تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۳۰ - ۱۵:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ساخت مجتمع فرهنگی در سیمرغ/دغدغه بزرگ مردم و بزرگان نظام موضوع فرهنگی است/باید محتوای خوب تولید و در فضای مجازی منتشر کنیم

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه در صورت در اختیار قرار گرفتن زمین مناسب توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر اقدامات لازم برای ساخت فرهنگ‌سرا و مجتمع فرهنگی خوب در سیمرغ را آغاز می‌کنیم، گفت: دغدغه بزرگ مردم، بزرگان نظام و مقام معظم رهبری موضوع فرهنگی است و فلسفه بروز انقلاب اسلامی در حقیقت تغییر باورها و نگاه‌ها بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، احد جاودانی در جلسه شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: مجموعه مدیریت شهرستان مجموعه منسجم و پرتلاش است و همه در کنار هم قرار گرفتند تا به شهرستانی که نوپا است کمک کرده و کاستی‌های شهرستان را جبران کنند.

 

 

وی افزود: با پیگیری امام‌جمعه و فرماندار سیمرغ برای استقرار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در سیمرغ اقدام کردیم و امروز هم قول می‌دهم برای تجهیز بیشتر و استقرار نیروهای جدید پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه در صورت در اختیار قرار گرفتن زمین مناسب توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر اقدامات لازم برای ساخت فرهنگ‌سرا و مجتمع فرهنگی خوب در سیمرغ را آغاز می‌کنیم، تصریح کرد: دغدغه بزرگ مردم، بزرگان نظام و مقام معظم رهبری موضوع فرهنگی است و فلسفه بروز انقلاب اسلامی در حقیقت تغییر باورها و نگاه‌ها بوده است.

 

 

وی ادامه داد: شهید بهشتی جمله بسیار معروفی در خصوص انقلاب داشته و می‌گفتند انقلاب ما انقلاب کلمه بود.

 

 

جاودانی بابیان اینکه دغدغه مردم در زمان رژیم سابق نسبت به حذف باورهای دینی و هویت ایرانی، دینی و اسلامی بوده که مردم را آزار می‌داد، اظهار کرد: عمده کسانی که قبل از انقلاب اسلامی در میدان مبارزه حضور داشتند افرادی بودند که ازلحاظ اقتصادی مشکل خاصی نداشتند اما مشکل آن‌ها اعتقادی بوده است.

 

 

وی افزود: چیزی که در رژیم سابق شاهد بودیم تحقیر باورهای دینی بود و بر همین اساس انقلاب اسلامی شکل گرفت.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه در کنار پیامدها و نتایج بسیار زیادی که حرکت و خیزش مردم و جنبش مردم داشت پیدا کردن باور فرهنگی و دینی بود، تصریح کرد: مردم در دنیایی که نظام سلطه فقط قدم در منافع خود برمی‌دارد توانمندی‌های خود را شناختند.

 

 

وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی تقریباً افت‌وخیزهای زیادی مثل دوران دفاع مقدس، سازندگی دوره‌های دیگر داشتیم و فرازوفرودهایی وجود داشت و نظام سلطه در همه این دوران بازگرداندن نگاه مردم از حوزه دین و هویت‌یابی به حوزه‌هایی که خودشان هدایت می‌کردند بود که این مورد همه کشورها صدق می‌کند.

 

 

جاودانی بابیان اینکه همه ملت‌ها تلاش می‌کنند چهارچوب زندگی خود را روی نظام فکری و اعتقادی خودشان قرار دهند، اظهار کرد: اگر این نظام اعتقادی به هم بریزد حتی در کشورهای پیشرفته نمی‌توانند آرامش لازم را در جامعه حکم‌فرما کنند.

 

 

وی افزود: ازجمله کشورهایی هستیم که اصرار داریم حتماً عاشورا داشته و به یاد امام حسین (ع) باشیم، اصرار داریم از مساجد ما اذان پخش شود.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه همه اصرار ما ایجاد رابطه منطقی بین دین و دنیا است، تصریح کرد: ما مردمانی با هویت دینی و ملی هستیم درعین‌حال از توسعه وزندگی خوبی برخوردار باشیم همچنین الگوی توسعه برای دنیا هم باشیم.

 

 

وی ادامه داد: این اصرارها در مسیر آسیب‌ها و مخالفت‌هایی را همراه با خودش دارد که ابزار مخالفت امروز با هویت‌یابی بسیار فرق کرده است.

 

 

جاودانی با اشاره به اینکه ابزار و تکنولوژی آن‌قدر تغییر کرده که شاید وقت ایجاد بخش‌نامه در نظام‌داری را نمی‌کنیم، اظهار کرد: این ابزار و تکنولوژی در اختیار همه مردم دنیا قرار می‌گیرد و همه در حال استفاده از آن هستند اما چگونه استفاده کردن از این ابزار و تکنولوژی بسیار مهم است.

 

 

وی افزود: دیروز تبلیغات ما از طریق مدرسه، دانشگاه، منبر، محراب و نمازهای جمعه بود اما امروز بسیار فرق کرده است، دیروز تلویزیون و رادیو با سه کانال مشغول فعالیت بود اما امروز ۱۸ هزار شبکه در ایران قابل‌رؤیت است.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بابیان اینکه با دیش‌های معمولی می‌توان از دو هزار شبکه ماهواره‌ای را دید، تأکید کرد: برنامه‌های تولیدی در این شبکه‌ها توسط چه کسانی تولید می‌شود؟

 

 

وی ادامه داد: وقتی بی‌بی‌سی قصد توسعه فعالیت خود در شبکه‌های فارسی داشت اشرف میلیاردها دلار به آن‌ها کمک کرد.

 

 

جاودانی با تأکید بر اینکه باید حساسیت و نگاه بیشتری را در این حوزه‌ها داشته باشیم، تصریح کرد: نوع پوشش مردم در مناسبت‌های جشن الگو گرفته از شبکه‌های ماهواره‌ای است.

 

 

وی افزود: فیلم‌هایی که از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود خیلی حساب‌شده به موضوعاتی می‌پردازد که ما ناخواسته پیگیرش شویم و این‌گونه ما را تحت تأثیر خود قرار دهد حتی صحبت‌ها و تولیدکنندگان ما را هم تحت تأثیر قرار دهد و ناخودآگاه رسانه‌های ماتحت الشعا قرار می‌گیرند.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه چهل میلیون ایرانی از طریق تلفن همراه به فضای مجازی دسترسی و ارتباط دارند و بیشترین تولیدکننده محتوا در فضای تلگرام با تولید ۷۶ درصد مطالب ایرانی‌ها هستند، اظهار کرد: تقریباً همه ایرانی‌ها به گوشی هوشمند دسترسی دارند و عضو این شبکه‌ها هستند.

 

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: باوجود چنین فضایی نگاه عالی‌ترین مقام کشور بر این است که این فضای مجازی جاده‌ای دوطرفه است که هم دشمن استفاده می‌کند و هم ما باید استفاده کنیم.

 

 

جاودانی بابیان اینکه باید دنیا را متوجه خود کنیم باید به حوزه‌های فرهنگی و آموزه‌های دینی توجه کنیم، تصریح کرد: به جوانان این فرصت را بدهیم تا بتوانیم محتوای خوب تولید و در فضای مجازی منتشر کنیم که عالی‌ترین مقام کشور تا رده‌های پایین مدیریتی کشور این حساسیت رادارند.

 

 

وی ادامه داد: باید با حساسیت بیشتری در حوزه‌های فرهنگی ورود پیدا کنیم و دقت بیشتری در این عرصه داشته باشیم و به همان اندازه که نگران مسائل اقتصادی و صنعتی هستیم نگران موضوعات هویتی خود هم باشیم و به موضوعات فرهنگی اطراف خود توجه داشته باشیم.

 

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران با اشاره به اینکه باید نگاه خود را به موضوعات فرهنگی و تربیتی عوض کنیم و دقت ویژه‌ای داشته باشیم، اظهار کرد: خیلی از دولت انتظار ورود در این عرصه را نداشته باشیم چراکه دولت‌ها شاید در فرهنگ‌سازی و نهادینه‌سازی یک موضوع در بدنه جامعه موفق نباشد.

 

 

وی افزود: ملت و مردم باید ورود پیدا کنند، این انتظار وجود دارد و همه باید توجه کنند، دولت، حوزه‌های علمیه، سازمان‌های منتصب به دولت، نهادهای غیردولتی و تشکل‌های مردم‌نهاد همه باید در این عرصه ورود پیدا کنند.

ارسال دیدگاه