تاریخ : ۱۳۹۴/۰۷/۱۰ - ۱۰:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

رحمان: آهنگ فیلم محمد را به پیشگاه رسول‌الله تقدیم می‌کنم

آی آر رحمان آهنگساز فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» گفت: درباره اسکار، انتخاب فیلم محمد را به نمایندگی از ایران اتفاق خوبی می‌دانم و از این موضوع خوشحالم، اما من شخصا دوست دارم موسیقی این فیلم در اسکار در نظر گرفته نشود؛ چراکه این را هدیه‌ای به پیشگاه حضرت رسول‌الله می‌دانم.

به گزارش سیمرغ ما، نشست خبری الله راخا رحمان آهنگساز هندی فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» بعدازظهر امروز پنجشنبه در پردیس سینمایی کوروش و با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

خبرگزاری فارس: رحمان: آهنگ فیلم محمد را به پیشگاه رسول‌الله تقدیم می‌کنم/ هفته آینده اولین اکران بین‌المللی «محمد رسول‌الله(ص)» در ترکیه

 

آی آر رحمان درباره آشنایی خود با مجیدی گفت:‌ من همیشه طرفدار سینمای جهان هالیود و چین بوده‌ام و آقای مجیدی من را به سینمای ایران جذب کرد. بنابراین من احترام زیادی برای ایشان قائلم و این همکاری برای من از سه جهت افتخارآمیز بود. یکی اینکه با یک فیلم ایرانی همکاری کردم، دوم آنکه این همکاری در کشور ایران صورت گرفت و سوم با هنرمند بزرگی چون آقای مجیدی همکار شدم و البته موضوع فیلم درباره پیامبر رسول‌الله.

 

وی افزود: من از بچگی همواره هوادار فیلم‌های با تم مذهبی بوده‌ام، نظیر فیلم محمد رسول‌الله آقای عقاد، بنابراین وقتی فرصت همکاری در این فیلم را پیدا کردم در درجه اول برای من ترسناک بود که چگونه از پس کار برآیم تا نتیجه مورد قبول حضرت رسول و خداوند قرار گیرد.

 

آهنگساز فیلم محمد رسول‌الله در خصوص تجربه این همکاری بیان داشت:‌ هر سینمایی در وهله اول بازتاب‌دهنده ذات هنر مردم آن کشور است. مثلاً سینمای هند در مرحله اول دربرگیرنده سرگرمی‌ است. سینمای هالیود، سینمای آینده‌محور است، اما درمورد سینمای ایران باید گفت؛ کیفیت خاصی از معصومیت و انسانیت در آن است که علی‌رغم محدودیت‌هایی که با خود دارد من همواره طرفدار آن بوده‌ام و کارگردان‌های آن می‌توانند به خوبی با مخاطبان خود رابطه برقرار کنند.

 

آی‌آر رحمان ادامه داد: من برای این فیلم در ابتدا سعی کردم ایده‌هایی را درباره برخی سکانس‌ها طراحی کنم و به آقای مجیدی نشان دهم تا ایشان متوجه آن چه در ذهن من است، شود. البته آقای مجیدی از ابتدا اصرار داشتند نسخه نهایی کار را بشنوند. این موضوع از من کمی انرژی برد تا با هم به درک مشترک برسیم. اولین قطعه‌ای که ساختم، قطعه ابابیل بود. من شخصا در این قطعه عبارت لبیک الله را در قطعه اضافه کردم تا ببینم نظر ایشان چیست، وقتی شنیدند من را در آغوش گرفتند و بسیار خرسند شدند. پروسه این کار نزدیک به ۶ ماه طول کشید.

 

این آهنگساز ادامه داد: سبک کار در اینجا با هالیود بسیار شبیه به هم است. برای ساخت موسیقی نسخه اولیه کار را داریم و روی آن طرح می‌زنیم. سبک فیلم محمد رسول‌الله مشابه فیلم‌های کلاسیک هالیودی است که فیلم از ریتم ملایمی برخوردار است و وقت کافی برای هضم موسیقی برای مخاطب وجود دارد.برای من این ارزشمند بود که موسیقی با روح انسان همراه شود و تنها یک کاغذدیواری نباشد.

 

آهنگساز فیلم محمد در خصوص تحقیقات خود برای شناخت موسیقی عرب بیان داشت:‌ قبل از ساخت موسیقی فیلم من سعی کردم چندین مقام موسیقی عرب را مطالعه کنم، چون شباهت زیادی به مقام‌های موسیقی هندی دارد، شناخت خوبی پیدا کردم، اما ما در عین حال قصد نداشتیم بیش از حد در موسیقی عرب غرق شویم، چون هدف ما از این فیلم مخاطب جهانی بود، لذا سعی کردیم توازنی بین این دو ایجاد کنیم.

 

وی ادامه داد: من و آقای مجیدی بالغ بر ۲۵۰ قطعه موسیقی مختلف جهان را گوش دادیم تا به سبک موسیقی مدنظر خود برسیم. درباره نتیجه کار نمی‌دانم، باید دید میزان استقبال مخاطبان از کار به چه شکل است.

 

آی‌آر رحمان درمورد جایگاه سینمای ایران بیان داشت: من معتقدم سینمای ایران با کمال احترام به مرزها و سنت‌های خود به زیبایی پیام خود را بیان می‌کند و این بسیار ارزشمند است. من فیلم‌هایی چون بچه‌های آسمان، رنگ خدا، لیلا، حضرت یوسف، جدایی نادر از سیمین و… را از ایران دیده‌ام.

 

آی‌آر رحمان در ادامه درمورد شانس موسیقی این فیلم برای برنده شدن در جایزه اسکار، گفت: بازخوردهایی که با تیزر این فیلم در میان دوستانم گرفتم، از موسیقی کار بسیار راضی بودند و منتظر تماشای نسخه کامل آن بودند. درباره اسکار انتخاب فیلم محمد را به نمایندگی از ایران اتفاق خوبی می‌دانم و از این موضوع خوشحالم، اما من شخصا دوست دارم که موسیقی این فیلم در اسکار در نظر گرفته نشود؛ چراکه این را هدیه‌ای به پیشگاه محمد رسول‌الله می‌دانم.

 

در ادامه نشست محمدرضا صابری مدیرعامل شرکت سینمایی نورتابان تهیه کننده فیلم محمد رسول‌الله درخصوص فروش این فیلم، گفت: فروش فیلم در سینماهای سراسر کشور تا شب گذشته از مرز ۸ میلیارد تومان گذشته است، البته ما اکران‌های غیرسینمایی برای نهادهای دیگر نیز داشته‌ایم که هزینه فروش آن یک میلیارد تومان بوده است.

 

وی در انتها افزود: هفته آینده اولین اکران بین‌المللی این فیلم در ترکیه آغاز می‌شود، همچنین با دو کمپانی بزرگ در هالیود نیز صحبت کرده‌ایم که اکران فیلم را برعهده بگیرند. پیشنهادهای خوبی نیز از کشورهای مالزی، اندونزی و حتی امارات و قطر درمورد اکران این فیلم داشته‌ایم که در دست بررسی است.

 

صابری در بخش پایانی صحبت‌های خود اظهار داشت: با هماهنگی صورت گرفته بین پخش کننده و معاون نظارت و ارزشیابی بلیت فیلم «محمد رسول‌الله(ص)» علاوه بر روزهای سه‌شنبه در روزهای یکشنبه نیز نیم‌بهاء خواهد بود و یکشنبه ۱۲ مهرماه مخاطبان می‌توانند با بلیت نیم‌بهاء این فیلم را تماشا کنند.

 

انتهای پیام/فارس

ارسال دیدگاه