تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۷ - ۱۹:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ولایتی: دانشگاه آزاد ملک هیچ کسی نیست

ولایتی گفت: برای تکمیل اعضای هیئت‌امنا و جایگزینی ۳ عضوی که دوره عضویت‌شان به پایان رسیده، در هفته‌های آینده هیئت موسس جلسه‌ای تشکیل می‌دهد.

به گزارش سیمرغ ما، خبرگزاری تسنیم: علی‌اکبر ولایتی رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در اولین نشست‌خبری خود با اصحاب رسانه، گفت: مرحوم هاشمی‌رفسنجانی نقش اساسی در تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی داشت؛ امید این بود که ایشان سال‌های طولانی منشا خدمات در حوزه علم و فرهنگ باشند.

 

 

وی با بیان اینکه امیدوارم همه ما قدردان زحمات آیت‌الله هاشمی‌‌رفسنجانی باشیم، افزود: یکی از مهمترین نقش‌های دانشگاه آزاد ترویج علم و دانش بود، این دانشگاه از صفر شروع شد و بنده از ابتدا شاهد زحمات برای این دانشگاه بودم.

 

 

ولایتی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری حساسیت و دقت بسیاری بر دانشگاه آزاد اسلامی دارند؛ بنده از حکم ایشان اطلاع نداشتم. تا به من اطلاع دادند، امر ایشان بر من مطاع است و اطاعت از ولی‌فقیه اساس دین ماست که امیدواریم انتظار ایشان را برآورده کنیم.

 

 

رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: این دانشگاه ملک هیچ کسی نیست و متعلق به مردم است و باید همت کنیم خدمتگزار مردم باشیم و باید نسبت به این دانشگاه پاسخ‌گو باشیم.

 

 

*انتخاب رئیس هیئت امنا در هفته‌های آینده

 

 

وی با اشاره به فرآیند انتخاب رئیس هیئت‌امنای این دانشگاه، خاطرنشان کرد: براساس اساسنامه دانشگاه آزاد اعضای هئیت امنا، رئیس هیئت امنا را تعیین می‌کنند و در هفته‌های آینده این مراحل انجام می‌شود.

 

 

ولایتی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم درباره نظارت بر عملکرد مالی دانشگاه آزاد در دور جدید با توجه به عدم شفایت در این خصوص در دوره کنونی، گفت: حتما باید در کارهای مالی و محاسباتی دانشگاه چه مرکز و چه واحدهای شهرستان نظارت صورت بگیرد. باید در این زمینه شفافیت باشد تا نقطه ابهامی نباشد.

 

وی افزود: در دانشگاه آزاد هزینه‌ای جز آنچه برای آموزش و پژوهش است، نداریم و باید نوع هزینه‌ها معلوم شود و تا آنجا که می‌توانیم از اسراف و تبذیر جلوگیری شود.

 

 

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی درباره تکمیل اعضای هیئت‌امنای این دانشگاه، گفت: برای تکمیل اعضای هیئت‌امنای دانشگاه آزاد و جایگزینی سه عضوی که دوره عضویت‌شان به پایان رسیده در هفته‌های آینده هیئت موسس جلسه‌ای تشکیل می‌دهد و پس از بررسی کاندیداها و مشورت در هیئت موسس نام اعضا را به شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی معرفی می‌کنیم.

 

 

ولایتی با بیان اینکه مقام معظم رهبری در سیاست‌های کلی نظام در مسئله علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان بسیار تکیه داشته و دارند، گفت: در زمان مرحوم هاشمی ایشان خاطرشان جمع بودند که آقای هاشمی وقت و همت کافی برای این دانشگاه می‌گذارد و باید کمک کنیم دانشگاه آزاد در پژوهش حرف اول را بزند.

 

 

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر مسئله اقتصاد دانش‌بنیان، گفت: تنها کمی از تولیدات صنعتی به پژوهش‌های دانشگاه مربوط می‌شود و با تاکید بر پارک‌های علم و فناوری باید کاری کنیم که بزرگان ما در گذشته انجام دادند.

 

 

وی افزود: به یاری خدا و حمایت مردم و فرهیختگان باید بتوانیم گام بلندی در حوزه پژوهش برداریم. پژوهش مقدم بر آموزش است.

 

 

ولایتی با اشاره به اینکه هدف دانشگاه باید پیاده کردن سیاست‌های رهبری در حوزه علم و دانش و ارتقاء اقتصاد دانش‌بنیان باشد، گفت: وزارت علوم و دولت کارهایی در این زمینه کرده‌اند و دانشگاه آزاد این ظرفیت را دارد که اقتصاد دانش‌محور را شکل دهد.

 

 

عضو هیئت‌امنای دانشگاه آزاد اسلامی درباره صندلی‌های خالی در این دانشگاه، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۹۰ درصد کسانی که می‌خواهند وارد دانشگاه شوند نیاز به کنکور ندارند. باید تجدیدنظری در رشته‌های مختلف کنیم و ببینیم در چه رشته‌هایی کمبود داریم و دانشگاه آزاد و سراسری آن رشته‌ها را ندارند.

 

 

وی افزود: بخشی از این صندلی‌های ما مربوط به رشته‌هایی است که افراد اشتیاقی به آن رشته‌ها ندارند و باید ببینیم کدام رشته‌ها با اقبال بیشتری مواجه است و نباید بگذاریم در این مسئله هزینه‌ای که انجام شده هدر برود.

 

 

ولایتی در پاسخ به سوالی درباره پرونده تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد، تصریح کرد: ما مسئولیم و مسئول کسی است که مورد سوال است و باید پاسخ دهد. از روزی که من این حکم را گرفتم مسئولیت سنگینی روی دوشم حس می‌کنم و باید نسبت به شبهات این دانشگاه پاسخ دهم.

 

 

رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی درباره جایگاه علوم پزشکی در این دانشگاه، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد باید خودش را بالا بکشد، چرا که ما در حوزه پزشکی کشش بالایی داریم و انشاءالله این مسیر را ادامه می‌دهیم.

 

 

وی افزود: زمانی که علوم پزشکی دانشگاه تهران تاسیس شد، یک پروفسور فرانسوی آوردند که آنجا را اداره کرد و به مرور رشته‌های مختلف پزشکی مشخص شد. کار پزشکی بسیار زمان‌بر است و با کمک همه دست‌اندرکاران کار را پیش می‌بریم.

 

 

ولایتی در پایان در پاسخ به سوالی درباره تغییر ساختار در این دانشگاه، گفت: ما از هر کاری که در جهت اصلاح و ترقی ساختار دانشگاه باشد، دریغ نمی‌کنیم.

ارسال دیدگاه