تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۲۵ - ۲۲:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مبنای دستیابی به توسعه داشتن برنامه است/انتظار شرکت ۴۰ درصدی مردم سیمرغ در سرشماری

فرماندار شهرستان سیمرغ گفت: انتظار مشارکت ۴۰ درصد مردم این شهرستان در سرشماری مرحله نخست از طریق اینترنت وجود دارد.

به گزارش سیمرغ ما، فرج‌الله یدالله‌پور امشب در نشست هم‌اندیشی با شوراها و دهیاران این شهرستان پیرامون سرشماری نفوس مسکن ۱۳۹۵، اظهار کرد: شوراها و دهیاران حلقه ارتباطی مسؤولان با مردم هستند.

 

وی افزود: سرشماری طرحی ملی است که نیاز به مشارکت همه مسؤولان، دستگاه‌های اجرایی، نهادهای دولتی و خصوصی از جمله شوراهای اسلامی و دهیاران روستاها همچنین همراهی همه مردم دارد.

 

*‌ مبنای دستیابی به توسعه داشتن برنامه است

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه سرشماری مؤثرترین و کامل‌ترین شیوه جمع‌آوری اطلاعات است، تصریح کرد: یکی از اهداف همه نظام‌های دنیا از جمله نظام مقدس جمهوری اسلامی بحث توسعه کشور است که مبنای دستیابی به این توسعه داشتن برنامه بوده اما مبنای مهم برنامه در اختیار بودن آمار و اطلاعات دقیق و صحیح است.

 

وی ادامه داد: با این نگاه که بتوانیم توسعه کشور را در حوزه‌های مختلف ازجمله اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داشته باشیم نیازمند تدوین برنامه مناسب بوده و برنامه هم نیاز به در اختیار بودن آمار و اطلاعات دقیق از حوزه‌های مختلف کشور است.

 

یدالله‌پور با بیان اینکه در ارائه این آمار و اطلاعات دقیق در حوزه روستاها ضمن تأثیرگذاری همه مردم شوراهای اسلامی و دهیاران می‌توانند با محور قرار گرفتن زمینه مشارکت ۱۰۰ درصدی را فراهم کنند، اظهار کرد: از شوراهای اسلامی و دهیاران انتظار داریم که سرشماری را تعقیب و مجموعه ساکنان روستا را تشویق کنند.

 

وی افزود: سرشماری هم مانند انتخابات یک امر ملی است و اختصاص به دستگاه خاصی ندارد، همه باید در این مورد بسیج شوند تا در این زمینه بتوانیم این امر مهم ملی را با دقیق‌ترین شکل ممکن و در کمترین زمان انجام دهیم.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه سرشماری نفوس و مسکن سال جاری در سه مرحله انجام می‌شود و مرحله نخست آن از روز سوم مهر آغاز و تا ۲۰ روز ادامه دارد، تصریح کرد: برای نخستین‌بار در سرشماری کل کشور ثبت‌نام اینترنتی انجام می‌شود که شیوه نو و جدیدی است.

 

*‌ انتظار شرکت ۴۰ درصدی در مرحله اول سرشماری

 

وی خاطرنشان کرد: انتظار ما شرکت ۴۰ درصدی مردم شهرستان در سرشماری مرحله نخست و از طریق اینترنت بوده، البته انتظار ما از مجموعه شوراهای اسلامی و دهیاران رساندن این حد به ۸۰ درصد است.

 

یدالله‌پور با بیان اینکه بیشتر خانواده‌های شهرستان مجهز به سیستم‌های کامپیوتری و اینترنت هستند و امکان ثبت‌نام اینترنتی برای خانواده‌ها مهیا است، عنوان کرد: دهیاران در دفاتر خود سیستم لازم را فراهم کنند و از خانواده‌هایی که امکان ثبت‌نام اینترنتی برای آنها وجود ندارد برای انجام سرشماری دعوت کنند.

 

وی ادامه داد: با توجه به شناختی که از توانمندی دهیاران و شوراهای اسلامی داریم مطمئن هستیم این سقف ۴۰ درصدی به بالای ۸۰ درصد می‌رسد.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه مرحله دوم ثبت‌نام از ۲۵ مهرماه شروع و تا ۲۵ آبان‌ماه ادامه دارد، تصریح کرد: در این زمان امکان ثبت‌نام اینترنتی غیرفعال می‌شود و کسی نمی‌تواند از طریق اینترنت ثبت‌نام را انجام دهد.

 

وی افزود: مرحله دوم به شکل حضور مأموران سرشماری است و این مأموران موظف هستند به شکل حضور به درب تمام منازل مراجعه کرده و نسبت به انجام سرشماری خانواده‌ها اقدام کنند.

 

یدالله‌پور با بیان اینکه یکی دیگر از ویژگی‌های سرشماری سال ۹۵ در کنار انجام ثبت‌نام اینترنتی عدم استفاده از کاغذ و قلم است، بیان کرد: مأموران سرشماری مجهز به تبلت (Tablet) هستند و اطلاعات به‌صورت سیستمی ثبت می‌شود.

 

*‌ امکان سو استفاده برخی افراد در غالب مأمور سرشماری وجود دارد

 

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات ثبت‌شده محرمانه هستند و این اطلاعات جایی درز پیدا نمی‌کند و فقط اطلاعات فردی تک‌تک اعضای خانواده‌ها و ویژگی‌های مسکن خانواده دریافت می‌شود.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه این اطلاعات برای برنامه‌ریزی کشور بسیار جدی است و برنامه‌ریزی در هر حوزه نیاز به این اطلاعات دارد، تصریح کرد: در این مرحله امکان سو استفاده برخی افراد در غالب مأمور سرشماری وجود دارد که با مراجعه به منازل مردم و معرفی خود به‌عنوان مأمور سرشماری اقدام به دریافت وجه برای ثبت‌نام می‌کنند.

 

وی ادامه داد: مأموران سرشماری ملبس به لباس فرم هستند و کاور مشخصی در اختیاردارند همچنین آرم سرشماری پشت کاور هک شده و کارت شناسایی مأمور سرشماری به سینه آن‌ها نصب‌شده است.

 

یدالله‌پور با بیان اینکه مرحله سومی برای افرادی که موفق به ثبت‌نام در مرحله اول و دوم نشدند در نظر گرفته‌شده است، اظهار کرد: در این مرحله مأمور سرشماری در ستاد سرشماری مستقر است و افراد می‌توانند با شماره تماسی که اعلام می‌شود اطلاعات خود را به مأمور سرشماری اعلام کنند.

 

وی افزود: این سه شیوه برای انجام سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در نظر گرفته‌ شده اما تأکید ما بر روی انجام سرشماری اینترنتی است.

 

فرماندار شهرستان سیمرغ در پایان گفت: خانواده‌ها آمادگی داشته باشند و مدارک مورد نیاز سرشماری یعنی کارت ملی یا شناسنامه به همراه کد پستی درج‌شده در قبض تلفن ثابت برای انجام سرشماری هنگام مراجعه مأمور در دسترس باشد.

 

ارسال دیدگاه