تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ - ۲۳:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نیاز به موقوفاتی داریم که مسائل اجتماعی در آن گنجانده‌ شده باشد/در بحث وقف باید فرهنگ‌سازی کنیم/ وقف با اقتصاد مقاومتی ارتباط دارد

رئیس اداره اوقاف شهرستان سیمرغ گفت: در حال حاضر نیاز به موقوفات جدیدی داریم که مسائل اجتماعی در آن گنجانده‌، شده باشد تا نیاز اصلی جامعه را برطرف کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، حجت‌الاسلام عبدالله ولی‌نژاد در جلسه کارگروه رفع موانع تولید و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شهرستان سیمرغ، اظهار کرد: وقف یکی از مهم‌ترین بنیان‌های اسلام است.

 

 

وی افزود: وقف کارکردهای مختلفی، استعدادها و ظرفیت‌های فراوانی دارد که مورد تأکید پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) و یکی از احکام امضایی اسلام است.

 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه مسئله وقف یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های اقتصادی اسلام در طول تاریخ است، تصریح کرد: یکی از مباحث مهم وقف احیای موقوفات است.

 

 

وی ادامه داد: باید موقوفاتی که از گذشتگان به دست ما رسیده را احیا کرده وامانت دار خوبی باشیم.

 

 

ولی نژاد با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی همان اقتصاد اسلامی است، اظهار کرد: شهید صدر می‌فرماید ما اسلام داریم و مکتب اقتصادی ما وابسته به بیگانه نیست، بحث اقتصاد مقاومتی بحث کاملی است که از این ظرفیت‌ها استفاده‌نشده است.

 

 

وی افزود: تأکیدات مقام معظم رهبری تحقق همان اقتصاد اسلامی است که در قالب اقتصاد مقاومتی فرمودند وابستگی به خارج باید کاهش پیدا کند و بر خوداتکایی تأکید کردند.

 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه بحث وقف یکی از مواردی است که به فرمایش مقام معظم رهبری ارتباط دارد چراکه کاهش وابستگی به صنعت، مردمی کردن اقتصاد و تبدیل آن به فرصت است، تصریح کرد: وقف کاملاً مردمی است و توسط مردم انجام می‌شود همچنین به نفت وابستگی ندارد منتهی باید هدف دهی و راهنمایی بین مردم ایجاد شود که در کدام زمینه وقف انجام دهند تا نیازهای روز جامعه برطرف شود.

 

 

وی ادامه داد: حدود ۷۰ درصد موقوفاتمان با نیات مذهبی است و بخش کمی از موقوفات اجتماعی هستند.

 

 

ولی‌نژاد با بیان اینکه در حال حاضر نیاز به موقوفات جدیدی داریم که مسائل اجتماعی در آن گنجانده‌شده باشد تا نیاز اصلی جامعه را برطرف کنیم، اظهار کرد: مهم‌ترین ابزار اقتصاد مقاومتی سه مسئله است که این موضوع در وقف محقق می‌شود.

 

 

وی افزود: مردم اصلی‌ترین سرمایه نظام هستند، همین‌طور که در بخش سیاسی مردم پای‌کار بوده و هستند اما از این ظرفیت در نهاد اقتصادی کمتر استفاده‌شده و اگر هم استفاده‌هایی وجود داشته به‌صورت مردمی و خودجوش بوده است.

 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ با تأکید بر اینکه باید فرهنگ‌سازی کنیم و این فرهنگ‌سازی باید همه‌گیر باشد، تصریح کرد: در برهه‌ای از تاریخ وقف خیلی شکوفا شده بود که علتش هم این بود که بزرگان و مسؤولین کشور خود واقف بودند.

 

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: در بحث تثبیت مالکیت موقوفات و بقاع متبرکه تا قبل از سال ۸۷ حدود ۱۸۵ هکتار بوده است اما از سال ۸۷ به بعد خصوصاً در دو الی سه سال اخیر حدود ۱۷۴۸ هکتار سند مالکیت اخذ و تثبیت‌شده است.

 

 

ولی‌نژاد با بیان اینکه اولین قدم در بحث اقتصاد مقاومتی این است که عواید موقوفات شامل حال مردم می‌شود، اظهار کرد: بسیاری از موقوفات شامل نیت‌های بسیار خوبی هستند اما احیا و تثبیت نشده هستند.

 

 

وی ادامه داد: در گام اول این موارد باید تثبیت‌شده و اجرای نیت شوند.

 

 

رئیس اداره اوقاف شهرستان قائم‌شهر و سیمرغ با اشاره به اینکه در حوزه شهرستان سیمرغ پنج موقوفه غیر متصرفی داریم، تأکید کرد: مطمئن هستم بسیاری از موقوفات به‌صورت قطعاتی در روستاهای شهرستان وجود دارد که تثبیت نشده است.

 

 

وی افزود: هشت بقعه متبرکه در سطح شهرستان داریم که احتیاج به هیأت امنا و پیگیری دارد و همچنین نیاز دارد گروه‌های فرهنگی در این مکان‌ها مستقر و استفاده فرهنگی از این فضاها را محقق کنیم.

 

 

ولی‌نژاد در پایان با اشاره به اینکه ۲۳ مسجد، پنج حسینیه، ۱۳ تکیه و دو زینبیه در سطح شهرستان سیمرغ داشته و پیگیر مسائل آن‌ها هستیم، اظهار کرد: همان‌طور که حضرت امام (ره) فرمودند بسیار مشکلات ما از طریق موقوفات، نذر و وصیت که اخوات وقف هستند حل می‌شود درصورتی‌که احیا و همت همگانی باشد.

 

ارسال دیدگاه