تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ - ۸:۳۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دولت دوازدهم و فرصت جبران ۴ سال قبل/ مازندرانی‌ها بیش از دیگران اعتماد کردند

استقبال بی‌نظیر مردم ایران از انتخابات ۲۹ اردیبهشت ۹۶، برگ زرین دیگری در دفتر قطور افتخارات نظام اسلامی است که وظیفه دولت دوازدهم را در پاسداشت ارزش‌های این نظام سنگین‌تر کرده است.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از بلاغ، سرانجام پس از ماراتن نفس‌گیر ماه‌های اخیر تبلیغات و رقابت‌ها، مردم فهیم ایران در جمعه ۲۹ اردیبهشت ایران در حماسه‌ای ستودنی، که حتی حیرت دشمنان نظام اسلامی و ایران را برانگیخت، به جهانیان این پیام را انتقال دادند، که علی‌رغم همه سختی‌ها و مشکلات معیشتی، همچنان به نظام و کشورشان عشق می‌ورزند و برای ارزش‌های اسلامی و انقلابی خود به صحنه آمده و بالاترین ضریب مشارکت سیاسی را برای خود رقم می‌زنند.
بالاترین شرکت‌کننده
آمار انتخابات‌های ۱۱دوره قبلی نشان می‌دهد که در این انتخابات میزان حضور مردم در پای صندوق‌های رأی به‌صورت فوق‌العاده‌ای افزایش یافته و این مغایر صدها تحلیل دشمنان در ادعای بریدن مردم ایران از حکومت و سیاست‌شان است.
تعجب ناظران بین‌المللی در این است که با بالارفتن مسائل و مشکلات جامعه و کاهش قدرت خرید و افزایش سطح بیکاری و رکود تورمی، علی‌القاعده مرم نباید در مسائل سیاسی و انتخاباتی مشارکت فعال داشته باشند و دست برقضا، باید نسبت به انتخابات بی‌تفاوت و دارای موضع منفی باشند، اما این قاعده جهانی در ایران به‌عکس بوده و در هر دوره علی‌رغم فزونی مشکلات و نارضایی جامعه، حضور ایرانیان حماسی‌تر و گسترده‌تر می‌شود و این مهم، ناشی از دیدگاه دینی و اطاعت‌پذیری ایرانیان مردم به نظام اسلامی رأی می‌دهند و متوقعند تا در چهارچوب ارزش‌های نظام اسلامی همه امور به پیش برود.
در قبال اوامر رهبرشان است که حضور در صحنه سیاسی و انتخابات را یک تکلیف الهی و اجتماعی می‌دانند.
نگاهی کوتاه به یازده دوره قبل:
نخستین دوره ریاست جمهوری
پس از پیروزی انقلاب اسلامی به منظور برگزاری نخستین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۱۲۴ فرد نام نویسی کردند که پس از اعلام انصراف و استعفای برخی از آنها در نهایت ۹۶ نامزد در پنجم بهمن ۱۳۵۸ خورشیدی به رقابت با یکدیگر پرداختند.
این دوره از انتخابات با حضور افرادی همچون «ابوالحسن بنی صدر، احمد مدنی، حسن ابراهیم حبیبی، کاظم سامی، حسن آیت، صادق طباطبایی، صادق خلخالی، محمد مکری و صفر علی خلیلی» برگزار شد. در این دوره از انتخابات میزان مشارکت مردم ۶۷٫۴۱ درصد اعلام و از ۱۴ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۹۰۷ رای ماخوذه، ابوالحسن بنی صدر(رییس جمهوری معزول) با شعار «عدالت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی» و با کسب ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رای به عنوان نخستین رییس جمهوری ایران انتخاب شد.
دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری
دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از گذشت یک سال از آغاز جنگ تحمیلی و همزمان با عزل بنی صدر از ریاست جمهوری و فرار وی از کشور در دوم مرداد ۱۳۶۰ شمسی برگزار شد. در این دوره از انتخابات ۷۱ تن برای احراز پست ریاست جمهوری ثبت نام کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان از میان آن ها تنها، صلاحیت چهار تن با نام های «عباس شیبانی، علی اکبر پرورش، حبیب اللّه عسگراولادی و محمدعلی رجایی» به تایید رسید.
میزان مشارکت مردمی در این دوره از انتخابات ۶۴٫۲۴ درصد بود و ۱۴ میلیون و ۵۷۲ هزار و ۴۹۳ رای به صندوق ها ریخته و در نهایت محمدعلی رجایی با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای به عنوان دومین رییس جمهوری کشور برگزیده شد.
سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری
محمدعلی رجایی در هشتم شهریور ۱۳۶۰ شمسی، به شهادت رسید و اینگونه رئیس جمهور به عنوان خادم مردم باید خود را وقف گسترش بایدهای تربیتی دین در تمام سطوح اجتماعی کند.
نهاد مجریه رییس خود را از دست داد به همین دلیل بلافاصله سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. در این دوره از انتخابات، ۴۶ نامزد برای رقابت نام نویسی کردند اما شورای نگهبان تنها صلاحیت «آیت الله خامنه ای، سید علی اکبر پرورش، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره ای» را تایید کرد.
این دوره با مشارکت ۷۴٫۲۶ درصدی و حضور ۱۶ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۱۵ شرکت کننده در ۱۰ مهر ۱۳۶۰ خورشیدی برگزار شد و آیت الله خامنه‌ای با کسب ۱۶ میلیون و هشت هزار و ۵۷۹ رای به عنوان سومین رییس جمهوری ایران، سکان هدایت قوه مجریه را بر عهده گرفتند.
چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی شکل گرفت که پس از رییسان جمهوری اول و دوم، این نخستین بار بود که پس از مدت قانونی (چهار سال) انتخابات در کشور برگزار می‌شد. برای این دوره از انتخابات، ۵۰ نامزد تصدی پست ریاست جمهوری ثبت نام کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان، سه تن «آیت الله سید علی خامنه‌ای، حبیب الله عسگراولادی و سید محمود کاشانی» امکان حضور در این رقابت‌ها را پیدا کردند.
میزان مشارکت عمومی در این دوره از انتخابات که در ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ خورشیدی برگزار شد، ۵۴٫۷۸ درصد بود و از ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۵۸۷ آرای ماخوذه، آیت الله خامنه‌ای باز هم توانستند با کسب اکثریت آرا ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای برای دومین بار متوالی به عنوان رییس جمهوری ایران انتخاب شوند.
پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
انتخابات پنجم ریاست جمهوری با رحلت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب همزمان بود و در این دوره از انتخابات ۷۹ داوطلب نام نویسی کردند که شورای نگهبان پس از رد صلاحیت ۷۷ تن از آنها، تنها بر صلاحیت «مرحوم هاشمی رفسنجانی و عباس شیبانی» مهر تایید زد.
این دوره از انتخابات ریاست
مردم در هر انتخابات با رأی خود به منتخبان امید دارند تا آنها خود را در مسیر اجرای دستورات دین و فرهنگ و گسترش اخلاق و معنویت قرار دهند.
جمهوری در ۶ مرداد ۱۳۶۸ خورشیدی با میزان مشارکت ۵۴٫۵۹ درصد برگزار شد و ۱۶ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۵۶۲ تن پای صندوق های رای رفتند و پس از شمارش آرا، مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی با دغدغه بازسازی کشور پس از هشت سال جنگ تحمیلی با کسب ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۴۳۰ رای به عنوان پنجمین رییس جمهوری قانونی کشور بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زد.
ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
۱۲۸ داوطلب در ششمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کردند اما تنها “مرحوم هاشمی رفسنجانی، احمد توکلی، رجبعلی طاهری و عبدالله جاسبی» برای احراز کرسی ریاست جمهوری با هم به رقابت پرداختند.
حضور ۱۶ میلیون و ۷۶۹ هزار و ۷۵۵ تن در پای صندوق های رای در ۲۱ خرداد ۱۳۷۲شمسی، مشارکت ۵۰٫۶۶ درصدی را در این همه پرسی ثبت کرد و مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی با کسب ۱۰ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۴۶۷، برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری ایران هدایت کابینه ششم را بر عهده گرفت.
هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دومین روز از خرداد ۱۳۷۶ شمسی برگزار شد. این دوره از انتخابات با نام نویسی ۲۳۸ داوطلب ریاست جمهوری کلید خورد. شورای نگهبان در نهایت، صلاحیت «علی اکبر ناطق نوری، سیدمحمد خاتمی، سیدرضا زواره ای و محمد محمدی نیک (محمد محمدی ری‌شهری)» را برای رقابت با هم تایید کرد.
بر پایه اعلام وزارت کشور میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات ۷۹٫۹۲ درصد و آرا ماخوذه را ۲۹ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۷۴۵ رای بود و با پایان یافتن کار شمارش آرا، سید محمد خاتمی با شعار «جامعه مدنی» و «قانون گرایی، توسعه سیاسی و نهادینه کردن آزادی»، ۲۰ میلیون و ۱۳۸ هزار و ۷۸۴ رای را بدست آورد.
هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد و ۸۱۴ داوطلب برای حضور در این رقابت ابراز علاقه مندی کردند که پس از بررسی های شورای نگهبان صلاحیت ۱۰ تن از آنها به تایید رسید تا مردم از میان آنها، یکی را به عنوان رییس مردم در هر دوره براساس شعارها و وعده‌های کاندیداها به آنها رأی می‌دهند تا شاهد تغییر در شرائط ناگوار زندگی خود بلحاظ مسائل فرهنگی و اقتصادی باشند.
جمهوری جدید انتخاب کنند و بدین ترتیب «سیدمحمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، سیدمحمود کاشانی، حسن غفوری فرد، سید منصور رضوی، سیدشهاب الدین صدر، علی فلاحیان و سیدمصطفی هاشمی طبا» با یکدیگر به رقابت پرداختند.
میزان مشارکت عمومی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۶۶٫۷۷ درصد بود و ۲۸ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۹۶۹ رای در شعب اخذ رای به صندوق‌ها ریخته شد و سیدمحمدخاتمی با شعار «فردای بهتر برای ایران اسلامی» و با ۲۱ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۵۲۱ رای برای بار دوم به ریاست جمهوری ایران رسید.
نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
متولیان امر مقدمات برگزاری نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را با نام نویسی از یک هزار و ۱۴ تن از داوطلبان شرکت در این دوره فراهم آوردند اما از این تعداد در نهایت «مرحوم هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد، مهدی کروبی، محسن رضایی، محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی» با تایید شورای نگهبان و «مصطفی معین و محسن مهرعلیزاده» نیز با تشخیص مقام معظم رهبری برای احراز پست ریاست جمهوری با یکدیگر به رقابت پرداختند که با انصراف محسن رضایی از شرکت در انتخابات، هفت نامزد باقی مانده امکان حضور در این همه پرسی را پیدا کردند.
این دوره از انتخابات با حضور ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار و ۸۵۷ رای دهنده در ۲۷ خرداد ۱۳۸۴ شمسی و با مشارکت ۶۲٫۸۴ درصدی مردم برگزار شد که به دلیل به دست نیاوردن حد نصاب نیمی از آرا به وسیله هر یک از نامزدها، برای نخستین بار در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری، این انتخابات به مرحله دوم کشیده شد و محمود احمدی نژاد و مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی به دور دوم راه یافتند.
مرحله دوم انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری در سوم تیر ۱۳۸۴ شمسی با مشارکت ۵۹٫۷۶ درصد، برگزار شد و از ۲۷ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۹۳۱ رای ماخوذه، محمود احمدی نژاد با شعار ” پول نفت باید سر سفره مردم دیده شود” پیروز و توانست با ۱۷ میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۳۴ رای به عنوان رییس دولت نهم انتخاب شود.
دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
۴۷۶ داوطلب با ثبت نام در دهمین دوره
تعجب ناظران بین‌المللی در این است که با بالارفتن مسائل و مشکلات جامعه و کاهش قدرت خرید و افزایش سطح بیکاری و رکود تورمی،حضور ایرانیان حماسی‌تر و گسترده‌تر می‌شود و این مهم، ناشی از دیدگاه دینی و اطاعت‌پذیری ایرانیان در قبال اوامر رهبرشان است.
انتخابات ریاست جمهوری، علاقه خود را برای شرکت در این انتخابات اعلام کردند که پس از بررسی صلاحیت این افراد به وسیله شورای نگهبان، صلاحیت «محمود احمدی نژاد، میرحسین موسوی، محسن رضایی و مهدی کروبی» تایید شد.
انتخابات دوره دهم با حضور بسیار باشکوه مردم در ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ شمسی برگزار شد که میزان مشارکت ۸۴٫۸۳ درصدی را در این انتخابات رقم زد و از مجموع ۳۹ میلیون و ۳۷۱ هزار و ۲۱۴ آرایی که به صندوق‌های رای ریخته شد، محمود احمدی نژاد با شعار “عدالت ورزی و مهرورزی” و کسب ۲۴ میلیون و ۵۹۲ هزار و ۷۹۳ رای برای دومین بار متوالی ریاست جمهوری ایران را بر عهده گرفت.
یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری
یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با نام نویسی ۶۸۶ داوطلب کلید زده شد که در نهایت پس از بررسی شورای نگهبان، «حسن روحانی، محسن رضایی، سعید جلیلی، علی اکبر ولایتی، محمد باقر قالیباف، محمد غرضی، محمدرضا عارف و غلامعلی حداد عادل» به منظور رقابت برای پست ریاست جمهوری معرفی شدند که با انصراف عارف و حداد عادل، ۶ نامزد برای رقابت در انتخابات باقی ماندند.
این دوره از انتخابات با شرکت ۳۶ میلیون و ۸۲۱ هزار و ۵۳۸ رای دهنده در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ شمسی و با مشارکت ۷۲٫۹۴ درصدی مردم برگزار شد و حسن روحانی با شعار «اعتدال گرایی و تنش زدایی» و با کسب ۱۸ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۶۶۸ رای به نهاد ریاست جمهوری راه یافت.
علل حضور روزافزون
در پاسخ به چرایی حضور روزافزون مردم پای صندوق‌های رأی، باید در جمع‌بندی اظهارات مردم و کارشناسان گفت که: مردم در هر دوره با پی‌بردن به نقش رهبری در اتحاد و افتخار ملی و دینی، نسبت به تاکیدهای معظم‌له بیشتر احساس مسئولیت نموده و از گروه‌های مرجع خود، که مراجع دینی هستند، تاثیر در حضور گسترده پای صندوق‌های رأی می‌پذیرند.
مردم در هر دوره براساس شعارها و وعده‌های کاندیداها به آنها رأی می‌دهند تا شاهد تغییر در شرائط ناگوار زندگی خود بلحاظ مسائل فرهنگی و اقتصادی باشند.
در این دوره از انتخابات نیز صرفنظر از روش‌های نامناسب برخی کاندیداها در جلب آراء مردم، دادن وعده‌های امیدبخش در ایجاد گشایش‌های جدی بویژه در حوزه مسائل اقتصادی از سوی آقای روحانی، مردم به ایشان که مکرر گفته بود نتیجه چهارسال اول را در چهار سال دوم باید به ثمر بنشاند، رأی دادند. قطعاً دوره دوم ریاست جمهوری روحانی باید دوره کار و تلاش در همه عرصه‌ها به‌خصوص عرصه اقتصادی به اتکاء توان‌های داخلی و بالا بردن احساس عزت و کرامت در آحاد ملت ایران باشد.

ارسال دیدگاه