تاریخ : ۱۳۹۵/۱۰/۰۶ - ۲۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنیم/ذائقه مردم در مطالعه را تشخصی نداده‌ایم

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران گفت: باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنیم و نباید همه‌چیز را در هفته کتاب خلاصه کنیم.

به گزارش سیمرغ ما، آرزو ولی‌پور عصر امروز در جلسه انجمن کتاب‌خوانان عمومی سیمرغ ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این جمع، اظهار کرد: سیمرغ شاید از نظر جغرافیایی و جمعیت، شهر کوچکی باشد اما به‌دلیل افراد بزرگی که روزی در آن نفس می‌کشیدند شهر بزرگی است.

 

 

وی ادامه داد: سیمرغ شهر شهید کشوری، شهید صمصام‌طور و شهدایی است که هرکدام به‌عنوان ستاره در آسمان شهر ماندگار شدند و در شهرهای که افراد این‌چنین دارند رسالت مدیران فرهنگی خیلی سنگین شده است.

 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه از راه‌های مهم توسعه فرهنگی اهمیت به کتاب و ترویج فرهنگ مطالعه است، تصریح کرد: افزایش سرانه‌های مطالعاتی هر کشور یکی از شاخصه‌های مهم توسعه‌یافتگی کشور است.

 

 

وی افزود: دولت‌مردان در تمامی کشورها تلاش می‌کنند و برای افزایش شاخص فرهنگی از طریق مطالعه استراتژی تعریف می‌کنند.

 

 

ولی‌پور با بیان اینکه هیچ شخصی بی‌نیاز از مطالعه نیست و بدون مطالعه ذهن زنگ می‌زند، اظهار کرد: اعداد و ارقامی که وجود دارد برای شاخص نگاه محاسباتی کشورمان با سایر کشورها متفاوت است.

 

 

وی ادامه داد: در ایران شاخص مطالعه فقط خواندن مکتوب را به‌عنوان سرانه مطالعه در نظر می‌گیرند.

 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه مردم ما اهل کتاب و مطالعه هستند اما به‌عنوان مدیر ذائقه مردم را خوب تشخیص نداده‌ایم، تصریح کرد: این تلنگری به خود ما است که برنامه‌ریزی درستی انجام دهیم.

 

 

وی افزود: از ظرفیت این شهر آگاهی دارم و توقع اضافی هم ندارم اما همه مسائل و مشکلات مربوط به اعتبار نیست چرا که خیلی از شهرهای ما اعتبار ندارند.

 

 

ولی‌پور با بیان اینکه نبود اعتبار توجیه قابل‌قبول نیست چرا که این شهر ظرفیتش بسیار زیاد است، اظهار کرد: مهم‌ترین مشکلی که در سیمرغ وجود دارد عدم تعامل درست اداره کتابخانه‌ها با فرمانداری است که اگر این تعامل برقرار باشد مشکلات رفع می‌شود.

 

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: از مهر ماه طرح‌هایی در استان اجرایی شده که به‌عنوان طرح ملی در کشور شناخته‌ شده است.

 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه طرح کودکان کار را با نام کودکان کتاب اجرایی کردیم که توسط شبکه‌های استانی و سراسری پوشش داده شد، تصریح کرد: با فاصله خیلی کوتاه سرود ملی کتابخانه‌های کشور را هم ‌ساختیم.

 

 

ولی‌پور با بیان اینکه رتبه شهرستان رتبه خوبی نیست، اظهار کرد: این شهرستان بهترین و زرنگ‌ترین دانش آموزان را در مدرسه‌ها داشت، همه دانش‌آموزان باید عضو کتابخانه باشند و از خدمات استفاده کنند.

 

 

وی ادامه داد: باید از ظرفیت‌ها و فرصت‌ها استفاده کنیم و نباید همه‌چیز را در هفته کتاب خلاصه کنیم.

 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به اینکه باید با مردم ارتباط برقرار کنیم و دغدغه مطالعاتی را نشان دهیم، تصریح کرد: فرهنگ بدون عشق و محبت امکان‌پذیر نیست.

 

 

وی در پایان گفت: من به شهرستان سیمرغ احساس دین کرده و کمک می‌کنم.

ارسال دیدگاه