تاریخ : ۱۳۹۶/۰۱/۰۸ - ۷:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

لزوم جایگزینی اقتصاد تولیدمحور و دانش‌بنیان با اقتصاد نفتی قاجاری/ اقتصاد مقاومتی، شاخه اقتصادی فرهنگ انقلابی است

باید با توجه بیشتر به اقتصاد تولید‌محور و دانش‌بنیان به جای اقتصاد نفتی قاجاری، گام موثری در قطع زنجیره نام‌گذاری اقتصادی سال‌های اخیر که نشان از وجود معضلات عمیق اقتصادی است، برداشت.

به گزارش سیمرغ ما، سال‌های متوالی اخیر مسائل اقتصادی به عنوان اولویت راهبردی نظام جمهوری اسلامی قرار می‌گیرد به شکلی که هرچه می‌گذرد وارد طبقه‌بندی و موضوع‌بندی‌های جزئی‌تری در این زمینه در قالب شعار سال‌ها می‌شود.

 

 

به‌گونه‌ای که به‌نظر می‌رسد سکان‌دار انقلاب اسلامی مسئله اقتصاد را در صدر دغدغه‌های خود قرار داده و هرچه که می‌گذرد با ادبیات شفاف‌تر و تخصصی‌تری به تبیین عوامل، اولویت‌بندی‌ها و نیازهای کوتاه مدت تا اهداف راهبردی مرتبط با این موضوع می‌پردازد.

 

 

شاید عدم شناخت و درک صحیح خواص و مسؤولان از نگاه و توقعات رهبر انقلاب در این زمینه که حاصل مشورت و نظرات تخصصی کارشناسان برجسته دلسوز مردم و انقلاب اسلامی است سبب تخصصی‌تر و جزئی‌تر شدن پرداختن به زیرموضوعات اقتصادی در سال‌های اخیر به ویژه در سال ۹۶ شده است.

 

 

اما به واقع باید برای تخقق اهداف و عملی شدن شعارهای در نظر گرفته شده دو بال را به صورت ویژه مورد بررسی قرار داد تا با حرکت این دو عنصر محرک بتوان پرواز و صعود اقتصاد برای دست یافتن به منافع کلان کشور را شاهد بود.

 

 

در سال‌های گذشته رهبر انقلاب نیز ابتدا راهبرد همدلی و همزبانی را برای این دو که همان مردم و دولت هستند تبیین ساخت تا امروز هرکدام با عمل درست به وظایف خود نقش سازنده‌تری را در بهبود مشکلات ازجمله اقتصاد کشور بیش‌از‌پیش به اجرا بگذارند.

 

 

البته به جرأت می‌توان اقرار کرد که ملت در این زمینه تا حدود قابل قبولی سهم خود را ایفا ساخته اما برای عملی شدن وظایف دولت شاید به اقدامی کمی بیشتر از شعار و بیانیه یا سخنرانی و تشکیل ستاد مورد نیاز باشد.

 

 

مهاجرت مغزها نتیجه مشاوران غرب‌زده دولت

 

 

در همین راستا میثم معافی کارشناس مسائل راهبردی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ با تأکید بر پرهیز از برخورد شعاری و بیانیه‌ای با شعار سال ۹۶، اظهار کرد: باید به جای شعار دادن، سخنرانی و صدور بیانیه‌ها ابتدا شعار سال را باور کرد.

 

 

وی افزود: به جای دل بستن به غرب و مذاکره برای التماس از غربی که در شرایط ریخت ریاضتی اقتصاد بوده و همه شهرهای عضو یورو در اعتصاب سراسری به سر می‌برند، باید به استعداد و ظرفیت‌های ملی، سرمایه انسانی داخلی به ویژه جوانان نخبه دل بست و این با بیانیه و بخشنامه شکل نمی‌گیرد.

 

 

این استاد دانشگاه با بیان نیاز به تجدید نظر نسبت به مشاوران موجود در دولت، خاطرنشان کرد: دولت ابتدا باید بدون تعارف ابتدا مشاوران غرب‌زده و غرب‌باور خود را ترخیص کرده و صاحبان نظریه اقتصاد مقاومتی را به کار دعوت کند.

 

 

وی تغییر در نگاه اقتصادی دولت را ضروری برشمرد و اضافه کرد: دولت باید به جای اندیشیدن به اقتصاد از نوع قاجاری یعنی اقتصاد نفتی به جانب اقتصاد تولیدمحور و بالاتر از آن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان بیش از پیش میل پیدا کند.

 

 

معافی ضمن انتقاد از فراهم شدن زمینه فرار مغزها در شرایط کنونی و عدم توجه کافی به این موضوع در دولت، تصریج کرد: باید جلوی مهاجرت مغزها و دانشمندان را گرفت و زمانی این امر میسر می‌شود که دولت اقتصاد دانش‌بنیان را به جای اقتصاد نفتی برجامی در دستور کار خود قرار دهد.

 

 

در پایان این کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: این که در عرض دو ماه ۲۰۰ هزار تحصیل کرده به سفارت‌های بیگانه مراجعه و تقاضای مهاجرت کنند به دلیل سیاست اقتصاد به اضافه نفت و مِنهای دانش است.

 

 

ضرورت تبیین شئون فرهنگ اسلام انقلابی در جامعه

 

 

همچنین محمد تقی‌زاده کارشناس مسائل فرهنگی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای امسال در مشهد مقدس، توجه ویژه به مسائل اقتصادی کشور را در ارتباط مستقیم با سایر شئون جامعه برشمرد.

 

 

وی افزود: روشن است که مسائل فرهنگی و معضلات اجتماعی مسائلی چند بعدی به شمار می‌آیند که یکی از ابعاد اصلی و اساسی آنها، بعد اقتصادی است و اگر این بعد مهم و حساس مورد غفلت واقع شود، کارها و مجاهدت‌ها در دیگر حوزه‌ها نیز از توفیق کمی برخوردار می‌شوند.

 

 

این فعال فرهنگی با بیان منفک نبودن شعارهای اقتصادی سال‌های اخیر از مقوله فرهنگ، خاطرنشان کرد: فرهنگ را رفتارهای اجتماعی رایج یک جامعه تعریف می‌کنند که با این تعریف در واقع نمی‌توان اقتصاد مقاومتی که مردم‌محور است را جدای از فرهنگ دانست.

 

 

وی اضافه کرد: دلیل این ادعا نیز اشاره‌های سال‌های گذشته رهبر انقلاب است که اقتصاد و سیاست را حاشیه و ذیل فرهنگ برشمردند تا جایی که ایشان وجود برخی تبعات منفی فرهنگی حاصل از تصمیم‌گیری‌ها و مصوّبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی را به سبب نبود پیوست فرهنگی می‌دانند.

 

 

تقی‌زاده فرهنگ اقتصادی را یکی از شئون فرهنگی کشور برشمرد و تصریح کرد: به بیان دیگر اقتصاد مقاومتی را باید شاخه اقتصادی فرهنگ انقلابی و مقاومت ملت خواند و با این نگاه به تحقق اهداف آن پرداخت.

 

 

در پایان وی تبیین شئون فرهنگ اسلام انقلابی برای جامعه با ابزار و مصالح فرهنگی را وظیفه فعالان عرصه فرهنگ دانست و تأکید کرد: حال که امام جامعه دغدغه خود را در حوزه فرهنگ اقتصادی با رویکرد اسلامی و انقلابی بیان داشته و مسئله حرمت را در مورد آن مطرح کرده، به یقین این وظیفه سنگین‌تر نیز شده است.

 

 

اقتصاد تولید مقاومتی؛ چالش سرمایه‌سالاران

 

 

به گزارش بلاغ، بنابر نظر کارشناسان در شرایط کنونی جهان که حتی کشورهای پیشرفته نیز خود دچار مشکلات عمیق اقتصادی بوده و مردم جهان با شرایط سختی دست به گریبان هستند راهکارهای اقتصاد مقاومتی نسخه نجات و شفابخش در این عرصه به شمار می‌آید.

 

 

تا جایی که کارشناسان و سیاست‌مداران غربی نیز به این موضوع اذعان داشته و از اقتصاد مقاومتی برای حل مشکلات کوتاه‌مدت و بلندمدت جوامع خود نام می‌برند که البته به چالش کشیدن نظام سرمایه‌داری و اقتصاد منفعت‌طلبانه همواره مخالفان گردن کلفتی ر ابر سر راه آن قرار داده است.

 

 

در هر صورت تولید و اشتعال به عنوان ارکان اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی در شرایط نبرد نا برابر اقتصادی نظام سرمایه‌سالار لیبرالی با انقلاب اسلامی و مردم ایران اسلامی باید بیش از پیش با چاشنی اقدام و عمل در دستور کار دولت به عنوان قوه مجریه قرار بگیرد.

ارسال دیدگاه