تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۲۵ - ۲۱:۴۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تاثیر اعتیاد والدین بر کودکان

اعتیاد اعضای خانواده به سیگار و مواد مخدر بر روی کودکان تاثیر می گذارد اگر چه تمام خانواده از اعتیاد یک فرد در خانواده رنج می برند ولی تاثیر منفی آن بر روی کودکان بیش از سایرین است.

به گزارش سیمرغ ما، سیده مریم کربلایی کارشناس روانشناس مشاور و مددکار کلانتری مرکزی شهرستان سیمرغ در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: اعتیاد اعضای خانواده به سیگار و مواد مخدر و …بر روی کودکان تاثیر می گذارد اگر چه تمام خانواده از اعتیاد یک فرد در خانواده رنج می برند ولی تاثیر منفی آن بر روی کودکان بیش از سایرین است.

 

وی افزود: این کودکان با هرج و مرج شرایط غیر قابل پیش بینی در خانه روبه رو هستند و همین امر منجر به مشکلات زیادی در زندگی فعلی و آینده آنها می شود بسیاری از پژوهشگران معتقدند کودکانی که پدر و مادر آنها معتاد هستند معمولا در معرض مشکلات زیر قرار دارند.

 

اختلال در زندگی خانوادگی:

زندگی یک فرد معتاد با یک زندگی عادی خیلی فرق دارد . کودکان در این خانواده ها شاهد خشونت خانگی، سوء استفاده جسمی و جنسی، افسردگی ، بیماری های روانی ، طلاق و غیره….. خواهد بود و احتمال تمایل به انجام این نوع رفتار ها نیز در آنها بیشتر است .و در معرض شدید ابتلا به اضطراب و افسردگی و یا حتی خودکشی قرار دارند در اکثر مواقع این سوء رفتار آنها به خارج از محیط خانه نیز منتقل می شود و آنها با همسالان خود به سختی ارتباط بر قرار می کنند و معمولا به افرادی خجالتی و غیر اجتماعی تبدیل می شود.

 

احساس گناه:

گاهی اوقات هنگامی که والدین بر سر کودک خود فریاد می زنند او خود را گناهکار و به دلیل تمام اتفاقاتی که در خانه رخ می دهد مقصر می داند این احساس گناه نیز در آینده روی رفتار او تاثیر می گذارد.

 

بی توجهی والدین:

در اکثر مواقع حتی زمانی که فقط یکی از والدین معتاد است پدر یا مادر قادر به ارائه خدمات و یا توجه به کودک خود نخواهد بود . چرا که تمام تمرکز آنها روی مشکلات خودشان است این نادیده گرفتن کودک ممکن است اورا به افسردگی و یا سایر مشکلات روان دچار کند.

 

خشونت کودک:

کودکان در این خانواده ها بطور مداوم شاهد مجادله والدین خود با یکدیگر هستند و خود نیز در معرض سوء استفاده جسمی و یا روان قرار می گیرند و این شرایط در نهایت می تواند به بیماری جسمی و روحی کودک منجر شود.

 

اعتماد به نفس پایین:

در خانواده هایی که یکی از والدین مواد مخدر مصرف می کنند کودکان باید همیشه آرام باشند تا والدین عصبانی نکنند به همین دلیل افرادی ترسو و با اعتماد به نفس پایین هستند و از هر چیزی و هر فردی می ترسند.

 

خطر اعتیاد کودک در آینده:

از آنجایی که کودکان پدر و مادر های معتاد همواره در معرض مواد مخدر و غیره قرار دارند بنابر احتمال اینکه کودک خود نیز تصمیم بگیرد آن را امتحان کند بسیار زیاد است و احتمال اعتیاد او در آینده به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

 

عدم اعتماد به دیگران:

از آنجا که این کودکان بسیار خجالتی هستند و کمتر با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند و معمولا زندگی آنها مخفیانه است نمی توانند به هیچ فردی اعتماد کنند و این عدم اعتماد در روابط آینده و زندگی آنها تاثیر منفی می گذارد.

ارسال دیدگاه