تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ - ۲۲:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انقلاب اسلامی ایران الهام گرفته از انقلاب سرخ حسینی/ قیام مردم برای خدا، مهم‌ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی

انقلابی اسلامی مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی است که در آن عده‌ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند.

به گزارش سیمرغ ما، دهه فجر انقلاب اسلامی به روزهای ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ گفته می‌شود که طی آن آیت‌الله خمینی پس از تبعید ۱۵ ساله در دوازدهم بهمن سال ۱۳۵۷ به ایران وارد و در نهایت با اعلام بی‌طرفی ارتش شاهنشاهی، سلطنت پهلوی در بیست و دوم بهمن ماه منقرض شد و انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید.

 

 

با گسترش قیام مردم و خروج شاه از ایران، شاپور بختیار به عنوان آخرین و تنها امید رژیم پهلوی و سردمداران غربی پشتیبان این رژیم، به عنوان نخست وزیر باقی مانده بود و در طرف مقابل تظاهرات مردم هر روز پرشورتر و مصمم‌تر می‌شد و شعار استقلال،‌ آزادی، جمهوری اسلامی به‌عنوان اصلی‌ترین خواسته مردم در نهضت انقلابی به رهبری امام خمینی مطرح می‌شد.

 

 

امام خمینی که شرط ورود خود را به کشور، خروج شاه اعلام کرده بود، با فرار شاه در ۲۶ دی ۱۳۵۷، تصمیم به بازگشت شرایطش فراهم شد و تصمیم بر آن بود که آمدن تاریخی امام در روز پنج‌شنبه پنجم بهمن ۱۳۵۷ انجام شود اما بختیار، با بستن فرودگاه‌ها مانع از انجام این امر شد که با انتشار خبر بسته شدن فرودگاه‌ها، مردم خشمگین به خیابان‌ها ریخته و با تحصن و شعارهای کوبنده، دولت بختیار را تحت فشار شدیدی قرار دادند.

 

 

در همین زمان رئیس شورای سلطنت، سید جلال تهرانی،‌ در پاریس ضمن استعفا خدمت امام، اعلام کرد که شورای سلطنت غیرقانونی است. سرانجام، تحصن‌ها و تظاهرات عظیم مردم، بختیار را مجبور کرد که‌ فرودگاه‌ها را باز کند و کارکنان اعتصابی تلویزیون اعلام کردند برای ضبط و پخش مستقیم مراسم آماده‌ هستند و در نهایت فرودگاه مهرآباد آماده استقبال از پرواز انقلاب شد.

 

 

روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷، پرشکوه‌ترین استقبال تاریخی رقم خورد و هواپیمای ایرفرانس در حوالی ساعت ۹ صبح در فرودگاه مهرآباد نشست و حضرت امام، با قلبی آرام و مطمئن پس از ۱۵ سال هجرت، پا به خاک میهن اسلامی گذاشتند.

 

 

صدها خبرنگار و عکاس و فیلمبردار به ثبت این رویداد تاریخی پرداختند.

 

 

جمعیت استقبال کننده در طول ۳۳ کیلومتر از فرودگاه امام تا بهشت زهرا که مقصد بعدی امام بود، بین ۴ تا ۸ میلیون نفر تخمین زده می‌شد. امام از فرودگاه مستقیما به بهشت زهرا رفتند و ضمن ادای احترام به شهدای انقلاب اسلامی، سخنرانی تاریخی خود را در آنجا ایراد کردند.

 

 

در این سخنرانی امام نخست وزیری شاپور بختیار را غیرقانونی اعلام کرده و فرمودند: «من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم.»‌ بدین ترتیب از ورود امام ۱۰ روز تاریخی که بعدها دهه فجر انقلاب اسلامی نام گرفت، سپری شد تا طومار رژیم پهلوی و ۲۵۰۰ سال استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده شود.

 

آیندگان باید انقلاب را بفهمند

 

 

محمد نبی‌زاده کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌و‌گویی اظهار کرد: تاریخ انقلاب را باید با دیده عبرت مطالعه کرد، تاریخ انقلاب را باید نوشت تا آیندگان بفهمند که این انقلاب و میوه پر طراوت آن، یعنی نظام اسلامی آسان به دست نیامده و در پای واژه واژه این کتاب مقدس، خون پاک‌ترین و رشیدترین فرزندان این ملت ریخته شده است.

 

 

وی تصریح کرد: تاریخ انقلاب را باید حفظ کرد، تا آنان که در «فجر» چشم به جهان گشودند و در «روشنایی» به ثمر رسیدند، قدر نعمت «روز» را بدانند و تصویری از سیاهی «شب» در ذهن خود داشته باشند.

 

 

نبی‌زاده یادآور شد: تاریخ انقلاب را باید نگاشت و هر روز آن را مرور کرد، تاریخ انقلاب را باید برای نسل جوان انقلاب خواند تا بدانند که نیاکانشان برای پیروزی و تداوم آن چه خون دل‌ها خوردند، چه شکنجه‌ها و مرارت‌ها و تبعیدها به جان خریدند.

 

 

وی افزود: باید به نسل جوان و نسل انقلاب یادآوری کرد تا میراث گران‌سنگ انقلاب را ارزان از دست ندهند و آن را بیهوده در پای دنیاخواهی و شهوت طلبی قربانی نکنند.

 

قیام مردم برای خدا، مهم‌ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی

 

 

رحمان میرزازاده یکی دیگر از کارشناسان ارشد علوم سیاسی با بیان اینکه مهم‌ترین و اساسی‌ترین عامل پیروزی انقلاب اسلامی، قیام مردم برای خدا بود، گفت: این نکته حساسی است که از دید غربی‌ها و سیاست‌مآبان مادی‌گرا، خارج و از حیطه تفکر محدود آنان بیرون، و برای آنها و دنباله‌روان‌شان واژه‌ای نامفهوم است.

 

 

 

وی افزود: حضرت امام(ره) پیش از آنکه مردم را به انقلاب بر ضد طاغوت وادارد، انقلابی در درون دل‌هایشان آغاز کرد، انقلاب اسلامی ایران، انقلابی بر ضد تمام ارزش‌های به ارث مانده از دوران سمتشاهی انقلابی که در روش‌ها، منش‌ها، سنت‌های جاهلی بود.

 

 

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، طولی نکشید که پرتوهای معنوی این بارقه الهی مرزهای جغرافیایی را درنوردید و مسلمانان جهان را از خواب غفلت بیدار کرد و رستاخیز اسلامی را در سراسر جهان پدید آورد زیرا این انقلاب، جنبه معنوی و دینی داشت و از این رو، توانست در کشورهای اسلامی نفوذ کند و هزاران انسان را شیفته خویش سازد.

 

 

وی گفت: امام خمینی(ره) در معرفی انقلاب اسلامی و بیان رمز پیروزی آن فرمود این قیام، قیام حق بر باطل بود، قیام عبودیت بر طاغوت بود، قیام انسانیت بر توحّش بود و رمز پیروزی ما در این بود که نهضت ما جنبه معنوی و اسلامی داشت.

 

 

میرزازاده تصریح کرد: این روزها، روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ایران است، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام امت، آن را رهبری کرد و به فرجام رساند و برای حفظ آن، با تمام وجود تلاش کرد.

 

 

وی افزود: انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب سرخ عاشورای حسینی بود، که در آن عده‌ای قلیل، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را شکست دادند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند.

 

 

دهه فجر، فرصت بازنگری در ارزش‌ها و آرمان‌ها است

 

 

انقلاب با پای گذاردن مردم در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که فرزانگان خاک، از این سرزمین پاک، به سوی افلاک، پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند.

 

 

دهه فجر، فرصت بازنگری در ارزش‌ها و آرمان‌ها است و این که چه بودیم و چه می‌کردیم و چه می‌خواستیم و اکنون کجاییم و چه می‌کنیم.

 

 

کمترین ثمره این انقلاب، گشودن فصلی نو در تاریخ معاصر است و این کم چیزی نیست.

 

 

بصیر

ارسال دیدگاه