تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۶ - ۱۸:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دستگاه تعلیم و تربیت با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند/آموزش‌وپرورش در صدر همه نهادهای فرهنگی است/دستگاه تعلیم و تربیت دستگاه پیچیده‌ای است

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش مازندران با اشاره به اینکه دستگاه تعلیم و تربیت دستگاه پیچیده‌ای است، گفت: امروز مسائل آموزش‌وپرورش کاملاً تغییر کرده و دستگاه تعلیم و تربیت با مشکلات بسیار زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

به گزارش سیمرغ ما، محمد شعبانی عصر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیر جدید آموزش‌وپرورش سیمرغ، اظهار کرد: خیلی از افراد با نگاه سنگینی به جلسه تودیع و معارفه نگاه نمی‌کنند در صورتی‌ که این موضوع یک بحث ساده است.

 

 

وی افزود: یک فرد به خاطر خدماتی که انجام داده است تجلیل می‌شود و فرد دیگری این مسؤولیت را بر عهده می‌گیرد.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش مازندران با اشاره به اینکه دستگاه تعلیم و تربیت دستگاه پیچیده‌ای است، تصریح کرد: امروز مسائل آموزش‌وپرورش کاملاً تغییر کرده و دستگاه تعلیم و تربیت با مشکلات بسیار زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

 

 

این مسؤول ادامه داد: امروز با نسلی سروکار داریم که بسیار پیچیده، مدیریت و کنترل بچه‌ها نه‌تنها از ید آموزش‌وپرورش بلکه از ید خانواده‌ها هم خارج‌ شده است.

 

 

شعبانی با اشاره به اینکه دنیای مجازی، آسیب‌های اجتماعی و شبکه‌های اجتماعی متعدد و دنیا پیچیده رسانه‌ها نشانگر این موضوع است که آموزش‌وپرورش نیاز به همت بالایی دارد، تصریح کرد: باید بتوانیم یک انسجام در سطح شهرستان داشته باشیم.

 

 

وی افزود: آموزش‌وپرورش مهم‌ترین و باارزش‌ترین دستگاه است چرا که هر نهادی بخواهد حرفی برای گفتن داشته باشد باید وصل به آموزش‌وپرورش باشد.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش مازندران با اشاره به اینکه جایگاه آموزش‌وپرورش جایگاه بسیار رفیعی است و باید این نگاه که آموزش‌وپرورش در صدر همه نهادهای فرهنگی است را عینی کنیم، اظهار کرد: امروز از پشت تریبون بسیاری از افراد در مورد آموزش‌وپرورش حرف زده و تعریف می‌کنند اما در حوزه عمل، بودجه‌ها، لوایح و طرح‌های مختلفی که وجود دارد آموزش‌وپرورش جایگاهی پیدا نمی‌کند.

 

 

این مسؤول ادامه داد: مسائل آموزش‌وپرورش بسیار پیچیده و مسؤولیت گرفتن در این حوزه کار بسیار سختی است.

 

 

شعبانی با بیان اینکه همه ما باید پاسخگوی مسؤولیتی که در دفتر اعمال ما نوشته می‌شود باشیم، تصریح کرد: نسبت به تک‌تک دانش‌آموزانی که در اطراف ما هستند مسؤولیت داریم که این حساسیت این امر را می‌رساند و باید با درایت و هوشمندی بسیار بالا این موضوع را مدیریت کنیم.

 

 

وی با اشاره به اینکه در نهج‌البلاغه تأکید شده که در امور صلبی دروغ نگوییم رعایت انصاف را داشته باشیم، اظهار کرد: در امور ایجابی هم ما مکلف به رعایت آن هستیم، بحث بیان واقعیات و نزدیک کردن واقعیات به حقایقی که وجود دارد در ادبیات دینی ما به آن رجوع می‌شود.

 

 

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌وپرورش مازندران گفت: سعی می‌کنیم در بدنه آموزش‌وپرورش، حقایق را کف میز بریزیم و برای آن برنامه‌ریزی درست داشته باشیم که در آن زمان جامعه می‌تواند رنگ تحول به خود بگیرد.

 

 

*‌ کسب رتبه اول محور پروژه مهر سال ۹۵

 

 

مدیر سابق آموزش‌وپرورش سیمرغ نیز اظهار کرد: این آمادگی برای هر مدیری باید وجود داشته باشد.

 

 

فرامرز رحیمی افزود: با توجه به مشکلات مالی اقدامات بسیار خوبی توسط خیران و مدیران مدارس انجام شد.

 

 

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۱ رتبه ۲۵ پروژه مهر را داشتیم اما در سال ۹۴ رتبه نخست استان را کسب کردیم و در سال ۹۵ هم‌رتبه نخست محور را کسب کردیم، تصریح کرد: این موضوع نشان‌دهنده صفا، همدلی و صمیمیت مدیران است.

 

 

*‌ برای تحقق اهداف آموزش‌وپرورش نیاز به تغییرات داریم

 

 

مدیر جدید آموزش‌وپرورش سیمرغ نیز اظهار کرد: آموزش‌وپرورش ذات هدایت‌گری و راهنمایی دارد و رسالت مسؤولان این دستگاه تربتی همچنان که در اسناد بالادستی آمده تربیت یکپارچه عقلی، ایمانی، علمی، عملی و اخلاقی است.

 

 

شعبان‌علی رستمی افزود: برای تحقق اهداف آموزش‌وپرورش نیاز به تغییراتی در آموزش‌وپرورش داریم.

 

 

وی با اشاره به اینکه تغییر در رویکردهای آموزشی و پرورشی، محتوای آموزشی و روش‌های تدریس از جمله این تغییرات است، تصریح کرد: تا این تغییر و تحول در ذهن بنده ایجاد نشود، تحقق این سیاست‌ها و اهدافی که ترسیم می‌شود با چالش روبه‌رو می‌شود.

 

 

این مسؤول ادامه داد: تغییر نگاه از بیرون آموزش‌وپرورش تغییر دیگری است که انتظار می‌رود، چرا که آموزش‌وپرورش سالیان طولانی است به خاطر انباشت سیاست‌های گذشته دچار نوعی بیماری بوده و امروز در دوران نقاهت خود به‌سر می‌برد.

 

 

رستمی با بیان اینکه دستگاه عریض و طویل آموزش‌وپرورش در سال‌جاری ۱۳٫۵ میلیون مخاطب دارد و یک‌چهارم حقوق‌بگیران دستگاه‌های اجرایی در آموزش‌وپرورش هستند، اظهار کرد: همچنان که طرح سلامت در اولویت و اهداف دولت قرار دارد آموزش‌وپرورش هم باید به‌عنوان هدف در اولویت باشد.

 

 

وی افزود: از نظام آموزشی تنها برای رسیدگی به امور آموزش‌وپرورش کاری ساخته نیست و باید همه نهادهای مؤثر در امر تربیت و پرورش همچنین نهادهایی که درزمینهٔ هنجارهای اجتماعی و بداخلاقی‌های رفتاری دغدغه دارند در کنار خانواده‌ها و خیران باید دست در دست هم دهند تا گام‌های مؤثر بردارند.

 

 

مدیر جدید آموزش‌وپرورش سیمرغ در پایان گفت: تلاشم این خواهد بود تلاش و مشارکت همکاران را در بحث تصمیم‌گیری‌ها داشته باشم.

ارسال دیدگاه