تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ - ۰:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کشاورزان از خزانه‌گیری زودهنگام اجتناب کنند/ لزوم استفاده از پوشش پلاستیکی برای جلوگیری از سرمای بهاره

کشاورزان از ایجاد خزانه زودهنگام اجتناب و مقداری از بذرهای برنج را اواخر اسفند و اندکی را اواسط فروردین سال آینده خزانه‌گیری کنند.

به گزارش سیمرغ ما، با اندکی گرم شدن هوا، کشاورزان شالیکار دست به کار می‌شوند و برای آماده‌سازی زمین‌هاس شالیزای خود اقدام می‌کنند.

 

 

از آنجایی که برنج که غذای اصلی مردم ایرانی را تشکیل می‌دهد، سطـح زیرکشت برنج در ایران در حـدود ۶۳۰ هزار هکتـار است و در ۱۶ استـان کشور کشـت و کار می‌شـود.

 

 

حدود ۷۵ درصد سطح زیر کشت برنـج در دو استان شمالی گیـلان و مازندران تولید می‌شود و مصرف سرانه برنج در ایران به طور متوسط ۳۸ کیلـوگرم است.

 

 

برنج مانند سایر زراعت‌ها به مدیریت مزرعه واکنش نشان می‌دهد و کشاورزانی که مدیران مـزارع خود باشند چنانچه از دانش و علم کاربردی بیشتـر برخوردار باشند، به همان مقدار نیز در تولید برنج موفق‌تر هستند.

 

 

تولید برنج با رنج و مشقّت بسیار همراه است و هـر کشـاورزی دوست دارد که محصـول بیشتـر و بهتری تولید کند.

 

 

زهرا اشکیود کارشناس ارشد حاصلخیزی خاک و ناظر برنج استان مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه کشت برنج و یا هر محصولی دیگری نیاز به شخم و آماده‌سازی زمین دارد، گفت: نخستین اقدام برای زراعت برنج شخم زمستانه است چراکه شخم زمستانه موجب تهویه خاک، تجزیه و تبدیل موادآلی غیرقابل جذب موجـود در بقایـای بوته‌های برنج و علف‌های هرز به مواد معدنی و قابـل جـذب و همچنین کنترل آفات و بیماری‌های قارچی می‌شود.

 

 

اشکیود افزود: در خاک، موجودات زیادی از جمله انواع باکتری‌های مفید زندگی می‌کنند که با زیر و رو کردن و تهویه خاک در زمستان فرصت بیشتری به آنها برای تکثیر داده می‌شود.

 

 

این کارشناس ارشد حاصلخیزی خاک تصریح کرد: حاصلخیزی خاک علاوه بر وجود مواد معدنی کافی و مورد نیاز گیاهان به نوع و مقدار این باکتری‌ها بستگی دارد، از این رو شخـم زمستـانه در حاصلخیزی خاک نقش بسزایی دارد.

 

 

وی درباره کندن و سوزاندن علف‌های هرز، عنوان کرد: برخی از علف‌های هرز محل تجمـع و پناهگاه زمستانه آفات از جمله ساقه‌خوار برنج است و لاروهای ساقه‌خــوار که تا پایان فصل زراعی توانستند مواد غذایــی مورد نیاز خود را جذب کنند و به سن لاروی پنـج رسیـده باشند در زمستـان با از میان رفتـن بقایای بوته‌های برنج نابـود نمی‌شوند و به طرف علف‌های هرز مانند: طوق، شوند، لی، شال تسبیح می‌روند.

 

 

این ناظر برنج مازندران افزود: با گـرم شدن هوا در بهار سال آینده لاو ساقه‌خوار به شفیـره و پروانه تبدیـل شده و کشاورزان هـر سالـه با صرف هزینه‌های زیاد و تهیه سموم شیمیـایی با آن مبارزه می‌کنند اما اگر پیش از خروج پروانه‌های ساقه‌خوار از داخـل این علف‌ها، در یـک اقدام دسته جمعـی ایـن علف‌ها از داخـل و حاشیـه مـزارع جمـع‌آوری و سوزانده شود کنتـرل قابل ملاحظـه‌ای در جمعیـت آفـت و خسارت احتمالی آن ایجاد می‌شود.

 

 

وی با بیان اینکه بذرهایی که کشاورزان استفاده می‌کنند دارای دانه‌های پوک و ترک‌خورده و یا چروکیده است که این بذرهای ناقص با پوسیدگی در مراحل رشـد در خزانه موجب انتقال بیماری به سایر بوته‌های سالـم می‌شود، یادآور شد: کشاورزان باید از بذرهای یک دست و مرغوب استفاده کنند و برای تهیه بـذر مرغوب روش سبک سنگین کردن بذرهـا با استفاده از محلول آب نمک توصیه می‌شود، به این روش که در هر ۲۰ لیتر آب، ۴ کیلـوگرم نمک اضافه می‌کنیم و خوب بهم‌زده و بذرها را کم کم در آن می‌ریزیم‌.

 

 

اشکیود افزود: بذرهایی که در هنگام سبک سنگین کردن در بالای آب نمک می‌ماند قابل مصرف برای خزانه نیست و بذرهای ته آب مرغوب بوده و باید با آب معمولی شست‌وشو داده تا نمک از روی پوستـه آن جدا شود و در جوانه‌زنـی مشکل ایجــاد نکند.

 

 

این کارشناس ناظر برنج تصریح کرد: برای تعیین غلظت درسـت آب نمـک بهتر است از تخم‌مرغ تازه استفاده شـود، به طوری که تا حدی به آب، نمک اضافه کـرده تا تخم‌مرغ به اندازه یک سکـه کوچک بالا بیاید.

 

 

وی با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بیماری‌های قارچی زیادی از جمله پوسیدگی طوقه، پوسیدگی ساقه، شیت بلایت، لکه‌قهوه‌ای و غیره در خـزانه و زمین اصلی خسارت‌هایی به کشاورزان وارد می‌کند، عنوان کرد: برای پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها، ضدعفونی بذر بسیار مهم است و باید آنها را در محلول ۴ الی ۵ در هزارکاربوکسین تیرام و یا ۲ در هزار تیوفانات متیل به مدت ۲۴ ساعت خیسانده و ضد عفـونی کرد و پس از اینکه بذرها ضدعفونی شدند، بدون شستشو آنها را در محیط گرم برای جوانه زدن قـرار دهیم و با این شیــوه بیماری‌های قارچی در خزانـه کنترل و بوته‌ها در زمین اصلی نیز مقاوم می‌شوند.

 

 

این کارشناس حاصلخیزی خاک در زمینه کوددهی به مزارع توصیه کرد: در خزانه از کودهای شیمیایی اوره به مقدار ۲ الی ۲٫۵ کیلو یا سولفات آمونیم به مقدار ۴ الی ۵ کیلوگرم در ۱۰۰ مترمربع می‌توان استفاده کرد و همچنین برای تأمین فسفر باید فسفات آمونیم یا سوپـرفسفات تریپل به میزان ۲ الی ۲٫۵ کیلـوگرم در ۱۰۰ متر مربع بکار برد.

 

 

وی با بیان اینکه گوگرد مورد نیاز را می‌توان از طریق استفاده از سولفات پتاس به مقدار ۱٫۵ الی ۲ کیلوگرم در ۱۰۰ متر مربع تأمین کرد، گفت: در خزانه به جای کودهای شیمیایی از کودهای دامی پوسیده نیز می‌توان استفاده کرد و مقدار مصرف کودهای دامی برای ۱۰۰ مترمربع در خـزانه ۴۰ الی ۵۰ کیلوگرم است که در صورت نیاز به کود ازته می‌توان در یک الی دو نوبت به میزان ۳۰۰ الی ۵۰۰ گرم برای ۱۰۰ مترمربع در هر مرحله به شکل سرک استفاده کرد.

 

 

رحمان عرفانی رئیس مرکز تحقیقات برنج استان مازندران درباره کشت خزانه‌گیری برنج در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، اظهار کرد: با توجه اینکه در اواخر اسفند نوسانات حرارتی زیاد است و در سال گذشته نیز نوسانات حرارتی زیاد بود به طوری که بسیاری از خزانه‌ها از بین رفتند، کشاورزان نباید خزانه‌گیری را به سرعت انجام دهند اما آب تخت کردن مانعی ندارد و در اراضی که کشت انجام نمی‌شود آب تخت کردن مشکلی ندارد که حدود ۳۰ درصد آب شالیزار مربوط به مراحل اولیه تهیه زمین است که شامل آب تخت کردن می‌شود و با توجه به بارندگی مناسبی که داشتیم و آب نیز فراوان است می‌توان به آب تخت کردن مزارع پرداخت.

 

 

عرفانی افزود: کشاورزان دقت کنند که از ایجاد خزانه زودهنگام اجتناب کنند و کسانی که امکان آن وجود دارد خزانه خود را تفکیک کنند و همزمان همه خزانه را بذرپاشی نکنند و مقداری را اواخر اسفند و اندکی را اواسط فروردین سال آینده خزانه‌گیری کنند.

 

 

وی با بیان اینکه در مناطق بالادست و در دامنه کوه‌ها که دمای هوا پایین است در مقایسه با مناطق دشت به تأخیر بیندازند، یادآور شد: کسانی که اواخر اسفند اقدام به خزانه‌گیری می‌کنند معمولا با پوشش نایلونی همراه است و کسانی اقدام به خرانه‌گیری پلاستیکی می‌کنند که می‌خواهند شالیزارهای خود را برای کشت رتون و یا کشت مجدد آماده کنند.

 

 

رئیس مرکز تحقیقات برنج استان مازندران توصیه کرد: کسانی که برنامه‌ای برای رتون و کشت مجدد ندارند خزانه‌گیری را در اواسط فروردین‌ماه انجام دهند.

 

 

این مسؤول گفت: کسانی که از پوشش پلاستیکی استفاده می‌کنند از پوشش‌های مطمئن استفاده کنند و پوشش پلاستیکی استفاده شود که خزانه را حفاظت کند و چون در این هنگام از سال بادهای شدیدی نیز می‌وزد ممکن است خزانه را خراب کند و همچنین برای اینکه خزانه‌ها به دلیل حرارات و سرما دچار آسیب نشوند به توصیه کارشناسان بیشتر توجه و به هوادهی خزانه‌ها اقدام کنند.

 

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان برای تهیه بذر بهتر است از بذرهای مطمئن استفاده کنند، تصریح کرد: شالیکاران به ضدعفونی بذر و سبک و سنگین کردن بذر برای خارج کردن بذرهای سبک و پوک اقدام کنند، چراکه آنها جوانه‌های ضعیف ایجاد می‌کند و آنها نیز در برابر تنش محیطی حساس هستند و از میان می‌روند و برای ایجاد خزانه یکنواخت و یک دست باید بذرهای سبک خارج و ضدعفونی شود.

 

 

عرفانی تأکید کرد: از آنجایی که بسیاری از کشاورزان از برداشت مکانیزه استفاده می‌کنند بنابراین دچار محدودیت تأمین بذر هستند و باید برای تهیه نشا نهایت دقت را کرد زیرا در صورتی که خزانه آنها دچار آسیب شد به سختی می‌توانند بذر مناسب را تأمین کنند.

 

 

دلاور حیدرپور مدیرکل جهاد کشاورزی استان مازندران درباره کشت برنج در گفت‌وگو با بلاغ، اظهار کرد: با شروع عملیات خزانه‌گیری برنج و بذرریزی در خزانه‌ها و با توجه به بازار مساعد برنج امسال پیش‌بینی می‌شود کشاورزان استقبال خوبی برای کشت برنج نشان دهند.

 

 

حیدرپور افزود: پیش‌بینی‌ می‌شود که در سال آینده کشت نخست برنج‌ به سطح زیر کشت ۲۱۰ الی ۲۱۵ هزار هکتار برسد.

 

 

وی تصریح کرد: تدارکات مناسب برای کشت برنج در زمینه کود و سم و بذر پیش‌بینی شد و ۹۵۰ تن بذر اصلاح شده برنج پرمحصول تأمین شده و در اختیار شهرستان‌ها برای متقاضیان قرار دارد و این رقم در مقایسه با سال گذشته از ۳۰۰ تن به ۹۵۰ تن رسید.

 

 

مدیرکل جهادکشاورزی گفت: با توجه به اینکه قیمت برنج پرمحصول نیز مناسب بود، پیش‌بینی می‌شود که افزایش سطح زیر کشت ۱۰ الی ۱۵ درصد را در مقایسه با سال گذشته برای این نوع محصول شاهد باشیم.

 

 

این مسؤول یادآور شد: کود مصرفی با قیمت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود و کشاورزان به هر میزانی که نیاز داشته باشند می‌توانند کود تهیه کنند.

 

 

وی با اشاره به اینکه کشاورزان که از کود به میزان نیاز استفاده کنند تا موجب آلودگی آب و خاک نشوند، توصیه کرد: پیش از مصرف سم و کود از تجارب خود و با نظر مشورتی کارشناسان صاحب تجربه استفاده کنند که بیش از حد مصرف نکنند چراکه در این حالت به اقتصاد خود و خانواده‌شان ضرر وارد نمی‌شود و همچنین محیط زیست را نیز در اثر مصرف مناسب کود دچار اختلال نمی‌کنیم.

 

 

حیدرپور گفت: کشاورزان سعی کنند از تجربیات خود و تجارب کارشناسان صاحب نظر که در مراکز خدمات دهستان، شهرستان و روستاهای خود با توجه به اینکه تعداد فارغ‌التحصیلان کشاورزی بسیار زیاد شده سعی کنند برای تولید خوب از تمامی ابزارها به درستی استفاده کنند تا به عملکرد مناسب از نظر کمی و کیفی برسند.

 

 

وی با بیان اینکه باید از تمانی فرصت‌های طبیعی در طبیعت استفاده شود، تصریح کرد: با توجه به بارندگی‌های موجود کشاورزان می‌توانند به شخم و شیار شالیزارهای خود اقدام کنند تا در مواقع بحران آب دچار کمبود آب نشوند بنابراین در مصرف منابع آب مدیریت کنند.

 

 

مدیرکل جهاد کشاورزی استان مازندران با بیان اینکه کشاورزان باید در مصرف نهاده‌های کشاورزی از تکنولوژی روز استفاده کنند، گفت: در حال حاضر محدودیتی برای پرداخت تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات نداریم، علی‌رغم آنکه در سال گذشته ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات در اختیار کشاورزان قرار داده شد.

 

 

این مسؤول با بیان اینکه مازندران رتبه نخست را در پرداخت تسهیلات در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی را دارد، بیان کرد: در حال حاضر کشاورزان در صورتی که نیاز به تکنولوژی در زمینه کشاورزی دارند می‌توانند با مراجعه به جهاد کشاورزی از این فرصت استفاده کنند تا بتوانیم تولید بهتر و کیفی‌تر داشته باشیم.

 

 

وی خاطرنشان کرد: برای افزایش عملکرد در زمینه کشاورزی با هزینه کمتر و تولید بیشتر باید از تکنولوژی روز دنیا و نیز کشاورزان از یافته‌های خود و کارشناسان استفاده کنند.

 

 

به گزارش بلاغ، برای جلوگیری از سرمای بهاره ضـرورت دارد که خزانه با نایلون پوشش داده شود، حداقل درجه حرارت برای رشد و نمـو نقطه بحرانی رشد گیاه بین ۷ الی ۱۶ درجه و حداقل حرارت هوا برای رشـد ریشه یعنی نقطه بحـرانی رشد ریشه بین ۱۲ الی ۱۶ درجـه سانتی‌گراد متغیر بوده و دامنه تغییر مربوط به انواع مختلف برنج که هر چه دانه بلنـدتر باشد به دمای بیشتری برای رشد اولیه نیاز دارد.

 

 

ارسال دیدگاه