تاریخ : ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ۱۱:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

احیای خانه های تاریخی آمل

شهرداری آمل پارسال خانه تاریخی « معنوی » را خریداری و آن را با معماری تاریخی و سنتی اش بازسازی و احیا کرد.

به گزارش سیمرغ ما، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری آمل گفت : خانه های با ارزش تاریخی در این شهر با هدف حفظ و احیای بناهای قدیمی با مشارکت شهرداری و اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آمل خریداری شد .

حمیدرضا طاهرنژاد افزود : در نخستین اقدام ، سال گذشته شهرداری آمل خانه تاریخی معنوی در مرکز شهر را خریداری و آن را با معماری تاریخی و سنتی اش بازسازی و احیا کرد .
وی با بیان اینکه سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری آمل ، مراحل اداری واگذاری خانه تاریخی منوچهری در منطقه پایین بازار این شهر را در دست برنامه دارد ، افزود : خانه منوچهری اکنون محل اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل است و طبق توافق تا پایان اسفند سال ۱۳۹۵ باید برای مرمت و بهره برداری تحویل شهرداری شود.
به گفته طاهرنژاد ، مرمت و بهره برداری این خانه به مدت ۱۵ سال است و سازمان بهسازی و نوسازی علاوه بر هزینه مرمت به صورت ماهانه باید اجاره پرداخت کند.
بخشی از شهر قدیمی آمل در منطقه پایین بازار در هسته مرکزی شهر آمل واقع شده و شمار زیادی خانه های قدیمی و تاریخی در این منطقه واقع شده است و تاکنون بیش از ۴۰۴ هکتار بافت فرسوده در مناطق شهری به ویژه مناطق مرکزی شهر آمل شناسایی شده که ۱۳۰ هکتار آن تاریخی است.
خانه منوچهری مربوط به دوره صفوی – قاجار است و در نیاکی محله آمل قرار دارد و این اثر در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۶  با شماره  ۲۱۹۸۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
ارسال دیدگاه