تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۱۸ - ۱۷:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا دولت ایران با مماشات و محافظه‌کاری به طور جدی پیگیر کمیته حقیقت‌یاب فاجعه منا نیست؟

پسر شاه با کاروان پر خدم و حشم خود آمد و فاجعه‌ای در منا به پا کرد و و بدون عذرخواهی از مردم جهان، با اضافه کردن ننگ دیگری به کارنامه خود غم و اندوهی بر دل مردم ایجاد شد.

به گزارش سیمرغ ما، سرزمین «منا» در پنج کیلومتری مکه مکرمه، «سلمان بن عبدالعزیز» جانشین ولی‌عهد سعودی، پسر شاه و وزیر دفاع با کاروانی شامل ۲۰۰ نیروی ارتشی و ۱۵۰ نیروی پلیس، که از همه طرف مراقب او بودند، وارد جمعیتی شد که از سراسر جهان برای انجام فریضه حج آمده بودند و در این لحظه، جهت حرکت حجاج تغییر و حتی به جهت عکس حرکت اولیه تبدیل گردید که به سرعت موجب ازدحام شدیدی میان حجاج شد.

 

فاجعه چگونه رخ داد
فاجعه منا در ۲ مهر ۱۳۹۴ برابر با ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی و ۱۰ ذیحجه ۱۴۳۶ قمری همزمان با عید قربان در مراسم رمی جمرات در «خیابان ۲۰۴» نزدیک تقاطع آن با «خیابان ۲۲۳»، در منطقهٔ منا، شهر مکه، عربستان سعودی رخ داد و ازدحام حجاج باعث کشته شدن دست‌کم دو هزار و ۴۳۱ نفر(براساس اعلام رسمی دولت سعودی و ۹هزار نفر به‌صورت غیررسمی) شد و هنوز آمار دقیق تلفات این حادثه رسماً اعلام نشده است.

 

شهدای مظلوم کشورمان
تعداد جانباختگان ایرانی در این حادثه ۴۶۴ نفر اعلام شده که تمامی مفقودان حادثه تا تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۴ شناسایی شدند و ۴۲ قربانی دیگر در قبورالشهدای مکه دفن شدند و ایران با ۴۶۴ جانباخته، بیشترین کشتهٔ شناسایی‌شده را در آسیا دارد.

 

سید حبیب اله ساداتی، مدیر حج وزیارت استان مازندران در گفت‎وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه فریضه عبادی سیاسی حج که همواره تجلی‌گاه اتحاد امت اسلامی است و در سال‌های اخیر با چالش‌هایی روبرو شد که ناشی از ناکارآمدی دولت عربستان در اداره امور حج است، اظهار کرد: فاجعه منا در سال ۱۳۹۴، که منجر به شهید شدن بیش از ۷۰۰۰ نفر از حجاج بیت‌الله‌الحرام شد، نمونه بارزی از این چالش بشمار می‌رود.

 

وی افزود: در این فاجعه غم‌انگیز متاسفانه ۴۶۴ نفر از حجاج ایرانی، که ۴۸ نفر مازندرانی بودند و از این تعداد ۳۹ نفر ازآنها با کاروان‌های مازندران و ۹ نفر نیز با کاروان‎های گیلان اعزام شده بودند، به شهادت رسیدند.

 

ساداتی با بیان اینکه سه شهید سیدنصرالله جعفری، عباس جعفری و ابراهیم صادقی واسکسی با رضایت خودشان آنجا دفن شدند، گفت: آنها قبل از مناسک حج نامه‌ای به حج‌ و زیارت دادند مبنی بر اینکه اگر در سرزمین وحی از دنیا رفتند، در همان مکان دفن شوند.

 

بی‌کفایتی عامل بروز فاجعه
مدیر حج و زیارت استان مازندران اضافه کرد: وقتی کسی مهمانی دعوت می‌کند باید تمام جوانب آن را در نظر بگیرد، و اگر حادثه‌ای قرار بود اتفاق بیفتد با توجه به دوربین‌های متعدد دولت عربستان، می‌توانستند از وقوع آن پیشگیری کنند، اما قبل و پس از فاجعه منا خوب عمل نکردند و واقعاً با توجه به تجربه سال‌های سال، باید گفت که دولت سعودی حقیقتاً مقصر و مجرم است و باید تحت پیگرد قرار گیرد.

 

این مسئول افزود: دولت ایران از جانب همه خانواده‌های جان باخته منا از طریق وزارت امورخارجه طرح شکایت کرده تا حقوق مادی شهدای حود را از آنها دریافت کند.

 

ساداتی تصریح کرد: ضمن اینکه امسال نیز به بهانه‌های مختلف حکام سعودی مصداق بارز “صدوا عن سبیل الله” شده و راه مسجدالحرام را به روی حجاج بیت الله الحرام، که سالیان سال در آرزوی زیارت خانه خدا، نبی مکرم اسلام در انتظار بوده‌اند بستند، سزاوار مجازات جهان اسلام هستند.

 

وی یادآور شد: دراولین سالگرد این مهاجران الی‌الله مقرر شد با محوریت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مازندران و همکاری این مدیریت و سایر دستگاه‌های ذیربط برنامه‌های مفصلی از ابتدای ذی‌الحجه تا روز عرفه اجرا شود.

 

۲۵شهید تنها از یک کاروان قائم‌شهر
محمد جعفری چمازکتی، فرزند شهید منا، عباس جعفری چمازکتی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ۲۵ نفر از یک کاروان در قائم‌شهر جان خود را ازدست دادند، می‌گوید: در کاروان قائم‌شهر از ۲۵ خانم و ۲۵ آقا، فقط ۲۵ خانم برگشتند، در آن روزهای نخست از وضعیت کاروان قائم‌شهر اطلاعی نداشتیم و وقتی رهبری کشته شدن ۴۰۰ نفر از شهدای منا را اعلام کرد در این هنگام باورمان شد پدرمان هم جز این شهدا است.

 

وی درباره فعالیت‌های پدرش و تجربه‌ی بالای عباس جعفری مدیر کاروان حج قائم‌شهر، گفت: عباس جعفری چمازکتی مدیر کاروان ۲۷۸ مازندران قائم‌شهر که در سال ۱۳۶۴ وارد کاروان حج شد و تا سال ۱۳۹۴، حدود ۲۰ سال در این کاروان فعالیت داشت.

 

قاطعیت رهبری عامل تحویل جنازه شهداء بود
فرزند رئیس کاروان ۲۷۸ قائم‌شهر، تصریح کرد: با نهیب پیام رهبری توانستیم از کاروان قائم‌شهر جسد ۲۲ نفر را بعد از شناسایی تحویل و به ایران انتقال دهیم.

 

وی با بیان اینکه از کاروان قائم‌شهر دو نفر به نام ابراهیم صادقی و پدرم در همان جا دفن شدند، گفت: در حال حاضر هیچ گونه نشان و آثاری از اینکه پدرم را کجا و در چه قطعه‌ای دفن کردن اطلاعی داده نشد و همچنان از دولت و مسئولان درخواست داریم که جوابی در این زمینه بدهند تا از این چشم انتظاری نجات پیدا کنیم.

 

فرزند این شهید منا در قائم‌شهر، با اشاره به اینکه پدرم به من یاد داد که احترام زائران خانواده‌های آنها را نگه‌ دارم، یادآور شد: پدرم وصیت کرد که اگر هر جای مذهبی که فوت شدم همان جا دفنم کنید، بنابراین به وصیت وی عمل کردیم اما از دولت انتظار داریم که محل دفن پدرم را اعلام کند.

 

دولت محفظه‌کاری را در برخورد با سعودی کنار بگذارد
جعفری با گریزی به سخنان رهبری که دستور داد برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در زمینه اتفاق‌هایی که در منا افتاد و گفت: دولت در زمینه تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سهل انگاری می‌کند و تا این لحظه‌ به دادستانی کل کشور شکایت‌نامه ارائه دادیم و باید تکلیف این موضوع را مشخص کند، این خواست همه‌ی خانواده‌های شهدای منا است که دولت ایران باید دولت عربستان را به دلیل این جنایت عظیم محکوم کند.

 

به گزارش بلاغ، این واقعه مرگبارترین رویداد تاریخ حج است هر چند واقعهٔ سال ۱۹۹۰ دیگر حادثه حج با بیش از هزار کشته بود که در آن ۱۴۲۶ زائر جان باختند.

 

رویداد سال ۱۹۹۰ هم در مسیر رمی جمرات اتفاق افتاد و در رمی جمرات چندین بار دیگر نیز چند صد کشته به‌جا گذاشته شد، از جمله در سال ۲۰۰۶ میلادی، بیش از ۳۶۰ نفر از حجاج بر اثر ازدحام جمعیت هنگام اجرای مراسم رمی جمرات کشته شدند.

 

و برای حج تمتع امسال نیز، به دلیل فاجعه منا و در پی مذاکرات سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران با مسئولان عربستان، به دلیل “استمرار کارشکنی‌های دولت سعودی”، سفر حج ایرانیان در سال ۱۳۹۵لغو شد.

ارسال دیدگاه