تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۹ - ۱۲:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ضرورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی/ شکل گرفتن پویش ۲۴-۲۶ در سیمرغ

افزایش مصرف انرژی و رشد فزاینده آن در کنار منابع محدود، توجه به‌ضرورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را تأکید می‌کند.

به گزارش سیمرغ ما، با پیشرفت‌هایی که امروز در زمینه‌های مختلف شاهد آن هستیم و هر روز هم از گوشه و کنار دنیا خبرهایی از پیشرفت فن‌آوری در زمینه‌های مختلف به گوش می‌رسد شاهد رفاه روزافزون در زندگی انسان‌ها هستیم که مثال ساده آن وجود لوازم و وسایل مختلف رفاهی در اطراف ما است، وسایلی که هر کدام با کار کردن به نوعی وابسته به انرژی‌های مختلف هستند.

 

به سبب همین اهمیت حیاتی انرژی که در زندگی ما نقش دارد لازم است تا شناخت بیشتری از منابع انرژی به دست آوریم و از لوازمی که رفاه را به زندگی جوامع امروزی آورده به درستی استفاده کنیم تا این شیوه‌ها و اهمیت صرفه‌جویی در فرزندانمان هم پایه گذاری شود.

 

خشکسالی واقعیتی تلخی است که طی سال‌های اخیر در مازندران شاهد آن هستیم که از این رو اهمیت صرفه‌جویی انرژی برق در زندگی ما نمایان می‌شود.

 

شاید زمانی که صحبت از خشک‌سالی به میان می‌آید، اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند کمبود آب و ضرورت صرفه‌جویی در مصرف این مایع حیاتی است، اما با پدیده خشک‌سالی ضرورت صرفه‌جویی در مصرف برق اگر پراهمیت‌تر از مصرف آب نباشد قطعاً اهمیت کمتری هم ندارد.

 

آنچه در این میان نقش کلیدی، بنیادی و راهبردی دارد، توجه به مقوله مدیریت مصرف است که علاوه بر یاری‌رساندن به عبور کم مسئله مدیران صنعت آب و برق از این برهه زمانی سبب اصلاح الگوهای هر خانه و خانواده می‌شود.

 

بدون شک با مدیریت در مصرف برق، می‌توانیم سالانه مقدار زیادی در هزینه‌های خانواده صرفه‌جویی کرده و زمینه را برای زندگی بهتر خود و فرزندانمان مهیا کنیم.

 

هدف از مدیریت مصرف برق، کاستن از رفاه خانواده نیست بلکه کاربرد منطقی انرژی الکتریکی و استفاده صحیح از آن است که نتیجه آن حفظ و حتی افزایش رفاه خانواده و بالطبع جامعه خواهد بود.

 

معمولاً میزان مصرف مشترکان در تمام ساعات شبانه‌روز یکنواخت نبوده و در بعضی ساعات بیشتر و در ساعات دیگر کمتر است، معمولاً هم بیشترین مصرف در ساعات اولیه شب به‌خصوص در فصل تابستان اتفاق می‌افتد که اصطلاحاً ساعات پیک‌بار یا ساعت‌های اوج مصرف نامیده شده و دلیل این افزایش مصرف، وارد مدار شدن وسایل روشنایی و سایر وسایل برقی خانگی است.

 

ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما می‌توان این مدت‌زمانی را به‌صورت حدودی از ۵/۱ ساعت قبل از غروب آفتاب تا ۴ ساعت پس‌ازآن دانست.

 

در اوقات دیگر مانند نیمه‌شب به دلیل خاموش شدن بسیاری از وسایل برقی، مصرف به‌صورت قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

 

*‌ راهکارهایی برای صرفه‌جویی و کاهش مصرف برق

 

یعقوب حیدری، مدیر امور توزیع برق سیمرغ در گفت‌وگو با سیمرغ ما، اظهار کرد: با ادامه روند افزایش دمای هوا مردم شهرستان سیمرغ در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

 

وی با اشاره به اینکه همهٔ منازل، سازمان‌ها وادارات دولتی باید در زمان استفاده از تجهیزات سرمایشی، دمای اتاق رابین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنند، افزود: با این کار، برای خنک‌سازی و تأمین دمای موردنیاز آسایش انسان‌ها، کولر برق کمتری مصرف می‌کند.

 

حیدری همچنین بابیان اینکه پس از پایان کار سازمان‌ها تمام وسایل برقی ازجمله رایانه، اسکنر، چاپگر و… خاموش شود، یادآور شد: برای لوازم سرمایشی نیز باید از سایبان استفاده شود تا در معرض نور مستقیم خورشید حفاظت شود.

 

*‌ پویش ۲۴-۲۶ در سیمرغ شکل گرفت

 

مدیر امور توزیع برق سیمرغ ادامه داد: از دیگر راه‌های مؤثر در صرفه‌جویی مصرف برق، عدم استفاده هم‌زمان از وسایل برقی پرمصرف هنگام اوج بار است که در روز از ساعت ۱۲ الی ۱۶ و در شب در ساعات ۲۰ الی ۲۳ است.

 

حیدری در پایان گفت: این روزها جهت فرهنگ‌سازی در مدیریت مصرف برق، پویش ۲۴-۲۶ توسط اداره برق سیمرغ در سطح شهرستان ایجاد شد و هواداران این طرح، دمای محیط خود رابین ۲۴ تا ۲۶ قرار می‌دهند تا گام مهمی در کاهش مصرف برق برداشته باشند.

 

به گزارش سیمرغ ما، افزایش مصرف انرژی و رشد فزاینده آن در کنار منابع محدود، توجه به‌ضرورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را تأکید می‌کند.

 

ارسال دیدگاه