تاریخ : ۱۳۹۵/۰۶/۱۴ - ۱۹:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مسابقه ثروت و قدرت در دولت سازندگی موجب تولد جزایری‌ها شد/ اگر ترامپ برجام را پاره کند باید دست او را بوسید/ نحوه مدیریت در مازندران غلط است

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران گفت: در صورت رای آردن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اگر وی برجام را پاره کند باید دست او را بوسید چون در برجام واقعا به آنچه که می‌خواستیم نرسیده‌ایم.

به گزارش سیمرغ ما، به نقل از بلاغ، دکتر علیرضا پورفرج در بازدید از پایگاه خبری بلاغ طی گفت‌وگویی با بیان اینکه دوران انقلاب را می‌توان به دو دوره اصلی تقسیم کرد، گفت: در زمان جنگ اصل حاکمیت ارزش‌ها بود اما بعد از جنگ برای آنکه دولت‌ها بتوانند مشکل اقتصادی را حل کنند، ایدئولوژی انقلاب از ارزش‌ها به حاکمیت سیاسی و سیاسی‌کاری تبدیل شد.

وی افزود: در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی این دیدگاه موجب ایجاد فاصله طبقاتی و حاکم شدن تکنوکرات‌ها بر کشور شد.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با بیان اینکه در دولت سازندگی توسعه بر عدالت اولویت داشت، تصریح کرد: این موضوع سبب شد تا جامعه ایران به جامعه‌ای دو قطبی تبدیل شود.

پورفرج ادامه داد: در آن دوران مسابقه ثروت و قدرت شکل گرفت که در نتیجه آن امثال جزایری‌ها متولد شدند.

http://www.bloghnews.com/images/docs/000219/n00219790-r-b-005.jpg

وی با اشاره به اینکه بعد از جنگ تحمیلی، ایدئولوژی حاکم فقط پوسته ارزشی داشت، خاطرنشان کرد: می‌گفتند الگوی ما امام و رهبری است اما در عمل اتفاق دیگری می‌افتاد.

رییس موسسه غیرانتفاعی پارسا بابلسر با بیان اینکه این موضوع موجب ایجاد پارادوکس در جامعه شد، گفت: جامعه یا باید پای گفتمان امام و رهبری باقی بماند و یا آنکه جذب تفکر غربی شود و نتیجه آن نیز این می‌شود که امام ورهبری را در حالت کلی قبول دارند اما عملکردشان بر اساس گفتمان امام و رهبری نیست.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در یک ساختار به این شکل، جامعه در قدرت، ثروت، اخلاق و فرهنگ دچار دوقطبی می‌شود و نهیب‌های رهبری در طی سالیان گذشته نیز به همین دلایل بوده است.

پورفرج تاکید کرد: هرکسی که بخواهد مسئولیتی در نظام داشته باشد باید نسبت خود را با فرامین امام و رهبری مشخص کند.

اقتصاد ایران اسلامی نیست

وی در بخشی دیگر از این گفت‌وگو با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، متذکر شد: اقتصاد ایران اسلامی نیست چون اگر اسلامی بود، نباید فقیری در کشور وجود می‌داشت.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران با اشاره به برجام، بیان کرد: باید مذاکرات هسته‌ای با غرب صورت می‌گرفت چون مسئولان ما قادر به مدیریت صحیح کشور نیستند و کارآمد و با برنامه عمل نمی‌کنند.

http://www.bloghnews.com/images/docs/000219/n00219790-r-b-008.jpg

این اقتصاددان با بیان اینکه اکثر مدیران کشور منصوب جناح حاکم هستند، یادآور شد: طی چند سال اخیر بدعمل کرده‌ایم و این عملکرد بد تا حدودی به دولت احمدی‌نژاد بازمی‌گردد.

سخنرانی‌های احمدی‌نژاد غرب را تحریک کرد

پورفرج با اشاره به اینکه سخنرانی‌های احمدی‌نژاد غرب را تحریک کرد تا علیه ایران اقدام کند و افکار عمومی جهان نیز نسبت به این اقدامات واکنشی نشان ندهد، اظهار کرد: اگر مذاکرات هسته‌ای انجام نمی‌شد، فشار بیشتری بر کشور وارد می‌شد.

وی افزود: اصل برجام و مذاکرات هسته‌ای باید اتفاق می‌افتاد اما به دلیل آنکه مذاکره‌کنندگان ما همگی سیاسی بودند و در بین آنها اقتصاددان وجود نداشت، تحریم‌های تجاری برداشته شد اما تحریم‌های پولی باقی ماند که این موضوع عملا مذاکرات را بی‌نتیجه می‌کند.

رییس موسسه غیرانتفاعی پارسا بابلسر با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده ایران باید زرنگی به خرج می‌داد و تحریم‌های پولی را به تحریم‌های تجاری وصل می‌کرد، گفت: وزن ما در اقتصاد دنیا خیلی پایین است.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه ایران به دنبال برهم زدن معادلات برجام نیست چون به ضررش خواهد بود، تصریح کرد: در صورت رای آردن ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اگر وی برجام را پاره کند باید دست او را بوسید چون در برجام واقعا به آنچه که می‌خواستیم نرسیده‌ایم.

مشکل اصلی کشور اشتغال و بیکاری است

پورفرج مشکل اصلی کشور را اشتغال و بیکاری عنوان و خاطرنشان کرد: تورم تا حدودی توسط دولت روحانی مهار شده اما مشکل رکود حل نشده و با شیوه‌های کنونی نیز حل نخواهد شد.

وی با بیان اینکه نظام بانکی ایران نه اسلامی است و نه بر تولید تاثیرگذار، اضافه کرد: جامعه ما به سمت فاصله گرفتن از عدالت اجتماعی در حرکت است.

http://www.bloghnews.com/images/docs/000219/n00219790-r-b-002.jpg

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران تاکید کرد: اگر امام(ره) زنده بود، کسانی که جامعه را به این شکل درآورده‌اند را لعنت می‌کرد.

این اقتصاددان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اقتصاد مازندران باید بر صنعت متمرکز شود، یادآور شد: در حال حاضر کمتر از ۲۰ درصد از ظرفیت صنایع مازندران در حال استفاده شدن است که اگر این میزان به تناسب ساخت‌ و سازهای صورت گرفته افزایش یابد، مشکل بیکاری در این استان حل خواهد شد.

پورفرج با بیان اینکه نحوه مدیریت در مازندران غلط است، متذکر شد: مدیران مازندران برنامه مدونی برای تحول این استان ندارند.

وی با اشاره به اینکه گزارشی که استاندار مازندران در هفته دولت ارائه داد کلی بود و مورد پذیرش کارشناسان نیست، بیان کرد: مازندران آمایش سرزمینی مشخصی ندارد و استعدادهایش به خوبی شناسایی نشده است.

قاچاق بزرگترین چالش جامعه ایران

رییس موسسه غیرانتفاعی پارسا بابلسر، بزرگترین چالش جامعه ایران را قاچاق کالا دانست و ادامه داد: قاچاق کسب و کار جامعه ایرانی را خوابانده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در دولت یازدهم کارخانه‌ها و تولیدی‌های فراوانی تعطیل شده‌اند که موجب بیکاری افراد زیادی شده است، اظهار کرد: ایران دارای یکی از قوی‌ترین سیستم‌های امنیتی دنیا است اما اینکه چرا جلوی قاچاق کالا گرفته نمی‌شود، جای سوال است.

http://www.bloghnews.com/images/docs/000219/n00219790-r-b-006.jpg

پورفرج، جلوگیری از قاچاق کالا را تضمین‌کننده حیات کشور دانست و تاکید کرد: برخورد با قاچاق کار دشواری نیست اما اینکه چرا با آن برخورد نمی‌شود، سوالی است که مسئولان باید به آن پاسخ بدهند.

وی با اشاره به وعده روحانی برای حل مشکلات اقتصادی کشور در ۱۰۰ روز، افزود: نمی‌خواهم بگویم که روحانی مردم را فریب داد اما زمانی که این وعده را می‌داد از عمق مسائل اقتصادی کشور باخبر نبود.

عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه مازندران، کاهش نرخ تورم و برقراری انضباط مالی را از نکات مثبت عملکرد اقتصادی دولت عنوان و تصریح کرد: تا زمانی که سیستم بانکداری کشور تغییر نکند، مشکلات اقتصادی ایران حل نخواهد شد.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: بانکداری ایران در ظاهر اسلامی است اما ماهیتی ربوی دارد.

پورفرج در پایان، رکود را بزگترین ناکامی دولت دانست و بیان کرد: به عنوان یک معلم اقتصاد، نمره‌ای که به تیم اقتصادی دولت می‌دهم، با ارفاق بین ۱۲ تا ۱۴ است.

ارسال دیدگاه