تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۸:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وقتی دولت نمی‌تواند تقاضای بازار را با عرضه دانشگاه همسان کند/ تحصیل‌کرده‌های بیکار!

آموزش کسب‌وکار جدید، راه مقابله با بیکاری، این سیاستی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قبال افرادی که قبلاً شاغل بوده و بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده‌‌اند در پیش‌گرفته است.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از عصرساری، آموزش کسب‌وکار جدید، راه مقابله با بیکاری، این سیاستی است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در قبال افرادی که قبلاً شاغل بوده و بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده‌‌اند در پیش‌گرفته است، سیاستی که هرچند در ظاهر می‌تواند گره بیکاری را باز کند، اما نشان‌دهنده ضعف‌هایی در حوزه آموختن مهارت به نیروی انسانی است.

 

 

سازمان بین‌المللی کار، در یک برآورد از بیکاری جهانی، میانگین نرخ بیکاری جهان در سال ۲۰۱۷ را ۵/۸ درصد پیش‌بینی کرده است، اما بیکاری در ایران حتی تا سه برابر این میزان نیز گزارش‌شده است.

 

 

قربانعلی ابراهیمی استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه مازندران یکی از مهم‌ترین دلایل وجود این بیکاری لجام‌گسیخته متناسب نبودن آموزش‌ها با بازار اشتغال دانست و گفت: اساساً فارغ‌التحصیلان در ایران آن‌طور که بایدوشاید مهارت نیاموخته‌اند و نیازمند آموزش‌های دیگری هستند.

 

 

وی بابیان اینکه در برنامه‌ریزی‌های کلان باید به فکر مهارت‌آموزی نیروی انسانی و تناسب آموزش و بازار شغل باشیم، اظهار کرد: بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی مرکز آمار، نرخ بیکاری امسال ۲/۱۲ درصد اعلام‌شده است، این رقم حاکی از آن است که شاخص بیکاری نسبت به بهار ۱۳۹۴، ۴/۱ درصد و نسبت به زمستان ۱۳۹۴، ۴/۰ درصد افزایش داشته است، همچنین در بهار امسال، ۵/۳۹ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر ازنظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرارگرفته‌اند.

 

 

این استاد دانشگاه به اشاره به دلایل بیکاری، تصریح کرد: با توجه به افزایش اخیر بیکاری در میان جوانان و افراد تحصیل‌کرده به این نتیجه می‌توان رسید که روند توسعه کشور همپای گسترش آموزش عالی نبوده است و نباید نسبت دانشجو به جمعیت کشور این‌قدر بالا باشد.

 

 

اصلاح سیستم آموزشی

 

 

ابراهیمی به طرح‌های دولت در مقابله با بیکاری اشاره و کرد و گفت: شاید در نگاه نخست، فراهم کردن زمینه آموزش برای افرادی که از مهارت‌‌های لازم و کافی درزمینهٔ کسب‌وکار بهره‌مند نیستند، عملکرد مثبت و راهگشایی به نظر برسد ولی اگر به دنبال علت اصلی عدم توانایی و کارایی افراد شاغل در کشور باشیم باید نگاهی به سیستم آموزشی کشور کنیم، چراکه باوجود افزایش قشر تحصیل‌کرده جامعه، شاهد افزایش کارایی افراد در بازار کار نبودیم.

 

 

وی بابیان اینکه اساساً در ایران، هیچ‌گونه پایش و تحقیقی از وضعیت بازار کار رشته‌های دانشگاهی توسط دولت صورت نمی‌گیرد و افراد بدون هرگونه اطلاعی از بازار کار آینده رشته‌های تحصیلی، وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر، هیچ‌گونه بانک اطلاعاتی قابل‌اعتنایی از وضعیت بازار کار، نیازها، وضعیت جذب دانشجو، آینده شغلی کارجویان و اطلاعات مهم و کلیدی ازاین‌دست وجود ندارد و انتخاب‌ها باید با چشمانی بسته انجام شود. رشته‌های تحصیلی دانشگاهی توسط خود جوانان نیز اغلب بر اساس نیازسنجی بازار کار صورت نمی‌گیرد و افراد بر اساس پارامترهای دیگری مانند علاقه شخصی، رشته دانشگاهی انتخاب می‌کنند، این مسئله باعث می‌شود درصد قابل‌توجهی از کارجویان در زمان جست‌و‌جو برای شغل، با مشکلات جدی مواجه شوند، هرچند علاقه و گرایش به رشته تحصیلی باعث ایجاد انگیزه در افراد برای تحصیلات می‌شود و بدون علاقه کاری پیش نمی‌رود، ولی در شرایط فعلی بازار کار، باید تلفیقی از علاقه و بازار کار رشته‌ها را دنبال کرد.

 

 

بیکاری فارغ‌التحصیلان

 

 

برخی کارشناسان علت بیکاری فارغ‌التحصیلان را در چند محور جمع‌بندی کرده‌اند که عدم تناسب نیاز بازار با رشته‌های دانشگاهی و عدم مهارت عمده‌ترین علت بیکاری فارغ‌التحصیلان است.

 

 

درحالی‌که بازار کار باسیل تقاضاهای شغلی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی رو‌به‌روست و وضعیت بیکاری روزبه‌روز رو به وخامت است مشاهده می‌کنیم که هیچ فرماندهی در اشتغال وجود ندارد.

 

 

چالش اصلی در حوزه بیکاری وجود هزار جوان فارغ‌التحصیل بیکار آماده ورود به بازار کار است، اما به دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بسیاری از آن‌ها بیکاری‌های طولانی‌مدت را تجربه می‌کنند.

 

 

سید رمضان جعفریان مدیر واحدی تولیدی و کارآفرین با اشاره به تقاضای کار در بازار، گفت: در بازار کار برخی به دلیل داشتن تخصص‌ها و مهارت‌های ویژه یا گاهی شانس، پارتی و آشنابازی و مواردی این‌چنینی فورا جذب بازار کار می‌شوند، ولی با شرایط فعلی، برخی فارغ‌التحصیلان آمادگی ورود به بازار کار با این شرایط را ندارند و به دلیل بالا بودن میزان تقاضاهای کار، بیکاری آن‌ها طولانی‌مدت می‌شود.

 

 

وی بابیان اینکه رفع معضل بیکاری تنها در شعارهای انتخاباتی خلاصه می‌شود، اظهار کرد: اهمیت این مسئله تا جایی است که تمامی دولت‌ها به‌منظور جلب نظر مردم و اخذ رای جامعه، در زمان تبلیغات انتخاباتی یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها و اولویت‌های کاری خود را پرداختن به مسئله بیکاری جوانان و ایجاد اشتغال اعلام می‌کنند.

 

 

ظرفیت اشتغال پایین است

 

 

این فعال اقتصادی درباره تأکید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به افراد بیکار شده و تلاش برای اشتغال مجدد آن‌ها گفت: طرح‌های این‌چنینی طرح‌های جدیدی نیست، زیرا این مسئولیت از گذشته درباره آموزش از طریق سازمان‌های فنی و حرفه‌ای در حال انجام بوده و بعید است که دولت بتواند برنامه یا کار خاصی را از این راه انجام دهد.

 

 

جعفریان با اشاره به اینکه که مشکل عدم مهارت نیروی کار نیست، بلکه مشکل نبود ظرفیت‌های اشتغال در کشور است، خاطرنشان کرد: دولت بیش از اینکه به دنبال مسائل آموزشی مهارت باشد باید ظرفیت‌سازی برای اشتغال کند زیرا مهارت‌آموزی زمانی ارزش پیدا می‌کند که به دنبال کیفی سازی بازار کار و درعین‌حال افزایش بهره‌وری باشیم.

 

 

وی در ادامه افزود: ما دچار مشکل کمی هستیم، آنچه بازار کار ایران در حال حاضر از آن رنج می‌برد عدم توازن عرضه و تقاضاست، باوجود انباشت نیروی کار و متقاضیان، ظرفیتی برای آن‌ها در بازار کار وجود ندارد.

 

 

بنابراین این شعارهایی که هرازگاهی دولت مطرح می‌کند تا حدودی درگیر کردن رسانه‌ها با مسائل حاشیه‌ای و فرعی است و باید به‌جای آن، چاره‌جویی برای کاهش بیکاری شود و تحرک در بازار کار ایجاد شود که این به بخش کلان در اقتصاد برمی‌گردد که تحریک تقاضا را افزایش دهد و تقاضای مؤثر ایجاد کند تا بازار کار بتواند افزایش تولید به‌تبع آن اشتغال داشته باشد.

ارسال دیدگاه