تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ - ۷:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پاسداری از ولایت و اسلامیت نظام، رسالت انعطاف‌ناپذیر شورای نگهبان/ تهاجم به شورای نگهبان، دشمنی با نظام اسلامی است

نهاد شورای نگهبان پشتوانه قوی برای نظام اسلامی است و بزرگ‌ترین رسالت را در تداوم شکلی و محتوایی نظام اسلامی را به‌عهده دارد.

به گزارش سیمرغ ما، شورای نگهبان را می‌توان به عنوان یکی از نمادهای نظام جمهوری اسلامی نام برد، نهادی که به نظام هویت اسلامی عطا می‌کند و به حاکمیت دین و شریعت در جامعه جامه عمل می‌پوشاند.

 

با پیروزی انقلاب اسلامی این خطر پیش‌بینی می‌شد که این نهضت نوپا نیز مانند دیگر نهضت‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه مردم ایران گرفتار توطئه نفوذ بیگانگان و یا شیوع تفکرات انحرافی و ضد اسلامی شود، اما به لطف الهی و مجاهدت ملت و رهبری حضرت امام خمینی(ره)، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تدوین و به میثاق ملی تبدیل شد تا راه دست‌یابی به آرمان‌های والای انقلاب اسلامی در آن ترسیم و برای حفظ این قانون مترقی و بنیادین و تضمین حرکت نظام در مدار شریعت اسلامی، شورای نگهبان تاسیس شد.

 

خبرگان قانون اساسی با کسب تجربیاتی از متمم قانون اساسی عصر مشروطیت مبنی بر لزوم نظارت علما بر روند قانون‌گذاری در کشور و نیز نهادهای پاسدار قانون اساسی در کشورهای دیگر، با تاسیس شورای نگهبان، نهادی انقلابی و منحصر به فرد را بنا نهادند.

 

شورای نگهبان قانون اساسی، که به اختصار شورای نگهبان نامیده می‌شود، از نهادهای نظارتی نظام جمهوری اسلامی ایران است که از دوازده عضو تشکیل شده‌، ۶ عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبر معظم انقلاب عزل و نصب می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که با معرفی رییس قوه قضاییه و رأی نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می‌شوند.

 

شورای نگهبان به منظور پاسداری از احکام اسلام و قانون اساسی و عدم مغایرت مصوبات مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون تشکیل شد.

 

این نهاد به منظور تطبیق قوانین با قانون اساسی و شرع و تفسیر قانون اساسی و نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی تاسیس شد.

 

شورای نگهبان چشم بینا و تیزبین صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام

 

علی خلیل‌نژاد سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان سوادکوه در گفت‌وگوبا خبرنگار ما با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب، نظر شورای نگهبان را فصل‌الخطاب بیان فرمودند، تصریح کرد: شورای نگهبان چشم بینا و تیزبین صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام است و در این سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به وظیفه خطیر خود به شایستگی عمل کرد و بر طبق اصل ۹۳ قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد.

 

وی به هجمه‌های مختلف داخلی و خارجی به شورای نگهبان اشاره کرد و آن را ناشی از نقش نظارتی این شورا دانست و خاطر‌نشان کرد: تببین ضرورت، جایگاه و فلسفه وجودی شورای نگهبان می‌تواند نسل‌های پی در پی را نسبت به عظمت رسالت شورای نگهبان آگاه سازد.

 

انجام نظارت بر انتخابات با هدف تضمین سلامت آن

 

خلیل‌نژاد، نظارت‌ بر انتخابات‌ خبرگان‌، نظارت‌ بر انتخابات‌ ریاست‌ جمهوری‌، نظارت‌ بر همه‌پرسی‌ و مراجعه‌ به‌ آراء عمومی‌ و نظارت‌ بر انتخابات‌ مجلس‌ را ازجمله وظایف‌ حساس‌ شورای نگهبان‌ توصیف کرد و گفت: موضوع نظارت، محور شبهات و هجمه‌هایی است که علیه شورای نگهبان مطرح می‌شود که نظارت بر انتخابات با هدف تضمین سلامت آن انجام می‌شود.

 

سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شهرستان سوادکوه با بیان اینکه هیچ نظام انتخاباتی در دنیا وجود ندارد که فاقد مکانیسم نظارتی و یا «مدیریت تضمین سلامت انتخابات» در کنار مکانیسم اجرایی یعنی «مدیریت اجرایی انتخابات» باشد، افزود: طبق اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، نظارتی عام، استصوابی و در همه‌ی مراحل است.

 

وی تاکید کرد: پيش‌گيری از رقابت ناسالم ميان داوطلبان، جلوگيری از تخلفات و خطا‌هاي برگزاركنندگان انتخابات و صيانت از آرای مردم فلسفه نهاد نظارت بر انتخابات است.

 

مهندسی آرای عمومی مهم‌ترین علت تخریب شورای نگهبان

 

در جمهوری اسلامی ایران شورای نگهبان به موجب اصل ۹۹ قانون اساسی تنها نهادی است که از صلاحیت نظارت استصوابی بر امر انتخابات برخوردار است و بارها از سوی جناح‌های مختلف سیاسی مورد هجمه و انتقاد واقع شده است.

 

ایجاد فشار اجتماعی و عملیات روانی گسترده به منظور مهندسی آراء عمومی را می‌توان از مهم‌ترین علل در پیش گرفتن رویکرد تخریبی این جریان‌ها در قبال شورای نگهبان دانست.

 

برخی دولت‌ها و جریان‌ها نیز در ادوار مختلف برای جلب حمایت اقشار مختلف جامعه خاصه قشر منتقد و خاکستری به سوی خود، از چنین حربه و ابزاری سود جسته‌اند تا بدین وسیله ناکامی احتمالی خود در عرصه انتخابات را، که می‌تواند ناشی از ضعف عملکرد آنها تلقی شود، در اذهان عمومی به پای نحوه عملکرد نهادهای نظارتی بنویسند.

 

متأسفانه مشاهده عملکرد برخی دولت‌ها از ابتدای انقلاب تاکنون نشان از رویه ثابت آنها در پمپاژ فضای تردیدآمیز و ابهام آلود نسبت به شفافیت روند برگزاری انتخابات و عملکرد نهاد شورای نگهبان دارد.

 

شناخت شورای نگهبان و عملکرد ادوار مختلف آن اقدامی مهم جهت پاسخ‌گویی به شبه افکنی‌های اینگونه است. مطالعه عملکرد شورای نگهبان از ابتدای تأسیس تاکنون نشان می‌دهد این شورا فارغ از توجه به جناح بندی آنها مبتنی بر شرایط مقرر در قانون اقدام نموده است. لیكن قانون مداری شورای نگهبان با ذائقه افزون طلبی برخی جریانات سیاسی زاویه‌دار با نظام، هم خوانی نداشته، لذا این جریانات كوشش می‌کنند با اتهام پراكنی به این ركن مهم جمهوری اسلامی ایران، كه مسئولیت خطیر صیانت از جمهوریت و اسلامیت نظام را عهده دار است، به تضعیف آن بپردازند.

 

مجاهدت‌های شورای نگهبان در فتنه ۸۸

 

شاید انتخابات سال ۸۸ و حوادث آن را نمونه بارز این اتهام پراکنی‌ها و شبهه‌افکنی دانست تا جائی‌که هنوز جوهر اثر انگشت رای دهندگان انتخابات دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ خشك نشده بود كه نامزد مغلوب، اعلام پیروزی با تعداد آراء ۳۰ میلیونی كرد؛ این در حالی بود كه اخذ رای مردم هنوز در سراسر كشور ادامه داشت. از سوی دیگر نیز ۱۹ و ۲۰ خرداد ماه ۸۸ بود كه مركز افكارسنجی جهاد دانشگاهی(ایسپا) نتایج نظرسنجی خود را با ذكر عنوان “محرمانه” اینگونه اعلام كرد؛ «احمدی نژاد با ۵۶٫۲۲ درصد آراء در مقابل موسوی با ۲۹٫۸۸ درصد آراء پیروز انتخابات است». نتایج این نظرسنجی حتی بعد از برگزاری انتخابات هم انتشار رسمی نیافت، اما رصد نتایج بسیاری از مراكز نظرسنجی داخلی و خارجی كه برخی از آنها پیش از انتخابات بصورت رسمی منتشر می‌شد، پیروزی احمدی‌نژاد را تائید می‌كرد.

 

كمیته صیانت از آرا؛ كلید شبهه‌افكنی در انتخابات

 

شاید كلید شبهه‌افكنی در انتخابات و اسم رمز “تقلب” را بتوان پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری دهم پیدا كرد، یعنی همان اتفاقی كه در بهمن ماه سال ۸۷ رخ داد؛ “شكل گیری كمیته صیانت از آراء”؛ این كمیته در ۲۱ بهمن ۸۷ اعلام موجودیت كرد و دست اندركارانش طی بیانیه‌ای خود را گروهی مستقل از احزاب و متكی بر مردم معرفی كردند در حالی كه تمامی عوامل این كمیته طرفدار میرحسین موسوی بودند. علی‌اكبر محتشمی‌پور مسئول این كمیته با ملاك قرار دادن منشور اخلاقی انتخابات كه توسط وزارت كشور منتشر شده بود، «صیانت از آراء را برعهده همه مردم و دستگاه‌ها» دانست و تاكید كرد وجود این كمیته كاملا توجیه قانونی دارد.

 

نواخته شدن زنگ هشدار باش ماه‌ها پیش از آغاز انتخابات۸۸ توسط شورای نگهبان

 

در این میان شورای نگهبان كه گویی زنگ هشدار باش را ماه‌ها پیش از آغاز انتخابات برای خود نواخته بود، تشكیل چنین كمیته‌ای را غیر قانونی دانست. عباسعلی كدخدایی در نشست خبری ۲۲ فروردین ۸۸ در پاسخ به سئوال خبرنگاری كه گفت برخی گروه‌ها به دنبال تشكیل كمیته صیانت از آرا هستند، اظهار كرد: «هر نهاد جدیدی بخواهد تشكیل شود نیازمند قانون است بنابراین تشكیل این نهادها غیر قانونی است زیرا با توجه به عملكرد شورای نگهبان در ۳۰ سال گذشته هیچ نیازی برای ابراز نگرانی در این موارد وجود ندارد.»

 

اما كار رسمی تیم رسانه‌ای میرحسین موسوی پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ با ادعای تقلب و مطالبه ابطال انتخابات آغاز شد؛ موسوی روز یكشنبه ۲۴ خرداد نامه‌ای ۸ بندی به شورای نگهبان نوشت و خواهان ابطال انتخابات شد.

 

پس از اولین نامه نامزد مغلوب، شواهد و قرائن از غبارآلود شدن فضای جامعه حكایت می‌كرد و شورای نگهبان آماده جدال و محاجه‌ای روشنگرانه با مدعیان تقلب می‌شد؛ محاجه‌ای كه درصورت انفعال و كوتاهی در آن، به قیمت خدشه بر آبروی نظام اسلامی و صدمه دیدن كشور از سوی سران فتنه تمام می‌شد.

 

شورای نگهبان یک مبارز تمام عیار در صحنه مقابله با فتنه‌ای بزرگ

 

آنچه از بررسی عملكرد شورای نگهبان در انتخابات ۸۸ می‌توان فهمید، این است كه این شورا نه تنها در جایگاه یك نهاد نظارتی، بلكه در قامت یك مبارز تمام عیار در صحنه مقابله با فتنه‌ای بزرگ كه قصد براندازی نظام را داشت، ایفای نقش كرد و تمامی بهانه‌ها را از نامزدهای مغلوب ۸۸ گرفت و ادعای تقلب در آراء ملت از سوی جمهوری اسلامی را نیز ساقط كرد.

 

در حالی که اهمیت جایگاه شورای نگهبان از دیدگاه امام(ره) و رهبری معظم انقلاب بسیار والا و ارجمند است، به نوعی که می‌توان شورای نگهبان را شاقول تراز اسلامیت و جمهوریت نظام نامید. زیرا تنها نهادی که رسالت پاسداری از احکام اسلامی به عنوان سمبل اسلامیت و قانون اساسی کشور به عنوان نماد جمهوریت نظام را بر عهده دارد، شورای نگهبان است.

ارسال دیدگاه