تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۸ - ۱۰:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان عامل تحقق شعار سال/ اشتغال پایدار بدون نیاز به منابع

اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان با ایجاد دانش و فناوری لازم برای ایجاد اشتغال بدون نیازمندی به منابع خاصی می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد شغل پایدار برای شخص یا گروه ایجاد کند، همچنین زمینه رشد و شکوفایی لازم را برای کشور را فراهم کند.

به گزارش سیمرغ ما، «اقتصاد مقاومتی» واژه‌ای است که رهبر معظم انقلاب برای اولین بار در شهریور سال ۸۹ در بیانات دیدار جمعی از کارآفرینان سراسر کشور مطرح فرمودند و در آن دیدار «اقتصاد مقاومتی» را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی نمودند و از آن زمان به بعد این واژه در بیانات معظم له بیشتر و بیشتر شنیده می‌شد.

 

 

روزهای پایانی بهمن سال ۹۲ هم رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» را باهدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص‌های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف‌پذیر، فرصت ساز، مولد، درون‌زا، پیشرو و برون‌گرا در ۲۴ بند ابلاغ فرمودند.

 

 

طی دو سال اخیر هم با نام‌گذاری سال‌های ۹۵ و ۹۶ به نام «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و «اقتصاد مقاومتی، تولید – اشتغال» تأکید بیشتری بر روی موضوع اقتصاد مقاومتی شده است.

 
رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود اقتصاد مقاومتی را یک مجموعه دانستند و برای اثربخشی بیشتر نقاط کلیدی و مهمی را برای اقتصاد مقاومتی در نظر گرفتند و از مسئولین و افراد شاخص و از آحاد مردم خواستند که همهٔ همت خود را بر روی آن نقاط کلیدی متمرکز کنند.

 

 

مقام معظم رهبری در بیانات خود این نقطهٔ کلیدی را «تولید، تولید داخلی؛ و اشتغال و عمدتاً اشتغال جوانان» معرفی کردند که در نام‌گذاری سال ۹۶ هم تأکید بیشتری بر روی این نقاط کلیدی داشتند.

 

 

البته واژه تولید، اشتغال و اقتصاد مربوط به چند سال اخیر نمی‌شود و با بررسی نام‌گذاری سال‌های مختلف به‌عناوین‌ مختلف با این واژه‌ها برخورد می‌کنیم.

 

 

رهبر معظم انقلاب در بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی هم بر روی واژه اقتصاد مقاومتی تأکید داشتند و مسئلهٔ اقتصاد را مسئلهٔ اولویت‌دار کشور مطرح کردند.

 

 

ایشان در ادامه بیانات خود بر روی تکیهٔ بر ظرفیت‌ها و توانایی‌های بالقوهٔ کشور تأکید داشتند.

 

 

رهبر معظم انقلاب دربند یک و دو سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» هم بر روی توسعه کارآفرینی و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان تأکید داشتند.

 

 

این تأکیدات نشان از اهمیت این موضوع درزمینهٔ اجرایی شدن نام‌گذاری سال ۹۶ دارد.

 

 

شرکت‌های دانش‌بنیان با تکیه‌بر دانش داخلی و بومی درزمینهٔ ایجاد تولید محصولاتی مناسب با شرایط داخلی کشور می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد اشتغال خصوصاً نسل جوان و فعال کشور باشد.

 

 

اشتغال دانش‌بنیان می‌توان گزینه مناسبی برای ایجاد اشتغال برای قشر جوان و تحصیل کرده جامعه باشد که هزینه آن تنها یک طرح و ایده مبتکرانه است.

 

 

*‌ جنس اقتصاد مقاومتی از نوع اقتصاد دانش‌بنیان است

 

 

رضا خسروی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: باید تعریف درستی از اقتصاد مقاومتی داشته باشیم.

 

 

وی افزود: شاید برخی این تلقی را داشته باشند که هر نوع کاری در چهارچوب اقتصاد مقاومتی است که این‌گونه نیست و این فکر به نظر من کم‌لطفی نسبت به تئوری اقتصاد مقاومتی است.

 

 

رئیس دانشگاه علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه جنس اقتصاد مقاومتی از نوع اقتصاد دانش‌بنیان است، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک عنوان کارآفرینانه است که آن را جزو تئوری‌های مادر می‌دانیم.

 

 

وی ادامه داد: در اقتصاد مقاومتی باید به دنبال این باشیم که چگونه از دانش استفاده کرده و روی لبه‌ها و مرزهای دانش و فناوری حرکت کرده و نسبت به توسعه دانش در کشور اقدام کنیم که در سمت مقابل هم خروجی محصولات ما باید متناسب با سبک زندگی ما باشد همچنین حداکثر ارزش‌افزوده و قابلیت ایجاد دائم در کشور هم از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است.

 

 

خسروی بابیان اینکه اقتصاد مقاومتی از جنس مغز افزاری است، تأکید کرد: با سعی و خطای کورکورانه نمی‌شد در این مسیر قدم گذاشت.

 

 

*‌اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر با تاسیس ۲۰ شرکت دانش‌بنیان

 

 

وی افزود: حدود ۲۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف هوایی، دریایی، درمانی، سلامت، مواد غذایی، آموزشی و فنّاوری در مرکز رشد فناوری سیمرغ مستقر هستند و ضمن اینکه برای خود شغلی ایجاد کردند چند نفر دیگر را در کنار خود مشغول به کارکردند.

 

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه به لحاظ آماری درمجموع این ۲۰ شرکت دانش‌بنیان بیش از ۱۰۰ نفر مشغول به کار هستند که طی یک دوره چهارساله مستقر شدن مرکز رشد در شهرستان سیمرغ اتفاق افتاد، اظهار کرد: میانگین سرمایه‌گذاری لازم برای ایجاد یک شغل در کشور بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان است اما در حوزه‌های دانش‌بنیان یک‌دهم این مقدار برای سرمایه‌گذاری نیاز است.

 

 

وی ادامه داد: حوزه اقتصاد دانش‌بنیان به لحاظ مغزی و دانشی بسیار بالا است و تعریف اصلی دانش‌بنیان تأکید بر روی منابع و سرمایه‌گذاری نیست.

 

 

خسروی با اشاره به اینکه در مازندران جنگل، دریا و معدن داریم اما از آن درست استفاده نکردیم درصورتی‌که باید تا الآن استفاده درست را از این منابع می‌بردیم، تأکید کرد: در اقتصاد مقاومتی وابسته به منابع نیستیم.

 

 

وی افزود: اقتصاد مقاومتی از جنس اقتصاد دانش‌بنیان است.

 

 

*‌ اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان به منبع وابسته نیست

 

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ با اشاره به اینکه در سطح کشور نفت و در سطح استان جنگل و دریا باعث شد از سایر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها استفاده نکنیم، تصریح کرد: گول سبزی و دریا را خورده و فکر کردیم از وضعیت خوبی برخوردار هستیم.

 

 

وی ادامه داد: قهرمان شنای کشور از خراسان رضوی و قهرمان فوتبال ساحلی یزد است درصورتی‌که هیچ‌کدام یک متر ساحل و دریا ندارند، مثال ساده اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان است.

 

 

خسروی بابیان اینکه در اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان باید باخرد، دانش و مدیریت کاری را به نتیجه برسانی که منبع وابسته نیست، اظهار کرد: مثال ساده این موضوع می‌توان به محلات قطب گل و گیاه کشور اشاره کرد که باخرد، دانش، مدیریت آب‌وخاک و نیروی انسانی همچنین باپشتکار توانستند یک برند در کشور ایجاد کنند.

 

 

*‌ برای ایجاد تولید و اشتغال باید از ظرفیت‌های منطقه استفاده کنیم

 

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان برای ایجاد تولید و اشتغال باید از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی منطقه استفاده کنیم.

 

 

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی سیمرغ بابیان اینکه محصولات کشاورزی خاصی در منطقه ما شاخص است، تصریح کرد: نیشکر یکی از این محصولات است که سطح زیادی در منطقه ما کشت می‌شود و از سراسر کشور برای خرید نیشکر به این منطقه مراجعه می‌کنند اما برای توسعه استفاده از این محصول کار خاصی صورت نگرفته است.

 

 

وی ادامه داد: با توسعه داشته‌های خودمان می‌توانیم شغل‌های بسیاری را به وجود آورده و توسعه بخشیم.

 

 

خسروی با اشاره به اینکه مرکز رشد و فناوری کاملاً در راستای بحث اقتصاد مقاومتی باید کار کند که تا اینجا خوب بوده است، اظهار کرد: رتبه جهانی محیط کسب‌وکار ما حدود ۱۲۰ است یعنی کسب‌وکار در کشور ۱۲۰ برابر کشورهای ردیف اول محیط سخت‌تر، خطرناک‌تر و پرریسگ‌تر است.

 

 

وی در پایان گفت: برای سال ۹۶ تصمیم داریم تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را به ۳۰ شرکت افزایش دهیم چراکه هرروز یک طرح و یک مراجعه‌کننده در این زمینه‌داریم.

 

 

*‌ حوزه کشاورزی توانمندی برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی را دارد

 

 

عبدالله رضیان در گفت‌وگویی اظهار کرد: نام‌گذاری امسال توسط مقام معظم رهبری قابل پیش‌بینی بود.

 

 

وی افزود: شرایط سال گذشته و با توجه به اینکه توفیق چندانی برای از بین بردن رکود، ایجاد اشتغال و رونق تولید نداشتیم و شاهد نام‌گذاری مناسب سال توسط مقام معظم رهبری بانام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» هستیم.

 

 

نماینده مردم قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ بابیان اینکه، مشکلات مربوط به تولید، قاچاق کالا، مشکل نقدینگی، رکود صنعت، مشکلات مربوط به سرمایه در گردش، عدم تعادل بین هزینه‌های تولید و تولید به‌صرفه و عدم بازاریابی مناسب برای تولید در کشور وجود دارد، افزود: بانک‌ها با توجه به رکود بازار ازنظر منابع با چالش مواجه هستند و نتوانستند برنامه‌های دولت را در حوزه مربوط به خود تأمین کنند.

 

 

وی تأکید کرد: حوزه کشاورزی و گردشگری و صنایع مرتبط با آن در استان مازندران، توانمندی مناسبی برای اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی دارند و گردشگری و کشاورزی و صنایع مرتبط با آن دارای توانمندی مناسبی برای توسعه مازندران هستند و منابع کمتری نسبت به سایر حوزه‌ها برای فعالیت نیاز دارند.

 

 

به گزارش بلاغ، با توجه به اینکه حوزه کشاورزی و صنایع مرتبط با آن نسبت به سایر حوزه‌ها توانمندی مناسبی برای توسعه استان دارد می‌تواند منبع ایجاد اشتغال برای جوانان ما باشد.

 
البته حرکت به سمت مکانیزه شدن کشاورزی و ایجاد محصولات متنوع دانش‌بنیان همچنین ادغام علم و کشاورزی باعث تولید و ایجاد اشتغال‌های متنوع در استان می‌شود.

 

 

اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان با ایجاد دانش و فناوری لازم برای ایجاد اشتغال بدون نیازمندی به منابع خاصی می‌تواند گزینه مناسبی برای ایجاد شغل پایدار برای شخص یا گروه ایجاد کند همچنین زمینه رشد و شکوفایی لازم را برای کشور را فراهم کند.

 

 

با صرف سرمایه و هزینه بر روی اقتصاد مقاومتی دانش‌بنیان می‌توان نامگذاری سال ۹۶ یعنی «اقتصاد مقاومتی؛تولید و اشتغال» را محقق کرد به شرط داشتن پشت کار در اجرای امور.

 

بلاغ

ارسال دیدگاه