تاریخ : ۱۳۹۵/۰۵/۲۴ - ۲۱:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ضرورت لایروبی رودخانه تالار / نرمال نبودن رودخانه تالار/تالار مسئله جدی شهرستان

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه حدود ۲۱ کیلومتر از مجموعه رودخانه تالار در محدوده شهرستان است، گفت: تجاوز به بستر و هم به حریم رودخانه موجب شد که تالار شرایط نرمالی نداشته باشد و لایروبی این رودخانه ضروری است.

به گزارش سیمرغ ما، فرج‌الله یدالله‌پور عصر امروز در جلسه ساماندهی رودخانه تالار ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع)، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جدی مردم شهرستان بحث لایروبی رودخانه تالار است.

وی افزود: هر بار که بارندگی شدید رخ می‌دهد، طغیان این رودخانه را هم داریم که این مسئله خسارت بسیار زیادی به مردم شهرستان به‌ویژه کشاورزان حاشیه این رودخانه و تعدادی از روستاهای شهرستان وارد می‌کند.

* رودخانه تالار در شرایط نرمالی قرار ندارد

فرماندار شهرستان سیمرغ با اشاره به اینکه ۲۱ کیلومتر از مجموعه رودخانه تالار در محدوده شهرستان است که بخشی از آن در محدوده شهری و بخشی دیگر در حوزه روستایی است، تصریح کرد: رودخانه دارای گلوگاه‌های بسیاری است و تجاوزهای بسیار زیادی هم به بستر و هم به حریم رودخانه شده و با این روند رودخانه شرایط نرمالی ندارد.

*رودخانه تالار مسئله جدی شهرستان است

یدالله‌پور با اشاره به اینکه شهرداری و افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری و انجام لایروبی اعلام آمادگی کرده‌اند، خاطر نشان کرد: این افراد می‌توانند در این مسیر به ما کمک کنند و حتی در این مسیر نیاز به بودجه دولتی هم نیست اما لازمه کار این است که سیکل قانونی فراهم شود تا لایروبی رودخانه انجام شود.
وی ادامه داد: در آستانه فصل پاییز هستیم و فصل پاییز فصل پر بارش است که می‌تواند باعث طغیان رودخانه شود.

یدالله‌پور با اشاره به اینکه حدود ۳۰ تا ۴۵ روز برای لایروبی وقت وجود دارد، بیان کرد: راهکاری برای لایروبی ارائه شود تا بازگشایی گلوگاه‌ها را داشته باشیم.

* ضرورت شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و انجام لایروبی گلوگاه‌ها

معاون شرکت آب منطقه‌ای مازندران در جلسه ساماندهی رودخانه تالار، اظهار کرد: ضرورت ایجاد می‌کند که نقاط آسیب‌پذیر را بشناسیم.

سیدجواد موسوی افزود: بحث امروز پیشگیری از سیل‌های پاییزی است که پیش رو داریم و بر اساس تجربه‌ای که داشتیم ابتدا نقاط آسیب‌پذیر را شناسایی کرده و بر اساس شناسایی انجام‌شده امروز باید تصمیمی اتخاذ شود.

وی با بیان اینکه تصمیمی گرفته می‌شود اما اعتباراتی ابلاغ نشده، تصریح کرد: پیمانکاران منطقه اعلام آمادگی کردند اما می‌توان با متقاعد کردن ذی‌حسابان و تأمین اعتبار پیمانکارانی برای فعالیت‌های موضعی انتخاب شوند.

معاون شرکت آب منطقه‌ای مازندران ادامه داد: اگر بخواهیم رودخانه را از نگاه دیگری که مطرح است بررسی کنیم باید گفت که این رودخانه توانایی آوردهایی را دارد که می‌تواند با فروش این آوردها ساماندهی رودخانه را انجام دهید.

موسوی بر ضرورت شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و انجام لایروبی گلوگاه‌ها در مسیر رودخانه تأکید کرد.

*اعلام آمادگی برای تأمین اعتبار لایروبی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت: تصور اینکه سازمان بازرسی از انجام لایروبی ممانعت به عمل می‌آورد صحیح نیست و تأکید سازمان بازرسی بر روی عدم خروج مصالح حاصل از انجام لایروبی و ضرورت فروش آن از طریق مزایده و با مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.

علی‌اصغر احمدی در پایان گفت: اداره کل مدیریت بحران استان آمادگی تأمین اعتبار لایروبی نقاط حساس رودخانه تالار در محدوده شهرستان سیمرغ را دارد ولی این امر باید به قید فوریت توسط شرکت آب منطقه‌ای استان، امور منابع آب قائم‌شهر و سیمرغ با هماهنگی فرمانداری شهرستان سیمرغ انجام شود.

ارسال دیدگاه