تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۲۴ - ۱۳:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آیت‌الله هاشمی مغز متفکر فرهنگ دینی بود/بهتر از مقام معظم رهبری برای رهبری سراغ ندارم/آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی فراتر از یک جناح بود

معاون علمی دانشنامه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی فقط مغز متفکر سیاست نبود بلکه مغز متفکر فرهنگ دینی هم بود، گفت: ای‌کاش فرصت بود و آقای هاشمی آن چیزی که در درون داشت نسبت به حوزه‌های علمیه و فرهنگ دینی بیان می‌کرد.

به گزارش سیمرغ ما، حجت‌الاسلام مهدی پورحسین در مراسم بزرگ‌داشت ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مسجد جامع این شهرستان، اظهار کرد: سخن گفتن از آیت‌الله هاشمی سخت است چرا که همه با ایشان آشنا هستند و ابعاد بسیار وسیعی دارند.

 

 

وی افزود: آیت‌الله هاشمی یکی از معدود سیاستمدارانی بود که خلوت نداشتند و شاید تنها شخصیتی باشد که مردم راجع به خصوصی‌ترین بخش زندگی ایشان اطلاع دارند.

 

 

مدیر صفحه حوزه و روحانیت روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه ما هویت خودمان را برای این نظام و انقلاب گذاشتیم و بخشی از هویت ما آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است، تصریح کرد: آیت‌الله هاشمی چیز پنهانی نداشت که بخواهم آشکار کنم و تمام ظاهر و باطن ایشان معلوم است.

 

 

این مسؤول ادامه داد: تمام اطلاعیه‌ها که بزرگان، گروه‌ها و احزاب دادند را جمع و رصد کردم که با حذف، حذفیات بیش از ۱۰۰ وصف برای آیت‌الله هاشمی شمرده‌اند.

 

 

پورحسین با بیان اینکه آیت‌الله هاشمی فردی زیرک، مدیر، یار امام راحل و یار دیرین رهبری بوده است، تصریح کرد: این اوصاف ابعاد مختلفی را نشان می‌دهد و صحبت کردن از ایشان سخت است.

 

 

وی به علاقه بسیار زیاد حضرت امام(ره) به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرد و گفت: «در جلسه‌ای که مربوط به آیت‌الله منتظری بوده مسؤولان پیش حضرت امام رفتند که امام(ره) نامه را پس بگیرد اما امام فرمودند: نه و من این نامه را پس نمی‌گیرم، مسؤولان اصرار کردند اما امام(ره) قبول نکرد و گفت: نامه باید در صداوسیما خوانده شود در این لحظه آیت‌الله هاشمی گریه کردند اما امام(ره) به روی خودشان نیاوردند و بازهم گفتند نه بعد از رفتن مسؤولان امام قصد خوابیدن داشت اما خوابشان نبرد بعد به احمدآقا گفتند هاشمی خیلی ناراحت بود و من خوابم نمی‌برد الان به درب منزلش برو و بگو این نامه را در تلویزیون نمی‌خوانیم»

 

 

معاون علمی دانشنامه امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه حضرت امام(ره) زمانی که آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ترور شدند نامه‌ای برای ایشان نوشت، اظهار کرد: در این نامه نوشته‌شده است «جناب حجت‌الاسلام مجاهد و متعهد هاشمی، مرحوم مدرس که به امر رضاخان ترور شد از بیمارستان پیام داد به رضاخان بگویید من زنده‌ام، مدرس حالا زنده است، مردان تاریخ تا آخر زنده هستند.» که این راجع به آقای هاشمی است.

 

 

این مسؤول افزود: امام(ره) فرمود مردان تاریخ و آیت‌الله هاشمی در بین تمام اوصافی که داشته تاریخ‌ساز جمهوری اسلامی بوده است و چه بخواهیم یا نخواهیم تاریخ جمهوری اسلامی را این افراد رقم زدند.

 

 

پورحسین با بیان اینکه یکی از تئوری‌های که استاد مطهری در کتاب فلسفه و تاریخ به صور مختصر به آن پرداخته موتور محرک تاریخ است، تصریح کرد: انسان‌ها تنها موجودات دارای زندگی اجتماعی نیستند اما تفاوت عمده زندگی اجتماعی انسان‌ها با سایر موجودات تاریخ روبه‌پیشرفت انسان‌ها است.

 

 

وی ادامه داد: سؤالی که پیش می‌آید این است چه کسانی تاریخ را رقم زدند که چند تئوری و نظریه برای این سؤال مطرح‌شده است.

 

 

مدیر صفحه حوزه و روحانیت روزنامه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه نژادها، منطقه جغرافیایی، اقتصاد و روابط تولید، نظریه الهی و قهرمان چند نظریه‌ای است که هر کدام را تاریخ‌ساز می‌دانند، تصریح کرد: نظریه نژادها بر این اساس است که برخی نژادها تاریخ را رقم می‌زنند.

 

 

این مسؤول افزود: نظریه منطقه جغرافیایی هم بر اساس این است که افرادی در یک منطقه جغرافیایی زندگی می‌کنند تاریخ‌ساز هستند.

 

 

 

پورحسین با بیان اینکه نظریه اقتصاد و روابط تولید تاریخ را می‌سازد و هرچه که روابط تولید و روابط اقتصادی باشد بر همان اساس زندگی انسان شکل می‌گیرد، اظهار کرد: نظریه الهی که مطرح شد با برداشتی که ما داریم نیست و نوعی جبرگرایی است که می‌گوید همه تحولات تاریخ را خدا رقم می‌زند.

 

 

وی خاطرنشان کرد: نظریه قهرمان، نظریه‌ای است که یکی از اندیشمندان آن را ارائه داده که می‌گوید برخی از قهرمانان تاریخ را رقم می‌زنند.

 

 

عضو هیأت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم با اشاره به اینکه نظریه قهرمان سه خصوصیت را برای این افراد مطرح کرده است، تصریح کرد: این خصوصیات با آیت‌الله هاشمی تطبیق می‌کند البته نمی‌خواهم این نظریه را تأیید کنم اما این ویژگی‌ها برای من بسیار جذاب بوده است.

 

 

این مسؤول ادامه داد: یکی از ویژگی‌های قهرمان تجهیز این افراد به عقل و ابتکار فوق‌العاده است که این ویژگی را در هاشمی می‌بینیم، ایشان شخصی بسیار عاقل و به‌تمام‌معنا هوش و ذکاوت بودند.

 

 

پورحسین با بیان اینکه خصوصیت دوم نظریه قهرمان به تجهیز این افراد به علم اشاره می‌کند، اظهار کرد: هاشمی علاوه بر استعداد، حافظه بسیار قوی داشتند.

 

 

وی با اشاره به اینکه در سال ۴۲ که همه طلبه‌های همراه امام مشغول مبارزه بودند، آیت‌الله هاشمی به فاز علمی پرداختند، تصریح کرد: ایشان کتاب «القضیه الفلسطینیه» نوشتهٔ اکرم زعیتر، سفیر اردن در ایران بود را ترجمه کرده و با نام «سرگذشت فلسطین» به چاپ رسیده است.

 

 

عضو هیأت‌ علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد قم ادامه داد: این کتاب بسیار پرتیراژ بوده و اتحادیه عرب در آن زمان این کتاب را خریداری کرده و در کشورهای عربی تقسیم و توزیع کرد.

 

 

این مسؤول با بیان اینکه در سال ۱۳۴۶ آیت‌الله هاشمی «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» را منتشر کرد، اظهار کرد: آیت‌الله هاشمی امیرکبیر را از پستوهای تاریخ به متن انقلاب اسلامی آورده است چون حکومتگران تاریخ را می‌نویسند برای امیرکبیر بد نوشتند و او را یک عامل استعمار و بی‌دین معرفی کردند.

 

 

پورحسین افزود: هاشمی امیرکبیر را از این خار و خاشاک نجات داد و چهره ضد استعماری و دینی امیرکبیر را نشان داد.

 

 

وی با اشاره به اینکه آیت‌الله هاشمی فقط مغز متفکر سیاست نبود بلکه مغز متفکر فرهنگ دینی هم بود، تصریح کرد: ای‌کاش فرصت بود و آقای هاشمی آن چیزی که در درون داشت نسبت به حوزه‌های علمیه و فرهنگ دینی بیان می‌کرد.

 

 

مدیر صفحه حوزه و روحانیت روزنامه جمهوری اسلامی با بیان اینکه سومین ویژگی قهرمانان و تاریخ‌سازان استفاده از تجربیات دیگران است، اظهار کرد: آقای هاشمی فوق‌العاده پایبند بودند تا نرویم کاری را از نو شروع کنیم که دیگران خیلی زودتر از ما رفتند.

 

 

این مسؤول با تأکید بر اینکه آیت‌الله هاشمی گنجینه نظام بودند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در سال اولی که آیت‌الله هاشمی رئیس‌جمهور شدند و به‌عنوان شورای انقلاب فرهنگی به خدمت مقام معظم رهبری رفتند فرمودند: خدا را شاکرم آیت‌الله هاشمی رئیس شورای انقلاب فرهنگی شده‌اند و با حضور ایشان چندگام جلوتر هستیم.

 

 

پورحسین ادامه داد: این تعبیری بود که مقام معظم رهبری در مورد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی استفاده کردند.

 

 

وی با بیان اینکه یک‌بار ندیدم آیت‌الله هاشمی با همه تهمت‌ها و حملاتی که به ایشان می‌شد ناراحت باشند، تأکید کرد: آیت‌الله هاشمی برای اعتلای نظام اشک می‌ریخت و می‌گفت «این نظام دستاورد خون صدها هزار شهید است، اگر این نظام چیزی شود تاریخ ما را لعنت خواهد کرد، اگر ایران تجزیه شود نه‌فقط ایران، بلکه دنیا روحانیت را نمی‌بخشد.»

 

 

مدیر صفحه حوزه و روحانیت روزنامه جمهوری اسلامی افزود: آیت‌الله هاشمی همیشه به ما می‌گفت: «من بهتر از مقام معظم رهبری برای رهبری سراغ ندارم، مبادا تضعیف شوند چون بعد از ایشان را من نمی‌توانم تصور کنم، من نمی‌دانم چه می‌شود، باید محافظت کنیم و باید ایشان را نگه‌داریم.

 

 

پورحسین با تأکید بر اینکه هاشمی فراتر از یک جناح بود، گفت: آیت‌الله هاشمی ۲۰۰ سال از امثال بده جلوتر بود.

ارسال دیدگاه