تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ - ۱۹:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سیمرغ قطب کشاورزی است/اجرای تجهیز و نوسازی ۴۶۲٫۵ هکتار از اراضی کشاورزی سیمرغ

مدیر اداره جهاد کشاورزی سیمرغ با تأکید بر اینکه سیمرغ قطب کشاورزی است و کشاورزی رتبه نخست را در معیشت زندگی مردم دارد، گفت: ۳۶ محصول کشاورزی در شهرستان کشت می‌شود که برخی از این محصولات به‌عنوان برند برای شهرستان است.

به گزارش سیمرغ ما، مجید جعفری عصر امروز در نشست خبری به مناسبت هفته جهاد کشاورزی با تسلیت ایام شهادت امام علی (ع) و شب‌های قدر همچنین گرامی‌داشت هفته جهاد کشاورزی، اظهار کرد: رسانه‌ها نقش بسیاری در توسعه پایدار بخش کشاورزی ایفا می‌کنند.

 

وی افزود: رسانه‌ها در توفیق بخش کشاورزی تأثیرگذار هستند.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه از اتفاقاتی که در بخش کشاورزی شهرستان رخ داد راضی هستم، تصریح کرد: مدیریت جهاد کشاورزی سیمرغ مردادماه سال ۹۳ آغاز به کارکرد که طی این مدت اتفاقات خوبی برای شهرستان رخ داد.

 

این مسؤول ادامه داد: از ۸۷٫۶ کیلومتر مربع مساحت شهرستان در سال ۹۵ حدود ۸۵۷۹ هکتار اراضی زراعی و باغی، ۲ هزار و ۹۰۸ هکتار اراضی شالیزاری و یک‌ هزار و ۷۳۵ هکتار زمین خشک است که با توجه به وضعیت سخت سال ۹۵ در سال‌جاری نزدیک به ۱۰۰ هکتار اراضی باغی شهرستان تبدیل به اراضی کشاورزی شده است.

 

جعفری با تأکید بر اینکه سیمرغ قطب کشاورزی است و کشاورزی رتبه نخست را در معیشت زندگی مردم دارد، اظهار کرد: ۳۶ محصول کشاورزی در شهرستان کشت می‌شود که برخی از این محصولات به‌عنوان برند برای شهرستان است.

 

وی افزود: به‌عنوان‌ مثال ۷۰۰ هکتار ذرت در شهرستان کشت می‌شود که محصولی نمونه در استان و کشور است و از استان‌های تهران، زنجان و قزوین به‌صورت مستقیم از شهرستان خرید دارند.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه قرار بود حدود ۵۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری در استان‌های شمالی برای اجرای طرح تجهیز و نوسازی مدیریت شود و با دستور وزیر جهاد کشاورزی تخصیص اعتبار این طرح از اعتبارات فاینانس استفاده شود که مقرر نشد، تصریح کرد: چون وزیر حساسیت خاصی به این امر داشتند با استفاده از اعتبارات ملی این اتفاق افتاد و ما هم در این موضوع عقب نماندیم.

 

این مسؤول ادامه داد: در سال زراعی ۹۴، ۹۵ و ۹۶ تجهیز و نوسازی ۴۶۲٫۵ هکتار اراضی زراعی شهرستان با هزینه ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اجرا کردیم.

 

جعفری بابیان اینکه به جهت افزایش بازده تولید برنج، مکانیزه کردن کشت، بهبود حفاظت از آب‌وخاک مدیریت صرفه‌جویی آب افزایش راندمان تولید این طرح انجام شد، اظهار کرد: تا سال ۹۲ فقط تجهیز و نوسازی ۲۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری سیمرغ در روستاهای کوشی‌کلا، زیارکلا و صلحدارکلا آن‌هم با مشارکت مالی بهره‌برداران بخش کشاورزی انجام شد.

 

وی افزود: از سال ۹۳ استارت تجهیز و نوسازی ۴۶۲٫۵ هکتار اراضی شالی‌زاری در روستاهای ملاکلا، تنبلا، دینه‌سر، زیارکلا و برجخیل زده و اجرایی شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه در سال زراعی ۹۵ و ۹۶ تجهیز و نوسازی حدود ۲۷۲ هکتار اراضی شالیزاری شهرستان با ۴۰۶ بهره‌بردار را براساس استاندارد لازم اجرا کردیم، تصریح کرد: این اراضی به‌موقع تحویل کشاورزان شد.

 

این مسؤول ادامه داد: مدیریت جهاد کشاورزی به جهت افزایش اطمینان کار ماشین‌آلات کشاورزی و جایگزینی ماشین‌آلات جدید به جهت افزایش بهره‌وری، راندمان کار، افزایش در تولید محصولات، کاهش ضایعات، افزایش کیفیت محصولات و کاهش سختی کار نزدیک به ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان تسهیلات مکانیزاسیون در غالب ۵۷ دستگاه ادوات کشاورزی طی سال ۹۵ در اختیار بهره‌برداران بخش کشاورزی قرارداد.

 

جعفری با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان به جهت صرفه‌جویی در مصرف آب و افزایش راندمان مصرف آب تسهیلات آبیاری تحت‌فشار را طی سال ۹۵ در اختیار ۵۰ بهره‌بردار با حدود ۴۶ هکتار اراضی باغی قرارداد، اظهار کرد: این کار در سال جاری هم ادامه دارد.

 

وی افزود: ۳۱ کیلومتر لاینینگ کانال‌ها انتقال آب روستاهای ملاکلا، تنبلا، دینه‌سر، برجخیل و زیارکلا با پیشرفت ۳۵ درصد از دیگر برنامه‌های اجرایی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بوده که در کنار تجهیز و نوسازی اراضی و شن‌ریزی جاده‌های بین مزارع انجام‌شده است.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه ایجاد کانال انتقال آب روستاهای تنبلا، دینه‌سر، اخته‌چی، برجخیل و پهناجی به طول چهار کیلومتر با اعتبار ۴۵۰ میلیون تومان، تصریح کرد: شن‌ریزی بین مزارع روستای صلحدارکلا و احداث ایستگاه پمپاژ روستای تنبلا، دینه‌سر و سنگتاب با ۶۴۷ بهره‌بردار و اعتبار ۳۵ میلیون تومان از دیگر برنامه‌های اجرایی مدیریت جهاد کشاورزی سیمرغ بوده است.

 

این مسؤول ادامه داد: با توجه به شرایط سخت سال ۹۵ باهمت تشکل‌های بخش کشاورزی، نظام صنفی کشاورزی و سازمان تعاون روستایی توانستیم به حدود یک‌هزار و ۸۵۱ بهره‌بردار ۶۲۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت کنیم همچنین حدود ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وام کم‌بهره به شهرستان ارائه شد که با فعالیت‌های شبانه‌روزی همکاران ما و بانک کشاورزی حدود یک میلیارد تومان جذب‌شده و بقیه در دست اقدام است.

 

جعفری بابیان اینکه بر روی تغییر کاربری و حفظ اراضی شهرستان خیلی حساس هستیم، تأکید کرد: طی چهار سال گذشته فرهنگ‌سازی‌های بسیار خوبی در این بخش انجام‌ شده به‌طوری‌که قلع‌وقمع به آن صورت در شهرستان نداریم.

 

وی افزود: دستگاه قضا و حوزه نظامی هم نگاه ویژه‌ای به این امر دارند.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ با اشاره به اینکه یکی از پیشرفت‌های توسعه کشاورزی توانمندسازی نیروهای انسانی است، تصریح کرد: ارتباط خوبی با تشکل‌های بخش کشاورزی و دستگاه‌های مرتبط با بخش کشاورزی داریم که اقدام به برگزاری کلاس‌های بلندمدت، کوتاه‌مدت و میان‌مدت کرده‌ایم.

 

این مسؤول ادامه داد: ارسال پیام‌های ترویجی، چاپ نشریه ترویجی، آموزش کارگاهی، بازدید، آموزش انفرادی، اجرای پروژه مشارکتی و اجرای دوره‌های آموزشی مهارتی با ارائه گواهی‌نامه پایان دوره از دیگر اقدامات در این بخش است.

 

جعفری با بیان اینکه نیمی از بهره‌برداران بخش کشاورزی بانوان و زنان روستایی هستند که اقدامات خوبی در این زمینه داشتیم، اظهار کرد: دو صندوق اعتبارات پول زنان روستایی داشتیم که خانم‌ها در حال انجام کار بسیار زیبای اقتصادی هستند.

 

وی افزود: اگر بتوانیم مبالغی به‌عنوان بلاعوض در اختیار صندوق‌های خرد روستایی قرار دهیم می‌توانم برنامه‌های خوبی را در روستاها شاهد باشیم.

 

مدیر جهاد کشاورزی سیمرغ تصریح کرد: درباره جذب تسهیلات بسته رونق تولید توانستیم ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان را در غالب چهار مرغداری، سه دامداری، یک مورد پرورش ماهیان گرمابی، یک مورد سورتینگ و سه مورد شالیکوبی جذب کنیم.

 

جعفری در پایان به توزیع سوخت کشاورزی در شهرستان اشاره کرد و گفت: با همکاری شرکت نفت هیچ دغدغه‌ای در خصوص توزیع سوخت کشاورزی نداریم.

ارسال دیدگاه