تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۱۳ - ۸:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مقدار اراضی شالیزاری مازندران در تناقض آمارهای دولتی/ با آمارهای متفاوت، چگونه می‌توانید برنامه‌ریزی دقیق کنید؟!

مرکز ملی آمار در سرشماری عمومی کشاورزی سال ۹۳ مقدار اراضی شالیزاری مازندران را ۱۴۰ هزار هکتار معرفی کرد. این موضوع در کتاب نتایج تفصیلی سرشماری عمومی کشاورزی مازندران سال ۹۳ در صفحه ۲۷ دقیقا ذکر شده است.

به گزارش سیمرغ ما، آمار دقیق، شرط اول و ضروری برای برنامه‌ریزی است و در مازندران، که قطب کشاورزی بویژه در موضوع برنج است، آمار نقش اساسی در اقتصاد کشاورزان و استان دارد.

 

 

چندی پیش رسانه ملی طی گزارشی ضمن اعلام شروع فصل نشا اراضی شالیزاری مازندران، مقدار آن را ۲۱۰ هزار هکتار معرفی کرد. این آمار مورد تایید سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز هست.

 

 

*اراضی شالیزاری مازندران ۲۱۰ هزار هکتار است

 

 

حیدرپور در واکنش به اعلام این موضوع، که مرکز آمار ایران مقدار اراضی شالیزاری مازندران را ۱۴۰ هزار هکتار تخمین زده است، اظهار کرد: اراضی شالیزاری مازندران بیش از ۲۱۰ هزار هکتار است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، اراضی شالیزاری مازندران بیش از مقدار بیان شده است.

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تاکید کرد: هر آماری به غیر از این را تایید نمی‌کنیم چون علاوه بر ۲۱۰ هزار هکتار اراضی ثابت شالیزاری، بیش از ۸۰ هزار هکتار کشت دوم نیز به این مقدار اضافه می‌شود.

 

 

وی با بیان اینکه سال ۹۵ یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری استان برداشت شد، اظهار کرد: بسته به شرایط آب و هوایی مازندران انتظار داریم که این مقدار در سال ۹۶ تکرار شود.

 

 

اما نکته قابل توجه این است که مرکز ملی آمار مدعی است مقدار به دست آمده پس از سرشماری با عکس‌های ماهواره‌ای مطابقت داده شده که تفاوت فاحشی به دست نیامده است.

 

 

این تفاوت آماری بین دو نهاد جای تعجب دارد چون مقداری که سازمان جهاد کشاورزی تایید می‌کند با مقدار اعلام شده مرکز ملی آمار تفاوت ۷۰ هزار هکتاری دارد.

 

 

*کشاورزان دلیل اصلی تفاوت آمارهای موجود

 

 

نکته قابل توجه این جاست که برخی کارشناسان معتقد هستند در زمان سرشماری، کشاورزان از ترس اینکه با اعلام درست مقدار اراضی شالیزازی خود، در آینده با مشکل مواجه شوند آمار درستی ارائه نمی‌دهند.

 

 

عده دیگری از کارشناسان هم با بیان اینکه کشاورزان در مواجهه با ماموران سازمان جهاد کشاورزی رفتار دوگانه دارند، معتقدند در زمان حضور ماموران جهاد کشاورزی در زمان سرشماری آبی، کشاورزان از ترس کاهش سهمیه آب مقدار اراضی خود را کمتر از مقدار واقعی اعلام می‌کنند؛ اما در زمان سرشماری کود، کشاورزان مقدار اراضی سطح کشت را بیش از مقدار موجود معرفی می‌کنند، به همین خاطر جهاد کشاورزی بیشترین مقدار اعلامی را به عنوان مقدار محاسبه شده در نظر می‌گیرد.

 

 

اما زمانی‌که رئیس سازمان جهاد کشاورزی، که مرد اول کشاورزی استان است، بر مقدار ۲۱۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری مازندران اصرار دارد باید به مقدار اعلامی مرکز ملی آمار شک کرد، هر چند چندی پیش رئیس سازمان جهاد کشاورزی به صورت غیر رسمی در یکی از محافل اظهار کرده بود که مقدار اعلامی مرکز ملی آمار با واقعیت تناسب بیشتری دارد!

 

 

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز در این باره گفت: مقدار اراضی شالیزاری مازندران ۲۱۰ هزار هکتار است و این مقدار بر اساس تجربه کارشناسان جهاد کشاورزی در مراکز شهرستانی به دست آمده است!

 

 

*هیچ آماری دقیق نیست!

 

 

برخی از کارشناسان معتقد هستند نه تنها آمار جهاد کشاورزی درست نیست بلکه آماری که در نظام مهندسی کشاورزی نیز موجود است اشتباه است و با آمار واقعی فاصله دارد.

 

 

به گزارش گروه اقتصادی بلاغ، یقیناً نبود آمار درست در اتخاذ سیاست‌های وارداتی و تامین منابع آبی اراضی شالیزاری تاثیرگذار خواهد بود و از طرفی، گردش ۵ هزار میلیارد تومانی که سازمان جهاد کشاورزی سرمایه درگردش تولید برنج مازندران تخمین زده است، دستخوش تغییرات خواهد شد چون بر اساس آماری اعلام شده که خود بر آن تردید دارند.

 

 

به غیر از اراضی دیمی که هر سال بسته به شرایطی تغییر می‌یابد، اراضی شالیزاری مازندران تغییر فاحشی نداشته و نبود آمار تعیین کننده یقیناً در محاسبات آینده در زمان بروز بحران یا تصمیم‌های مهم تاثیرگذار خواهد بود.

 

 

ارسال دیدگاه