تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۸ - ۱۳:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اندر احوالات فضای انتخابات در فضای مجازی/ دریایی بدون دریابان/ از این دریا باید صدف صید کرد، نه…

این روزهای بازار انتخابات داغ داغ است و همه افراد به‌نوعی درگیر انتخابات و بازی‌های سیاسی جناح‌های مختلف هستند نباید اخلاق انتخاباتی را فراموش کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، این روزها بازار انتخابات داغ داغ است و همه افراد به‌نوعی درگیر انتخابات و بازی‌های سیاسی جناح‌های مختلف هستند.

 

 

دو انتخابی که برای کشور، شهر و روستا سرنوشت‌ساز خواهد بود و به‌نوعی هر چه در چهار سال آینده پیش خواهد آمد درگرو انتخاب ۲۹ اردیبهشت مردم است.

 

 

اگر از حال و احوال انتخاباتی بگذریم حال برخی در فضای مجازی بسیار جالب است.

 

 

شور انتخاباتی که باید به‌همراه شعور در انتخاب باشد
در خصوص انتخابات شورای اسلامی شهر از گوشه و کنار خبرهای تبلیغات زودهنگام و میتینگ‌های انتخاباتی کاندیداهای شورای شهر به گوش می‌رسد که تا پایان تبلیغات رسمی این افراد تقریباً زمان زیادی باقی‌مانده است.

 

 

اما بااین‌وجود بیش از ۷۰ الی ۸۰ درصد وقت و برنامه‌ریزی کاندیداهای شورای شهر در فضای مجازی صرف شده و با ایجاد کانال‌های مختلف برای ارائه رزومه، گزارش عملکرد و برنامه‌ها و گروه‌های مختلف برای گردهم آوردن طرفداران خود اقدام کرده‌اند.

 

 

البته این موضوع از چشم ارگان‌های ذی‌ربط دور نمانده و با رصد و اشراف کامل بر این فضا اقداماتی هم در زمینه جلوگیری از این تبلیغات انجام‌شده است.

 

 

فضای مجازی، دریایی بدون دریابان
کاندیداهای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم مدتی از آغاز زمان تبلیغات رسمی آن‌ها گذشته بیشترین فعالیت خود را بر روی فضای مجازی خصوصاً تلگرام قرار داده‌اند، و با ایجاد کانال‌های رسمی اطلاع‌رسانی همچنین کانال‌ها و گروه‌هایی که از طرف طرفداران و ستادهای تبلیغاتی در هر استان و شهرستان تشکیل‌شده در حال فعالیت تبلیغاتی هستند.

 

 

اما در این میان فعالیت برخی افراد و طرفداران برخی جریان‌ها بسیار جالب است.

 

 

افرادی که خود را طرفدار حزب و جریان خاصی می‌دانند فقط با کپی و فروارد یا بازنشر مطالب علیه دیگر کاندیدهای ریاست جمهوری سعی در تخریب آن‌ها دارند درصورتی‌که اگر در خصوص مطلب فروارد شده از آن‌ها سؤالی بپرسیم حتی از صحت‌وسقم خبر هم مطمئن نیستند.

 

 

باوجوداین، فضای برخی کانال‌ها هم با سوءاستفاده از این افراد اقدام به انتشار مطالب تخریبی می‌کنند.

 

 

فضای مجازی با امکاناتی که در اختیار برخی افراد و احزاب قرار داده باعث انتشار شایعه، دروغ و اخبار کذب علیه برخی چهره‌ها و در حال حاضر زمان انتخابات علیه برخی کاندیدها شده است.

 

دریایی که باید از آن صدف صید کرد، نه…
حال جالب است برخی از این سیاه نمایی‌ها و تخریب چهره‌های کاندیداها به حدی با غرض‌ورزی و بدون تحقیق بوده که مثال‌های متعددی از انجام هم‌چین اقدامی توسط کاندیدای موردحمایت این افراد می‌توان ارائه داد.

 

 

درحالی‌که امروز مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی بر جامعه حاکم است اما این طرفداران در فضای مجازی و واقعی این مشکلات را نمی‌بینند و درصدد تخریب جریان‌های مقابل با ایجاد شایعه و دروغ هستند.

 

 

کانال‌های معاند نظام هم بیکار ننشسته و با تولید و انتشار مطلبی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران و تخریب کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر دشمنی خود را با نظام نشان داده‌اند و این طرفداران از همه‌جا بی‌خبر هم بدون فکر و تحلیل موضوعات مطرح‌شده فقط آن‌ها را بازنشر می‌کنند، چراکه این مطلب علیه رقیب کاندیدای موردحمایت آن‌ها است و صحت‌وسقم آن مهم نیست.

 

 

حال باوجوداین فضا در فضای مجازی به‌خصوص تلگرام باید مراقب باشیم که چه مطلبی را منتشر می‌کنیم و آیا این مطلب منتشرشده صحت دارد یا خیر.

 

 

اخلاق انتخاباتی معرف شخصیت ما است
حجت‌الاسلام محمدباقر یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان، اظهار کرد: در این جشن‌ها و مراسم‌ها باید شعائر را حفظ کنیم.

 

 

وی افزود: دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و روستا را پیش روداریم و می‌دانیم که بازوی قوی عمران و آبادانی روستاها شوراها هستند، لذا باید در انتخابات دقت کنیم.

 

 

امام‌جمعه سیمرغ بابیان اینکه اگر عزیزی کاندیدا شد و رأی آورد اما برای این کار ساخته نشده به خود، مردم، شیعه، خون شهدا و اهداف انقلاب خیانت کرده است، تصریح کرد: هواداران کاندیداها باید خیلی توجه داشته باشند چراکه فقط فضای انتخاباتی نداریم و اخلاق انتخاباتی هم داریم.

 

 

وی ادامه داد: اخلاق انتخاباتی معرف شخصیت ما است.

 

 

یوسفی با اشاره به اینکه حق نداریم در دفاع از خواسته خودمان به خواسته دیگران اتهام بزنیم و هتک حرمت کنیم، تأکید کرد: هتک حرمت ازنظر دین ما حرام است.

 

 

وی افزود: کسانی که حامی کاندیداها هستند مراقب باشند تا فراتر از اصول اخلاقی قدم نگذارند.

 

 

کاندیداهای ریاست جمهوری باید الگو باشند

 
امام‌جمعه سیمرغ بابیان اینکه باید حد و حدود را رعایت کرد، تصریح کرد: کسانی که کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هستند در مناظره‌ها حرمت ملت و نظام را حفظ کنند چراکه بیگانگان بعدها از این مناظرات سوءاستفاده می‌کنند.

 

 

وی تأکید کرد: باید به‌گونه‌ای در مناظرات عمل کنیم تا قوت و قدرت نظام را نشان دهیم نه نظام را فدای ریاست جمهوری کنیم بلکه باید ریاست جمهوری را مقدمه موفقیت بیشتر نظام قرار بدهیم.

 

 

یوسفی با اشاره به اینکه هواداران کاندیداها باید توجه کنند دنیای دیگران را بر قیامت و آخرت خود ترجیح ندهند، اظهار کرد: دین خود را به حزب، دسته، جریان و گروه نفروشند، تاجر نباشند و با خود بگویند که فردا پست و امتیازی کسب می‌کنند.

 

 

وی ادامه داد: باید نگاه کنیم کسی را که انتخاب می‌کنیم آیا به قیمت رفاقت است یا به قیمت دیانت، اگر به قیمت دیانت بود موفق هستیم اگر به قیمت تجارت و رفاقت است باختیم و ضرر کردیم.

 

 

البته در این مسیر رعایت اخلاق هم از ملزومات است.

 

هدف انتخاب اصلح است
رهبر انقلاب در دیدار با کارگران هم با اشاره به مسئله انتخابات فرمودند: «مطلب دیگری که به مردم می‌خواهم عرض بکنم این است که مردم سرسری به مسئلهٔ انتخابات نگاه نکنند؛ رأی را از روی فکر و از روی تأمّل بدهند؛ فکر کنند. وقتی ما بر اساس یک منطقی فکر کردیم، یک انتخابی کردیم و رأی‌مان را بر اساس آن انتخاب تنظیم کردیم، پیش خدای متعال معذوریم؛ ممکن هم هست اشتباه کنیم، [ولی] باز پیش خدای متعال معذوریم. اگر بی‌ملاحظه، بی‌دقّت، بی‌تفکّر عمل کردیم، پیش خدا که مسئولیم هیچ، پیش خودمان هم مسئولیم؛ بعد خواهیم گفت که عجب، دیدید ما روی این مسئله درست فکر نکردیم! یعنی خودمان هم خودمان را محکوم می‌کنیم؛ امّا وقتی شما فکر کردید، مطالعه کردید، مشورت کردید و بر اساس یک فکری یک انتخابی کردید، خدای متعال از شما راضی است برای اینکه کار خودت را انجام داده‌ای؛ وجدانت هم از تو راضی است؛ می‌گوید «خب، من کار خودم را انجام دادم؛ به‌فرض به خطا هم رفته باشم و اشتباه هم کرده باشم، خب اشتباه برای همه پیش می‌آید؛ امّا من کار خودم را کرده‌ام». این هم عرض دیگر ما به مردم.»

ارسال دیدگاه