تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ - ۱۵:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دانشجویان مازندرانی و اضطراب همیشگی امتحانات/ خوابگاه، شبکه‌های اجتماعی و دنیای بی‌خیالان/ ایامی که هیچگاه فراموش نخواهد شد

دلم شور می زنه، هیچی بلد نیستم، بعید می‌دونم بتونم کل کتاب رو بخونم و … این قبیل جملات، این روزها به یکی از ثابت‌ترین دیالوگ‌های محیط‌های دانشجویی تبدیل شده است.

به گزارش سیمرغ ما، ترم مهر هم تمام شد و دانشجویان دانشگاه‌های استان مازندران نیز همانند سایر دانشجوهای کشور در تکاپوی امتحانات هستند.

 

 

عده‌ای از ابتدای ترم کمر همت بستند که با تلاش و کوشش بتوانند معدل خود را بالا ببرند و به معدل الف دست پیدا کنند و این روزها و شب‌ها به مرور درس‌های خود مشغول‌اند و فشار زیادی را متحمل نمی‌شوند.

 

 

دانشگاه و مسائل مخصوص

 
اما عده ای دیگر، که از ابتدای ترم به دنبال خوش گذرانی و استراحت بودند، مطالعه درس‌های خود را به شب‌های امتحان موکول کردند که بعضاً شبها تا به صبح بیدارند و فشار زیادی را تحمل می‌کنند.

 

 

دلم شور می‌زنه، هیچی بلد نیستم، بعید می‌دونم بتونم کل کتاب رو بخونم و … این قبیل جملات، این روزها در ایام امتحانات زیاد در بین دانشجویان شنیده می‌شود و هماهنگی جهت درس خواندن و نگرانی و اضطراب‌ها نیز گرم است.

 

 

دانشجویانی که شب را بیدار می‌مانند به امید صبح سپید امتحان، دانشجویانی که تازه شب امتحان تصمیم می‌گیرند درسشان را حذف کنند، دانشجویانی که تازه شب امتحان دنبال جزوه و کتاب می‌گردند،‌ دانشجویانی که از فرط استرس خوابشان نمی برد،‌ دانشجویانی که اشک می‌ریزند، دانشجویانی که می‌خندند و درس خواندن عده ای را به سخره می‌گیرند و یا تلاش می‌کنند با ایجاد فضایی با نشاط استرس را از چهره هم کلاسی ها و هم خوابگاهی هایشان کمرنگ تر کنند … اینها همه برای سالیان سال در خاطره دانشجویان ثبت می‌شود و به یادگار می‌ماند.

 

 

اضطراب شب‌های امتحان و آخر ترم را دانشجویی نیست که تجربه نکرده باشد که البته میزان آن هم بستگی دارد به حجم باقی مانده جزوه یا کتاب‌هایی که نخوانده مانده است.

 

 

اول پول بعد امتحان

 
البته این روزها جدای از همه استرس‌هایی که دانشجویان دارند، با مشکل دیگری هم در این روزهای سخت امتحان مواجه شدند آن هم اینکه دانشگاه ها در پرداخت بدهی‌شان، به آنها فشار می‌آورند و اعلام کرده اند: اگر دانشجویی بدهی خود را تسویه نکند، اجازه شرکت در امتحان را ندارد.

 

 

محمدعلی امینی یکی از دانشجویان دانشگاه پیام نور مازندران در این خصوص گفت: یکی از مشکلاتی که ما باید علاوه بر همه مشکلاتمان با آن دست و پنجه نرم کنیم، پرداخت شهریه دانشگاه قبل از پایان ترم است.

 

 

وی ادامه داد: البته این مشکل برای همه دانشگاه‌های پولی است و دانشجویان تا زمانی که شهریه را پرداخت نکنند، حق شرکت در امتحان را ندارند.

 

 

این دانشجوی حسابداری افزود: متاسفانه گاهی اوقات در آستانه امتحانات دانشگاه اصلاح شهریه می‌زند و این کار ما دانشجویان را دشوارتر می‌کند.

 

 

امینی از مسئولان وزارت علوم خواست تا فکری برای این مشکل بکنند و تمهیداتی ایجاد کنند، تا لااقل دانشجویان بتوانند امتحاناتشان را با موفقیت و بدون استرس سپری کنند و بعد از امتحانات شهریه از دانشجویان بگیرند.

 

 

دانشجو و اضطراب همیشگی امتحان

 
یکی از موضوعاتی که این روزها دانشجویان درگیر آن هستند، اضطراب امتحان است. این اضطراب حالت نگرانی و تشویشی است که اغلب دانشجویان در ایام امتحان به آن مبتلا می‌شوند.

 

 

مهسا کریمی دانشجوی ارشد روانشناسی دانشگاه مازندران در این خصوص می‌گوید: اضطراب یکی از مشکلاتی است که اغلب دانشجویان با آن مواجه می‌شوند و این امر می‌تواند موجب کاهش عملکرد آنها در روزهای پایانی یک ترم تحصیلی شود.

 

 

وی با بیان اینکه ممکن است دانشجویان درس خوان هم به این معضل دچار شوند، ادامه داد: البته یکی از مهم ترین دلایل این اضطراب، کم کاری، موکول کردن درس ها به شب امتحان و عدم تسلط بر محتوای درس هاست و دانشجویانی که دقیق‌تر و عمیق تر مطالعه می‌کنند اضطراب امتحان در آنها به حداقل کاهش می‌یابد.

 

 

کریمی در پایان گفت: دانشجویان با اتکا به تلاش و کوشش خود می‌توانند با آرامـش و آسـودگی سـر جلسـه امتحان بروند و آزمون شان را با کمترین دلهره و تشویش بدهند.

 

 

شبکه‌های اجتماعی، بلای جان دانشجویان در شب امتحان ….

 
در سال‌های اخیر با رشد فزاینده شبکه‌های موبایلی و اجتماعی، دانشجویان وقت بسیاری را در گشت و گذار در این شبکه‌ها تلف می‌کنند و این کار در شب‌های امتحان نیز بلای جان دانشجویان شده است.

 

 

علی رضایی یکی از دانشجویان ساکن خوابگاه دانشگاه مازندران، در این خصوص گفت: این روزها دانشجویان بخاطر وابستگی و ارتباط بیش از حدشان به شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانند تمرکز کافی را بر روی مباحث داشته باشند تا حدی که هر چند دقیقه یکبار موبایل خود را نگاه می‌کنند و یا با دوستان خود به گفت‌وگو می‌پردازند.

 

 

این دانشجوی کارشناسی ادامه داد: گاهی اوقات دانشجویان برای استراحتی کوتاه به سمت موبایل می‌روند و وقتی سر بلند می‌کنند، می‌بینند که چندین ساعت سرشان توی گوشی بوده است.

 

وی ادامه داد: این معضل در خوابگاه‌ها بیشتر گریبان دانشجویان را می‌گیرد و اینترنت رایگان خوابگاه این موضوع را تشدید می‌کند.

 

 

رضایی در پایان با خنده می‌گوید: به نظر من بهترین راه برای اینکه دانشجویان را سرگرم درس خواندن کنند، تمام راه‌های ارتباطی برای اتصال به اینترنت را باید قطع کنند تا دانشجویان با فراق بال به درس خواندن به پردازند.

 

 

خوابگاه و دنیای بی‌خیالان …

 
حسین یکی دیگر از دانشجویان خوابگاهی می‌گوید: خوابگاه ها، انگار دنیای دیگری اند، شب‌های امتحان هم, بچه‌ها دست از شب نشینی‌ها بر نمی‌دارند، بی‌خیال دنیا و امتحان فردا، چای دم می‌کنند و صدای خنده هایشان تا ده اتاق آن طرف تر هم شنیده می‌شود و چیزی که این وسط هیچ اهمیتی ندارد، همین درس و کتاب است و بیچاره دانشجویانی که می‌خواهند وسط این بازار شام، تمرکز کنند و درس بخوانند.

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه