تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۲۶ - ۸:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمادگی مازندران برای استقبال از مسافران/ زباله، سهم این استان از حضور برخی گردشگران

دستگاه های اجرایی مازندران در حال آمادگی برای پذیرایی از مسافران هستند اما مسافران نیز باید الگوی مصرف خود را عوض کنند و با رعایت مسائل زیست محیطی زباله را به شمال کشور سوغات نیاورند.

به گزارش سیمرغ ما، سالانه بیش از ۳۰ میلیون گردشگر به مازندران سفر می‌کنند، این استان در تعطیلات نوروزی سال پیش میزبان حدود ۱۱ میلیون نفر شب گردشگر بود.

 

 

صنعت توریسم با رعایت سلامت و بهداشت زیست محیطی می‌تواند در رونق اقتصادی هر کشوری مؤثر باشد، گردشگران علاوه بر ایجاد فراهم کردن زمینه اقتصادی می‌توانند تولید کننده زباله و از بین برنده محیط زیست و شرایط را برای به خطر انداختن سلامتی خود و دیگران فراهم کنند.

 

 

امروزه گردشگری به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع توسعه پایدار، فرصت بزرگ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای کلان‌ شهرها و مادر شهرهای جهانی از جمله کلان‌شهرهای ایران بوجود می‌آورد.

 

 

این صنعت در ساختارهای فضایی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عصر پسامدرن در جامعه حال حاضر شهری ایران بسیار با اهمیت است و بر اساس چنین ویژگی، امروزه گسترش فضاهای باز جمعی و ایجاد مراکز فراغتی و تفریحی مدرن یکی از اهداف مهم برنامه‌ریزان مدیریت کلان شهرهای جامعه در حوزه گردشگری شهری است.

 

 

افزایش ناامنی در کشورهایی همچون ترکیه موجب کاهش سفرهای خارجی شده و به همین نسبت احتمال افزایش سفرهای داخلی می‌شود، با توجه به اینکه مازندران در صدر استان‌های گردشگرپذیر وجود دارد، امکان افزایش حضور گردشگر در این استان بیشتر است.

 

 

البته گفتنی است که میزان رضایت‌مندی مسافران و گردشگران از خدمات ارائه شده و تسهیلات سفر سال گذشته در حضور آنان در سال‌های آتی تاثیر دارد به همین جهت میزان آمادگی استان از پذیرایی از گردشگران موضوع با اهمیتی است.

 

 

کوتاهی در ارائه خدمات به مسافران نوروزی قابل پذیرش نیست

 

 

استاندار مازندران در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی مازندران گفت: دستگاه‌های اجرایی عضو ستاد خدمات سفر پیش بینی‌های لازم برای ارائه خدمات به خیل عظیم مسافران را داشته باشند تا شاهد سفری زیبا و خاطره انگیز برای گردشگران باشیم و مشکلی بروز نکند.

 

 

ربیع فلاح جلودار تاکید کرد: هیچ گونه کوتاهی در ارائه خدمات به مسافران نوروزی قابل پذیرش نیست و مسئولان کمیته‌های ستاد سفر باید اهتمام ویژه در این خصوص داشته باشند.

 

 

وی اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروز ارائه خدمات مناسب به مسافران در مازندران می‌تواند علاوه بر رقم زدن خاطرات شیرین برای گردشگران، موجب ماندگاری بیشتر آنان و همچنین بازگشت دوباره به این استان شود.

 

 

آمادگی موزه‌ها و اماکن تاریخی مازندران برای بازدید عموم گردشگران

 

 

معاون میراث فرهنگی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه میراث فرهنگی برای ایام‌ نوروز در زمینه احیای سایت موزه‌ها برنامه‌ریزی لازم را انجام داده است، گفت: میراث فرهنگی در حال آماده‌سازی سایت موزه‌ها است تا در این ایام گردشگرانی که از تمامی نقاط جهان وارد مازندران می‌شوند از این اماکن استفاده کنند.

 

 

مهدی ایزدی افزود: ۱۰ موزه زیر نظر میراث فرهنگی همراه با سه موزه بخش خصوصی برای حضور گردشگران آماده سازی شده است.

 

 

وی تصریح کرد: سایت موزه‌ها از ۲۵ اسفندماه فعالیتشان آغاز می‌شود و تا ۱۷ فروردین‌ماه این فعالیت ادامه دارد.

 

 

معاون میراث فرهنگی مازندران یادآور شد: در این ایام نمایشگاه‌هایی در این زمینه برگزار می‌شود و فروش سوغات و مراسم نوروز خوانی نیز اجرا می‌شود.

 

 

ایزدی گفت: موزه‌های مهم در استان مازندران شامل سه موزه در رامسر، موزه مردم شناسی در تنکابن، موزه نیما یوشیج در نور، موزه شهدای آمل، موزه تاریخی بابل و در ساری نیز موزه کلبادی و در آلاشت نیز موزه مردم شناسی دایر است.

 

 

وی تصریح کرد: در سایت موزه‌های رسکت و گوهرتپه نیز برنامه‌های نوروزخوانی و بازدید برگزار می‌شود و همچنین در مجموعه تاریخی عباس‌آباد برنامه‌هایی برای آغاز سال جدید اجرا می‌شود.

 

 

دروازه شرقی مازندران آماده پذیرایی از مسافران

 

 

شهرستان گلوگاه به عنوان دروازه شرقی استان میزبان مسافرانی است که از سمت استان گلستان و خراسان وارد خطه سرسبز مازندران می‌شوند.

 

 

معاون فرماندار گلوگاه در این رابطه به خبرنگار ما گفت: قرارگاه‌های انتظامی، امداد و نجات هلال احمر، راهداری در ورودی شرقی استان استقرار پیدا می‌کنند و در تمام ایام نوروز به ارائه خدمات می‌پردازند.

 

 

یاسر جعفری خواستار هماهنگی و انسجام تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان در جهت ارائه خدمات مناسب به گردشگران در ایام نوروز شد و بر لزوم همکاری و آمادگی ادارات در ارائه خدمات شایسته به مسافران نوروزی تأکید کرد و گفت: ارائه خدمات به مسافران نوروزی از طریق ستاد خدمات سفر را فرصتی مغتنم برای شناساندن ظرفیت‌های شهرستان و استان به مردم دیگر استان‌های عنوان کرد.

 

 

وی بر لزوم بازرسی و نظارت اتاق اصناف و دستگاه‌های مرتبط بر مراکز تولید، توزیع و فروش مواد غذایی و رستوران‌ها به منظور حفظ سلامت مردم تأکید کرد.

 

 

رعایت اصول زیست محیطی توسط گردشگران امری ضروری است

 

 

رئیس اداره محیط زیست بابلسر و فریدونکنار در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه محیط زیست یک دستگاه نظارتی است، گفت: حضور مسافران در شهرهای ساحلی همانند فریدونکنار و بابلسر جز زباله در شهرها و جنگل‌ها چیز دیگری به ارمغان ندارد.

 

 

ناصر کیایی افرود: جلسات مختلف در زمینه جمع‌آوری زباله برگزار شد اما محیط زیست در راستای تنویر افکار عمومی بنرهایی حاوی پیام‌های زیست محیطی در سطح شهر نصب کرد.

 

 

وی تصریح کرد: اگر در سطح شهر زباله‌هایی ریخته شود اما شهرداری برای پاکسازی آن اقدام نکرده باشد تذکرات لازم به دستگاه مربوطه ابلاغ می‌شود.

 

 

رئیس اداره محیط زیست بابلسر و فریدونکنار ضمن خیرمقدم به مسافران، توصیه کرد: از تمامی مسافران تقاضا داریم که اخلاق زیست محیطی را رعایت کنند چراکه محیط زیست متعلق به همگان است و در حفظ محیط زیست کوشا باشند، سلامتی مساوی با حفظ محیط زیست است.

 

 

کیایی گفت: اگر هر کسی بخواهد سالم زندگی کند باید اصول زیست محیطی را رعایت کند و در صورت وجود زباله سلامت نیز به خطر می‌افتد.

 

 

وی یادآور شد: مسافران باید الگوی مصرف خود را عوض کنند و با یک فرهنگ جدید مصرف وارد شهرستان‌های استان مازندران شوند و از ظرف یکبار مصرف استفاده نکنند و در صورت استفاده آن را در درون مناطق شهری و اماکن سرسبز رها نکرده و بلکه آنها را جمع‌آوری و در سطل زباله بیندازند.

 

 

رئیس اداره محیط زیست بابلسر و فریدونکنار خاطرنشان کرد: در هفته آینده در شهرستان بابلسر برای مهمان‌نوازی از مهمانان نوروزی به شکل نمادین تمامی مردم شهر و روستای این شهرستان پاکسازی زباله را انجام خواهند داد.

 

 

وضعیت نامناسب سرویس‌های بهداشتی عمومی

 

 

گرچه از زبان مسؤولانش شاید همه چیز سرجای خودش باشد و شرایط برای پذیرایی از مسافران مهیا باشد اما شرایط توالت و سرویس بهداشتی عمومی در مسیر جاده های مازندران مناسب نیست.

 

 

معمولا اتوبوس‌ها در پلیس راه‌ها توقف می‌کنند و مسافران برای رفتن به سرویس بهداشتی و تجدید وضو از این فرصت استفاده کرده اما نه تنها وضعیت بهداشت در سرویس بهداشتی‌های مجاور پلیس راه‌ یا اماکن اقامتی چنگی به دل نمی‌زند بلکه مشاهده می‌شود که برای استفاده عموم از حداقل امکانات پول می‌گیرند.

 

 

یکی از گردشگران در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: با توجه به موقعیت شغلی خود در روزهای پایانی اسفند به مسافرت آمده‌ایم و هم اکنون در حال گردش هستیم اما از وضعیت نمازخانه‌های بین راهی و سرویس بهداشتی های عمومی در مازندران اصلا راضی نیستیم.

 

 

با گران‌فروشی، سهم مازندران از گردشگری زباله است

 

 

یکی از بازاریان میگوید: برخی از همکاران ما بین افراد بومی و مسافران فرق می‌گذراند و اجناس را به مسافران گران می‎فروشند زیرا اینگونه فکر می‌کنند که گذر آن فرد دیگر به این مغازه نمی‌افتد و حداکثر سود را از فروش اجناس می‌برند.

 

 

به سراغ یکی دیگر از گردشگران رفتیم، او می‌گوید: با توجه به تجربه سال گذشته که اجناسی همچون آب معدنی و تنقلات که چندین برابر به ما فروخته شد امسال همه وسایل مویرد نیاز سفر حتی پفک و آب معدنی را از شهر خود تهیه کردیم و به شمال سفر کردیم.

 

 

این اتفاق در شرایطی می‌افتد که آن گردشگر تنها زباله وسایل خریداری شده را در مازندران رها می‎کند و حضور چنین گردشگرانی نه تنها هیچ عایدی و گردش مالی برای شمال ندارد بلکه سهم مازندران از این مسافران تنها زباله است.

 

 

البته گویا و واضح است که اگر بر فعالیت‌های صنفی خصوصا مغازه‌هایی که در مسیر خرید گردشگران هستند نظارت بیشتری می‌شد و با متخلفان برخورد جدی می‌شد هرگز شاهد چنین صحنه‌ای نبودیم.

 

 

ضرورت بهره‌برداری از مولفه‌های گردشگری

 

 

مهدی ریاحی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه در توسعه گردشگری شهری با ارتقای ابعاد کمی و کیفی با حداکثر بازده از مهم‌ترین فعالیت‌های عمده مدیریت اجرایی شهرها در عصر حاضر به شمار می‌رود، گفت: وجود جاذبه‌های متنوع در شهرها چون اماکن تاریخی، فضاهای سبز، مراکز فرهنگی امکانات ورزشی، تسهیلات مهمان نوازی، مراکز خرید و بازارها جزو پارامترهای مهم شکل‌گیری گردشگری شهری است.

 

 

وی محرک اصلی گردشگری را اختلاف فرهنگ‌ها دانست و افزود: فرهنگ با نفوذ پرتوان خود، می‌تواند ماهیت، هدف، ساختار و کارکرد گردشگری را نشان می‌دهد و گردشگران و میزبان آنان دارای فرهنگ و الگوهای اجتماعی متفاوتی هستند که در زمان گردش با هم تعاملاتی دارند.

 

 

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: گردشگری در بسیاری از کشورها صنعتی پویا و به عنوان منبع اصلی درآمد، اشتغال، رشد بخش خصوصی و توسعه ساختار زیربنایی است به ویژه در کشورهای در حال توسعه، یعنی در آنجا که شکل‌های دیگر اقتصادی مثل تولید یا استخراج از نظر اقتصادی به صرفه نیست یا نقش چندان مهمی در صحنه تجارت و بازرگانی ندارند و بیشتر به توسعه صنعت گردشگری توجه می‌شود.

 

 

ریاحی با اشاره به اینکه امروزه گردشگری در محیطی متشکل از انسان و ویژگی‌های طبیعی شکل می‌گیرد، گفت: محیط انسانی متشکل از عوامل و فرایندهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و گردشگری می‌تواند به عنوان یکی از راهکارهای بسط توسعه و تبادل فرهنگی و تعامل اجتماعی عمل کند.

 

 

وی با اشاره به اینکه پدیده گردشگری در تمام نقاط جهان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به حساب می‌آید و در شرایط زندگی جمعیت‌ها و شرایط مکان‌ها تاثیر مستقیم و غیرمستقیم دارد، یادآور شد: صنعت گردشگری با گستردگی و میان رشته‌ای بودن خود، بخش اعظمی از رفتارهای اقتصادی انسان امروز را در این بخش سهیم کرد و تنوع در اشکال گردشگری و افتراق مکانی و تفاوت‌های مکان‌ها از نظر جغرافیایی، موجب ظهور تکنیک‌های گوناگون در برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری مناطق و مکان‌های مختلف می‌شود.

 

 

به گزارش بلاغ، صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم خارجی در داخل کشور است و در تمامی بخش‌های اقتصادی زمینه توسعه و پیشرفت دارد، به همین دلیل برنامه‌ریزی دقیق توسط متخصصان عامل مهمی برای دستیابی به موفقیت در بخش گردشگری برای هر کشور محسوب می‌شود.

 

 

صنعت توریسم ارتباط تنگاتنگی با صنایع دیگری مانند هتلداری، حمل و نقل، آژانس‌های مسافرتی، صنایع دستی، رستوران داری، صنایع غذایی، کشاورزی دارد و اصلی‌ترین کارکرد این صنعت کسب درآمدهای ارزی، توزیع مجدد درآمدها، ایجاد زمینه اشتغال، فروش کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران و به ویژه صنایع دستی توسعه حمل و نقل و رونق اقتصادی است لذا توجه ویژه به زیرساخت های گردشگری در مازندران امری واجب و بسیار ضروری است.

 

 

ارسال دیدگاه