تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۲۲ - ۸:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شهدا این دنیا را آزمایشگاه تلقی می‌کردند/۵ سبک برتر زندگی شهدا

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر گفت: شهدا این دنیا را آزمایشگاه تلقی می‌کردند نه آسایشگاه در صورتی‌ که افراد معمولی و عادی این دنیا را آسایشگاه تلقی می‌کنند و این نخستین سبک زندگی شهدا است.

به گزارش سیمرغ ما، حجت‌الاسلام سید حسین ابراهیمیان جمعه شب در یادواره سه شهید روستای ملاکلا بخش مرکزی این شهرستان ضمن گرامی داشت ایام اربعین حسینی، اظهار کرد: صدها و هزاران روایت در فضیلت شهید و شهادت داریم که باید از خودمان بپرسیم چرا شهدا از چنین فضیلت عظیمی برخوردار هستند.

 

وی افزود: به‌دلیل سبک زندگی که شهدا انتخاب کردند از چنین فضیلت عظیمی برخوردار شدند.

 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر با بیان اینکه سبک زندگی شهدا با سبک زندگی ما متفاوت است، تصریح کرد: بر اساس آنچه از آیات و روایات استفاده می‌شود سبک زندگی شهدا از پنج ویژگی و مؤلفه برخوردار است.

 

وی ادامه داد: شهدا این دنیا را آزمایشگاه تلقی می‌کردند نه آسایشگاه در صورتی‌ که افراد معمولی و عادی این دنیا را آسایشگاه تلقی می‌کنند و این نخستین سبک زندگی شهدا است.
امام‌جمعه موقت بابل با اشاره به اینکه ویژگی بعدی زندگی شهدا دل آرام بودن آنها در همه زمینه‌ها شادی و غم، خوشی و ناخوشی و سلامت و بیماری است، اظهار کرد: علامه طباطبایی در تفسیر المیزان افرادی را دل آرام می‌داند که حالات گوناگون زندگی تغییرشان ندهد و در همه حال به یک‌گونه هستند.

 

وی خاطرنشان کرد: مصداق کامل دل آرام بودن شهدا هستند چرا که عملاً ثابت کردند دنیا راحت خانه نیست و برای رفاه و آسایش به دنیا نیامده‌اند بلکه برای امتحان و آزمایش وارد دنیا شدند.

 

ابراهیمیان با بیان اینکه دومین سبک زندگی شهدا شغلی که انتخاب کرده‌اند است، تصریح کرد: شغلی که شهدا انتخاب کردند با فضیلت‌ترین شغل این عالم است که با شغل همه افراد عادی و معمولی متفاوت است.

 

وی ادامه داد: همان‌طور که استاد مطهری بیان کرده‌اند؛«مثَل شهید مثَل شمع است»، شهدا شمع تاریخ هستند، قطعه‌قطعه آب شدند تا محفل انسان‌ها را پرتوافشانی کنند.

 

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر با تأکید بر اینکه باب شهادت تا زمانی که محفل تاریک انسان‌ها به نور و پرتوافشانی نیاز داشته باشد باز است، تصریح کرد: شغل شهید تزریق کردن خون بر پیکر جامعه‌ای که دچار کم‌خونی شده است تا این اجتماع زنده بماند.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: نگاه شهدا به مسائل و مشکلات زندگی نگاه مثبت و زیبایی بود برعکس افراد معمولی که نگاه منفی به مسائل و مشکلات دارند که این موضوع سومین تفاوت سبک زندگی شهدا با سبک زندگی ما انسان‌ها است.

 

امام‌جمعه موقت بابل با اشاره به اینکه نگاه مثبت شهید حادثه تلخ را شیرین می‌کند، بیان کرد: وقتی نگاه به شهادت شیرین می‌شود یادآور «اهلی من العسل» است.

 

وی ادامه داد: نگاه شهدا نسبت به مرگ با افراد عادی متفاوت است چرا که شهدا مرگ را پایان زندگی نمی‌دانند بلکه آن را آغاز زندگی می‌دانند، شهدا مرگ را نپذیرفتند بلکه خودشان به استقبال مرگ رفتند اما افراد عادی از مرگ می‌ترسند.

 

ابراهیمیان با بیان اینکه شهدا فضیلت ماهیت خود را به‌سوی خدا می‌دانستند همچنین زندگی خود را هدف‌دار و مرگشان هم با معنی می‌دانند، تصریح کرد: در این زمین میلیاردها پدیده در حال زندگی هستند که از این میان فقط یک پدیده وجود دارد که در دامن طبیعت زندگی می‌کند اما برای این عالم نیست و برای عالم بالا است.

 

وی افزود: این پدیده در طی یک سیر نزولی سقوط کرده و پس از چند صباح زندگی در دامن طبیعت مجدداً در یک سیر سعودی به وطن اصلی خود بازمی‌گردد و این پدیده همان انسان است که تنها موجودی است که در این عالم خاکی زندگی می‌کند اما برای این عالم نیست.

ارسال دیدگاه