تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۳ - ۸:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خبرگان رهبری، مطمئن‌ترین حلقه ارتباط امت و امام/ ایرانیان، قدردان نعمتی که خاص انقلاب اسلامی‌شان است

امام خمینی(ره) در انتخاب رهبرمان نقش موثری داشت و مقام معظم رهبری تا کنون در راستای اهداف رهبر کبیر انقلاب اسلامی عمل کرد.

به گزارش سیمرغ ما، مجلس خبرگان رهبری مجلسی متشکل از فقهای «واجد شرایط» است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مسئولیت تعیین فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) را دارد، و مدت هر دورهٔ این مجلس که اعضای آن به وسیلهٔ انتخابات و توسط رأی مستقیم و مخفی مردم انتخاب می‌گردند، هشت سال است.

 

مجلسی با بالاترین و مهم‌ترین وظائف

مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، که به وسیله فقهاء، حقوقدانان و نخبگان جامعه تنظیم شد و به تأیید بنیانگذار جمهوری اسلامی و تصویب اکثریت قریب به اتفاق مردم ایران رسید، این نهاد سه وظیفه عمده دارد و آن، انتخاب و تعیین رهبر است که در این راستا در اصل ۱۰۷ قانون اساسی آمده است: «پس از مرجع عالیقدر تقلید و رهبر کبیر انقلاب جهانی اسلام و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت ا… العظمی امام خمینی (قدس سرّه الشریف)، که از طرف اکثریت قاطع مردم به مرجعیت و رهبری شناخته و پذیرفته شدند، تعیین رهبر به عهده خبرگانِ منتخب مردم است.»

 

همچنین نظارت بر بقاء و استمرار شرایط رهبر، که دومین وظیفه مهم مجلس خبرگان، نظارت و مراقبت بر استمرار اوصاف و شرایط رهبری است زیرا گرچه رهبری همانند ریاست جمهور، عضویت مجلس خبرگان، عضویت شورای نگهبان، نمایندگی مجلس شورای اسلامی و… زمان‏مند و مدّت‏‌دار نیست، لیکن مشروط به شرایط و محدود به اوصافی است که همواره باید وجود داشته باشد.

 

 

از دیگر موارد قانونگذاری نسبت به خود که گرچه تدوین و تصویب قانون مربوط به مجلس خبرگان مستقلاً بر عهده خود مجلس خبرگان است، زیرا اصل ۱۰۸ قانون اساسی چنین می‏‌گوید: “قانون‏ مربوط به‏ تعداد و شرایط خبرگان‏، کیفیت‏ انتخاب‏ آنها و آیین‏‌نامه‏ داخلی‏ جلسات‏ آنان‏ برای‏ نخستین‏ دوره‏ باید به‏ وسیله‏ فقهاء اولین‏ شورای‏ نگهبان‏ تهیه‏ و با اکثریت‏ آراء آنان‏ تصویب‏ شود و به‏ تصویب‏ نهایی‏ رهبر انقلاب‏ برسد. از آن‏ پس‏ هر گونه‏ تغییر و تجدیدنظر در این‏ قانون‏ و تصویب‏ سایر مقررات‏ مربوط به‏ وظایف‏ خبرگان‏ در صلاحیت‏ خود آنان‏ است‏”.

 

مصوبات این مجلس نه تنها نیازی به بررسی نهایی شورای نگهبان ندارد، بلکه محتاج به تصویب نهایی رهبر انقلاب هم نیست؛ بر خلاف مصوبات «مجلس شورای اسلامی» و «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، که به تأیید شورای نگهبان یا امضاء رهبری نیازمند است و از اینجا استقلال مجلس خبرگان و نیز شأن والای آن معلوم می‌‏شود.

 

خبرگان‌رهبری، عهده‌دار خطیرترین ماموریت و مسئولیت

آیت الله علی معلمی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: خبرگان در نظام اسلامی و قانون اساسی نقش مهمی دارند به طوری که در نظام دینی، خداوند مقرر کرد هیچ عصری در جامعه اسلامی از حجت اسلامی خالی نباشد.

 

وی با بیان اینکه در هر زمانی جامعه نیاز به حجت دارد که رهنمودهایشان فصل‌الخطاب است، افزود: نخستین حجت الهی شخص رسول خدا و نیز امامان معصوم و در عصر غیبت نیز فقیه عادل براساس نظریه خبرگان در زمینه فقیه عادل است.

 

معلمی عنوان کرد: مجلس خبرگان ولی فقیه را انتخاب نمی‌کند بلکه مجلس خبرگان منتخبان مردم هستند و برای شناسایی فقیه عادل و هنگامی که فقیه عادلی را شناسایی کردند آن را به جامعه معرفی می‌کنند در این حالت فردی که مورد تأیید خبرگان رهبری است انتخاب می‌شود.

 

خبرگان، حلقه‌ای قوی و مطمئن بین امت و امام

امام جمعه قائم‌شهر، تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی انتخابات مجلس خبرگان رهبری انجام می‌شود تا افرادی انتخاب شوند و از این طریق رابطه میان مردم و رهبری منسجم‌تر شود.

 

نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری، عنوان کرد: نقش خطیر مجلس خبرگان در میان فقه‌ها در هر عصری سرمایه‌های بزرگی برایمان هستند اما در این میان فقیهی که اعلم، عادل و آینده نگری آن مناسب باشد شناسایی می‌شود و به مردم معرفی می‌کنند.

 

این مسئول یادآور شد: امام خمینی(ره) در انتخاب رهبرمان نقش موثری داشت و مقام معظم رهبری تا کنون در راستای اهداف رهبر کبیر انقلاب اسلامی عمل کرد.

 

امام خامنه‌ای بهترین برای رهبری از منظر امام خمینی(ره)

معلمی خاطرنشان کرد: امام در میان تمامی شخصیت‌ها نظر خاصی به مقام معظم رهبری داشتند که پس از رحلت امام نیز تمامی افراد خبرگان به این نتیجه رسیدند که رهبری حال حاضر مناسب‌ترین فرد است.

 

وی تصریح کرد: به همان نسبتی که شناسایی فقیه عادل بر عهده خبرگان است حال اگر اتفاقاتی در جامع به دور چشم رهبری بود مجلس خبرگان باید به گوش رهبر برساند که در این زمینه کمیسیونی به نام تحقیق وجود دارد که در مجموعه رهبری برای شناسایی مشکلات فعال می‌شود و اگر در سازمان مدیریتی کشور اشکالاتی ایجاد شد از طریق خبرگان به اطلاع رهبری می‌رسد.

 

به گزارش بلاغ، مجلس خبرگان برای همیشه تاریخ انقلاب‌مان موجب دلگرمی و ثبات و اطمینان مردم است و جایگاه والای این مجلس معظم در حفظ و تداوم و سلامت نظام اسلامی برتر از همه مجالس و مراکز تصمیم‌گیری در این نظام است.

 

مجلس خبرگان یکی از جاهایی است که می‌‏تواند منبع آرامش کشور باشد و همچنین مجلس خبرگان مظهر مردمی بودن نظام اسلامی است.

ارسال دیدگاه