تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۲۷ - ۲۰:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

استفاده از خیران و کمک‌های مردمی برای تأمین مسکن محرومان/ روستاها با قابلیت جذب گردشگر شناسایی می‌شوند

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران گفت: برای تأمین مسکن محرومان باید از خیران و کمک‌های مردمی استفاده کنیم آنجا که پای دولت در میان باشد مردم خیال‌شان جمع که دولت حضور دارد و این کار را برای نیازمندان انجام می‌دهد در اینجا بود که این تیزهوشی و درایتی که امام راحل داشت دستور تأسیس بنیاد مسکن را داده‌اند.

به گزارش سیمرغ ما، سیدمجید هاشمی عصر امروز در چهارمین جلسه شورای اداری این شهرستان، اظهار کرد: بنیاد مسکن نخستین نهاد بعد از استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی به فرمان امام راحل بوده که در کشور شروع به فعالیت کرده است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه در همان ابتدا سرلوحه فعالیت این نهاد تأمین مسکن برای نیازمندان به تعبیر تأمین مسکن برای محرومان یا افرادی که به‌تنهایی قادر به تأمین مسکن نبوده‌اند بوده است و در همان زمان سؤال بوده که با وجود وزارت مسکن و شهرسازی، وجود بنیاد مسکن چه توجیهی می‌تواند داشته باشد، تصریح کرد: امروز فهمیده‌ایم این نگاه تیزهوشانه امام راحل به مقوله مسکن محرومان باعث شده بود دستور تأسیس نهاد جداگانه‌ای به نام بنیاد مسکن داده شود و امروز متوجه شده‌ایم که اگر تأمین مسکن برای نیازمندان دولتی شود به بیراهه می‌رود.


 
وی ادامه داد: برای تأمین مسکن محرومان باید از خیران و کمک‌های مردمی استفاده کنیم آنجا که پای دولت در میان باشد مردم خیال‌شان جمع که دولت حضور دارد و این کار را برای نیازمندان انجام می‌دهد در اینجا بود که این تیزهوشی و درایتی که امام راحل داشت دستور تأسیس بنیاد مسکن را داده‌اند.

 

هاشمی با بیان اینکه سرلوحه فعالیت و شروع کار با تأمین مسکن نیازمندان بوده، خاطر نشان کرد: بعدها به‌واسطه توانمندی‌های این نهاد در عرصه سازندگی از خود نشان داد به‌تدریج به مسؤولیت این نهاد اضافه شد.

 

وی افزود: نخستین مسؤولیت بازسازی مناطق آسیب‌دیده از مناطق جنگ تحمیلی بوده و بعد از آن بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث طبیعی بوده که شروعش از زلزله گیلان و زنجان بوده که در اساس‌نامه بنیاد در مجلس به تصویب رسید که بنیاد مسکن متولی بازسازی مناطق آسیب‌دیده از حوادث و بلایای طبیعی است.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه تهیه طرح‌های هادی روستایی از سال ۶۸ به بنیاد محول شده و به طبع آن اجرای طرح‌های هادی، بهسازی مسکن روستایی، صدور سند مالکیت در روستاها و این اواخر صدور سند مالکیت در شهرها با جمعیت زیر ۲۵ هزار نفر و بسیاری از فعالیت‌های عمرانی به‌تدریج به بدنه و شرح وظایف بنیاد مسکن اضافه‌شده است، تصریح کرد: در همه این فعالیت‌ها چون عمدتاً در روستاها صورت می‌گیرد به‌نوعی محرومیت‌زدایی است.

 

* وجود ۳ هزار و ۲۰۰ روستای دارای سکنه در مازندران

 

وی ادامه داد: مازندران ۳ هزار و ۲۰۰ روستای دارای سکنه دارد که در برنامه پنجم تکلیف شده بود برای تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار طرح هادی تهیه شود.

 

هاشمی با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۴۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در استان وجود داشت که تا ۲۷ اسفند سال گذشته با همت اعضای کارگروه تصویب طرح‌های هادی داشته‌اند برای همه روستاها بالای ۲۰ خانوار در استان طرح هادی تصویب‌ شده است، اظهار کرد: در سال جدید قصد داریم بازنگری طرح‌هایی که از افق ۱۰ ساله آن گذشته را شروع کنیم.

 

وی افزود: طرح هادی یک برنامه برای یک دوره زمانی ۱۰ ساله است که بایدها، نبایدها، ضوابط و الزاماتی را برای هدایت و کنترل توسعه فیزیکی روستا با داشتن ابعاد اقتصادی و اجتماعی را ترسیم می‌کند و چون در طی یک دوره ۱۰ ساله در جمعیت تغییراتی به وجود می‌آید نیاز است این طرح‌ها مورد بازنگری مجددی قرار گیرند.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه در سال جاری ۱۰۰ روستا در دستور کار قرارگرفته است، تصریح کرد: منتظر ابلاغ برنامه ششم توسعه هستیم تا تکلیف قطعی در ارتباط بازمان پنج‌ساله برنامه ششم را بدانیم.

 

وی ادامه داد: در مهرماه یا آبان‌ماه سال جاری سرشماری نفوس و مسکن در استان انجام می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ما در تصویب طرح‌های هادی مغایرت بین جمعیت قیدشده در کتابچه نفوس و مسکن و جمعیت واقعی روستاها بوده است و لازم است در زمان سرشماری به‌جای اینکه جمعیت شهرها را به‌صورت غیرواقعی افزایش بدهیم مقداری نیز به روستاها توجه داشته باشیم.

 

هاشمی با بیان اینکه در ابتدای سال ۹۴ برای اینکه برنامه پنجم را محقق کنیم بیش از ۶۰۰ روستا وجود داشت که طرح هادی این روستا نیمه‌کاره بود یا در مرحله تهیه قرار داشت یا اصلاً تهیه نشده بود، اظهار کرد: با کمک خوب معاون محترم عمرانی استاندار طرح‌ها را تا پایان اسفند سال گذشته به تصویب رساندیم، همچنین بیش از ۱۲۱ جلسه در سال ۹۴ برای این اقدام مهم وقت گذاشتیم.

 

* شناسایی روستاها با قابلیت جذب گردشگر

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه یکی دیگر از فعالیت‌های بنیاد مسکن صدور سند مالکیت در روستا بوده که ازجمله اقداماتی بوده که بسیاری از معضلات حقوقی و دعاوی مالکیتی در روستاها توانست حل کند، تصریح کرد: در سال گذشته ۱۴ هزار و ۱۸۹ خانوار روستایی از نعمت صدور سند برخوردار شدند.

 

وی ادامه داد: امروز به دلیل تعاملی که با اداره ثبت‌اسناد و املاک وجود دارد بیش از ۲۵۰ هزار خانوار روستای از نعمت صدور سند مالکیت برخوردار شدند.

 

هاشمی با بیان اینکه سند مالکیت ده‌ها فایده دارد و یکی از فواید آن استفاده از تسهیلاتی است که دولت برای روستاییان به‌ویژه در بخش مسکن روستایی قائل می‌شود، خاطر نشان کرد: نخستین خواسته بانک در قبال ارائه این تسهیلات ارائه یک وثیقه معتبر مورد قبول بانک بود که به خاطر عدم توجه به مقوله سند در روستاها چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب کمتر توجه شده بود عمده عزیزان روستایی سند نداشته‌اند و مجبور بودند از ضامن معتبر استفاده کنند.

 

وی افزود: از برنامه دوم که این قانون مصوب شد همه روستاییان که از سند مالکیت برخوردار شدند این سند را به‌عنوان وثیقه معتبر به بانک‌ها ارائه می‌دهند و بانک‌ها نیز مجاب به پذیرش این سند هستند.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه یکی از ویژگی‌های این قانون عدم وابستگی به اعتبارات دولتی است، اظهار کرد: به دلیل مشارکت مردم در صدور سند مالکیت به سهولت کار انجام می‌شود و کافی است شوراهای روستاها به مدیران شهرستان‌ها مراجعه کنند و شروع کار را با همکاری خوب عزیزان ما در اداره ثبت‌اسناد هر شهرستان انجام دهند.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهای که بنیاد انجام داده تهیه طرح برای روستاهای دارای بافت باارزش است که این طرح‌ها در استان به ثبت می‌رسد و اولین روستایی که این طرح در آن انجام‌شده روستای کندلوس از توابع نوشهر بود که طرح تهیه و اجرا شد و بعدازاین روستا روستای جواهر ده از توابع رامسر که طرح تهیه و اجرای آن به اتمام رسید و در حال حاضر در روستای عالم‌کلا سوادکوه مشغول اجرا این طرح هستیم و در شرق استان نیز دو روستا به تصویب رسید که مرحله مطالعاتی آن در دست اجرا قرار دارد که این طرح برای رشد اقتصادی روستا نقش بسیار خوبی دارد.

 

هاشمی با بیان اینکه شناسایی روستاها با قابلیت جذب گردشگر یکی دیگر از برنامه‌های بنیاد مسکن است، تصریح کرد: همانند این طرح در شهرستان سیمرغ و در روستای پایین‌دسته اجرا شده که با همکاری خوب اهالی روستا و مسئولین شهرستان به‌عنوان یکی از روستاهای برتر معرفی کرده که رتبه اول کشور را نیز به دست آورده است.

 

وی خاطرنشان کرد: در بحث مسکن روستایی از سال ۷۴ شروع‌شده و شروع تسهیلات نیز از ۵۰۰ هزار تومان با کارمزد پنج درصد و به استناد قانون هرسال ۱۵ درصد به سطح اعتبارات باید اضافه می‌شد که در سال ۹۴ سقف تسهیلات به ۱۵ میلیون تومان با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت با دوران سازندگی ۱۲ سال بوده است و خوشبختانه در سال ۹۵ این سقف به ۱۸ میلیون تومان افزایش پیدا کرد اما در روستاهای مرزی و آن دسته از روستاییانی که اقدام به تخریب واحد مسکونی غیر مقاوم خود کنند و قصد استفاده از این تسهیلات را داشته باشند تسهیلات به ۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مازندران با اشاره به اینکه پرداخت مابه التفاوت کارمزد بانکی تسهیلات مسکن روستایی توسط دولت نشان از توجه ویژه دولت به مسکن روستایی، روستاییان عزیز و انگیزه ماندن در روستاها دارد، اظهار کرد: از جمله فعالیت‌های دیگری که از سال گذشته شروع‌ شده کمک به همکاران بهزیستی است که کمک به همکاران در سازمان بهزیستی در کل کشور است که در استان مازندران نیز اجرایی شد.

 


وی ادامه داد: در سال ۹۴ برای آن دسته از خانواده‌هایی که مددجوی بهزیستی قرار داشته و در منزل بیش از دو معلول را نگهداری می‌کردند ۹۵ واحد با کمک بنیاد مسکن، حساب ۱۰۰ حضرت امام(ره)، سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفان در استان مازندران انجام دادیم.

 

هاشمی با بیان اینکه ۱۲۶ واحد برای خانوارهای که مددجوی بهزیستی هستند و یک معلول در منزل دارند با تسهیلات بانکی و کمک‌های فرعی انجام داده‌ایم همچنین کار تعمیرات ۳۵ واحد برای خانواده‌هایی که فرزند معلول دارند انجام‌ شده است، تصریح کرد: تعمیر ۴۶ واحد مددجویان کمیته امداد و ساخت ۱۱۰ واحد برای اقشار کم درآمدی که جزو هیچ‌کدام از نهادهای حمایتی نبوده‌اند و جمعاً ۴۱۲ واحد در سال گذشته در این بخش کار ساخت مسکن برای این قشر انجام‌ شده است و در سال جاری نیز استمرار دارد.

 

وی افزود: در همه استان‌ها انجمن خیران مسکن‌ساز تأسیس‌شده که حساب ۱۰۰ پشتیبان واقعی این انجمن است، در استان مازندران نیز این انجمن فعال است و در برخی شهرستان‌ها نیز نمایندگی این انجمن وجود دارد در شهرستان سیمرغ نیز پیشنهاد من شروع فعالیت این انجمن است، زیرا هر واحدی که انجمن خیرین شروع به ساخت آن کند مطمئناً از کمک‌های حساب ۱۰۰ بهره‌مند خواهد شد.

 

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران با اشاره از سال ۸۴ تا پایان سال ۹۴ بیش از ۱۲۵ هزار واحد مسکن روستایی در روستاهای استان شروع‌شده که حدود ۱۲۰ هزار واحد به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: کار بسیار عظیمی صورت گرفته و به دلیل پراکندگی کار، تعداد روستاهای استان، پراکندگی واحدها و پراکندگی روستاها به این نتیجه رسیدیم که باید به بدنه اداره یک تورم غیرمنطقی وارد کنیم که اصلاً در سیاست‌های دولت نیست یا از توان فنی مهندسی استان استفاده کنیم.

 

وی ادامه داد: بیش از ۲ هزار و  500 کاردان و مهندس دارای پروانه اشتغال را در این زمینه به خدمت گرفتیم و کانون کاردان‌ها با این اقدام به سازمان کاردان‌ها تبدیل شد و این عزیزان کار نظارت بر ساخت و سازهای روستایی را بر عهده‌ دارند.

 

هاشمی با بیان اینکه در مسکن مهر که از طرح‌های رو به اتمام است در استان مازندران متولی شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بوده‌ایم که بیش از ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد شروع‌ شده که پیشرفت ۹۰ درصدی دارند و عمده این واحدها واگذار شده است، تصریح کرد: واحدهای که واگذار نشده در مرحله اخذ سند و فروش اقساطی روال اداری خود را طی می‌کند.

 

وی در پایان گفت: استان مازندران در شرایطی نیست بیش از این اراضی زراعی و باغاتش مورد هجمه واقع شود، زمین‌های بسیار زیادی در استان وجود دارد که به تشخصی کارشناسان جهاد کشاورزی از درجه پایینی برخوردار هستند و کشاورزی در این زمین‌ها توجیه ندارد بنابراین اگر قرار است ساخت‌و‌سازی صورت گیرد در این زمین‌ها انجام شود.

ارسال دیدگاه