تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۷ - ۱۰:۱۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تبلغات نامناسب دولت موجب خسارت جدی به باغداران مازندران شد/ خلف وعده دولت به باغداران

رئیس اتاق بازرگانی مازندران بیشترین ضرر وارده به باغداران و پرتقال‌کاران مازندران را تبلیغات دولتی‌ها مبنی بر خراب بودن بار مرکبات و پرتقال شمال ذکر کرد.

به گزارش سیمرغ ما، با وجود اعلام توانمندی مازندران در تامین مرکبات مورد نیاز مردم در پایان سال، دولت اقدام به واردات این محصول از مصر کرد.

از طرفی دولت و متولیان بخش کشاروزی مازندران قول دادند که مرکبات انبار شده استان مازندران را برای ایام شب عید خریداری و نسبت به عرضه آن اقدام می‎کنند.

وقتی پای کالاهای صادراتی به میان آمد، تبلیغات جدی از جانب دولت برای اعلام یخ‌زده بودن مرکبات قوت بیشتری گرفت.

این موضوع را عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران مطرح کرد.

وی بیشترین ضرر وارده به باغداران و پرتقال‌کاران مازندران را تبلیغات دولتی‌ها مبنی بر خراب بودن بار مرکبات و پرتقال شمال ذکر کرد.

مهاجر ادامه داد: همین تبلیغات بی‌جا و غیر اساسی سبب شد تا پرتقال استان‌های جنوبی کشور که در بهترین حالت حداکثر ۲ هزار تومان ارزش دارند، در برخی میادین میوه و تره‌بار کشور و کلان‌شهرها به کیلویی تا ۱۰ هزار تومان به فروش برسد، این در حالی است که اگر پرتقال مازندران از همان روزهای اولی که در انبارها جمع‌آوری می‌شد، به مرور فروخته می‌شد، دیگر نه نیازی به واردات از مصر بود و نه نرخ پرتقال جنوب افزایش جهشی داشت.

وی کل میزان تولید مرکبات مازندران در سال ۹۵ را ۲ و نیم تا ۳ میلیون تن عنوان کرد و افزود: از این میزان نیمی به تولید پرتقال اختصاص داشت که یک میلیون تن آن دور ریخته شد و ۳۰۰ هزار تن نیز بعد از پاک‌سازی، در انبارها جمع‌آوری شد. این اقدام به دستور دولت بود تا باغداران پرتقال‌های سالم را به انبارها بدهند و دولت نیز به مرور بر اساس دستورالعمل خرید تضمینی محصولات کشاورزی، پرتقال انبار شده را خریداری کند.

مهاجر با اشاره به واردات ۳۰ هزار تن پرتقال از مصر، گفت: علی‌رغم جمع‌آوری پرتقال‌های سالم که هیچ مشکلی ندارند، وزارت جهاد کشاورزی ۳۰ هزار تن پرتقال که حجم بسیار کمی محسوب می‌شود،‌ وارد کرده که دغدغه و نگرانی کشاورزان و باغداران مازندرانی را از احتمال خلف وعده دولت مبنی بر خرید پرتقال‌های انبار شده را در پی داشته است.

وی به ماندگاری بیش از سه ماهه پرتقال‌های انبار شده در سوله‌های محصولات کشاورزی مازندران اشاره و خاطرنشان کرد: این مدت زمان ماندگاری نسبتا زیاد محصول پرتقال مازندران، نشان‌دهنده سالم بودن پرتقال‌های انبار شده است، اگر این پرتقال‌ها فاسد بودند، حداکثر ۱۰ روز در انبارها می‌ماند، بنابراین مردم باید بدون هیچ دغدغه‌ای پرتقال و مرکبات مازندران و شمال را خریداری کنند.

مهاجر پیشنهاد داد:‌ حال که دولت این میزان پرتقال وارد کرده و ناراحتی باغداران مازندران را در پی داشته است، برای جبران، دو کار می‌تواند انجام دهد. یکی اینکه پرتقال‌های وارداتی در کنار پرتقال‌های شمال با دو نرخ متفاوت به فروش برسد، دوم اینکه با توجه به اینکه پرتقال وارداتی، «نورسیده» است و تا دو سه ماه آینده ماندگاری دارد، فعلا از تزریق پرتقال مصری به بازار خودداری کرده و مرکبات شمال را در بازار میوه شب عید توزیع کند؛ پرتقال‌های وارداتی نیز بعد از اتمام بارهای مرکبات مانده در انبارهای مازندران، میان مردم توزیع شود.

رئیس اتاق مازندران با بیان اینکه دولت نیز برای جبران خسارات، ۲۷۰ میلیارد تومان شامل ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره با سود ۱۰ درصد، ۵۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض و ۲۰ میلیارد تومان برای بیمه محصولات کشاورزی مازندران تخصیص داد، به خرید تضمینی باقی‌مانده محصولات اشاره و تصریح کرد: اینکه دولت انبار کردن محصولات مرکبات و پرتقال شمال را در دستور کار قرار داد، به علت سالم بودن این بخش از محصولات باقی‌مانده است چراکه انبار کردن ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تن پرتقال بعد از جداسازی پرتقال‌های فاسد از سالم انجام شده است.

 

بلاغ

ارسال دیدگاه