجه قرار گیرد.

 

یداله‌پور تصریح کرد: محورهای ارتباطی سیمرغ به بخش بهنمیر، سیمرغ به جویبار و ساری، سیمرغ به قائم‌شهر جزء پروژه‌های ملی ویژه بوده که مصوب و تعریف شده است.

 

وی تاکید کرد: امیدواریم که ۱۰۰ درصد تخصیص اعتبار این پروژه‌ها در سال جاری برنامه‌ریزی و جزء پروژه‌های سفر رئیس‌جمهور به مازندران دیده شود.

 

فرماندار سیمرغ در ادامه با طرح درخواست اضافه شدن راه ارتباطی سیمرغ به بابل در حوزه راه‌های ارتباطی این شهرستان، عنوان کرد: اگر این اتفاق رخ دهد بخش عمده‌ای از بار ترافیکی شهرستان‌های بابل و قائم‌شهر به مرکز استان حل و دسترسی مردم غرب استان به مرکز و شرق استان با بار ترافیکی بسیار پایین میسر می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به مستقر نشدن برخی ادارت در شهرستان سیمرغ گفت: حدود سه سال از تاسیس سیمرغ می‌گذرد، اما متاسفانه هنوز بسیاری از ادارات زیربنایی در این شهرستان مستقر نشدند.

 

یداله‌پور با بیان این که اکثر ادارت کل دلیل مستقر نشدن ادارات زیرمجموعه خود را بحث منع توسعه تشکیلات اداری می‌دانند، خواستار توجه ویژه هیئت دولت در این خصوص شد تا دستورالعملی تهیه شود که شهرستان‌های جدید التاسیس از این موضوع، معاف شوند.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات حوزه آموزش‌ و پرورش سیمرغ بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در این حوزه بحث خانه معلم است که زمین مورد نیاز برای احداث موجود اما از نظر اعتبار دچار مشکلاتی هستیم که مساعدت دولت را می‌طلبد.


فرماندار سیمرغ همچنین تأمین ۲ دستگاه اتوبوس برای اداره آموزش‌ و پرورش و صدور مجوز برای تأسیس دبیرستان حرفه‌ای استثنایی را جزء دیگر درخواست‌های این شهرستان در حوزه آموزش‌ و پرورش عنوان کرد.

 

یداله‌پور در پایان گفت: مسائل و مشکلات شهرستان سیمرغ در غالب ۱۴ بند تهیه‌ شد که برای بررسی بیشتر در اختیار وزیر آموزش‌ و پرورش قرار خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه