تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۱۱ - ۷:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بهار حقیقی، ظهور مهدی(عج) و انتظار، بزرگ‌ترین درس نوروز است

موعود، همان بهار دل‌انگیزی است که هستی به دنبال زمستانی طولانی به انتظارش نشسته است و بهاری از جنس نور و معنویت به همراه می‌آورد.

به گزارش سیمرغ ما، بهار دمیدن روح حیات در کالبد طبیعت است.

 

 

طبیعت پس از گذران دوره‌ای سرد و بی‌محصول با آغاز بهار زنده شده و دوران سرد انتظارش به پایان می‌رسد، “بهار” جشن طبیعت زیبایی است که آدمی را مسحور می‌کند به‌طوری که از سخن گفتن بازمانده و حرف‌هایش ناگفته در ژرفای جانش باقی می‌ماند.

 

 

از این رو حیات دوباره طبیعت را جشن می‌گیریم و به همراه رستاخیز طبیعت رخت نو بر تن می‌کنیم، دل‌های‌‎مان را خالی از کینه کرده و با قلبی آکنده از شادی و جانی دوباره کنار سفره‌های سبز هفت‌سین به استقبال این فصل باطراوت می‌رویم و «یا مقلب القلوب» را زمزمه می‌کنیم.

 

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در باب نوروز می‌فرمایند: “نوروز در درون خود شرط دارد، روزى که در آن اتّفاق بزرگى افتاده باشد نوروز است و روزى که شما در آن بتوانید اتّفاق بزرگى را محقَّق کنید نوروز است. شرطش این است که کارى کنید و حرکتى انجام دهید؛ حادثه‌اى بیافرینید، آن حادثه در کجاست؟

 

 

در درون خود شما! «یا مقلّب القلوب و الابصار. یا مدبّر اللیل و النّهار. یا محوّل الحول و الاحوال. حوّل حالنا الى احسن الحال» اگر حال خود را عوض کردید، اگر توانستید گوهر انسانى خود را درخشان‌تر کنید حقیقتاً براى شما «نوروز» است! اگر توانستید پیام انقلاب، پیام پیامبران، پیام امام بزرگوار و پیام خون‌هاى مطهر بهترین جوانان این ملت را که در این راه ریخته شده است به دل خودتان منتقل کنید براى شما نوروز است.”

 

بهار دل‌ها

 

 

بهار فصل نو شدن، انتظار و خواستن است و ظهور امام زمان(عج) مانند بهار احیاگر دل‌های مرده و تجلی‌بخش انسانیت است.

 

 

در قرآن کریم نیز از ظهور حضرت حجت(عج) به احیا شدن تعبیر شده و بهار چون ظهور حضرت بقیه‌الله پیامدهای گوناگونی دارد و حیات، رویش و زندگی جدید در آن پیدا می‌شود، دوره تجدید حیات بشری با تمام ابعاد متصور و مطرح برای آن است.

 

 

در عصر حاضر بشر در شرایط زمستانی به سر می‌برد که ظلم‌ها و بی‌عدالتی‌ها سراسر جهان را فرا گرفته و قدرت‌های استعماری پنجه خود را بر مسایل مهم مربوط به بشریت گشوده‌اند، ما در حال حاضر شاهد وضع ناهنجاری بر جامعه انسانی هستیم و هنگامی که این زمستان به اوج خود برسد در ورای آن شرایطی جدید و فصلی نو ظهور پیدا می‌کند، منتظران و معتقدان مهدویت این فصل جدید را بهار حکومت ناب و جامعه مهدوی می‌نامند.

 
بهار انسانیت با ظهور امام زمان(عج) تحقق می‌یابد

 

 

حجت‌الاسلام ناصر شکریان مدیر کل سازمان تبلیغات اسلامی مازندران ظهور امام عصر را بهار انسانیت دانست و اظهار کرد: در ایام نوروز خانه را برای آمدن مهمانان تمیز و نو می‌کنیم و کاملا آماده برای ورود مهمانان هستیم، حتی انتظار آمدنشان را می‌کشیم اما آیا منتظر آمدن مهمان عزیز، پسر زهرا حجت خدا هم هستیم؟ آیا خانه دل را آماده کرده‌ایم؟

 
وی افزود: اگر بهار طبیعت، فروردین، بهار کشاورزان پاییز، بهار محصلین ‌مهرماه و بهار قرآن ماه رمضان است اما بهار زندگی و بهار انسانیت با ظهور امام زمان(عج) تحقق می‌یابد.

 

 

مدیر کل تبلیغات اسلامی مازندران خرسندی امام زمان(عج) را مهم‌ترین وظیفه شیعیان دانست و گفت: عصر غیبت عصر زمستان بشریت است و احیای زمین و زمان، جهان طبیعت و انسانیت با ظهور امام زمان(عج) محقق خواهد شد، حال که زمستان پایان یافته چه خوب است اول سال با آن حضرت عهد و پیمان ‌ببندیم و زندگی‌مان را طوری بنا کنیم که باعث خوشنودی قلب نازنین امام زمان(عج) شود برای اینکه آن حضرت در توقیع شریفی فرمود:‌ کارهایی انجام بدهید که ما را خوشحال می‌کند و از کارهایی که ما را ناراحت می‌کند اجتناب نمایید.

 

 

وی ادامه داد: بخشی از اموری که باعث خوشحالی امام زمان(عج) ‌می‌شود عبارتند از: نماز اول وقت، دستگیری مستمندان، صله‌رحم، رعایت عفاف و حجاب، ترک گناهان، تلاوت قرآن، دعای زیاد برای فرج، برگزاری و شرکت در مجالس اهل بیت(ع).

 

 

حجت‌الاسلام شکریان در پایان گفت: در سال جدید تصمیم بگیریم اولین و اساسی‌ترین دعای ما، دعای فرج باشد و هیچگاه و در هیچ حال دعا برای فرج فراموش نشود و به اندازه‌ای دعا کنیم که “اکثروا الدعاء” صدق کند، به یاد داشته باشیم وظیفه اصلی منتظران فرهنگ‌سازی و عمومی کردن دعا برای تعجیل فرج است.

 

 

« انتظار » بزرگترین درس نوروز و بهار است

 

 

حجت‌الاسلام عباسعلی پورکریم روحانی و کارشناس مذهبی، نوروز را سنتی پسندیده دانست و اظهار کرد: عید نوروز از سنت‌های خوب مردم ایران باستان بوده و تا به حال ادامه یافته، همان‌طور که مقام معظم رهبری خاطرنشان کردند ملت ایران نوروز را نگه داشتند؛ اما محتواى آن را عوض کردند، یعنی «نوروز باستانی» که در خدمت حکومت‌هاى استبدادى و سلطنت‌هاى پوسیده‌ دوران جاهلیت ایران بود و محتواى مردمى و خدایى نداشت منسوخ و اعمال خوب این سنت مانند صله‌رحم، پاکیزگی و نو شدن لباس‌ها همچنان مورد توجه قرار دارد.

 
وی با اشاره به آیه ۱۱۴ سوره مائده افزود: چه بسا در قرآن هم به عید اشاره شده است، واژه عید در قرآن کریم در آیه ۱۱۴ سوره مائده آمده است؛ “عیسی بن مریم گفت: پروردگارا! برای ما از آسمان مائده‌ای بفرست تا این روز برای ما و کسانی که پس از ما می‌آیند عید باشد که تو بهترین روزی‌دهندگانی و آیت و حجتی از جانب تو برای ما باشد. “این اهمیت بالای عید را نمایان می‌سازد.

 

 

این کارشناس مذهبی با بیان روایتی از امام صادق(ع) در خصوص «نوروز» گفت: روایتى منسوب به حضرت امام جعفر صادق(ع) آمده است که می‌فرماید: “نوروز روزى است که پروردگار از بندگان پیمان گرفته است او را عبادت کنند و بدو شرک نورزند، به فرستادگانش و امامان(ع) ایمان آورند، نوروز روزى است که خورشید در آن طلوع کرده.”( بحارالانوار ج۵۹ ص۹۲)

 

 

وی افزود: همچنین امام صادق(ع)در معرفی نوروز به معلی‌بن‌خنیس فرمودند: “نوروز که می‌آید ما منتظر فرج آل‌محمد(ص) هستیم زیرا نوروز از روزهای ما و از روزهای شیعیان ماست” و ما با تفکر به این آیات و روایات باید دربابیم با تحویل سال ورای نوشدن پوشش و لباس‌های‌مان این دل ماست که باید برای ظهور آماده شود.

 

 

حجت‌الاسلام پورکریم ضمن اشاره به آسیب‌های کنونی “عید” اظهار کرد: تجمل‌گرایی، خرج‌های بیهوده و ناصحیح روح انسان را در آستانه سال جدید دچار زنگار می‌کند، انسان آگاه به این رسوم و خرافات توجه ندارد و مفهوم واقعی عید را در می‌یابد.

 

 

وی ادامه داد: « انتظار » بزرگ‌ترین درس نوروز و بهار است و نوروز زمانی با فرهنگ انتظار عجین می‌شود که ما به دستورات الهی و معصومین عمل کنیم علاوه بر تحول ظاهری چه خوب و عالی‌است که تحولی در قلب داشته باشیم و برای تحقق ظهور حضرت قدمی در بهبود افعال‌مان برداریم افعالی که درجهت انجام فرامین الهی باشد.

 

 

این روحانی در ادامه توضیحات خود با اشاره به فرازی از زیارت‌نامه حضرت مهدی(عج) گفت: در این زیارت‌نامه می‌خوانیم “السلام علی الربیع الانام”؛ سلام بر مهدی، بهار بشریت، حقیقتا با ظهور امام زمان بشریت طراوت زندگی را درک خواهند کرد زیرا امام حاضر اما پنهان از نظرها نقش کلیدی و اساسی در آرامش جامعه جهانی دارد، او تنها فردی است که چاره تمام مشکلات را می‌داند، راه سعادت بشری را برای‌مان می‌گستراند و اوست که به اذن خداوند قدرت اجرای عدالت واقعی را در جامعه دارد.

 

 

پورکریم افزود: حضرت صاحب‌الامر چون باران بهاری، نور ملکوتی و جلوه ایزدی پروردگار قلب‌های پژمرده را که به واسطه گناه افسرده شده‌اند نشاط و شادابی می‌بخشد، برای همین هر پدیده‌ای که بخواهد زنده شود و شادابی معنوی، کمال و بصیرتش را کسب کند می‌تواند از وجود امام عصر(عج) بهره ببرد و بهار فصل روی آوردن به آستان مبارک امام مهدی(عج) است.

 

 

وی مهیا ساختن شرایط ظهور را وظیفه هر مسلمانی در عصر حاضر دانست و گفت: ما باید حداقل فضای نسبی را برای ظهور امام زمان(عج) مهیا سازیم تا لیاقت خود را برای ظهورشان اثبات کنیم، مهیا ساختن ظهور هم چیزی جز تربیت قرآنی خود و فرزندمان نیست ، ما از قرآن و عمل به آن دور افتادیم که ظهور محقق نشده است، هر وقت توانستیم در جامعه برنامه‌ریزی قرآنی داشته باشیم در راه ظهور گام برداشتیم، اقدام برای ظهور قدمی‌است برای داشتن انسانی برای تمام فصول بشریت.

 

بهار در نگاه منتظران

 

 

سیدقاسم میرنبی (دبیر طرح بین‌المللی مستشهدین عاشورا): طبیعت می‌تواند درس زندگی دهد و بهار اصل رحمت الهی است، پس در این دریای رحمت الهی باید نوسازی ایمان قلبی‌مان را نیز رقم بزنیم و در این مسیر بهترین راه انتظار فرج است.

 

 

روح‌الله رستمی(کارمند): زیبایی بیرونی انسان باید با زیبایی درونی‌اش در همه سال یکی باشد و در فصل بهار که اوج زیبایی طبیعت است شاهد شکوفایی این مسئله باشیم که در پرتو انتظار ظهور حضرت حجت و تلاش در مسیر محقق سازی این ظهور به سرمنزل مقصود خواهیم رسید.

 

 

یوسف مقدری(کارمند): بهار طبیعت فرودین ماه است و بهار انسان جوانی است اما بهار عالم هستی و کل موجوداتش ظهور منجی بشریت حضرت بقیه‌الله(عج) است، هر بهار که بی او می‌آید باید بگوییم مولایم ما را ببخش که یک عمر چه کودکانه نشستیم و انتظار کشیدیم تا صدای شلیک یک توپ نوید آمدن بهار را سر دهد، ای صد افسوس که تو بهار بودی و من بی تو هر فروردینم دی بود و نمی‌دانستم.

 

 

فهیمه زندیه(مدرس آموزشگاه): همان‌طور که پس از فصل سرد و سخت زمستان ما منتظر نو شدن، تازگی، تحول و سبز شدن طبیعت هستیم، ظهور امام زمان در این برهه زمانی که دنیا سخت به تحول نیاز دارد مانند آمدن بهار دلگرمی شیعیان و منتظران است.

 

 

فاطمه عباس‌زاده(خانه‌دار): بهار فصل رویش دوباره طبیعت است و باید انسان‌ها ذهن و روح خود را دوباره در مسیر تقوا رویش دهند و انتظار مهدوی را در خود تقویت کنند.

 
بهار حقیقی ظهور حضرت مهدی(ع) است

 

 

امام زمان(عج) احیاگر جان‌های مرده است و همانطور که بهار موجب احیای طبیعت می‌شود آن امام بزرگوار نیز اجتماع را که بر اثر ظلم و فساد مرده است، احیا می‌کند و جامعه فاسد را به جامعه صالح تبدیل می‌کند.

 

 

بهار وجود امام زمان(عج) بعد از سختی‌ها و فتنه‌ها ظهور می‌کند زمانی که بسیاری از انسان‌ها، مستضعفان و مومنان از ظلم‌ها، فتنه‌ها و پلیدی‌ها در رنج و عذاب هستند ، منجی بشریت می‌آید و آرامش، آسایش و زندگی زیبا را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد از این رو ظهور حضرت مهدی(ع) را به بهار حقیقی تشبیه کرده‌اند.

 

 

آری موعود، همان بهار دل‌انگیزی است که هستی به دنبال زمستانی طولانی به انتظارش نشسته است و بهاری از جنس نور و معنویت به همراه می‌آورد.

 

 

اگرچه عید نوروز با مژده فرارسیدن بهار به خانه‌های‌مان سر می‌زند، اما عید حقیقی، با آمدن مهدی موعود(ع) آغاز می‌شود، زمانی که عدل و داد زمین را در بر می‌گیرد و خانه ستم فرو ریزد، آری بهار طبیعت مقدمه‌ای برای باور بهار دل است، بهاری که آمدنش با ظهور منجی آغاز می‎شود.

 

 

آری، آری، آری آن بهار حقیقی خواهد آمد و ما بی‌صبرانه چشم انتظار رسیدن آن هستیم.

 

بابل نوین

ارسال دیدگاه