تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۸ - ۲۱:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

لایحه برنامه ششم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی که در مخالفت با کلیات لایحه برنامه ششم توسعه سخنرانی می کرد، بابیان اینکه برنامه ششم توسعه قابلیت اجرایی ندارد،گفت: ۳۵ ماده دولت به ۱۸۱ ماده توسط کمیسیون تلفیق افزایش یافته است بنابراین این لایحه با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد. برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد و فرهنگیان، ۵۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده اما این پول از کجا تامین می شود؟

به گزارش سیمرغ ما، قاسم احمدی لاشکی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی در مخالفت با لایحه برنامه ششم توسعه با بیان اینکه آنچه امروز نوشته می‌شود باید مبنای اجرایی داشته باشد، گفت: خواهش می‌کنم بر مبنای احساس به این لایحه رای ندهید. باید عواقب را به جان خرید و دنبال راهکار جدید رفت. با درایت آقای لاریجانی حتما راه‌حل مساعدی برای این مسئله تدبیر خواهد شد تا در آینده قابلیت اجرایی داشته باشد.

 
وی با بیان اینکه در مجلس نهم برخی دوستان اصرار داشتند هر چه زودتر تکلیف برنامه ششم مشخص شود، تصریح کرد: در آن روز از کار شتاب‌زده جلوگیری کردیم و پس از ۷ ماه شاهدیم که هم دولت و هم کمیسیون تلفیق نیاز امروز کشور را به صحن علنی مجلس نیاورند.

 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه برخی مسائل پیش‌بینی شده در لایحه آرمانی و تخیلی است، تصریح کرد: برنامه ششم توسعه با اصول ۵۷، ۱۲۶ قانون اساسی، مواد ۲۳، ۲۷، ۱۷۴، ۱۱ آیین‌نامه داخلی مجلس، بند ۱۶، ۶ سیاست‌های کلی و قانون اصل ۴۴ قانون اساسی مغایرت دارد. بهتر است بودجه ۹۶ با سیاست‌های ابلاغی رهبری تدوین شود. در لایحه برنامه ششم ۵۸۵ میلیارد تومان هزینه جدید برای دولت پیش‌بینی شده است.

 
وی افزود: با بهبود مستمر فضای کسب و کار، تقویت ساختار رقابتی، جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور نیز مغایرت دارد. آیا روند عملیاتی شدن آن فراهم است؟ آیا روند اجرای درست قانون هدفمندسازی فراهم است؟

 
نماینده مردم چالوس ادامه داد: تدبیر لایحه برای آب، رکود، بیکاری جوانان، ورشکستگی صندوق‌ها چیست؟ هیچ راهکاری برای حل این مشکلات ندارد. رقم لایحه ۲۱۴ هزار میلیارد تومان است اما پیش‌بینی لایحه ۳۷۴ هزار میلیارد تومان است اما سالی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به این رقم افزوده خواهد شد و شاید به ۵۷۵ هزار میلیارد تومان هم برسد. ۲۵ هزار میلیارد تومان پیش بینی سال اول برنامه برای پروژه‌های عمرانی است، آیا فرصت برای اجرای آن وجود دارد؟

 
احمدی لاشکی در مجلس با بیان اینکه برای شهدای مدافع حرم، فرهنگیان، ایثارگران در این لایحه دیده نشده‌اند، گفت: نباید توقعی ایجاد کرد که توان پیاده‌سازی آنها را نداریم. خطر وجود آشوب‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به وجود می‌آورد. هفت برابر برای پاداش پایان خدمت پیش‌بینی شده است اما مهندسان صنایع، قضات، مدیران دولتی درخواست بازنشستگی داده‌اند برای آنان باید ۵۰۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود. این مبلغ از کجا تامین خواهد شد؟

 
وی با طرح این سوال که با دست خودمان کار را سخت می‌کنیم، گفت: در حوزه سلامت پزشک خانواده ۵ سال است که فقط آزمایشی در استان مازندران و فارس مردم را گرفتار کرده است حالا همه استان‌ها درگیر خواهند شد.

 
نماینده مردم چالوس در مجلس خاطر نشان کرد: سطح بندی نظام ارجاع مبتنی بر پزشک خانواده چطور اجرا خواهد شد؟ چه اندازه گرفتار دریاچه ارومیه هستید؟ چه اندازه گرفتار دریاچه بختگان و زاینده‌رود هستید؟ بدانید در لایحه برنامه ششم قرار است همان بلایی بر سر دریاچه خزر بیاید که بر سه دریاچه فوق آمد. ۵۰ کارشناس قدر حوزه زیست محیطی و نمایندگان استان‌های شمالی با این مسئله مخالف هستند.

 
احمدی لاشکی گفت: ماده ۱۲ بند ز برای جلوگیری از تخریب جنگل مطلب نوشته شده است اما چقدر حمایت، مدیریت و نظارت کرده‌ایم؟ مدیریت نکرده‌ایم حالا اصل آن را هوا خواهند کرد.

 
وی اظهار کرد: به دلیل مشکلات قرنطینه‌ای حتی یک کیلو چوب گردو با پوست وارد نشده است چون آفات را به بخش کشاورزی وارد می‌کند.

 
/ایرنا

ارسال دیدگاه