تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۱۰:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خاک خوردن کتاب‌ها و ناشران در نمایشگاه/ هر سال دریغ از پارسال

ناشر تهرانی با ابراز ناراحتی از مکان برگزاری نمایشگاه در مجتمع نیاوران گفت: روی همه کتاب‌های‌مان خاک نشسته است و هر روز باید تمام کتاب‌ها را تمیز کنیم و ما در این یک هفته خاک خورده‌ایم.

به گزارش سیمرغ ما، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مازندران از ۱۶ تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری در ساری برگزار شده است.

 

 

این نمایشگاه با حضور ۵۷۰ ناشر داخلی و خارجی به دلیل نبود سایت نمایشگاهی در مرکز استان در مجتمع نیاوران (کارخانه چوخای سابق) واقع در جاده ساری ـ قائم‌شهر برگزار شده است.

 

 

 

پیدا کردن محل نمایشگاه برای بازدیدکنندگان از مشکلاتی بوده که با آن مواجه بوده‌اند و عدم استقبال مردم به ویژه در روزهای نخست نمایشگاه را در پی داشته است و بازدید کنندگان را با مشکل روبه‌رو کرده بود.

 

 

محل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب علاوه بر مردم برای ناشران هم مشکلاتی را به همراه داشته است .

 

 

صغری پرویزشاهی از ناشران فعال استان مازندران و مدیر مسؤول انتشارات آزگار که در بخش کودک و نوجوان فعالیت دارد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: چهار دوره در نمایشگاه کتاب شرکت کردم و هر سال بدتر از سال قبل بوده است .

 

وی با اشاره به کمرنگ بودن نمایشگاه امسال در ادامه بیان کرد: مکان برگزاری نمایشگاه در استقبال بازدیدکنندگان بسیار تاثیر‌گذار است.

 

 

این ناشر فعال استان خاطر نشان کرد: با حضور در نمایشگاه‌ها تجربیاتی را کسب کرده‌ام و کم بودن استقبال بازدیدکنندگان از این نمایشگاه را در مکان برگزاری آن می‌دانم.

 

 

ناشر دیگری در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد: رفت و آمد برای مردم سخت باشد استقبال هم کم می‌شود.

 

 

وی با اشاره به مسیر نمایشگاه در خارج از شهر و البته داشتن جاده فرعی افزود: ما به عنوان ناشر از این موضوع دلسرد نمی‌شویم و به فعالیت خود ادامه می‌دهیم .

 

 

نوید جباری از دیگر ناشران حاضر در نمایشگاه از تهران که ۱۶ سال در نمایشگاه‌های استانی فعالیت مستمر داشته است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد : متاسفانه نمایشگاه ساری از لحاظ سانس، محل برگزاری و همچنین از لحاظ مدیریتی خوب نبوده است.

 

 

این ناشر که در بخش کودک و نوجوان فعالیت می‌کند، خاطر نشان کرد : بازدید دانش‌آموزان از طرف مدارس در نمایشگاه بسیار محدود بوده است.

 

 

وی با بیان اینکه در سال ۸۷ در نمایشگاه ساری شرکت کردم شرایط مناسب و بهتر بوده است، ادامه داد: از چند مدرسه دانش‌آموزان به نمایشگاه آمدند که آنها هم در فرصت کمی از نمایشگاه دیدن کردند.

 

 

این ناشر تهرانی با ابراز ناراحتی از مکان برگزاری نمایشگاه در مجتمع نیاوران بیان کرد: روی همه کتاب‌های‌مان خاک نشسته است و هر روز باید تمام کتاب‌ها را تمیز کنیم و ما در این یک هفته خاک خورده‌ایم.

 

 
تعدادی از بازدیدکنندگان هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از مکان برگزاری و دوری آن از شهر و مشکلات در پیدا کردن محل به دلیل وجود جاده فرعی در مسیر ساری به قائم‌شهر ابراز ناراحتی کرده بودند.

 

 

به گزارش فارس، امروز که مطالعه و کسب علم و آگاهی در واقع یکی از راه‌های مبارزه با تهاجم فرهنگی است همچنین پایین بودن سرانه مطالعه در کشور چنین نمایشگاه‌هایی می‌تواند کمکی در بالا رفتن مطالعه در کشور شود و باید برگزاری نمایشگاه‌های کتاب که از اقدامات تأثیر‌گذار فرهنگی است مورد توجه قرار گیرد.

 

 

به هر صورت نمایشگاه بین‌المللی کتاب در ساری برگزار شد اما با توجه به ظرفیت بالای استان در بالابودن مراکز دانشگاهی و ضریب سواد لزوم وجود یک سایت نمایشگاهی در شان مرکز استان برای برگزاری چنین رویدادهای مهم فرهنگی دیده می‌شود که همکاری همه نهادها و دستگاه‌های فرهنگی و غیر‌فرهنگی استان برای هر چه بهتر برگزار شدن نمایشگاه کتاب در سال‌های آینده را می‌طلبد.

 

فارس

ارسال دیدگاه