تاریخ : ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ - ۲۲:۳۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کار امام صادق (ع) احیاگری جامعه اسلامی بوده است/روحانیت هیچ وقت به سمت دربار و عناصر غارت‌گر بیت‌المال نرفته است/شهدای روحانی سرباز و خدمت گذاران مکتب امام صادق(ع) هستند

امام جمعه بابل گفت: کار امام صادق (ع) احیاگری و هدایت‌گری جامعه اسلامی بوده است.

به گزارش سیمرغ ما، حجت‌الاسلام حسن روحانی در دومین یادواره شهدای روحانی شهرستان سیمرغ، اظهار کرد: بهترین کار برای تجلیل از امام صادق (ع) تکریم و تجلیل از شاگردان امام صادق (ع) است.

 

امام‌جمعه بابل با اشاره به اینکه در کنار خیل عظیم شهدای گران‌قدر و پیشتاز در عرصه‌های مختلف دفاع مقدس برحسب آمار شهدای روحانی در این مجموعه بالاترین آمار را از خود به یادگار گذاشتند، تصریح کرد: عالی‌ترین و بالاترین آمار را شهدای روحانی ثبت کرده و عرصه نهادند اما ادعایی در این زمینه نداشته‌اند و ندارند.

 

وی ادامه داد: شهدای مختلفی از صنوف مختلف در میدان رزم شرکت کرده‌اند اما کمتر از شهدای روحانی یاد می‌شود، شهدایی که در دوران دفاع مقدس در دو جبهه جنگیدند.

 

روحانی بابیان اینکه شهدای روحانی در عرصه تعلیم، معنویت، روحیه بخشی به رزمندگان و برگزاری نماز جماعت حضورداشته‌اند و بعد از نواخته شدن شیپور جنگ در کنار عزیزان رزمنده در میدان جنگ حضور پیدا کردند، اظهار کرد: به‌حق شهدای روحانی هم پای آحاد ملت قدم در عرصه شهادت نهادند و معلم شهادت و تعلیم‌دهنده هستند.

 

وی افزود: همه شهدا شاگردان امام صادق (ع) هستند اما شهدای روحانی سرباز و خدمت گذاران این مکتب هستند و لباس آن‌ها نام و نشان‌دار از مکتب امام صادق (ع) است.

 

 امام‌جمعه بابل با اشاره به اینکه در بعضی نوشته‌ها از امام صادق (ع) به عنوان معلم، مدرس، فیلسوف و مفسر یاد می‌شود، تصریح کرد: این‌گونه دیدگاه‌ها نسبت به امام صادق (ع) تحریف در شخصیت ایشان است.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) فوق همه این امور یک مکتب در جامعه اسلامی تأسیس کردند، مکتب بزرگ و باعظمتی که هنوز هم از امام صادق (ع) به عنوان بنیان‌گذار این مکتب یاد می‌شود، مکتبی که زینت‌بخش به نام این امام بزرگوار است.

 

روحانی با اشاره به اینکه نکات برجسته‌ای در مکتب امام صادق (ع) دیده می‌شود، اظهار کرد: اولین جلوه در مکتب امام صادق اولویت‌بندی وجود مبارک آن حضرت در موقعیتی که قرار دارد است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه در نقل و انتقالات حکومت بنی‌امیه به بنی‌عباس این موقعیت برای کمتر امام به وجود آمده و امام صادق (ع) با بصیرت و دقت خود به‌رغم اینکه شرایط ظاهری مناسبی برای امام فراهم بود با تیزبینی پیشنهادات سردمداران آن زمان را نپذیرفتند.

 

امام‌جمعه بابل با بیان اینکه دوره امام صادق (ع) یک دوره مملو از آشفتگی‌های فکری و فرهنگی در درون جامعه بوده است، تصریح کرد: از یک‌سو مواجهه جامعه با فقر و از سوی دیگر جلوگیری از نوشتن و بیان احادیث پیامبر و امیرالمؤمنین و استفاده از علوم گذشته باعث شده بود که پاسخگوی نیازمندی‌های آن روز جامعه آن روز باشد.

 

وی ادامه داد: در آن زمان جامعه با انواع مختلف کتاب‌های ترجمه‌شده در کنار شبهات فراوان و گروهک‌های مختلف مواجه بود به گونه‌ای که جامعه با آشفتگی بزرگ فکری و فرهنگی و خالی‌شده از معارف نبوی و الاهی روبه‌رو بوده است.

 

روحانی با اشاره به اینکه اولین جلوه مکتب امام صادق (ع) مسئولیت‌پذیری است، اظهار کرد: اما صادق (ع) جهت اگاهی بخشی و احیاگری جامعه اسلامی زدن دست رد به سینه حکومت و افرادی که به این امام بزرگوار پیشنهاد خلافت دادند بوده و به‌جای این کار آن حضرت به جمع اوری و تربیت شاگردان پرداخت.

 

این مسئول خاطرنشان کرد: روحانیت عزیز، شهدای روحانی و آحاد روحانیت از آن زمان تا به امروز مکتب دار امام صادق (ع) هستند و به دین، شبهات، مسجد، بیان معارف، تفسیر آیات و روایات در این زمینه می‌پردازند.

 

امام‌جمعه بابل با بیان اینکه خدا می‌داند امام صادق (ع) چه حق بزرگی بر ما دارد، تصریح کرد: امام صادق (ع) اثر بزرگی در بنیان‌گذاری فرهنگ و تمدن شیعه دارد و اگر آن حضرت نبود امروز با خیلی از مسائل، نام‌ها، نشان، فقه، تفسیر و شان نزول و تاریخ نمی‌رسیدیم، امام صادق (ع) آن روز دست در به سینه حکومت زد و مسیر دیگری را در پیش گرفت.

 

وی ادامه داد: کار امام صادق (ع) احیاگری و هدایت‌گری جامعه اسلامی بوده است.

 

روحانی با اشاره به اینکه جلوه دیگر مکتب امام صادق (ع) مقاومت و عنصر مقاومت بوده است، اظهار کرد: این عنصر در مکاتب دیگر نیست چراکه در مکاتب دیگر درصددند مردم را به‌گونه‌ای تربیت کنند و آن‌ها را به اوالامر درون جامعه بکشانند و فرقی هم نمی‌کند این اوالامر چه کسانی باشند.

 

وی افزود: وزیر اوقاف کشور مراکش در مطلبی بیان کرد که به شیعیان ارادتی ندارد اما از درون مکتب اهل سنت بن‌لادن بیرون می‌آید و از درون مکتب شیعه سید حسن نصرالله بیرون می‌آید.

 

 امام‌جمعه بابل با تاکید بر اینکه روحانیت هیچ وقت به سمت دربار و عناصر غارت‌گر بیت‌المال نرفته است، تصریح کرد: بر حسب همین امر عزت روحانیت از گذشته تا امروز حفظ‌ شده است.

 

وی ادامه داد: این زبان آزاد خدمت گذار مردم است و این امر به سبب دروس امام صادق (ع) است و هرگاه مصلحتی در درون جامعه در معرض خطر واقع شد این روحانیت بود که باکمال عزت و قدرت مقاومت خود را در مقابل آن نشان داد.

 

روحانی با اشاره به اینکه امروزه دلیل فشار استکبار و بستن راه تنفس ملت به خاطر ایستادگی قدرتمندانه روحانیون و نظام اسلامی بر خواسته از مکتب امام صادق (ع) است، اظهار کرد: درس مقاومت را امام عزیزمان، رهبر معظم انقلاب و آحاد ملت پس دادند و همه این نکته‌ها را یادآوری کردند همچنین لبه تیز تذکرات مکرر رهبر معظم انقلاب در ارتباط با استکبار است.

 

این مسئول در پایان گفت: دشمن ناراحت است چراکه امروز آبروی آن‌ها رفته و این درس مقاومت از مکتب امام صادق (ع) است.

 

ارسال دیدگاه