تاریخ : ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ - ۱۱:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

در حوزه تولید آثار دفاع مقدس شبیه کارخانه‌‌‌ای ورشکسته‌ شده‌ایم/ بعد از دوران دفاع مقدس فقط اسطوره‌سازی کردیم

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس گفت: کشور ما در حوزه تولید آثار دفاع مقدس شبیه کارخانه‌ای ورشکسته‌ای شده که فقط تولید می‌کند و فروش ندارد و نتوانستیم شخصیت‌های دفاع مقدس را آن‌طور که باید معرفی می‌کردیم.

به گزارش سیمرغ ما، هفته دفاع مقدس یادآور رشادت‌ها و دلیرمردی‌های رزمندگان ایرانی در دفاع از خاک وطن است رزمندگانی که از همه‌چیز خود گذشتند تا دشمن یک وجب از خاک پاک کشور را به دست نیاورد.

 

امروز ۳۶ سال از آن زمان می‌گذرد و نوجوانان و جوانان امروزی آن روزها را درک نکرده‌اند که وظیفه معرفی دفاع مقدس و رشادت رزمندگان در آن زمان‌بر دوش نویسندگان، کارگردانان، مستندسازان و مسؤولان فرهنگی کشور است.

 

آثار فاخری در مورد جنگ و اتفاقات آن زمان تولید شده که برخی بعد از گذشت بیش از ۲۰ سال همچنان تازگی خود را حفظ کرده و علاقه‌مندان بسیاری دارد که اگر به درخواست‌های مردمی پخش فیلم و سریال شبکه‌ها مختلف سیما نگاهی کنیم همچنان و به‌کرات درخواست پخش این سریال‌ها می‌شود که نشان از ماندگاری این فیلم و سریال‌ها دارد.

 

به بهانه هفته دفاع مقدس به سراغ یکی از نویسندگان و کارگردانان حوزه دفاع مقدس شهرستان سیمرغ رفتیم.

 

*‌ «عبور از نهایت» نخستین تألیفم در حوزه نویسندگی بود

 

مسعود آب‌آذری که کار نویسندگی و پژوهش را از سال ۷۹ در مجموعه هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: در ابتدا به دلیل جوانی و اطلاعات کم در این حوزه و نرسیدن به پختگی موردنیاز در این مسیر ورود پیدا کرده و کار خود را با شهید کشوری شروع کردم.

 
نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به اینکه زندگی شهید کشوری گستردگی داشت و نقاط عطف بسیاری داشت مدت‌زمان پژوهش طولانی شد، تصریح کرد: در لابه‌لای انجام این پژوهش اتفاق خجسته‌ای رخ داد و با همدلی ارتش به‌ویژه هوانیروز اولین تألیفم در مورد ۱۳ شهید مازندرانی هوانیروز بانام «عبور از نهایت» بوده است.

 

وی ادامه داد: در آن زمان سازمان حفظ آثار ارتش جمهوری اسلامی این اثر را چاپ کرد و نخستین اثری شد که در هوانیروز مورد تشویق فرمانده هوانیروز و سران نظام قرار گرفت چراکه برای نخستین بار شهدای هوانیروز به‌صورت استانی و مجزا کار می‌شد.

 

آب‌آذری با بیان اینکه چند سال بعد اثر دیگری با موضوع ۱۲ شهید گیلانی هوانیروز و نام «مردی با عطر شالی» کار شد که این اثر توسط سازمان عقیدتی و سیاسی ارتش چاپ شد، عنوان کرد: اثر سوم من مربوط به شهید کشوری بوده که بانام «چای آخر» به چاپ رسید.

 

وی افزود: «ابراهیم در آتش» اثر بعدی من بود که مربوط به زندگی شهید ابراهیم فخرایی خلبان مشهدی هوانیروز بوده که به سفارش معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران این اتفاق افتاد.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به اینکه کتاب «سلحشور ۴۱» مربوط به حماسه‌های امیر خلبان شهید حسین خلعتبری مکرم از شهرستان رامسر اختصاص داشته، تصریح کرد: این دو اثر به همراه دوست عزیزم ایرج فلاح کارشده است.

 

وی ادامه داد: «خانه‌ای کوچک با گردسوز روشن» از زندگی مستند داستانی شهید کشوری بوده که به‌اتفاق آقای فلاح کار شد و هفتمین اثر دفاع مقدس هم به «جام بلیک» اختصاص داشت که در مورد معلم شهید شعبان فکوری جویباری بود و همراه با آقای ابراهیم باقری کار شد.

 

*‌ تألیفم زندگی‌نامه ۲۳ شهید دانش‌آموز و دو شهید معلم شهرستان سیمرغ

 

آب‌آذری با بیان اینکه در حال حاضر مشغول به تدوین اثر دیگری در حوزه دفاع مقدس هستم که در مورد ۲۳ شهید دانش‌آموز و دو شهید معلم شهرستان سیمرغ است، اظهار کرد: تدوین این اثر با همراهی ابراهیم باقری حمیدآبادی به اتمام رسیده و در آینده نه‌چندان دور وارد بازار کتاب می‌شود.

 

وی افزود: ۲۰ کار تلویزیونی در قالب مستند و مستند داستانی از شبکه‌های سراسری، مستند، خبر و شبکه‌های استانی پخش‌شده است و این افتخار را داشتم در سال ۹۲ رتبه دوم کارگردانی را با فیلم «ریشه در آسمان» در نخستین جشنواره ملی ایثار کسب کنم.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس خاطرنشان کرد: مستند «۲۷۰ درجه» از دیگر آثاری بود که با استقبال مواجه شده و حتی مدیر شبکه اول سیما وقت در مورد این نظر گفت که این کار می‌تواند سالیان سال پخش شود و ارزش خاصی دارد.

 

*‌‌ قلع و قمع آثار دفاع مقدس روی میز متولیان

 

آب‌آذری با تأکید بر اینکه در دفاع مقدس نتوانستیم نتایجی که باید می‌گرفتیم را کسب کنیم، عنوان کرد: آثار سلیقه‌ای شده و اثری که یک نویسنده به آن جان می‌بخشد و متولد می‌کند روی میز متولیان فرهنگ ایثار و شهادت قلع‌وقمع می‌شود.

 

وی ادامه داد: ایرادهایی که از طرح جلد، صفحه‌آرایی و پازل‌های کنار هم چیده شد در متن گرفته می‌شود باعث می‌شود اتفاقی که برای اثر رخ می‌دهد خوشایند نباشد.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با بیان اینکه اگر به کتاب دفاع مقدس رجوع کنیم می‌بینیم که همه انسان‌ها شبیه هم است و زندگی‌ها تفاوتی باهم ندارد و فقط اسامی عوض‌شده، تصریح کرد: متولیان فرهنگ ایثار و شهادت وارد فضایی شدند که بسترساز تکرار و مکررات شده و همه کلید سوژه‌ها کلیشه‌ای، تکراری و خسته‌کننده شده است.

 

وی افزود: در آثار دفاع مقدس هیچ تازگی وجود ندارد و کمتر تازگی در آثار این حوزه می‌بینم.

 

*‌سعی کردیم اسطوره‌سازی کنیم

 

آب‌آذری با اشاره به اینکه به‌جرأت می‌توانم بگویم در آثار دفاع مقدس که بیش از ۱۲ هزار کتاب به چاپ رسیده با شکست مواجه شدیم و مقام معظم رهبری از کمتر کتابی تجلیل کرده‌اند، بیان کرد: کشور ما در حوزه دفاع مقدس شبیه کارخانه‌ای ورشکسته‌ای شده که فقط تولید می‌کند و فروش ندارد و نتوانستیم شخصیت‌های دفاع مقدس را آن‌طور که باید معرفی می‌کردیم.

 

وی ادامه داد: به‌جای درست‌نویسی درشت‌نویسی اتفاق افتاده و سعی کردیم اسطوره‌سازی کنیم و اگر همین کاراکتر را با فضای خودمانی و خاکی که شخصیت از کوچه‌پس‌کوچه‌های خاکی بلند می‌شود معرفی می‌کردیم باری مخاطبین دل‌نشین‌تر می‌شد.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس اگر آثار خوبی در حوزه دفاع مقدس کار نشود و خروجی خوبی نداشته باشد اتفاقی رخ نمی‌دهد، تصریح کرد: باید سالیان سال منتظر بمانیم تا سریال خوبی مثل سیمرغ کار شود تا در سال ۷۶ همه منتظر دیدن این سریال باشند.

 
وی افزود: این اثر ماندگاری خود را پیدا کرد و باگذشت این‌همه سال این اثر و حتی موسیقی آن همچنان ماندگار باقی‌مانده است که در فیلم‌ها، کلیپ‌ها، مستندها و گوشی‌های همراه استفاده می‌شود.

 

وی ادامه داد: اگر هر پنج سال یک فیلم، سریال، کتاب، سرود یا موسیقی خوب دفاع مقدسی تولید می‌شد تا امروز چندین اثر خوب به‌عنوان نمونه در این حوزه باید داشته باشیم.

 

*‌ در نظر نگرفتن چتر حمایتی برای هنرمندان دفاع مقدس

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با تأکید بر اینکه فیلم‌ساز دفاع مقدس با این چالش مواجه است که امکانات و تسلیحات نظامی در اختیارش قرار نمی‌گیرد و نویسنده دفاع مقدس این اتفاق نمی‌افتد که بر روی اثری پنج تا ۱۰ سال زمان بگذارد و کار کند و اثر متفاوتی خلق کند، عنوان کرد: نویسنده دفاع مقدس مجبور است هرچند ماه اثری خلق کند و برای متولی فرهنگ ایثار و شهادت اهمیتی ندارد که بگوید هر صفحه کتاب ۱۰ هزار تومان و نویسنده مجبور است حجم کتاب را زیاد کند تا خروجی موردنیاز را بدهد و در این صورت دیگر کیفیت معنا پیدا نمی‌کند.

 

وی افزود: شاید سالانه نویسنده‌ای که باید تحقیق و پژوهش را روی یک اثر انجام دهد ناچار است برای قسط، مشکلات خانوادگی و مخارج زندگی ناچار است چند اثر خلق کند که اتفاقی که باید در خروجی آثار دفاع مقدس اتفاق افتد رخ نمی‌دهد.

 

آب‌آذری با تأکید بر اینکه چتر حمایتی خاصی برای هنرمندان دفاع مقدس در نظر گرفته نشده تا نویسنده با خیالت راحت اثر ماندگار خلق کند، اظهار کرد: چون این اتفاق رخ نداده ما نمی‌توانیم انتظاری که در عرصه دفاع مقدس داشتیم رخ دهد و بگوییم در این عرصه خیلی موفق بوده‌ایم.

 

وی ادامه داد: کشورهای خارجی روی تخیلات خود فیلم می‌سازند و شخصیت‌هایی مثل تام کروز خلق می‌کنند اما در داخل شخصیتی مثل حسین خلعتبری که معروف به «حسین موریک» بود را داریم، شخصیتی واقعی که کارهای واقعی انجام داد.

 

*‌ معرفی یکی از قهرمانان و نابغه‌های جنگ توسط مجله آمریکایی

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به اینکه روستای بصل کوه رامسر روزگاری جوان دانش‌آموز پر جنب‌وجوشی را در خود پرورش دارد، اظهار کرد: این جوان پر جنب‌وجوش از کودکی با داستان‌های حماسه‌های پدربزرگ خود در کنار میرزا کوچک خان بزرگ شد و باعث شد حسین خلعتبری همیشه در اوج باشد و با مخالفت‌های خانواده وارد نیروی هوایی ارتش می‌شود و دوران آموزش خود را در آمریکا سپری می‌کند.

 

وی افزود: آن‌قدر این شهید گران‌قدر را معرفی نکردیم که در سال ۲۰۰۶ مجله دانشکده شپارد آمریکا از شهید خلعتبری به‌عنوان یکی از قهرمانان و نابغه جنگ یاد کرد و زمانی که این اتفاق افتاد تا به دنبال حسین خلعتبری رفتند تا ببیند که او چه کسی است.

 

آب‌آذری با بیان اینکه نیروی دریایی ایران مدیون حسین خلعتبری و عباس دوران است، تصریح کرد: در عملیات مروارید آن‌قدر پرواز قشنگی انجام دادند که نیروی دریایی عراق ساقط شد و ناوهای ۲۴۰ میلیون دلاری اوزا که یک‌لحظه روی آب می‌آمد و سریع به درون آب می‌رفت با پروازهای خطرناک LAW LEVEL سطح آب این خلبانان مورد هدف قرار می‌گرفت.

 
وی ادامه داد: شهید خلعتبری تبحر بسیار زیادی داشت که به او شکارچی ناوهای اوزا می‌گفتند و با نام موشکی که شلیک می‌کرد به «حسین موریک» شهره شد.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به اینکه اگر جنگ دریایی حسین خلعتبری را بررسی کنی فیلم‌های سینمایی بسیار زیادی می‌توان ساخت اما متأسفانه این اتفاق با سوژه‌ای به این زیبایی و نقاط عطف رخ نداده است، بیان کرد: ادارات طویل و عریض زیادی به مقام شامخ شهدا مزین هستند اما اتفاقی باید در آثار دفاع مقدس رخ نداد و تازه در حال مشاهده خروجی هستیم که باید قبل‌ها اتفاق می‌افتاد.

 

وی افزود: بعد از سی‌وچند سال از جنگ گذشته تازه به این فکر افتاده‌ایم که تمثال شهدای خود را بر روی جلد دفتر دانش‌آموزان چاپ کنیم اما می‌توانستیم کودکان را از سنین کم آموزش دهیم و با قهرمانان ملی آشنا کنیم.

 

*‌ قوانین فرهنگی کمکی به توسعه فرهنگی نمی‌کند

 

آب‌آذری با اشاره به اینکه باید واکاوی کنیم که چرا این اتفاق افتاده و چه کسی مقصر است، تأکید کرد: قوانین فرهنگی کمکی به توسعه فرهنگی نمی‌کند و در حال آسیب رساندن است.

 

وی ادامه داد: ما همه را مقدس می‌کنیم و جوانی که برای الگوبرداری می‌آید با خود می‌گوید من که احمد کشوری نمی‌شوم او از کودکی قرآن‌خوان بوده و این ویژگی‌ها را داشته است.

 
نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با تأکید بر اینکه نویسنده دفاع مقدس نباید برای چاپ اثر فرش خانه خود را بفروشد یا برای تولید مستند ماشین خود را بفروشد و به خاطر بدهکاری زندان رود، بیان کرد: این شخص بر روی موضوعی کارکرده که برای سربلندی کشور و ایران عزیز است و به نظر من هنرمندان دفاع مقدس همانند قهرمانان المپیک هستند که پرچم ایران را به اهتزاز درمی‌آورند.

 

وی افزود: هیچ امتیازی برای هنرمندان دفاع مقدس در نظر گرفته نشده و دوست دارم این انتقاد به گوش وزیر فرهنگ و ارشاد برسد حتی بیمه هنرمندانی هم که انجام‌شده هرساله به‌صورت سعودی در حال افزایش است و هیچ چتر حمایتی این بیمه هنرمندان نشده است.

 

*‌ هنرمندان دفاع مقدس مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته‌اند

 

آب‌آذری با بیان اینکه هنرمندان دفاع مقدس به‌اندازه فوتبالیست درجه سه یا چهار هم دیده نمی‌شوند و مورد بی‌مهری مسئولین قرارگرفته‌اند، تصریح کرد: هنرمند دفاع مقدس اگر فوتبالیست می‌شد سربازی معاف بود، دانشگاه بدون کنکور داشت و کارشناسی و ارشد را به‌راحتی می‌گرفت و شغل او هم مهیا بود اما هنرمند دفاع مقدس چندین جشنواره ملی را پشت سر گذاشته و درو کرده اما همچنان در هزینه خانواده مشکل دارد آیا جوانان امروز این شخص را الگو قرار می‌دهند؟ و به دنبال این راه می‌روند؟

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با تأکید بر اینکه حدود ۳۰۰ هزار نفر از بهترین فرزندان این آب‌وخاک را به حال خود رها کرده‌ایم و احوال آن‌ها را نمی‌پرسیم و حتی اطلاعات جنگ خود را از فرانسه می‌گیریم درصورتی‌که گنجینه خاطراتی مثل رزمندگان، جانبازان و آزادگان در کشور داریم که شاید سالی یک‌بار هم از آن‌ها یاد نکنیم.

 

وی افزود: بخش عظیمی از تاریخ دفاع مقدس را از دست دادیم چراکه به دنبال آن‌ها نرفتیم و خلبانی که ساعت‌ها میان گلوله مانور می‌دهد، سد و کارخانه نمک را می‌زند تمام خاطرات خود را به خود برده است و دفاع مقدس عملاً از دست رفت و هیچ تدبیری هم در مورد این موضوع نکرده‌ایم.

 

نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس در پایان گفت: به سراغ ما هنرمندان اگر می‌آید *نرم و آهسته بیاید* که مبادا ترک بردارد* چینی نازک تنهایی.

 

ارسال دیدگاه