تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ - ۱۹:۲۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

صنایع موشکی، مدیون روحانی یا تهرانی‌مقدم‌ها؟!

صحبت‌های رئیس‌جمهور در جشنواره عمران سلامت و بیان متفاوتی در خصوص موضوع موشکی بار دیگر مسائلی را از نحوه برخورد دولت با موضوعات نظامی و امنیتی به وجود آورده است.

به گزارش سیمرغ ما، صحبت‌های رئیس‌جمهور در جشنواره عمران سلامت و بیان متفاوتی در خصوص موضوع موشکی بار دیگر مسائلی را از نحوه برخورد دولت با موضوعات نظامی و امنیتی به وجود آورده است.

 

این اظهارنظر حسن روحانی بازخوردهای بسیار زیادی داشته و می‌توان از جهات گوناگون به بررسی این موضوع را پرداخت.

 

برای بررسی دقیق این موضوع به پیشینه آن و سخنانی که روحانی در مناظرات بیان کرد می‌پردازیم.

 

روحانی در بخشی از دومین مناظره انتخاباتی در پاسخ به انتقادات مطرح‌شده در خصوص علت عدم تحقق وعده‌های برجام، در یک اظهارنظر قابل‌تأمل و غیرقابل‌انتظار، سپاه را متهم به کارشکنی در مذاکرات هسته‌ای کرد و گفت: «روی موشک شعار نوشتند و شهر زیرزمینی نشان دادند که برجام را به هم بزنند.»

 

قسمت اول این موضوع اشاره به شلیک موشک بالستیکی بود که سخن رهبر کبیر انقلاب که فرمودند: «اسرائیل باید از صحنه روزگار محو شود» به زبان فارسی و عبری اشاره داشت که باید گفت این جمله باور و اعتقاد قلبی مردم ایران نسبت به اسرائیل و مشخص‌کننده مواضع جمهوری اسلامی در قبال رژیم منحوس صهیونیستی است که انتقاد جناب روحانی از این کار کمی تأمل‌برانگیز است.

 

قسمت دوم هم به رونمایی از دو شهر موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مهر و دی سال ۹۴ مربوط بود و بعد از اظهارنظر روحانی که بیشتر شبیه به خودزنی بود دشمنان ملت ایران، به‌ویژه صهیونیست‌ها و سعودی‌ها و البته رسانه‌های غربی از این انتقاد بی‌سابقه به توان دفاعی کشور، استقبال آشکاری نشان دادند که نمونه‌های آن را می‌توان در «جروزالم پست»، «آروتز شِوا»، «الشرق الاوسط» و سایر رسانه‌های صهیونیستی، غربی و عربی دید.

 

این شهرهای موشکی که شگفتی و آشفتگی را در اظهارات مقامات غربی و آمریکایی در پی داشت باعث خشم و عصبانیت رژیم صهیونیستی هم شد چراکه این قدرت تنها در دستان سه کشور آمریکا، روسیه و چین قرار داشت و ایران با رونمایی از قدرت به جمع این کشورها پیوست حال این موضوع چرا باعث می‌شود رئیس دولت یازدهم موشک را به برجام ربط دهد و قدرت دفاعی کشور را عامل کارشکنی در برجام بداند از تناقضاتی است که در اظهارات رئیس‌جمهور شاهدیم شاید اگر در عرصه دیپلماتیک هم لبخندها را کمتر کنیم و به جدیت به مقابله با کارشکنی‌های طرف غربی بپردازیم دیگر شاهد این مشکلات نباشیم تا بخواهیم کم‌کاری خود را به گردن توان موشکی بی‌اندازیم.

 

این تناقضات ادامه‌دار است و در جریان عملیات لیله‌القدر سپاه پاسداران و حمله موشکی سپاه به مواضع تروریست‌های داعش در دیرالزور رئیس‌جمهور اعلام کرد: «پاسخ موشکی سپاه به داعش بسیار بجا و کمتر ازآنچه بود که نیروهای ما اجازه داشتند. هرگونه تعدی، با پاسخ بسیار قاطع‌تر مواجه می‌شود.»

 

در ادامه وزیر اطلاعات دولت روحانی در گفت‌وگو با ایسنا درباره حمله موشکی سپاه به مواضع داعش بابیان این مطلب اظهار کرد: همان‌گونه که ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران تصریح فرمودند این تصمیم در شورای عالی امنیت ملی اتخاذشده و ریاست محترم جمهوری اسلامی نیز در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت به نیروهای مسلح دستور یورش کوبنده را به مقر داعش صادر کرد و مورد تأیید مقامات عالی نظام قرار گرفت.

 

وی ادامه داد: نقاط تجمع سرکردگان داعش توسط وزارت اطلاعات در اختیار یگان موشکی سپاه قرار گرفت و موشک‌های ظفر آفرین سپاه آن‌ها را نشانه گرفتند، حسب اطلاعات متقن ما موشک‌ها با دقت به هدف اصابت کرده و تعداد زیادی از عناصر جنایتکار داعش، چند تن از سرکردگان و فرماندهان آن‌ها ازجمله ابوعاصم لبیبی به هلاکت رسیدند.

 

اما ساعاتی بعد روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای ادعای وزیر اطلاعات را رد کرد.

 

در بخشی از این اطلاعیه آمده بود: عملیات موشکی «لیلة القدر» در سلسله‌مراتب نظامی و با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و تحت امر فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) انجام پذیرفت. کلیه مراحل شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات پیرامون وضعیت مقرها و موقعیت تروریست‌های تکفیری در منطقه دیرالزور، صرفاً توسط عوامل میدانی نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فرآیندی دقیق و مطمئن صورت پذیرفت و در اختیار نیروی هوافضای سپاه قرار گرفت.

 

قطعاً رئیس‌جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور بهتر از هرکس دیگری می‌داند که شلیک موشک‌های بالستیک و موضوعات امنیتی که دارای طبقه‌بندی‌های سری هستند به تأیید فرمانده کل قوا می‌رسد، همان‌گونه که سرلشکر فیروزآبادی رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح گفته است: «هیچ موشکی در این کشور شلیک نمی‌شود مگر اینکه مصوبه فرمانده کل قوا را داشته باشد.»

 

سپاه پاسداران در طبیعی‌ترین اقدام ممکن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «عملیات موشکی در سلسله‌مراتب نظامی و با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و تحت امر فرمانده معظم کل قوا (مدظله‌العالی) انجام پذیرفت.» یقیناً اگر هر ارگان دیگر قصد داشت این موضوع را به نحو دیگر نشان دهد سپاه این اقدام را انجام می‌داد اما بعدازاین موضوع سپاه در نگاه آقای روحانی بد ماجرا شد.

 

سؤالی که باید از آقای روحانی پرسید چرا شما به‌عنوان رئیس دولت به‌جای وحدت‌آفرینی اقدام به تخریب یکی از ارگان‌های مهم و حساس کشور می‌کنید، شواهد امر هم موجود است که در زمینه‌های مختلف و سخنرانی‌های متعدد خود به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم مواردی را به سپاه پاسداران ربط می‌دهید.

 

این اقدامات در مسائل مختلف ادامه دارد و آقای روحانی در تازه‌ترین اظهارنظر خود در جشنواره عمران سلامت در قسمتی از سخنان خود، گفت: «وقتی می‌گوییم کمک به ملت عراق، برخی فکر می‌کنند، فقط کسانی که باجانشان فداکاری می‌کنند، کمک کرده‌اند. البته باید قدردان این فداکاری‌ها باشیم، اما توجه داشته باشید که حقوق و سلاح همین افراد را چه کسی تأمین می‌کند؟ تمام سلاحی که عراق برای مبارزه با داعش نیاز داشت و پول آن را چه کسی در شرایط تحریم تأمین کرد؟ در مورد سوریه نیز همین‌طور. موشکی از خاک کشور شلیک‌شده و مرکز تروریست‌ها را هدف قرار داده است، این درست است. آن‌هایی که این موشک را پرتاپ کردند، تلاش و فداکاری نمودند اما چه کسی این موشک را طراحی و ساخته است؟ سازنده موشک دولت است، وزارت دفاع این موشک را ساخته، پولش را چه کسی تأمین کرده، بخش اقتصادی کشور آن را تأمین می‌کند، همه این‌ها باید موردتوجه باشد.»

 

موضوعی که مطرح است جناب روحانی از بردن نام سپاه پاسداران هم اکراه دارند که شاید یکی از دلایل این موضوع مربوط به اطلاعیه سپاه در خصوص حمله موشکی باشد.

 

البته اظهار نظرات متعددی از آقای روحانی از سال ۹۲ تا امروز وجود دارد تناقضات آشکار آن نیاز به بیان ندارد.

 

اما آقای روحانی سردار سرافراز اسلام قاسم سلیمانی در مراسم اربعین شهید سردار نصیری در قسمتی از سخنان خود به موضوع عراق و کمک به این کشور اشاره کرد و گفت: «مقام معظم رهبری خواستند جمهوری اسلامی بدون چشمداشت همه امکانات خود را در اختیار نیروهای مسلح عراق قرار دهد؛ حشد یک شجره طیبه بزرگ است و نقشش در پیروزهای عراق بی‌بدیل است، حشد یک امر واجب و ضروری برای ملت عراق بود که برای همیشه نگاه‌های توطئه آمیز را در عراق خنثی کرد، درواقع حشد یک ارتش قدرتمند بزرگ و عامل دیگر پیروزی ارتش و دیگر نیروهای مسلح عراق است.»

 

گویا شما علاقه خاصی دارید همه اقداماتی که در زمینه‌های مختلف انجام‌شده را به نام خود به پایان برسانید.

 

آقای روحانی سیاست دولت شما تدبیر و امید است اما تدبیری در صحبت‌ها شما ندیدیم که با توجه به مسئولیت شما این صحبت‌ها صرفاً از یک سهو، انتقاد ساده‌انگارانه و یا نداشتن اطلاعات نیست بلکه مسئله تعمد مطرح است.

 

آقای روحانی با اظهارنظر اخیر خود انگار باید شمارا پدر موشکی ایران بنامیم! و زحمات چندین ساله شهید تهرانی مقدم و یارانش را فراموش کنیم.

 

شهیدی که بنیان‌گذاران اصلی صنایع موشکی جمهوری اسلامی ایران، بنیان‌گذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس همچنین مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران بود.

 

شهیدی که تقریباً ۲۵ سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه این بخش از توان دفاعی قرار داده بود و به‌عنوان پدر موشکی ایران لقب گرفت و هیچ‌کس و هیچ‌وقت نمی‌توان اقدامات این شهید بزرگوار را فراموش کرد.

 

آقای روحانی همانطور که حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان عنوان کرد: شما در صنایع موشکی کم لطفی کردید چرا که صنایع موشکی مدیون فداکاری‌ها و مرارت‌های شبانه‌روزی سرداران بزرگی نظیر شهید طهرانی و سایر فرماندهان سخت‌کوش و ایثارگر سپاه و ارتش است و ارتباط مستقیمی به هیچیک از دولت‌ها ندارد ولی مردم از یاد نبرده‌اند که ایشان حتی با نمایش شهر‌های موشکی زیر زمینی سپاه نیز مخالفت کرده بود و این مخالفت می‌توانست به مفهوم کوتاه آمدن در مقابل رجز خوانی دشمنان علیه صنایع موشکی کشورمان تلقی شود.

 

جناب آقای روحانی سخنان شما به عنوان رئیس جمهور ایران اسلامی زیر ذره‌بین رسانه‌های داخلی و خارجی است شما به عنوان یکی از اشخاص عالی نظام باید عامل ایجاد وحدت باشید نه اینکه با سخنان ضد و نقیض خود و البته سخنان تخریبی خود علیه یک ارگان انقلابی دوری و جدایی ایجاد کنید.

 

قطعا با توجه به تعدد پایگاه‌های نظامی آمریکایی و دشمنی برخی کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی در منطقه افزایش توان موشکی بسیار حائز اهمیت است.

 

نمایش اخیر سپاه پاسداران از قدرت موشکی جمهوری اسلامی ایران هم به ترس و وحشت دشمنان انقلاب اسلامی اضافه کرده همچنین باعث بالیدن ایرانیان به خود به خاطر این قدرت شده است.

 

لازم است در این برهه از زمان به جای مانع‌گذاری در توسعه دفاعی کشور و فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و تناقض‌گویی‌های متعدد به افزایش قدرت و توان دفاعی کشور پرداخته شود اما متاسفانه اظهار نظرات اخیر چیز دیگری را نشان می‌دهد و همسویی چندانی هم با شعارهای که دولت تدبیر و امید سر می‌داد ندارد.

 

در عمل هم اقدامات مثبتی در این زمینه را شاهد نبودیم و دولت تدبیر و امید کار خود را با کاهش ۸۵ درصدی بودجه دفاعی آغاز کرد و بودجه ۱۳/۵ هزار میلیارد تومانی سال ۹۲ در سال ۹۶ به ۴/۲ هزار میلیارد تومان رسیده است در حالی که بنا به گفته سرلشگر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تنها ۲۰ درصد این مقدار بودجه محقق شده است که در مقابل بودجه ۵۹۶ میلیارد دلاری آمریکا و ۸۷٫۲ میلیارد دلاری عربستان چیزی نیست.(آمار سال ۲۰۱۵)

 

عبدالله گنجی تحلیل‌گر و کارشناس مسائل سیاسی در خصوص صحبت‌های حسن روحانی می‌نویسد: «رفتار و موضع روحانی نسبت به مقاومت، مبارزه مسلحانه با تروریسم، موشک و مواجهه با سپاه به‌گونه‌ای بوده است که خود احساس می‌کند باورپذیری نسبت به اقدامات دولت دراین‌باره وجود ندارد و تلاش می‌کند در موارد این‌گونه که ملت خوشحال است از قافله عقب نمانند.

 

اصرار ایشان بر دوگانه (تصمیم-اجرا) و (ساخت-شلیک) در موشک به معنی برجسته کردن نقش دولت در این زمینه است.

 

اما این بدیهی است که وزارت دفاع از بودجه کشور موشک می‌سازد (حاج قاسم هم در مراسم شهید نصیری به این موضوع اشاره کرد) و سپاه هم بر اساس تصمیمات نظام اقدام می‌کند.

 

اما تفکیک نقش دولت در این زمینه برای باورمند کردن نقش دولت در این زمینه و رهایی از اتهام ناهم‌سویی با مقاومت است.

 

پیروزی‌های اخیر علت اصلی این اظهارنظر است وگرنه روحانی قبلاً گفته بود ارتباط عاطفی موصل با مرکز قطع‌شده بود و اقدام نظامی دراین‌باره بی‌فایده است.»

ارسال دیدگاه