تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۱۰:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پیش‌بینی حضور ۲۵ هزار مازندرانی در راهیان نور امسال

معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلای مازندران گفت: به دلیل جو نامساعد هوای خوزستان تخمین زده شد قریب به ۲۵ هزار نفر از اقشار مختلف مردم مازندران در راهیان نور امسال شرکت کنند.

به گزارش سیمرغ ما، نشست خبری راهیان نور سپاه کربلا مازندران صبح امروز با حضور سرهنگ پاسدار جواد بخشی معاون هماهنگ‌کننده و رییس ستاد راهیان نور سپاه کربلا و اصحاب رسانه برگزار شد.

جواد بخشی در این نشست با اشاره به تشییع پیکر مطهر شهدای گمنام در ایام فاطمیه و گرامیداشت رشادت‌ها و ایثارگرای شهدای انقلاب اسلامی، با بیان اینکه حال و هوای اسفندماه با کاروان‌های راهیان نور و اعزام زائران به مناطق عملیاتی جنوب کشور عجین شده است، اظهار کرد: همه ما وظیفه داریم حماسه هشت سال پایمردی و ایثار شهدا را به نسل آینده منتقل کنیم که یکی از راه‌های انتقال فرهنگ این حماسه، برپایی اردوهای فرهنگی راهیان نور است.

وی به آثار به جا مانده از جنگ هشت ساله در جنوب کشور اشاره کرد و افزود: سپاه به عنوان مجری طرح راهیان نور بستری را فراهم کرد که همه آحاد مردم و اقشار مختلف به‌ویژه نسل جدید با حضور در مناطق عملیاتی غرب، شمال غرب و جنوب کشور، با آرمان‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام آشنا شوند که می‌تواند باعث یک انقلاب درونی در زائران شود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلا اساس کار راهیان نور را آشنا شدن نسل جوان با نسل دفاع مقدس، ارزش‌های آن و زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهدا دانست.

بخشی با اشاره به اینکه سفر راهیان نور به سفر سالیانه تبدیل شده است، تصریح کرد: سفر راهیان نور در طول سال برگزار می‌شود که در ایام تابستان زائران به مناطق غرب و شمال غرب کشور اعزام می‌شوند.

وی با اعلام اینکه زمان راهیان نور دانش‌آموزی از اوایل مهر ماه تا اوایل اسفندماه بود، خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۶ هزار دانش‌آموز به مناطق عملیاتی جنوب و غرب اعزام شدند.

مسؤول ستاد راهیان نور سپاه کربلا زمان اردوی راهیان نور دانشجویی را از ۵ اسفندماه تا ۲۰ اسفندماه اعلام و بیان کرد: امسال با توجه به سقف پذیرش دانشجویی، پذیرای ۴ هزار نفر دانشجو در اندیمشک و خرمشهر خواهیم بود.

بخشی با بیان زمان راهیان نور محلات در مناطق عملیاتی جنوب کشور که هرساله از ۱۵ اسفندماه آغاز و تا ۱۳ فروردین ادامه دارد، گفت: پادگان شهید جعفرزاده که محل اسکان اولیه زائران است، پذیرای تمامی اقشار مختلف مردم خواهد بود.

وی با اشاره به ۱۲ یادمان خوزستان، متذکر شد: دو اردوگاه شهید جعفرزاده اندیمشک و شهدای استان مازندران در خرمشهر برای خدمات‌رسانی و استراحت زائرین و هم‌استانی‌های عزیز فعال هستند.

مسؤول ستاد راهیان نور سپاه کربلای مازندران مهم‌ترین اقدامات سفر معنوی راهیان نور را تربیتی، آموزشی و فرهنگی دانست و با بیان اینکه در بحث فرهنگی کارهای خوبی صورت گرفته، خاطرنشان کرد: فضاسازی اردوگاه به گونه‌ای طراحی شده است که زائران با حال و هوای شهدا مانوس می‌شوند.

بخشی به امکانات دیگر اردوگاه زئران مازندرانی اشاره کرد و گفت: ایجاد نمایشگاه محصولات فرهنگی، بازارچه سوغات فرهنگی، ایجاد یادمان شهدای دفاع مقدس و شهدای مدفع حرم هم از دیگر اقدامات فرهنگی راهیان نور است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطر شهدای مدافع حرم به ویژه شهید محمد بلباسی که مسؤول اردویی و راهیان نور سپاه کربلا و نیز شهید کابلی که مسؤول انجمن راویان راهیان نور بودند، افزود: از جمله کارهای فرهنگی که در اردوگاه خرمشهر بسترسازی شده، ایجاد سینما اردوگاه و برنامه زنده رادیویی است.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلای مازندران یکی دیگر از اقدامات فرهنگی در سفر معنوی راهیان نور را برگزاری مراسم تحویل سال در هفت تپه و شلمچه عنوان و اضافه کرد: از سرداران، یادگاران هشت سال دفاع مقدس و نیز از خانواده شهدای مدافع حرم برای خاطره‌گویی دعوت به عمل آمد و گرامیداشت خادمین شهدا در اردوگاه نیز برگزار می‌شود.

این مسؤول افزود: به تمامی زائران راهیان نور، بسته‌های فرهنگی ویژه‌ای اهدا می‌شود، بسته فرهنگی شامل نرم‌افزارها، سی‌دی‌های فرهنگی در ارتباط با آشنایی با یادمان‌های دفاع مقدس و رشادت‌های رزمندگان است که نرم‌افزار راهیان ۲۵ نقش رزمندگان مازندرانی در دفاع مقدس را تشریح می‌کند.

بخشی تصریح کرد: از جمله الزمات هر کاروان داشتن یک روای و یک روحانی است.

وی با اشاره به ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی و بهداشتی در منطقه گفت: راه‎اندازی دکل مخابراتی توسط فاوا و مهندسی سپاه کربلا نقطه عطف بخش ارتباط اینترنتی و زیرساختی راهیان نور امسال است، همچنین خدمات بهداشتی و درمانی توسط مجموعه بهداشت و درمان سپاه کربلا آماده خدمات‌دهی به زائران است.

مسؤول ستاد راهیان نور سپاه کربلا گفت: به دلیل جو نامساعد هوای خوزستان تخمین زده شد قریب به ۲۵ هزار نفر از اقشار مختلف مردم مازندران در راهیان نور امسال شرکت کنند.

بخشی یادمان‌های مورد بازدید زائران را هفت تپه، فتح‌المبین، دهلاویه، هویزه، اروندکنار، نهرخین، شلمچه، طلائیه و زیارت شهدای گمنام پادگان شهید محمودوند اعلام کرد.

وی با اشاره به یادمان هفت تپه بیان کرد: نمایشگاه جنگ‌افزار نظامی در هفت تپه توسط لشکر عملیاتی ۲۵ کربلا ایجاد شد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلای مازندران افزود: زیر ساخت‌های یادمان والفجر ۶ در چیلات در حال آماده‌سازی است تا در سال آینده زائران مازندرانی در این منطقه هم حضور پیدا کنند.

این مسؤول بیابان‌زدایی را از جمله دغدغه حضرت ولی امر مسلمین خواند و اظهار کرد: از فعالیت‌های ویژه در مسئله راهیان نور و اردوی جهادی مازندران در خوزستان، اعزام و کمک به بیابان‌زدایی است و نیروهای مازندرانی در نقاطی از شهر اهواز کار غرس، نگهداری و آبیاری (کاشت و داشت) نهال را انجام می‌دهند تا در آینده از شدت آلودگی‌ها و خطرات ریزگردها کاسته شود.

بخشی درباره نقش اقتصاد مقاومتی در راهیان نور، یادآور شد: تهیه بسته‌های فرهنگی در قالب دیجیتالی تا حد زیادی در کاهش هزینه‌های سفر راهیان نور موثر است.

وی درباره میزان همکاری دستگاه‌های اجرایی بویژه استاندار و فرمانداران، گفت: راهیان نور بزرگترین مانور فرهنگی نظام و انقلاب اسلامی ایران است، بنابراین اینکه تصور شود اجرای راهیان نور مختص یک یا دو نهاد خاص است بی‌انصافی بوده و منطقی نیست و قطعا بدون همکاری دستگاه‌های اجرایی استان این مهم محقق نمی‌شود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه کربلای مازندران در پایان با اشاره به دغدغه مسؤولان، به ویژه استاندار مازندران در موضوع راهیان نور و اردوی جهادی، تصریح کرد: استاندار مازندران در بحث فرهنگی اردوهای راهیان نور و اردوهای جهادی همواره با جدیت پیگیر هستند تا به بهترین وجه خدمات به زائرین انجام گیرد.

 

بلاغ

ارسال دیدگاه