تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۰۵ - ۱۳:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تحویل آمبولانس جدید به اورژانس سیمرغ/از سیستم درست تغذیه دور هستیم/همایش‌های تغذیه سالم را در مدارس شهرستان اجرا کردیم

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ با اشاره به اینکه خبر خوش برای شهرستان جایگزینی آمبولانس جدید اورژانس سیمرغ با آمبولانس قدیمی است، گفت: آمبولانس تحویل داده شده تقريباً به‌روزترین آمبولانس روز دنیا است و هیچ کمبودی ندارد.

محمدرضا احمدی در گفت و گو با  سیمرغ ما ، اظهار کرد: در همه جوامع، بهداشت حرف نخست را می‌زند و هیچ منطقه، شهر یا کشور توسعه‌یافته‌ای را نمی‌توان پیدا کرد که سیستم بهداشت معیوب داشته باشد چرا که همه زحمات بشر در طول تاریخ از تحصیلات گرفته تا پژوهش‌ها برای تأمین سلامتی و یک گام برای سلامتی بیشتر بوده است.

 

 

وی با بیان اینکه سلامت از قبل از تولد تا هنگام مرگ با انسان است، تصریح کرد: ورزش، تفریحات و تحصیلات یک دوره زندگی شخص را شامل می‌شود اما موضوع سلامت در تمام طول زندگی همراه ما است.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سیمرغ ادامه داد: در موضوع سلامت تحقیقات و بررسی‌هایی در کشور به‌عمل آمد که آمارها نشان دادند روند مرگ‌ومیر از بیماری‌های واگیر به سمت بیماری‌های غیر واگیر می‌رود.

 

 

این مسؤول با اشاره به اینکه یک‌زمانی آبله و یا بیماری‌های عفونی مثل سل کشته و تلفات داشت اما امروز به‌دلیل پیشرفت علم و بحث پزشکی تقریباً کنترل شدند، اظهار کرد: امروز بحث بیماری‌های غیرواگیر مطرح است چرا که سیستم سلامت اشراف ۱۰۰ درصد بر روی این بیماری‌ها ندارد و نمی‌تواند ۱۰۰ درصد کارها را خودش انجام دهد.

 

 

احمدی افزود: برای مقابله با بیماری‌های غیرواگیر همکاری بین بخشی بسیار وسیعی لازم است به‌طور مثال در جایی که چاقی مطرح است باید خانواده‌ها در جریان باشند یا در جایی که بحث دیابت مطرح می‌شود ادارات دیگر باید پا به‌پای ما کمک کنند.

 

 

وی با بیان اینکه بحث مهم بیماری‌های غیرواگیر تغذیه است، تصریح کرد: زمانی وقتی اسم سوءتغذیه مطرح می‌شد به یاد افراد ضعیف و نحیف می‌افتادیم اما امروز چشم‌انداز سوءتغذیه تقریباً تغییر کرد و در کودکان سوءتغذیه برای افزایش وزن مطرح می‌شود.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ ادامه داد: در کشور حدود ۲۵ میلیون چاق داریم که مازندران رتبه نخست را دارد، کودکان هم در استان‌های مختلف بین سه تا ۲۳ درصد چاق هستند که ۲۳ درصد مربوط به مازندران است.

 

 

این مسؤول با اشاره به اینکه مسائلی که افزایش وزن در سلامتی ایجاد کرد وزارت بهداشت را به سمت کار کردن روی این موضوع برد، اظهار کرد: باید نگران چاقی باشیم چرا که سبب افزایش ابتلا به دیابت و فشارخون می‌شود همچنین چاقی فرد را برای ابتلا به سرطان مستعد می‌کند و کم‌تحرکی ناشی از چاقی بیماری‌های اسکلتی زیادی به همراه دارد و عوامل بسیار زیاد دیگری که چاقی در آن‌ها تأثیر دارد.

 

 

احمدی افزود: ۷۶ درصد مرگ‌ومیر در دیابت، فشارخون و سرطان است که عدد بسیار بالایی است به همین خاطر و به‌دلیل اهمیت این موضوع وزارت بهداشت و درمان پویش تغذیه‌ای را راه‌اندازی کرد.

 

 

وی با اشاره به اینکه ذائقه ایرانی طوری است که مصرف نمک بالایی دارد کاهش مصرف نمک را در کنار قند و روغن که سه عامل مهم هستند به دانش‌آموزان آموزش دادیم، تصریح کرد: در کنار این موضوع بحث حداقل سه وعده مصرف میوه و پنج وعده مصرف سبزی را مطرح کردیم.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ ادامه داد: آن‌قدر از سیستم درست تغذیه دور هستیم که این موضوع تعجب همه را در پی داشته است.

 

 

این مسؤول با بیان اینکه در کنار این موضوع بحث همایش‌های تغذیه سالم را به کمک خانواده دانش‌آموزان در مدارس اجرا کردیم، تصریح کرد: براساس آموزشی که از قبل به خانواده دانش‌آموزان داده شد از آن‌ها خواستیم وعده صبحانه سالم برای فرزندانشان آماده کنند و ما هم میوه و سبزی را به مدارس بردیم تا این بحث را نشان دهیم.

 

 

احمدی افزود: برای درست انجام شدن کار اداراتی مثل فرمانداری، جهاد کشاورزی، آموزش‌وپرورش، شهرداری و بهزیستی را وارد کردیم تا این موضوع با کمک هم به سرانجام برسانیم.

 

 

وی با اشاره به اینکه برای اطلاع‌رسانی در چندین نقطه شهر و تمامی مدارس شهرستان بنر نصب‌ شده است، اظهار کرد: اثرگذاری را از مدارس شروع کردیم و در کنار مصرف میوه و سبزی توزیع شیر و لبنیات را هم داشتیم تا باعث تشویق شود.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ ادامه داد: در قسمت عملی کار در ۲۰ مدرسه حدود ۲ هزار سیب توزیع و در ۶ مدرسه حدود ۵۰۰ شیر توزیع کردیم همچنین مدارس هم در همکاری با ما برنامه‌های شعر و سرود را داشتند تا نتیجه خوبی در پایان داشته باشد.

 

 

این مسؤول با بیان اینکه در یک‌شنبه بازار کیاکلا چادر سلامت برپا و متقاضیان زیادی به این چادر مراجعه کردند، تصریح کرد: فشار، قد و وزن مراجعه‌کنندگان اندازه‌گیری شد و مشاور تغذیه هم به افرادی که مشکل داشتند راهنمایی‌هایی ارائه کرد.

 

 

احمدی افزود: در کنار این موضوع به بهورزهای مستقر در ۱۱ خانه بهداشت شهرستان آموزش‌های لازم داده شد تا این اطلاعات و آموزش‌ها به مردم تحت پوشش انتقال داده شود همچنین برای رابطین سلامت محلات هم این آموزش‌ها داده شد، به رابطین ادارات شهرستان هم آموزش برگزار شد تا هم خودشان آموزش ببینند و هم به کارمندان ادارات آموزش دهند.

 

 

وی با اشاره به اینکه خبر خوش برای شهرستان جایگزینی آمبولانس جدید اورژانس سیمرغ با آمبولانس قدیمی است، اظهار کرد: آمبولانس تحویل داده شده تقریبا به‌روزترین آمبولانس روز دنیا است و هیچ کمبودی ندارد.

 

 

رئیس شبکه بهداشت و درمان سیمرغ ادامه داد: تمام سیستم‌های لازم برای احیای یک بیمار در آمبولانس وجود دارد همچنین یک برق ۲۲۰ ولت هم در آمبولانس تعبیه‌شده تا نگران شارژ آمبولانس نباشیم.

 

 

احمدی با بیان اینکه جاگذاری ساختمان ۱۱۵ شهرستان مشکلی داشت که این مشکل حل شد، گفت: جانمایی ساختمان اورژانس انجام شد و پیش از دهه فجر استارت کار زده می‌شود که قسمت بزرگی از این پروژه توسط خیر انجام می‌شود و مطمئناً در بازه زمانی کم به بهره‌برداری می‌رسد.

ارسال دیدگاه