تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۲۵ - ۶:۳۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بانک‌ها از تولیدکنندگان سود منطقی دریافت کنند/ کار مناسب و متناسب باید از سوی دولتمردان برای جوانان تعریف شود

اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال پیامی است که توجه به تولیدات داخل و به داشته‌های داخل کشور را در نگاه نگاه خود دارد و اینکه هیچ وابستگی به دنیای زور و استکبار نداشته باشیم.

به گزارش سیمرغ ما، نامگذاری‌های مقام معظم رهبری مبتنی بر اولویت‌ها و ضرورت‌های کشور است و با نگاهی به روند نامگذاری سال‌ها از سوی ایشان به خصوص در دو سال گذشته می‌توان به اهمیت موضوع اقتصاد و اقتصاد مقاومتی پی برد.

 

رهبر معظم انقلاب بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سال ۹۵ را اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری کردند اما از آنجا که ایشان، توجه به نام اقتصاد مقاومتی را به تنهایی مؤثر ندانسته، تمرکز و همت مسئولین و مردم به نقاط کلیدی این اقتصاد را لازم می‌دانند و در بیانات ابتدای سال جاری این نقاط کلیدی را با عناوین تولید داخلی و اشتغال بویژه اشتغال جوانان برشمردند.

 

 

شعار امسال هم بیانگر درد است و هم راه درمان، چرا که در محتوای آن هم به مسائل و مشکلات مهم کشور اشاره شده و هم برای درمان این مشکلات چاره‌اندیشی شده است.

 

 

بررسی ویژگی‌های شعار سال:

 

 

الف- اشتغال جوانان
یکی از مشکلات اساسی کشور جوانان فارغ‌التحصیل، تحصیل کرده و مسئله اشتغال است، رفع این مشکل نیز در گرو توجه به توسعه فاکتورهایی است که این نقش را ایفا می‌کنند و در نهایت مسئله تولید را رقم می‌زنند.

 

 

از آنجا که افزایش تولید ملی و اشتغال از شاخص‌های اصلی رشد و لازم و ملزوم یکدیگر هستند، خواسته یا ناخواسته با توجه به مسائل موجود در عرصه داخلی و بین‌الملل، عنصر اقتصاد مقاومتی را در راس همه امور و برنامه‌ریزی‌ها قرار خواهد داد.

 

 

جوانان جویای کار و بویژه بیکاران فارغ‌التحصیل دانشگاهی هم می‌توانند تهدید باشند و هم فرصت، پس باید فکری متناسب با این موجودی دانشی و علمی در جامعه کرد که دو منظر را پیش رو قرار خواهد داد

 

 

۱- اگر به ظرفیت‌های آن‌ها توجهی نشود تهدید خواهند بود، چون نبود اشتغال آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد و عدم ازدواج و یا طلاق قشر جوان را به دنبال دارد که این نشان دهنده اهمیت موضوع اشتغال است.

 

 

۲- اگر توجه شود به عنوان یک فرصت می‌توان برای تولید کشور و اشتغال از این سرمایه‌ها استفاده و برنامه‌ریزی کرد، زیرا اشتغال و جلوگیری از بیکاری جوانان از عوامل ایجادکننده اقتدار ملی و افزایش توان نظام در عرصه‌های بین‌المللی و جهانی است.

 

ب- تولید
استفاده از این ظرفیت‌های انسانی مهم می‌تواند در برون رفت از مشکلات اثرگذار باشد، این در حالی است که متاسفانه اغلب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به دنبال کارهای اداری و پشت میزنشینی هستند که این ضعف فرهنگی است و برای حل این مشکل باید به سمت تولید و کارآفرینی پیش رفت که نقش دانشگاه‌ها در تربیت نسل کارآفرین مهم و اثرگذار خواهد بود.

 

 

لشگر خاموش جوانان بیکار هر لحظه در معرض ابتلا به انواع آسیب‌های اجتماعی هستند که این مسئله در نهایت به کاهش سرمایه اجتماعی و امید به آینده در یک جامعه می‌شود.

 

 

کشور امروز نیازمند رشد اقتصادی دانش‌بنیان، نه نفت‌محور است و رشد اقتصادی دانش‌بنیان هم مبتنی بر تولید ملی است که برای جوانان اشتغال و کار ایجاد می‌کند.

 

 

بنابراین همانطور که برای حفظ امنیت کشور به نیروهای مسلح قدرتمند و پرتوان نیاز داریم به یک اقتصاد کارآمد و مقاوم در جهت مقابله با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی دشمنان نیز نیازمند هستیم.

 

بانک‌ها از تولیدکنندگان سود منطقی دریافت کنند

 
مرتضی محسن‌زاده اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌و گو با خبرنگار ما بر ضرورت اشتغال درون‌زا تاکید و اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌ها و مواهب خدادادی باید در دستور کار مسئولان دولت قرار گیرد.

 

 

وی افزود: به جای استفاده از ظرفیت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشور که در نهایت منفعت و سود آن برای کشورهای دیگر خواهد بود و جوانان ما با کمترین هزینه مورد استفاده سرمایه‌گذار خارجی قرار می‌گیرند، رویه و رویکرد دولت تغییر کند بسیاری از فضاهای اقتصادی باز خواهد شد.

 

 

این استاد دانشگاه با بررسی مسائلی مانند تحریم و برجام گفت: تحریم‌ها می‌تواند فرصت تلقی شود و در لوای ان با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها که سال‌ها رهبری بر آن تاکید دارند در جهت منافع ملی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

وی ادامه داد: در شرایط کنونی سامان‌دهی به وضعیت بانک‌ها می‌تواند قدم موثری در رونق بازار باشد و خروج از رکود اقتصادی که یکی از اصلی‌ترین پیوست‌های آن تولید است با حضور منطقی و متناسب بانک‌ها جهت کمک واقعی به تولیدکنندگان می‌تواند راه‌گشا باشد.

 

 

محسن زاده تصریح کرد: بانک‌ها باید دریافت سود را از بخش تولید حذف کنند تا جریان اقتصادی ظرفیت خود را در بخش صنایع بازیابی کند و در بازار اسلامی گردش مالی مناسب اتفاق افتد.

 

وی در پایان گفت: اگر بانک‌ها از سودهای کلان خارج و این مسئله را در قبال دادن وام هدفمند به سمت صفر شدن بکشانند محصولات با کیفیت‌تر بر اثر تجهیز و بازسازی دستگاه‌های تولیدی وارد چرخه بازار خواهد شد و در نهایت با اشتغالی که در کنار خط تولیدهای جدید و متفاوت به راه می‌افتد چرخه مالی در کشور ایجاد و بازار از رکود خارج خوهد شد.

 

کار مناسب و متناسب باید از سوی دولتمردان برای جوانان تعریف شود

 
عارف حسن‌پور کارآفرین عرصه تولیدات نرم‌افزاری با تاکید بر روی اقتصاد هدفمند مبتنی بر تلاش جوانان جویای کار اظهار کرد: باید قبول کرد فرهنگ کار و تلاش در کنار سایر مشکلات امروز جامعه به یک معضل تبدیل شده و جوانان کمتر به دنبال تولید و کار پویا می‌روند.

 

 

وی افزود: در زمانه کنونی شاهد هستیم حتی جوانان تحصیل‌کرده به دنبال کسب روزی بدون زحمت و بدون استرس هستند، این مسئله از پویایی آن‌ها در جامعه کاسته است.

 

 

این کارآفرین با بررسی شرایط موجود در بازار کنونی تصریح کرد: امروز شاهد وجود دلال‌بازی، واسطه‌گری و رونق این مسئله هستیم که دو مسئله را در خود جای داده است که یکی از آن‌ها عدم وجود کار مناسب و دومی عدم وجود کار متناسب است که دولتمردان باید فکری جدی برای آن کنند.

 

 

وی ادامه داد: کار مناسب با تحصیلات باید در زمان فراگیری تحصیلات برای دانشجویان فراهم شود و در نهایت با تجربه و تحصیل همزمان به سمت بازار کار مستقیم سوق داده شوند.

 

 

حسن‌پور افزود: کار متناسب با شرایط جامعه و فرهنگ مجود در بازار نیاز جدی است، کارآفرینان باید با توجه به نیاز موجود مردم جامعه مشاغلی برای جوانان تعریف کنند که درآمد پویا داشته باشد نه اینکه چند صباحی امورات آن‌ها را رفع و سپس اشتغال جدید دیگری را دنبال کنند.

 

 

وی در پایان گفت: تلاش لازمه جامعه پویاست، جوانان ایرانی باید در فرهنگ کار خود را مسئول بدانند و به دنبال استفاده از ظرفیت‌های درونی خود باشند تا از رکود روحی، جسمی و اقتصادی خود و جامعه را نجات دهند.

 

اشتغال و تولید از منظر مردم

 
مهدی گرزین(کارآفرین جوان): ایجاد فضای مناسب اقتصادی در گرو توجه به ظرفیت‌های داخلی است نه دست‌های بیگانگان و در این راه جوانان در سایه توجه می‌توانند در این مسیر قدم‌های مناسبی بردارند که در دوران دفاع مقدس، علوم مختلف نظامی و انرژی هسته‌ای شاهد این توان و خودباوری بودیم.

 

 

کریم رستم‌تبار(معلم): نهادینه کردن فرهنگ کار و تلاش شبانه‌روزی باید در درون آموزش اتفاق افتد تا نسل آینده از ابتدا با این رویکرد پرورش داده شوند.

 

 

علی قهارپور(بازنشسته): نبود فضای شغلی مناسب با تحصیلات امروز جوانان را از مسیر اصلی خارج و به سمت شغل های کاذب هدایت می کند که دولتمردان باید برای این مشکل بزرگ چاره‌اندیشی کنند.

 

 

سیدجعفر کیانژاد(سرمایه‌گذار اقتصادی): در جامعه کنونی با توجه به رکود بازار بسترهای مناسب سرمایه‌گذاری و امنیت سرمایه‌گذاری وجود ندارد و باید برای ان چاره‌اندیشی کرد.

 

مصطفی قلی‌پور(ویزیتور): واسطه‌گری و دلال بازی بر رکود بازار تاثیر دارد و چرخه دسترسی مردم به‌صورت مستقیم به تولیدات هم از هزینه کم می‌کند هم باعث تقویت قدرت خرید مردم می‌شود.

 

 

رضا نیازآذری(بیکار): عموما روابط جای ضوابط را گرفته و مسئولان خود نیز در این مسئله پیش قدم هستند که باید این مسئله به صورت انقلابی حل شود.

 

 

مریم حاجی‌‌زاده(پرستار): وجود تحصیلات خود شاخصه مناسبی برای جذب نیست و باید در کنار آن تجربه و اعلم بودن در کار و علم نیز مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

 

 

عادل قنبری(شغل آزاد): باید برای اعتمادسازی مردم به تولیدات داخلی فرهنگ‌سازی شود وقتی مسئولی خود از لوازم خارجی استفاده می‌کند نباید از مردم انتظار استفاده از تولیدات داخلی داشت.

 

کلید اقتصاد مقاومتی تولید و مصرف تولیدات داخلی است

 
به گزارش بلاغ، با توجه به صحبت های کارشناسان و عموم مردم جامعه نیاز جوانان جویای کار، در ابتدا زمینه‌سازی برای موجودیت خود کار است و سپس جذب بدون روابط که این مسئله امروز در مراکز دولتی و غیردولتی نادیده گرفته می‌شود.

 

اکنون که تجربه تحریم‌ها و جنگ اقتصادی را پشت سر گذاشته‌ایم تنها راه مقاومت و نجات کشور اقتصاد مقاومتی یعنی مقاوم کردن اقتصاد است، کلید آن هم تولید و مصرف تولیدات داخلی است که این موضوع به اراده ملی نیاز دارد و هیچکدام از ما نباید انگشت اشاره‌مان به سمت دیگری باشد.

 

 

دولت و مجلس هر کدام در این زمینه مسئولیتی دارند و مردم، دستگاه‌ها، ‌تجار، صادرکننده‌ها و واردکننده‌ها همه باید در این راستا گام بردارند و همه آن‌هایی که در واردات نقش دارند باید عرق ملی و بیکاری جوانان کشور را در نظر بگیرند و از واردات بی رویه جلوگیری کنند و انرژی و توان مالی خود را به کار ببرند که کلید حل اشتغال بر تولید استوار است، در چنین شرایطی تولید در داخل کشور رونق می گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه