تاریخ : ۱۳۹۵/۰۷/۳۰ - ۱۱:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هدف اقتصاد مقاومتی تقویت تولید داخل است/در اقتصاد مقاومتی باید به مرحله عمل برسیم

دبیر کمیسیون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مازندران گفت: اقتصاد مقاومتی می‌خواهد کالای تولید داخل تقویت شود ولی قاچاق کالایی که به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده قیمت تمام‌شده پایینی دارد.

به گزارش سیمرغ ما، علی پیرفلک پنج‌شنبه‌شب شب در جلسه شورای اداری این شهرستان ضمن تسلیت ایام شهادت و سوگواری امام حسین (ع)، اظهار کرد: عشق به امام حسین (ع) دین، مذهب و مرز نمی‌شناسد و در عمق جان همه انسان‌های آزاده نفوذ می‌کند.

 

وی افزود: بیش از ۳۷ سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی گذشت، نظامی که فلسفه وجودی آن بر اساس تحقق آرمان‌هایی الهی و اراده و خاص همه گروه‌های مردم کشور بزرگ و متمدن برای به دست گرفتن سرنوشت کشور خود شکل‌گرفته است.

 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به اینکه اغلب انقلاب‌هایی که در جهان رخ داد متعلق به یک یا چند قشر خاص بوده و کمتر کشوری برای تغییر وضعیت موجود در کشورش همه گروه‌های مردمی یکپارچه و یک‌صدا یک خواسته داشتند، تصریح کرد: انقلاب ما دارای آرمان‌های بسیار مقدسی و منحصربه‌فردی بود که در درجه اول حاکمیت‌های ارزش‌های دینی و الهی بر کشور هدف همه مردم بود.

 

وی ادامه داد: به‌دست گرفتن سرنوشت به دست خود مردم همچنین از بین بردن همه زمینه‌های ظلم و ستم در این کشور که توسط قدرت‌های غربی و عوامل دست‌نشانده آنها در کشور اجرا می‌شد از دیگر از اهداف مردم بود.

 

*‌ بهای سنگینی برای انقلاب پرداخت شده است

 

مشاور استاندار مازندران با بیان اینکه این انقلاب ساده به دست نیامده و بهای سنگینی برای آن پرداخت‌شده و خون‌های پاک اهداشده تا این انقلاب عزیز به رهبری بزرگ‌مرد تاریخ به ثمر بنشیند، تأکید کرد: انقلابی که نه‌تنها فقط اهداف عالی و مقدس ملی را در سر می‌پروراند بلکه هدفش ارائه الگوی جدید به کشورهای محروم و مستضعف بود.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: اگر آرمان انقلاب در محدوده کشور محبوس می‌شد در دستیابی به اهدافش ناموفق می‌ماند.

 

پیرفلک با تأکید بر اینکه نقطه مقابل انقلاب اسلامی با دشمنان از همین نقطه مشخص و بعداز آن انواع و اقسام تهدیدها و توطئه‌ها علیه این نظام و حکومت نوپا و تازه شکل‌گرفته شروع شد، اظهار کرد: بعد از پیروی انقلاب فتنه‌های مختلفی در سراسر کشور تحت عنوان قیام‌های قومی و مذهبی به راه انداختند اما به لطف خداوند در فاصله بسیار کوتاهی به شکست ختم شد.

 

وی افزود: بعد از ناکامی در این حوزه بلافاصله جنگ تمام‌عیار و ناجوانمردانه به راه انداختند، دفاع مقدسی که ظاهراً توسط یک کشور همسایه با حکومت مستبد و ظالمانه اتفاق افتاد اما در عمل با حمایت کشورهای غربی و شرقی علیه کشوری که تنها جرم و گناهش به دست گرفتن سرنوشتش بود.

 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه جوانان عزیز و شایسته این مرز و بوم با رهنمودهای امام راحل چنان ایستادگی از خودشان نشان دادند و حماسه‌ها خلق کردند که برای همیشه در تاریخ ماندگار شد و توطئه بزرگ دشمن ناکام ماند، تصریح کرد: بعداز آن توطئه‌ها و تهدیدها پس از دیگری به شکست منجر شد و وقتی از تهدیدها و حمله‌ها نظامی داخلی و خارجی ناامید شدند به دو حوزه فرهنگ و اقتصاد روی آوردند.

 

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگ با توجه به عشق مردم به اهل‌بیت عصمت و طهارت و ریشه گرفتن آن در تار و پود ملت نمی‌توانستند کار اساسی انجام دهند لذا حوزه اقتصادی را انتخاب کردند.

 

مشاور استاندار مازندران با اشاره به اینکه تحریم نابرابر و ناجوانمردانه صورت گرفت که با اتحاد بزرگ و بی‌نظیر در طول تاریخ همه قدرت‌های جهان حتی یک کشور کوچک هم به خود اجازه نمی‌داد ارتباط اقتصادی و تجاری را با ایران بدون اذن و اجازه آنها انجام دهد، بیان کرد: اما این ملت بزرگ، باسابقه، فرهنگ و مؤمن این توطئه را پشت سر گذاشت.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری مانند بسیاری از صحنه‌های دیگر در این حوزه هرچند خوش‌بین به مذاکره نبودند اجازه دادند چهره پلید و واقعی دشمنان ما به‌ویژه برای جوانان و دوستداران نظام که نظرات‌شان برای دلسوزی نظام بود اما راه را اشتباه رفته بودند مشخص شود لذا تیم دیپلماسی بسیار قوی از بهترین فرزندان این مرز و بوم انتخاب شدند و در مذاکراتی طولانی‌مدت و پیچیده توافقی صورت گرفت که نتیجه آن همان چیزی بود که مقام معظم رهبری پیش‌بینی کرده بودند.

 

*‌ اهداف دشمنان آرمان‌های نظام است

 

پیرفلک با بیان اینکه مسائلی که به‌عنوان مشکلات در مورد کشور مطرح می‌کنند بهانه‌ای بیش نیست و به‌دنبال اصل و اساس نظام هستند نه ساختار و سازمان شکلی نظام، تصریح کرد: اهداف دشمنان آرمان‌های نظام است.

 

مشاور استاندار مازندران با اشاره به اینکه کشور ما در منطقه‌ای واقع‌ شده که کشورهای همسایه با مشکلات متنوع امنیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دست‌به‌گریبان هستند، اظهار کرد: در بحث دفاعی منطقه‌ای امن خواهد بود که مجموعه کشورهای آن منطقه برای تأمین امنیت با یکدیگر همکاری و هماهنگی داشته باشند.

 

وی ادامه داد: در منطقه جنوب غرب آسیا حدود ۱۳ کشور همسایه ما هستند از افغانستان که چند دهه انواع جنگ‌های داخلی را پشت سر گذاشته و اوضاع ناامنی دارد، هنوز هم چند استان مهمش در اختیار حکومت طالبان است طبیعتاً از کشور نباید بخواهیم تعهدی در رابطه با حفظ و حراست مرزهای ما داشته باشد تا کشور پاکستان هم که با همین وضع روبه‌رو است.

 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در منطقه غرب کشورهای عراق و ترکیه وجود دارند همچنین کشورهای حوزه جنوبی و کشورهای خلیج‌فارس از بحرین گرفته تا یمن حتی خود عربستان اوضاع امنیتی مناسبی ندارند، تصریح کرد: کشورهایی که به‌ظاهر وضعیت امنیتی مناسبی دارند تعهدی در رابطه با همکاری امنیتی و مرزی با ما ندارند که مجموعه این عوامل باعث شده مرزهای ما مورد تاخت‌وتاز افرادی با هدف کسب منابع اقتصادی قرار گیرد.

 

وی افزود: این افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند که یک عده آگاهانه، سازمان‌یافته و حرفه‌ای و یک عده ناآگاه اقدام به ورود کالاهای قاچاق به کشور می‌کنند که ضرر و زیان فراوانی به کشور وارد کرده است.

 

*‌ در اقتصاد مقاومتی باید به مرحله عمل برسیم

 

پیرفلک با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته به‌دفعات مواردی را مورد تأکید قرار دادند تا اینکه سال ۹۵ را با آن عنوان یعنی اقتصاد مقاومتی و اقدام و عمل نام‌گذاری کردند، اظهار کرد: در رابطه با اقتصاد مقاومتی نظریه، طرح و تحقیق و پژوهش در حوزه حرف و تألیف روی کاغذ کفایت می‌کند و باید به مرحله عمل برسیم.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی چهار راهبرد مهم و استراتژیک دارد که ابتدا به بحث تقویت و توسعه بنگاه‌های اقتصادی، جذب سرمایه‌گذاری، توسعه اشتغال و در انتها به حمایت از کالای تولید داخل می‌پردازد که دقیقاً مقوله قاچاق در تضاد و تقابل با این راهبردهای مهم اقتصاد مقاومتی است.

 

*‌ هدف اقتصاد مقاومتی تقویت تولید داخل است

 

مشاور استاندار مازندران با تأکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی می‌خواهد کالای تولید داخل تقویت شود ولی قاچاق کالایی که به‌صورت غیرقانونی وارد کشور شده قیمت تمام‌شده پایینی دارد، بیان کرد: در سال ۹۵ دولت محترم رقم قابل توجهی را در مرحله اول برای راه‌اندازی واحدهای تولیدی در شرف بهره‌برداری یا واحدهای تولیدی بهره‌برداری‌شده‌ای که سرمایه در گردش لازم برای تولید ندارند را شروع کرده است.

 

وی ادامه داد: واحدهای تولیدی با هزینه‌های فراوان به بهره‌برداری رسیده و نتیجه آن تولید کالای داخلی در کشور شده که مشتری نخواهد داشت چون مشابه آن کالای قاچاق و خارجی باکیفیت پایین ولی در ظاهر شبیه کالا باکیفیت و مرغوب به قیمت پایین عرضه می‌شود چراکه یکی از حقوق قانونی را پرداخت نکرده و به‌وفور در سطح جامعه است و تولیدکننده دیگر جای عرض‌اندام ندارد.

 

دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه در کنار این هجمه که خارج از مرزها هدایت و ساماندهی می‌شود هجمه فرهنگی از سال‌ها قبل بر ملت وارد کردند که ایران توان تولید کالای باکیفیت ندارد، تصریح کرد: متأسفانه این فرهنگ در نسل جوان طرفدار پیدا کرده است.

 

وی افزود: در طول دو سال گذشته حجم کالاهای قاچاق از ۳۰ میلیارد به ۱۵ میلیارد رسیده و نصف شده است قطعاً با حرکت برنامه‌ریزی‌شده دقیق و کارشناسی همچنین همکاری همه دستگاه‌هایی که به‌نوعی در این حوزه مسؤولیت دارند این تهدید را پشت سر می‌گذاریم که لازمه آن متوجه شدن مردم و فرهنگ‌سازی و آموزش است.

 

‌*‌ ترویج کالای قاچاق و خارجی رشته‌های دولت در رابطه با بحث اشتغال را پنبه می‌کند

 

پیرفلک با اشاره به اینکه خرید کالای قاچاق و حتی خارجی عواقبی دارد، بیان کرد: خیلی از خانواده‌های ایرانی از دولت انتظار دارند حوزه اشتغال فرزندشان را حل کند اما ترویج کالای قاچاق و خارجی خودبه‌خود همه رشته‌های دولت در رابطه با بحث اشتغال را پنبه می‌کند.

 

این مسؤول خاطرنشان کرد: یکی دیگر از خسارت‌هایی که در بخش قاچاق کشور به‌شدت دست‌به‌گریبان است موضوع کاهش درآمدهای دولت است، کالاهای قاچاق بدون پرداخت عوارض قانونی منجر به کاهش درآمدهای دولت می‌شود و دولتی که منابع درآمدی را از دست بدهد نمی‌تواند نسبت به اجرای اهداف و برنامه‌هایی که به مردم وعده داده موفق عمل کند.

 

مشاور استاندار مازندران در پایان گفت: سیمرغ در حوزه گشت و بازرسی بسیار خوب عمل کرده و چندین مورد کشفیات قابل‌ توجه داشته که نشان‌دهنده درست بودن راه است.

ارسال دیدگاه