تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ - ۱۸:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نظرسنجی از عملکرد دوساله دولت+اینفوگرافی

موسسه افکارسنجی دانش نوین ایرانیان در نظرسنجی خود به مناسبت هفته دولت (اوایل شهریور ماه) نگاه شهروندان تهرانی به عملکرد دولت یازدهم را به سنجش گذاشت که بر اساس آن، تهرانی ها به عملکرد دولت نمره ۱۴/۱ می دهند یعنی به رغم توافق هسته ای در تیرماه جاری، فقط سه دهم درصد نسبت به سال گذشته بر رضایت از دولت روحانی افزوده شده است.

به گزارش سیمرغ ما، هدف اصلی نظرسنجی موسسه افکار سنجی دانش نوین ایرانیان(دانا) پی بردن به نظرات شهروندان در زمینه فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، سلامت و بهداشت دولت یازدهم در ایام هفته دولت و همچنین بررسی دیدگاه‌های شهروندان در خصوص میزان تحقق شعارهای دولت یازدهم، موفق‌ترین وزارتخانه دولت، سنجش میزان اعتماد شهروندان به دولت در حل مسائل جامعه، ارزیابی شهروندان از وضعیت فعلی کشور و دستیابی به مهمترین انتظارات و خواسته های شهروندان در وضعیت کنونی کشور از دولت یازدهم است.

 

این پیمایش در ایام هفته دولت و حدود یک ماه نیم پس از اعلام توافق هسته ای به صورت تلفنی، با انتخاب ۶۲۳ نمونه تصادفی و از بین شهروندان بالای ۱۸ سال تهران اجرا شده است.

 

 

نمونه آماری این نظرسنجی از نظر تحصیلات به شرح زیر است: ۱۱٫۶ درصد دارای تحصیلات سیکل و پایین‌تر _ ۳۶٫۹ درصد متوسطه و دیپلم _ ۱۰٫۴ درصد کاردانی _ ۲۸٫۹ درصد کارشناسی _ ۸٫۳ درصد کارشناسی ارشد _ ۲٫۶ درصد دکتری _ ۰٫۶ درصد حوزوی  و ۰٫۶ درصد نیز تحصیلات خود را اظهار نکردند.

 

۸٫۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اظهار کرده‌اند که اخبار مربوط به دولت را «خیلی زیاد» پیگیری می‌کنند. در این میان ۱۳٫۳ درصد ، زیاد ۴۱٫۷ درصد «متوسط»، ۱۴٫۳ درصد «کم»، ۱۴٫۳ درصد «خیلی کم» پیگیری می کنند ۶٫۶ درصد «اصلا» پیگیری نمی‌کنند.

 

بر اساس این نظرسنجی ۶۷٫۷ درصد از افراد جامعه مورد بررسی اخبار مربوط به دولت را از صدا و سیما پیگیری کرده و مابقی نیز اطلاعات و اخبار مربوط به دولت را از روزنامه‌ها، اینترنت، دوستان و آشنایان، ماهواره و دیگر منابع خبری کسب می‌کنند.در این میان خبرگزاری فارس و سایت‌های تابناک و خبر آنلاین مهم‌ترین منابع کسب خبر اینترنتی درباره دولت برای نمونه آماری این نظرسنجی اعلام شدند.

 

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که در حوزه سیاست خارجی بیش از ۶۰ درصد از شهروندان عملکرد دولت را در «حل مسئله هسته‌ای» و «توسعه روابط خارجی» در حد «خوب» یا «عالی» ارزیابی کرده‌اند.

 

بر این اساس «توجه به مسائل فرهنگی و تأکید بر ارزش‌های اسلامی و انسانی» از جمله مسائلی هستند که نزدیک به ۴۵ درصد از شهروندان عملکرد دولت را در این زمینه در حد «خوب» یا «عالی» می‌دانند.

 

همچنین در حوزه سلامت درصد قابل توجهی(۴۱ درصد) از شهروندان عملکرد دولت را مثبت ارزیابی کرده اند. در این نظرسنجی عملکرد دولت در حوزه اقتصاد به ویژه اشتغالزایی و اجتماعی اگرچه نسبت به سال گذشته (سال ۹۳ نمره میانگین ۲٫۳۷ از ۵ و سال ۹۴ نمره میانگین ۲٫۴۶ از ۵) روند صعودی داشته اما رضایتبخش نیست. در بخش عمل کردن دولت به وعده‌های انتخاباتی ۴۶٫۵ درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند که دولت در عمل به وعده‌های خود در حد «متوسط» عمل کرده است. در این میان ۳٫۹ درصد از پاسخگویان معتقدند که دولت در عمل به وعده‌ها «خیلی زیاد» موفق بوده و ۵٫۳ درصد نیز اعتقاد دارند که دولت در این زمینه اصلا موفق نبوده است.در مجموع ۲۳٫۵ درصد از شهروندان میزان موفقیت دولت در عمل به وعده‌ها را «زیاد» یا «خیلی زیاد» و ۲۶ درصد در حد «ضعیف» می‌دانند.

 

در بخش دیگری از این نظرسنجی عملکرد دولت در زمینه هدفمندی یارانه‌ها مورد سوال قرار گرفته است که ۳۰٫۴ درصد عملکرد دولت در هدفمندی یارانه‌ها را «خوب» و ۲۴٫۴ درصد در سطح «متوسط» و در عین حال ۴۰٫۸ درصد معتقدند که عملکرد دولت در اجرای هدفمندی یارانه‌ها «ضعیف» بوده که این میزان نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

 

در زمینه «امیدواری شهروندان نسبت به حل مشکلات عمومی کشور» (نظیر تورم و بیکاری)، ۳۷٫۱ درصد از شهروندان نسبت به حل این مشکلات و کاهش تحریم‌ها در حد «زیاد» و «خیلی زیاد» امیدوارند و ۳۲ درصد نیز در این زمینه امیدواری کمی دارند. به طور کلی بر اساس این آمار امید مردم نسبت به حل مسائلی مانند تورم، اشتغال و رفع تحریم‌ها نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

 

بر اساس این نظرسنجی ۶۷٫۷ درصد از شهروندان در زمینه اعتماد به دولت در مسائل هسته‌ای، نسبت به دولت یازدهم اعتماد بالایی دارند. همچنین میزان ۲۱٫۲ درصد در حد «متوسط» و ۶٫۱ درصد در حد «پایین» امید دارند که دولت بتواند مسائل هسته‌ای را برطرف کند.

 

بنا بر این گزارش ۶۲ درصد شهروندان در پاسخ به سوالی درباره دیدگاه‌شان نسبت به وضعیت فعلی کشور اظهار داشتند که در دولت یازدهم وضع کشور بهتر شده است. این میزان نسبت به سال گذشته ۴٫۷ درصد افزایش داشته است. در عین حال ۹٫۳ درصد نیز معتقدند که وضع کشور بدتر شده و ۲۷٫۱ درصد نیز معتقدند که وضعیت کشور تغییر نکرده است.

 

در زمینه انتقادپذیری دولت یازدهم، ۴۶٫۴ درصد معتقدند که دولت تا حدود زیادی انتقادپذیر است و ۲۵٫۷ درصد نیز معتقدند که دولت روحانی تا حد زیادی انتقادپذیر بوده است و در مقابل ۱۰٫۸ درصد نیز معتقدند که میزان انتقادپذیری دولت پایین است و ۶٫۷ درصد معتقدند که دولت یازدهم اصلا انتقادپذیر نیست.

 

بر اساس این نظرسنجی در زمینه میزان محبوبیت روحانی در بین مردم، ۵۳٫۹ درصد از شهروندان معتقدند که رئیس‌جمهور در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است و از نظر ۳۱٫۵ درصد شهروندان، محبوبیت در حد متوسط است. همچنین ۱۰٫۷ درصد از شرکت‌کنندگان نیز بر این باورند که محبوبیت رئیس‌جمهور در جامعه کم است که این آمار نسبت به سال گذشته تفاوت قابل توجهی نداشته است.

 

حدود ۴۰ درصد از شهروندان به دولت آقای روحانی نمره ای بین «11 تا ۱۵» و ۳۸ درصد بین «16 تا ۲۰» نمره داده‌اند. میانگین نمره دولت از جانب مردم ۱۴٫۱۲ است. میانگین نمره دولت در مقایسه با سال پیش(۱۳٫۸) حدود سه دهم درصد افزایش را نشان می‌دهد.

 

بر اساس نظر مردم در این نظرسنجی، وزارت بهداشت با ۴۲٫۷ درصد و وزارت امور خارجه با ۴۲٫۵ درصد بیشترین میزان رضایت شهروندان را به خود اختصاص داده‌اند.

 

موارد فوق خلاصه ای از نتایج این پژوهش می باشد و درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر مخاطبین محترم می توانند اینجا کلیک کنند.

 

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه