تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۴ - ۵:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نبود خلاقیت بزرگترین چالش شهرداری‌ها در مازندران/ لزوم پوست‌اندازی جدی شهرداری‌ها

در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیر جایگاه چند شهر اما منزوی‌تر شدن اکثر شهرهای مازندران در کشور شدیم، که اصلی‌ترین دلیل این چالش نبود خلاقیت جهت پویایی و رشد سازمانی است.

به گزارش سیمرغ ما، رشد فزاینده ابعاد شهرنشینی و شکل‌گیری مقیاس‌های جدید از رشد شهری در طی چند دهه اخیر، موجب شده است كه شهر و شهرسازی معاصر با چالش‌های نوینی مواجه گردد؛ به دلیل گستردگی ابعاد و تغییر در ماهیت مسائل شهری و پیچیدگی این مسائل، توجه به ابعاد و جنبه‌های مختلف مسئله به‌منظور حل پایدار آن‌ها را اجتناب‌ناپذیر ساخته است.

 

در این میان توجه و تأكید بر برنامه‌ریزی و مدیریت شهرها، بیش از هر زمان دیگری به سطوح پایین‌تر و ابعاد ملموس زندگی شهری متوجه شده است.

 

شهرداری پرکارترین سازمان عمومی

علی جان شمشیربند رئیس شورای شهر ساری بابیان اینکه شهرداری به‌عنوان مظهری از دولت بوده و یکی از پرکارترین سازمان‌های عمومی به شمار می‌آید، گفت: نقش و فعالیت شهرداری‌ها در خصوص توسعه پایدار شهری از حجم و دامنه گسترده‌ای برخوردار است، شهرداری نهادی عمومی و غیردولتی باشخصیت حقوقی مستقل است که به‌حکم قانون مأمور به انجام برخی از خدمات عمومی بسیار مهم، در محدوده‌ی قانونی و حریم شهرهاست.

 

وی با تأکید بر اینکه شهرداری جلوه‌گاه اصلی زیست‌ جمعی اجتماعات بشری در زندگی نوین امروزی محسوب می‌شود، اظهار کرد: شهرداری مؤسسه‌ای است که به دلیل پذیرش بخش عمده‌ای از تصدی‌های دولت و حاکمیت برای ارائه خدمت به شهروندان غلبه‌ی نفع همگانی در فعالیت‌هایش، نمود عینی انکارناپذیری دارد.

 

رئیس شورای شهر ساری در تشریح اهم فعالیت‌های شهرداری‌ها، گفت: سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و امور عمرانی و اجرایی در خدمات شهری از وظایف اصلی شهرداری‌ها است.

 

نبود خلاقیت بزرگترین چالش شهرداری‌ها در مازندران

سید احمدی داداشی کارشناس برنامه‌ریزی شهری با اشاره به چالش‌های پیش روی شهرداری‌های مازندران، گفت: در چند سال اخیر شاهد رشد چشمگیر جایگاه چند شهر اما منزوی‌تر شدن اکثر شهرهای استان در کشور شدیم، که اصلی‌ترین دلیل این چالش نبود خلاقیت جهت پویایی و رشد سازمانی است.

 

وی با تأکید بر نیروی انسانی کارآمد، تصریح کرد: نیروی ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﮐﺎرآﻣﺪ ﺷﺎﺧﺺ ﻋﻤﺪه برتری یک ﺳﺎزﻣﺎن ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺳﺎزﻣﺎن دﯾﮕﺮ است، ﺧﻼﻗﯿﺖ، ﻧﻮآوری، ﺍﺑﺘﮑﺎر و ﺍرﺍﺋﻪ ﻫﺮ ﻧﻮﻉ ﺧﺪﻣﺎت ﻧﻮﯾﻦ ﺑﺪون ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻧﯿﺮوی ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ امکان‌پذیر ﻧﯿﺴﺖ.

 

این کارشناس برنامه‌ریزی شهری در ادامه افزود: اگر وجود مدیریت شهری در شهرهایی همچون ساری و قائم‌شهر حس می‌شود، دلیل آن خلاقیت مدیران شهری در ارائه خدمات به شهروندان است که متأسفانه در بسیاری از شهرهای مازندران اثری از آن دیده نمی‌شود.

 

فقدان اندیشه برخورداری از مزایای اختصاصی در شهرهای مازندران

داداشی با تأکید بر جایگاه خدمات شهری در ایجاد نشاط و آرامش در جامعه، خاطرنشان کرد: بعضی از شهرهای استان با ظرفیت‌های بالایی همچون گردشگری هیچ منفعتی ندارند، بلکه به دلیل نبود خلاقیت روزبه‌روز به انزوا نزدیک‌تر می‌شوند.

 

وی به جایگاه حمایتی دولت اشاره کرد و گفت: دولت نمی‌تواند نسبت به وضعیت شهرداری‌ها و توانایی یا ضعف آن‌ها در ادای تکالیف تعیین‌شده بی‌تفاوت باشد، زیرا شهرداری یک بنگاه خصوصی نیست.

 

لزوم حمایت دولت از شهرداری‌ها

این کارشناس برنامه‌ریزی شهری در ادامه بیان کرد: تا سال ۱۳۶۲ بیشترین منابع درآمدی و مالی شهرداری‌ها، از محل اعتبارات عمومی و به دست دولت تأمین می‌شد، فرایندی که قانون بودجه‌ی ۱۳۶۲ با تأکید بر استقلال مالی و درآمدی شهرداری‌ها بر آن نقطه پایان گذاشت، در همان زمان با بحث استقلال مالی و درآمدی شهرداری‌ها، وزارت کشور مکلّف شد که در مدت شش ماه لایحه‌ی وابسته به منابع درآمدی پایدار شهرداری‌ها را تهیه و از طریق دولت برای تصویب مجلس شورای اسلامی ارائه کند، که این مهم انجام نشد، بنابراین باید گفت که یکی از چالش‌ها و آسیب‌های اساسی در تعیین منابع درآمدی شهرداری‌ها بی‌عنایتی دولت به نقش خود در این زمینه است.

 

سال ۹۶ سال تأثیرگذاری در شهرداری‌های مازندران است که مهم‌ترین آن را باید بحث تغییر شورای شهر، انتظارات، انتقادات و اعتراضات جمعی این اعضای جدید، که در شعارهای خود برای بازارگرمی در تبلیغات مطرح کردند، دانست.

 

این شرایط در حالی رقم خورده که با توجه به شرایط بد اقتصادی از رونق در ساخت‌وسازها هم قطعاً خبری نیست، در این شرایط باید استانداری یار و یاور شهرداران باشد نه اینکه مقابل آن‌ها قرار بگیرد و باید با درک صحیح و دقیق شهرداری‌ها را در حل بحران مذکور یاری کند؛ موفقیت شهرداران توانمندی دولت به شمار می‌رود.

 

لزوم پوست‌اندازی جدی شهرداری‌ها

سال‌هاست که شهرداری‌ها در کشور رکورد اول شکایات مردمی را دارا می‌باشند.

 

حسن نظری‌فر، که خود را دارای شغل آزاد معرفی کرد، شهرداری‌ها را برخوردار از یک نظام سنتی در رسیدگی به مسائل ارباب رجوع می‌داند و می‌گوید: بنده به‌عنوان یک پیمانکار با شهرداری‌های زیادی کار کردم و از نزدیک شاهد دست‌اندازهای کلافه‌کننده در شهرداری‌ها و نارضایتی قاطبه مراجعان بوده‌ام.

 

وی می‌افزاید: مدرنیزاسیون اداری به قراردادن چند ده یا چند صد دستگاه کامپیوتر و راه‌اندازی اتوماسیون نیست، که حتماً این ابزار برای پیشبرد راه‌های آسان و میانبر لازم و ضروری است، اما شهرداری‌های‌مان تنها با تحمیل هزینه‌های گزاف، تنها با خرید کلان کامپیوتر و اتوماسیون کار مردم را پیچیده‌تر و زمان‌برتر کردند.

 

این پیمانکار با تاکید بر قدردانی از زحمات نیروهای خدوم شهرداری‌ها در مازندران، یادآور شد: واقعاً مردم در شهرداری‌ها اذیت می‌شوند و بخش اعظم مراجعان به شهرداری‌های استان ناراضی از شهرداری‌ها خارج می‌شوند، و این جا دارد تا یکبار و برای همیشه مشکل شهرداری‌ها مورد دقت جدی و چاره‌اندیشی قرار گیرند تا یکی از مهمترین عوامل چالش اجتماعی در ایران و مازندران رفع شود.

 

ارسال دیدگاه