تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۱۹ - ۱۷:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقش و وظایف والدین در ازدواج فرزندان/ الگوگیری فرزندان از والدین خود

حساس رضایت والدین از زندگی خود از طریق محبت، آرامش، قدرانی‌ از یکدیگر و درک متقابل کمک موثری در ایجاد علاقه فرزندان در تشکیل خانواده دارد.

به گزارش سیمرغ ما، از دیدگاه اسلام، ازدواج فرزندان باید به‌هنگام و بلافاصله پس از آن‌که فرزند به بلوغ جسمی، روانی، جنسی و اجتماعی رسید اتفاق بیافتد، و در غیر این صورت پدر و مادر باید منتظر تبعات منفیِ گاه جبران‌ناپذیرِ تاخیر ازدواج فرزندان باشند.

 

تشویق و ترغیب فرزند به ازدواج به عنوان اصلی‌ترین نقش والدین در دین مبین اسلام یاد شده است، و در این میان نقش پدر با حمایت‌های مالی و پشتیبانی فرزند مهم‌تر به نظر می‌رسد. اما مادر خانواده نیز در این میان می‌تواند با آموزش اصولی فرزند طی سنین مختلف با هدف ایجاد شور و علاقه و آمادگی برای تشکیل خانواده و فرزندآوری و چگونگی حفظ نهاد خانواده نقشی به‌سزا در آینده فرزندان ایفا کند.

 

می‌توان گفت ستون هر رابطه‌ای “محبت” است و برای داشتن یک عشق واقعی در زندگی و یک خانواده شاد و سالم، محبت عاملی است بسیار مهم. محبتِ واقعی در زندگی مشترک باعث تحرک در زندگی و به‌وجودآوردن خوشحالی و شادی برای اعضای خانواده می‌شود و همسرانی که یکدیگر را دوست دارند برای خوشحالی هم حاضرند هر کاری کنند حتی اگر آن کار غیرمعقول باشد.

 

اما یکسری زیرمجموعه نیاز است که همسران با توجه به آن می‌توانند هم از زندگی خود احساس رضایت کرده و هم فرزندان را به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک علاقه‌مند کنند.

 

* گذشت، لازمه رضایت از زندگی زناشویی

 

حجت‌الاسلام موسوی کارشناس دینی و مشاور خانواده با بیان اینکه گذشت و ایثار در زندگی زناشویی می‌تواند ضامن یک زندگی بانشاط و رضایت از آن باشد، گفت: وقتی همسران ندانند در زندگی چگونه باید گذشت کنند، ناراحتی‌ها انباشته می‌شود و در نهایت منجر به ایجاد رابطه‌ای سرد بین زوجین می‌شود، اما اگر زندگی بین زوجین بر اساس گذشت، محبت و صداقت بنا شود می‌تواند ضامنی برای خوشبختی و آرامش طرفین باشد.

 

این مشاوره خانواده خاطرنشان کرد: محققین می‌گویند باید برای یک رابطه مطلوب نسبت خاصی از خوبی در مقابل بدی وجود داشته باشد و معتقدند این رقم ۵۰ – ۵۰ نیست و باید در مقابل هر تعامل منفی، پنج تعامل مثبت وجود داشته باشد تا بتوان به راحتی تعامل منفی را از ذهن دور کرد تا گذشت، رنج‌آور و غیرقابل تحمل نشود.

 

تجربه نیز ثابت کرده است که زن و شوهری که در موارد اختلاف از خود گذشت نشان می‌دهند و خطاهای یکدیگر را تحمل می‌کنند‌؛ در جهت سعادت و زندگی شاد و شیرین زناشویی پیش می‌روند و اگر روابط بین همسران صمیمانه باشد، هیچ‌کدام از طرفین انتظارندارند در ازای از خودگذشتگی، چیزی دریافت کند که این امر نشانه‌ی عشق و صمیمیت زیاد میان آن‌ها است.

 

* دوستی و تفاهم بین والدین

 

صمیمیت و دوستی و تفاهم در زندگی مشترک، در واقع حالتی است که بین زن و شوهر پرده و حجابی نباشد و یار و غم‌خوار یکدیگر باشند و در علائق و افکار یکدیگر سهیم باشند.

 

حجت‌الاسلام موسوی در این باره می‌گوید: فرمول ازپیش‌تعیین‌شده‌ای که همسران چه مدت را باید با هم صرف کنند تا یک پیوند زناشویی تاثیرگذار و موفق باشد، وجود ندارد؛ اما می‌توان گفت زن و شوهری که علائق مشترک برای صحبت‌کردن و به تعامل‌رسیدن دارند، مزیت ویژه‌ای را در خوب نگه‌داشتن زندگی زناشویی دارند.

 

وی به نقش موثر پدر و مادر به عنوان دستیار یکدیگر در تربیت فرزندان اشاره و بیان کرد: والدین باید از زندگی خود نهایت رضایت را داشته باشند تا بتوانند به عنوان یار و مونس هم در تربیت فرزندان باشند.

 

این کارشناس دینی معتقد است: پدرها و مادرهایی که علائق و سرگرمی‌های مشترک دارند و گفت‌وگوها و سرگرمی‌هایی برای فرزندان‌شان دارند، به روابط مطلوب زناشویی آن‌ها کمک می‌کند و فرزندان نیز به باور « ازدواج؛ یعنی دوستی» می‌رسند.

 

به‌طورکلی می‌توان گفت نقش خانواده در تشکیل زندگی مشترک فرزندان از زمان کودکی تا مراحل خواستگاری و ازدواج بسیار مهم و حیاتی است، همان‌طورکه پیامبر اکرم(س) برگزیدن همسر برای فرزند(فراهم‌کردن شرایط ازدواج فرزندان) را یکی از حقوق فرزند بر پدر می‌شمرد که نشان از اهمیت این موضوع دارد.

 

** توجه به حرف‌ها و درک شرایط فرزند از سوی والدین

 

برخی از والدین با موضوع ازدواج فرزندشان برخوردی دیکتاتورمابانه دارند و حرف، حرفِ خودشان است و می‌خواهند خواسته‌ها و عقاید خود را در ازدواج به فرزندان خود تحمیل کرده که این روشی بسیار غلط است و در بسیاری مواقع یا فرزند را از ازدواج باز می‌د‌ارد و یا که اگر ازدواجی صورت بگیرد منجر به طلاق و جدایی می‌شود.

 

حجت‌الاسلام موسوی توجه به حرف‌های فرزندان در آستانه ازدواج و درک شرایط آن‌ها از سوی والدین را یکی از عوامل مهم در ازدواج برشمرد و تصریح کرد: حرف‌های فرزندان در آستانه ازدواج باید به درستی شنیده شود. والدین باید دلایل عقلی، منطقی و احساسی آن‌ها را شنیده و اگر نیاز به منطق و راهنمایی داشتند آن‌ها را کمک کنند.

 

وی تاکید کرد: از مهم‌ترین و آرامش‌بخش‌ترین نکات که به یک ازدواج موفق منتج می‌شود، آرامش‌دادن والدین با خوب گوش‌دادن به سخنان فرزندان در مسیر ازدواج است تا اگر فرزندان راه نادرستی را انتخاب کردند بتوانند با آرامش او را راهنمایی و به مسیر درست هدایت کنند.

 

** تغییر عقاید جوانان امروز نسبت به جوانان دیروز

 

مهدیه خزایی مادری است که فرزند پسری دارد که در سنین ازدواج قرار دارد، اما با این‌که فرزندش اکنون در سن ۳۲ سالگی قرار دارد هنوز ازدواج نکرده و این مادر نگران آینده فرزندش است،

 

او درباره دلایل عدم ازدواج فرزند خود به ما گفت: جوانان امروزی به کل تغییر کرده‌اند و سبک زندگی آن‌ها با وجود پیشرفت‌های زیاد تکنولوژی با زمان ما بسیار متفاوت است، فرزندم کار پاره‌وقتی دارد و اکثر اوقات مشغول بازی با کامپیوتر است.

 

وی با بیان اینکه شبانه‌روز در تلاش برای ازدواج فرزندم هستم ولی او حاضر به ازدواج نیست، افزود: من و پدرش مواردی را برای ازدواج به فرزندم معرفی می‌کنیم، اما او حتی حاضر نیست با ما به خواستگاری بیاید، وقتی با او صحبت کردم بعد از اصرارهای فراوان به من گفت که چگونه ازدواج کنم وقتی کار ثابتی ندارم و نمی‌توانم زندگی خود را اداره کنم، با شنیدن این حرف سکوت کردم و دیگر چیزی نگفتم.

 

این مادر خاطرنشان کرد: فرزندم با وجود تحصیلات عالی هنوز شغل مناسبی ندارد، ما هم آن‌قدر سرمایه نداریم تا بتوانیم برای او شغلی دست و پا کنیم، در مورد آینده فرزند خود نگران و حیران هستم.

 

** نباید جوان را مجبور به ازدواج کرد

 

حجت‌الاسلام موسوی درباره اصرار برخی والدین به ازدواج فرزندشان، گفت: گاهی والدین از روی علاقه اصرار به ازدواج فرزند خود دارند و گاهی مدام سن و سال او را به رخ کشیده و یا دیگر جوانان هم‌وسن و سال او را در فامیل مثال می‌زنند و با این روش سعی می‌کنند او را به ازدواج ترغیب کنند، اما والدین بدانند ازدواج اجباری چیزی جز پشیمانی نخواهد داشت.

 

وی تاکید کرد: والدین بدانند هر گونه اجباری در امر ازدواج؛ چه بر سر اصل ازدواج و یا انتخاب فرد به‌خصوص، قطعاً باعث می‌شود تا آن فرزندشان دچار چالش شده و اگر ازدواجی هم صورت گیرد، یک‌روزی یا یک‌جایی از مسیر اصلی خود منحرف شده و به بن‌بست می‌رسد.

 

** قدردانی والدین از یکدیگر

 

در زندگی‌های امروزی که اکثر بانوان نیز شاغل هستند و نقش مهمی در اقتصاد خانواده ایفا می‌کنند، توجه به بنیان خانواده و سپاس‌گذاری و قدردانی همسران از یکدیگر بیشتر احساس می‌شود، چراکه فشار کار از یک طرف و گرداندن خانواده از طرف دیگر، موجب خستگی جسمی و روحی شده و اگر حس قدرشناسی بین همسران نباشد زندگی سخت و دشوار می‌شود.

 

مشاوره خانواده می‌گوید: در خانواده‌هایی که پدر و مادر هر دو شاغل هستند، وظیفه تربیت و نگهداری از فرزندان کاری دشوار است و نیاز به برنامه‌ریزی و تعامل بین والدین دارد.

 

وی یادآور شد: تعامل بین والدین در نگهداری فرزندان و دیگر فعالیت‌های زندگی و ابراز قدردانی آن‌ها از یکدیگر در خانواده، احساس خوبی در فرزندان پدید می‌آورد و در این شرایط فرزندان به دلیل ابراز عشق و محبت بین والدین به همدیگر احساس ارزشمندی پیدا می‌کنند.

 

موسوی در پایان با اشاره به اینکه فرزندان موفق کسانی هستند والدین‌شان همکاری هم را تصدیق و برای هم ارزش قائل‌اند، گفت: فرزندانی که حسن نیت و احساس علاقه و سپاس‌گذاری بین والدین را درک می‌کنند، بیشتر به اهمیت تشکیل خانواده و رسیدن به آرامش از طریق ازدواج علاقمند هستند.

 

تشویق غیرمستقیم به ازدواج

 
به‌طورکلی می‌توان گفت احساس رضایت والدین از زندگی خود از طریق محبت، آرامش، قدرانی‌کردن از یکدیگر و درک متقابل بین زوجین می‌تواند کمک موثری به ایجاد علاقه بین فرزندان در تشکیل خانواده کند چراکه والدینی که خود مراحل را طی کرده و از زندگی مشترک خود احساس رضایت می‌کنند و بین آن‌ها محبت، عشق‌ورزی و احترام متقابل احساس می‌شود فرزند موفق‌تری دارند و می‌توانند فرزندان‌شان را به سوی یک زندگی موفق نیز رهنمون سازند.

 

انتهای پیام/ نوشهرآنلاین

ارسال دیدگاه