تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۲۶ - ۰:۵۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آلوده شدن فضای سياسی كشور به روش‌های غيراخلاقی/ رئيس‌جمهور آينده باید شخصيتی اخلاق‌گرا باشد

اگر پيش از اين برخی روش‌های غيراخلاقی از سوی حاميان برخی از شخصيت‌های كشور به كار گرفته می‌شد اما در سال‌های اخير اين روش از سوی برخی از مسؤولان طراز اول و آن هم در رسانه‌ها و تريبون‌های پرمخاطبی چون رسانه‌ ملی انجام می‌دهند.

به گزارش سیمرغ ما، دوازدهمین دوره‎ی انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ همزمان با پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برگزار خواهد شد که این نام‌نویسی داوطلبان از روز ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ آغاز شد و تا ۵ روز ادامه داشت.

 

فرآیند ثبت‌نام کاندیداها

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری پس از اعلام تأیید صلاحیت‌، از ۸ تا ۲۷ اردیبهشت (جمعاً به‌مدت ۲۰ روز) برای تبلیغات انتخاباتی فرصت دارند.

 

براساس مادهٔ ۳ قانون انتخابات ریاست جمهوری، وزارت کشور موظف است حداقل پنج ماه پیش از پایان دوره چهار ساله ریاست جمهوری (۱۲ اسفند) مقدمات اجرای انتخابات را فراهم آورد.

 

انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران با روش دو مرحله‌ای برای یک دورهٔ چهار ساله انجام می‌شود و در صورتی که هیچ نامزدی نتواند اکثریت مطلق (۱+۵۰ درصد) را به‌دست‌آورد، انتخابات در روز جمعه بعدی بین دو نامزدی که بیشترین رأی را آورده باشند، انجام خواهد شد.

 

شورای نگهبان، مرجع تشخیص صلاحیت

تشخیص صلاحیت افرادی، که برای نامزدی نام‌نویسی می‌کنند، به عهده شورای نگهبان قانون اساسی است و در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شروطی برای نامزدهای ریاست‌جمهوری آورده که شامل رجل مذهبی و سیاسی، ایرانی‌الاصل، تابع ایران‏، مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوی‏، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران‏ و مؤمن و معتقد به مذهب رسمی کشور است.

 

نام‌نویسی از نامزدان از ۲۲ تا ۲۶ فروردین انجام شد و در پایان روند نام‌نویسی، که در ساختمان وزارت کشور انجام گرفت، جمعاً ۱۶۳۶ نفر ثبت‌نام کردند و از این تعداد ۱۳۷نفر زن و ۱۴۹۹ نفر مرد بودند و جوان‌ترین ثبت‌نام کننده ۱۸ سال و مسن‌ترین ۹۲ سال بود.

 

کاندیداهای این دوره ریاست جمهوری

در ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره هشت خود، شش نامزد احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری را معرفی کرد که آن افراد «سید مصطفی آقا میرسلیم» وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، «حسن روحانی» رئیس جمهور کنونی ایران، «اسحاق جهانگیری» معاون اول کنونی رئیس جمهور ایران، «سید ابراهیم رئیسی» تولیت آستان قدس رضوی، «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران و «سید مصطفی هاشمی‌طبا» رئیس اسبق سازمان تربیت بدنی هستند.

 

احمد وحدتی دانشجوی دکتری علوم سیاسی درباره انتخابات در ایران در گفت‎وگو با بلاغ، اظهار کرد: در کشور ایران انتخابات به شکلی آزاد و همه افراد جامعه به هر نامزدی می‌توانند رأی دهند و رقابت‌های انتخاباتی قانونی، رسما از هنگام اعلام صلاحیت‌های نامزدها تا دو روز پیش از انتخابات انجام می‌شود.

 

انتخابات، بزرگ‌ترین رخداد سیاسی کشور

وحدتی انتخابات رياست جمهوری را همواره از سرنوشت‌ساز‌ترين مقاطع كشور دانست و افزود: نتايج انتخابات جهت‌گيری كشور را برای يك دوره‌ نسبتاً طولانی رقم می‌زند که در این راستا گرايش‌ها، افكار، روش‌ها و سلايق دولت و تمام شئون مملكت را تحت تأثير قرار داده و گفتمان حاكم بر دولت بر عرصه‌های مختلف اخلاق، فرهنگ، سياست، اقتصاد، اجتماع را دربر دارد.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه «سرنوشت‌سازترين تصميم‌ها در احساسی‌ترين فضاها رقم می‌خورد»، تصریح کرد: در ايام انتخابات به جای آن ‌كه به ملاک‌ها و ويژگی‌های لازم برای يك رييس جمهور توجه شود، غالباً شاهد دنباله‌روی از جريان‌ها، گروه‌ها و برخی از اشخاص خاص هستيم.

 

واقعاً معیارهای صلاحیت ریاست جمهوری چیست؟

این کارشناس علوم سیاسی، عنوان کرد: واقعيت هنگامی تلخ‌تر خواهد شد كه گروه‌های مرجع نيز بيش از آن‌ كه به بررسی صلاحيت‌های لازم در گزينه‌های موجود بپردازند، به اموری چون ميزان تطبيق آنها با علايق خود و يا ميزان توان آنها در جلب آرای عمومی و پيشی گرفتن از كانديدای رقيب روی می‌آورند و واضح و آشكار است كه لذت موفقيت در چنين انتخابی كوتاه و زودگذر و اندوه ناشی از آن عميق و طولاني خواهد بود.

 

وحدتی یادآور شد: رييس جمهورِ برآمده از روش جلب آرای عمومی و پيشی گرفتن از كانديدای رقيب حتی به گروه‌های حامی خود نيز چندان تعهدی نخواهد داشت چراكه انتخاب خود را بيش از آن ‌كه مديون بكارگيری يك روش جمعی و عقلايی بداند، نتيجه‌ قابليت‌های شخصی خود می‌پندارد.

 

مهدی دلاوری کارشناس علوم اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، دیدگاه‌ها و معیارهای مختلفی در زمینه انتخاب کاندیدای مطلوب، از سوی برخی فعالان و جریانات سیاسی ارائه شده است.

 

کاندیداهای ساختارشکن، صلاحیت ریاست جمهوری را ندارند

دلاوری به جوسازی‌ها و شعارهای انتخاباتی حال حاضر توسط کاندیداهای ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: متاسفانه برخی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تنها با سخن می‌خواهند از مردم رای بگیرند و از پاسخ به نقدهای وارده به عملکرد خود سرباز می‌زنند و پاسخی نمی‌دهند.

 

وی با ابراز تأسف از اینکه در سال‌های اخير فضای سياسی كشور به شدت به روش‌های غيراخلاقی آلوده شد، بیان کرد: اگر پيش از اين برخی روش‌های غيراخلاقی از سوی حاميان برخی از شخصيت‌های كشور به كار گرفته می‌شد، اما در سال‌های اخير اين روش از سوی برخی از مسؤولان طراز اول و آن هم در رسانه‌ها و تريبون‌های پرمخاطبی چون رسانه‌ ملی انجام می‌گیرد.

 

رئیس جمهور مطلوب باید اخلاق‌گرا و معنویت محور باشد

کارشناس علوم اجتماعی در ادامه تصریح کرد: باید رئيس جمهور آينده شخصيتی اخلاق‌گرا باشد تا بتواند با عمل خود فضای آلوده‌ كنونی را ترميم كرده و در رشد و گسترش فضايل اخلاقی در فضای سياسی كشور كارنامه‌ درخشانی از خود نشان دهد.

 

دلاوری تأکید کرد: وجود جلوه‌های مختلف مفاسد اقتصادی از قبيل اختلاس، رشوه، رباخواری، اسراف، استفاده‌ شخصی و گروهی از امكانات بيت‌المال، استفاده‌ شخصی از رانت‌های دولتی و يا فراهم آوردن اين قبيل رانت‌ها برای نزديكان خود، عدم نظارت بر عملكرد اقتصادی مجموعه‌های تحت مديريت خويش، ترويج تجمل‌گرايی، اشرافيت از جمله اموری است كه باید جديت نامزد مطلوب رياست جمهوری در برخورد با آنها برای مردم احراز شود.

 

محبوبیت کاندیدا باید واقعی باشد نه تبلیغاتی

وی با اشاره به سفرهای استانی کاندیداهای انتخاباتی ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد: میزان استقبال مردم از نامزدها در سفرهای استانی نشان از مقبولیت آن‌هاست که باید مثبت بودن جو به سمت یکی از کاندیدها را مورد توجه قرار داد و اینکه در سفرهای استانی کاندیدایی هو شود و یا با شعارهایی خاص از سخنرانی او جلوگیری شود، نیز نشان از عدم مقبولیت مردمی دارد.

 

کارشناس علوم اجتماعی به جو انتخاباتی در مازندران نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون تنها یکی از ۶ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به مازندران سفر کرده‎ است و دیگر نامزدها حضور پیدا نکرده‌اند.

 

دلاوری تصریح کرد: ستاد انتخاباتی ۴ نفر از کاندیدا در مازندران بازگشایی شده است که تنها دونفر از این کاندیداها یعنی آقایان سیدابراهیم رئیسی و حسن روحانی در همه‌ی شهرها ستاد خود را بازگشایی کردند و مسئولان ستاد آن‌ها فعالیت می‌کنند.

 

وی با بیان اینکه مسئولان ستادهای انتخاباتی کاندیداها نیز با سخنرانی‌ها و اشاعه نظرات و برنامه‌های کاندیدای خود در سطح استان مردم را آگاه می‌کنند، افزود: اعلام برنامه‌ها و نظرات کاندیداها توسط مسئولان ستاد انتخاباتی در شهرها و استان نیز مردم را به شور انتخاباتی دعوت کرده تا فرد اصلح را با آگاهی مناسب انتخاب کنند.

 

رفتار انتخاباتی دولت باید بی‌طرفانه و غیرجانبدارانه باشد

این کارشناس علوم اجتماعی در پایان با اشاره به پاره کردن بنرهای تبلیغاتی یکی از کاندیداها، اظهار کرد: دولت نیز نباید بین کاندیداهای موجود تفاوت قائل شود و کندن بنرهای تبلیغاتی توسط مجریان انتخابات کاری شایسته و پسندیده ای نیست.

 

به گزارش بلاغ، با عنایت به رهنمودها و بیانات مقام معظم رهبری در خصوص انتخاب فرد اصلح و ویژگی‌های آن، امیدواریم که بتوانیم با عمل به رهنمودهای ایشان و با استعانت از خدای متعال و عنایت حضرت ولی‌عصر(عج)، در تشخیص فرد اصلح، درست عمل کنیم.

ارسال دیدگاه