تاریخ : ۱۳۹۵/۰۸/۰۴ - ۲۰:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تمام تلاش‌مان باید حفظ لهجه و زبان مازندرانی باشد/برگزاری همایش مازندران‌شناسی در شهرستان سیمرغ

معاون فرماندار شهرستان سیمرغ با تأکید بر اینکه تمام تلاش‌مان باید حفظ مازندران، لهجه و زبان مازندران باشد، گفت: باید زبان مازندرانی را به اشکال گوناگون توسعه دهیم.

به گزارش سیمرغ ما، مجتبی حبیب‌نژاد عصر امروز در جلسه هماهنگی برگزاری بزرگداشت روز مازندران، اظهار کرد: از مواردی که خانواده‌های ما به آن دچار شده‌اند فراموش کردن زبان اصیل مازندرانی است.

 

وی افزود: از کودکی سعی می‌کنیم به فرزندانمان زبان فارسی را آموزش دهیم و او را به کلاس‌های زبان انگلیسی می‌فرستیم و از این موضوع خوشحال هستیم که فرزندمان زبان فارسی را به‌خوبی صحبت می‌کند و بر زبان انگلیسی مسلط است اما از زبان مادری خودش هیچ اطلاعاتی ندارد.

 

معاون فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه وقتی این کودک در سن ۱۵ سالگی اصطلاح مازندرانی به گوشش می‌رسد تعجب می‌کند و نمی‌داند به چه معنا است، تصریح کرد: دچار خلأ فرهنگی شده‌ایم که فقط به مازندران اختصاص ندارد.

 

حبیب‌نژاد با تأکید بر اینکه تمام تلاش‌مان باید حفظ مازندران، لهجه و زبان مازندران باشد، عنوان کرد: باید زبان مازندرانی را به اشکال گوناگون توسعه دهیم.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: تلاش ما معرفی مازندران به اشکال مختلف و پر کردن این خلأ فرهنگی است که وجود دارد.

 

معاون فرماندار شهرستان سیمرغ با بیان اینکه صداوسیما برنامه‌های زیبایی را در رابطه با حفظ زبان مازندرانی تولید و پخش کرده است، تصریح کرد: گاهی اوقات واژه‌هایی را در این برنامه‌ها استفاده می‌کند که ما با برخی از این واژه‌ها آشنایی نداریم که این مسئله بسیار عالی است.

 

وی افزود: دو اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در برنامه‌هایی که برای روز مازندران دارند نسبت به معرفی و مازندران‌شناسی توجه ویژه داشته باشند و برنامه‌هایی که در توان شهرستان است را به اجرا درآورند.

 

حبیب‌نژاد با اشاره به اینکه در روز مازندران همایش مازندران‌شناسی در شهرستان سیمرغ برگزار شود و موارد لازم در این همایش گنجانده شود، تأکید کرد: همه سازمان‌ها، دستگاه‌ها و حتی سمن‌ها در این موضوع مشارکت داشته باشند.

 

وی ادامه داد: در این روز هماهنگی برگزاری تور یک‌روزه با شعار «مازندران» انجام شود تا مردم و دانش‌آموزان شهرستان از این امر استفاده کنند.

 

معاون فرماندار شهرستان سیمرغ در پایان گفت: برنامه «تیرماه سیزده شو» که از سنت‌های دیرینه مازندران است در این ایام برگزار شود.

 

ارسال دیدگاه