تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۶:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تراژدی افتتاحیه‌های تکراری دهه فجر در مازندران

اگرچه هدف از اجرای برنامه‌ها و پروژه‌ها در ایام دهه فجر تشریح دستاوردهای انقلاب برای نسل جوان است اما هر ساله شاهد اجرای افتتاحیه‌های تکراری و آبکی هستیم که توجیهی برای دغدغه اشتغال جوانان در آن یافت نمی‌شود.

به گزارش سیمرغ ما، شاید دستگاه‌های اجرایی از ماه‌ها قبل از ایام دهه فجر برنامه‌ریزی‌های متفاوتی برای اجرای پروژه‌ها وبرنامه‌های بدیعی داشته باشند تا به‌زعم خود بتوانند دستاوردهای این انقلاب و نظام را برای نسل جوان امروز تبیین کنند، اما به‌راستی اجرای برنامه‌های تکراری بدون پیام می‌تواند در توجیه آرمان‌های انقلاب نقشی ایفا کند.

 

 

به‌نظر می‌رسد در افتتاح پروژه‌های دهه فجر امسال دغدغه اشتغال و ایجاد زمینه‌های اشتغال برای جوانان منطقه تراژدی تکراری بیش نیست و شاید مدیران برخی از دستگاه‌ها تنها برای رفع مسؤولیت و یا محکم کردن رزومه کاری خود حتی حاضر به اجرای برنامه‌های آبکی و یا گاهی افتتاح پروژه‌هایی هستند که در سنوات قبل به بهره‌برداری رسید و امروز به‌بهانه توسعه و افزایش گستره کاری در زمره برنامه‌های اجرایی جدید قرار می‌گیرد.

 

 

در حالی‌که مردم در چنین مناسبت‌هایی که عطر و بوی امید و نشاط باید از آن به‌مشام برسد و باید در ذائقه خود طعم شیرین ارائه گزارش‌های عملکردی مثبت و یا افتتاح پروژه‌های صنعتی برای اشتغال‌زایی جوانان منطقه را بچشند اما متأسفانه در برنامه‌های دهه فجر سال‌های اخیر این فقدان به‌خوبی حس می‌شود.

 

برای اثبات موارد ذکر شده که قطعا به ذائقه بسیاری از مدیران ناخوشایند می‌آید کافی‌است به برنامه‌های اجرایی که برای این ایام از سوی دستگاه‌های اداری و اجرایی ارائه می‌شود کمی با دقت نظر بنگریم و آن‌گاه شاید و شاید تنها به‌گوشه‌ای از این حقیقت هر چند تلخ پی ببریم.

 

 

به‌موازات بیشتر شهرها و شهرستان‌های کشور متأسفانه و یا خوشبختانه شهرستان چالوس نیز از این امر مستثنی نبوده و شاهد آن هستیم که در طول برنامه‌های ایام‌الله دهه فجر اقدامات و پروژه‌هایی نگاشته شده که یا ارزش بهره‌برداری و تلف کردن وقت برای مدیران دیگر دستگاه‌ها و مردم به‌عنوان ولی‌نعمتان این نظام و انقلاب را ندارد و یا با پرداخت هزینه‌های جانبی در حاشیه مراسم از قبیل پذیرایی‌های مفصل، هزینه رفت و آمدها و تهیه بسته‌های فرهنگی توخالی معنایی جز افراط و تفریط ندارد.

 

 

برای مثال در ششمین روز از ایام‌الله دهه فجر امسال در شهر و بخش مرزن‌آباد چالوس هشت برنامه تدارک دیده شده است که در بیشتر آنها نه تنها اثری از اشتغالزایی به‌چشم نمی‌خورد بلکه تقریبا برنامه‌های بی‌محتوایی نیز در میان آنها وجود داشت.

 

 

نخستین برنامه افتتاح نهضت آسفالت در سطح شهر مرزن‌آباد بود که به‌دنبال کنده‌کاری ناشی از لوله‌گذاری انشعابات مربوط به گاز آسفالت سطح معابر وضعیت نامناسبی پیدا کرد که با تصویب شورای اسلامی این شهر نهضت آسفالت این مناطق در دستور کار قرار گرفت.

 

 

افتتاح گازرسانی و علمک‌گذاری در شهرک صنعتی مرزن‌آباد دومین پروژه‌ای بود که امروز با ۲۶۰ میلیون تومان اعتبار به بهره‌برداری رسید و با ۲ هزار و ۱۰۰ متر مکعب شبکه در قالب ۴۰ انشعاب برای واحدهای صنعتی موجود در این شهرک صنعتی اختصاص یافت.

 

 

پروژه بعدی افتتاح آشیانه و خودرو آتش‌نشانی در شهرک صنعتی مرزن‌آباد بود.

 

 

افتتاح مرغ گوشتی ۵۰ هزار قطعه‌ای بخش مرزن‌آباد واقع در روستای سنار با افزایش ظرفیت ۲۰ هزار قطعه از دیگر برنامه‌هایی بود که با سرمایه‌گذاری شخصی و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل اعتبارات بانک کشاورزی با سود نرخ آزاد و دریافت تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی حاصل از ثبت نام در سامانه بهین‌یاب و بقیه از محل آورده شخصی بود که در مجموع با اعتبار ۱.۵ میلیارد تومان افتتاح شده است.

 

 

مرغداری صنعتی دیگری با ظرفیت ۲۰ هزار قطعه در دو طبقه با مجموع دو هزار و ۱۰۰ متر مربع زیربنا با سرمایه ۱۸ میلیارد ریال توسط سرمایه‌گذار شخصی به بهره‌برداری رسید.

 

 

خانه بهداشت روستای متکارودبار بخش مرزن‌آباد نیز با ۷۰ متر مربع زیربنا در زمینی به‌مساحت ۴۰۰ متر مربع آن‌هم اهدایی از روستا در ششمین روز از دهه فجر به‌صورت رسمی افتتاح شد که هزینه انشعاب آب، برق و دیوارکشی ساختمان توسط دهیاری محل و با کمک بخشداری محقق شد.

 

 

کانال آب کشاورزی در روستای متکارودبار به‌‌طول ۲۵۰ متر با ۴۰ میلیون تومان اعتبار افتتاح شد که ۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت برنج را سیراب می‌کند و این در حالی‌است که در ۵۰ هکتار زمین شالیزار در این روستا که تنها روستای بخش مرزن‌آباد در زمینه تولید و کشت محصول برنج محسوب می‌شود دو کیلومتر کانال زراعی در نظر گرفته شد که تاکنون یک‌هزار و ۲۵۰متر از آن به محقق شد و ۷۵۰ متر از آن باقی مانده است.

 

 

با مطالعه و مشاهده برنامه‌های ذکر شده در مطالب فوق سوال این است که آیا دغدغه مقام معظم رهبری، مدیران و مردم در مورد اقتصاد مقاومتی و ایجاد اشتغال در بسیاری از این برنامه‌ها مورد توجه قرار گرفت و اینکه آیا مسأله ایجاد شغل و انگیزه در جوانان که مهم‌ترین معضل جامعه امروز ما است جدی گرفته شده است.

 

بنابراین آنچه که در برنامه‌های دهه فجر انتظار می‌رود علاوه بر اجرای برنامه‌های شاد و حفظ جشن این ایام، روشنگری اهداف و آرمان‌های شهدا و امام راحل برای نسل جدید امروز است که ضرورت فرهنگ‌سازی، توجه به محتوای برنامه‌ها، بیان برکات و دستاوردهای انقلاب اسلامی، مقایسه وضعیت کشور قبل و پس از پیروزی انقلاب و پرهیز از اجرای برنامه‌های تکراری و ایجاد تنوع و جذابیت در برنامه‌ها از سوی مسؤولان را می‌طلبد تا دیگر بار شاهد تکرار این تراژدی و ناامیدی در میان جوانانی که قرار است شور و نشاط را از این انقلاب به ارث ببرند رخنه نکرده و دستاویزی برای نقشه‌های شوم دشمنان نشود.

 

 

فارس

ارسال دیدگاه