تاریخ : ۱۳۹۶/۰۲/۰۳ - ۱۰:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مازندران بحران آب ندارد/تعرض به حریم رودخانه‌ها عامل سیل غرب کشور بود

معاون حفاظت و بهره‌برداری منابع آب وزارت نیرو گفت: استان مازندران درگیر چالش جدی آب نیست.

به گزارش سیمرغ ما، جهانگیر حبیبی صبح امروز در جلسه رفع مشکلات و ساماندهی حریم و بستر رودخانه تالار از سوادکوه تا سیمرغ که در فرمانداری شهرستان سیمرغ برگزار شد، اظهار کرد: نگاه وزارت نیرو به مقوله حراست از شریان‌های انفال یک نگاه کاملاً کارشناسی و بر مبنای عقلانیت است.

 

 

وی افزود: با تغییر رویکردی که در وزارت نیرو به وجود آمد نگاه وزارت نیرو به مسائل غیرسازه و اجتماعی معطوف شده است.

 

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری منابع آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه در حوزه مهندسی رودخانه اقداماتی انجام‌ شده، تصریح کرد: اعتبارات بخش مهندسی رودخانه پیش‌ از این دولت ۸ میلیارد در کل کشور بود که در لایحه بودجه سال ۹۶ به عدد ۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

 

 

وی ادامه داد: استان مازندران درگیر چالش جدی آب نیست.

 

 

حبیبی با بیان اینکه ایران یک کشور خشک و نیمه‌خشک است و چالش و بحران جدی مربوط به بخشی از کشور است که افت سطح آب زیرزمینی و کاهش آب را داشته‌اند، اظهار کرد: این مناطق به‌غیر از منابع آب زیرزمینی هیچی ندارند و تا چند سال آینده اگر این روند ادامه پیدا کند ممکن است ناچار به مهاجرت شوند.

 

 

وی افزود: طرحی به نام طرح احیا و تعادل بخشی تعریف‌ شده که این موضوع هم مسئله‌ای حیاتی است که در سال جاری افزایش اعتبار ۱۴ درصدی برای آن پیش‌بینی‌ شده است.

 

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری منابع آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه براساس اصول مهندسی و حفظ حقوق ملت و انفال است، تصریح کرد: رودخانه برای استفاده مردم است و برای حفظ این نعمت برای نسل آینده باید اقدام کنیم و نباید فقط به فکر امروز باشیم.

 

 

وی ادامه داد: هفته گذشته در آذربایجان شرقی و تبریز بودم که دیدیم با یک سیل خیلی کوچک‌تر از سیل‌های استان مازندران و گلستان ۴۰ نفر از بین رفتند که شاید برخی نقاط به دلیل همین تعرضی بود که به حریم و بستر رودخانه شده بوده است.

 

 

حبیبی افزود: شهرداری‌ها در برخی نقاط حریم حفظ ‌شده بستر رودخانه به‌عنوان پارک و راه دسترسی و خیابان ایجاد و استفاده می‌کنند در حالی‌که اگر این فضا حفظ نمی‌شد در سنوات گذشته و در حال حاضر هم حفظ نشود برای توسعه شهر در آینده با مشکل برخورد می‌کنیم.

 

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری منابع آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه در فضاهای بستر متروکه یا حریم رودخانه اجازه بهره‌برداری عمومی رو به‌عنوان پارک، تأسیسات آب و برق و راه دسترسی و خیابان می‌دهیم، تصریح کرد: براساس قانون به‌صورت دائمی نمی‌توانیم اجازه دهیم چرا که همه در جهت منافع عمومی و مردم است.

 

 

وی ادامه داد: هر چه زودتر باید این موضوع تعیین و تکلیف شود به ویژه در زیراب چرا که در زیراب چندسالی قرار است کار انجام شود اما جلوی آن کار گرفته می‌شود.

 

 

حبیبی با بیان اینکه ساماندهی‌ها باید انجام شود و مشارکت هم لازم است، اظهار کرد: براساس قانون در محدوده شهر نمی‌توانیم هیچ ساماندهی انجام دهیم جزو نقاطی که در قانون بودجه ذکر و کد بگیرد در غیر این صورت در محدوده شهرها در هیچ نقطه از کشور کار ساماندهی و اجرا انجام نمی‌شود.

 

 

وی افزود: دو مبحث دیواره سازی، ساماندهی و تثبیت دیوار، لایروبی و تعیین حد بستر و حریم را باید انجام دهیم اما ساماندهی در حوزه شهر با ما نیست و حتماً باید با مشارکت شهرداری انجام شود اما خارج از محدوده شهرها در قالب اعتبارات سطح ملی اولویت‌مان در بحث مهندسی رودخانه استان‌های شمالی است.

 

 

معاون حفاظت و بهره‌برداری منابع آب وزارت نیرو با اشاره به اینکه طرح ملی مهندسی رودخانه تقریباً یک‌سوم اعتبارات سالانه به استان‌های شمالی اختصاص می‌یابد و دوسوم به سایر استان‌ها، تصریح کرد: اولویت ما آب‌های زیرزمینی استان‌های فلات مرکزی و در بحث رودخانه هم سه استان شمالی است.

 

 

وی ادامه داد: این سه استان را به‌صورت ویژه می‌بینم، درون شهر هم توافق می‌کنیم شهرداران با کمک طرح، نقشه و حریمی که ما مشخص می‌کنیم و آقایان اجرا می‌کنند رودخانه را به شکل موجهی ساماندهی کنیم.

ارسال دیدگاه