تاریخ : ۱۳۹۵/۰۴/۱۷ - ۱۴:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بیاییم با خدا عهد ببندیم پاکی ماه رمضان‌مان را حفظ کنیم/ آیا در آزمون طهارت موفق خواهیم بود؟

ماه ضیافت و مهمانی خداوند به پایان رسید و روزه‌داران با تحمل روزهای گرم و طولانی، و تجربه شب‌های قدر سرانجام با سبکبالی به عید سعید فطر رسیدند و با اقامه نماز فطر و دادن زکات فطر، وارد روزهای عادی می‌شوند و کسی نیست که تخواهد همچنان پاک و سبکبال باقی نماند.

به گزارش سیمرغ ما، امسال ماه مبارک رمضان با قرار گرفتن در خرداد و تیر، با روزهای طولانی و گرمای شدید خود، آزمون برگی برای استواری و تست اراده مردم در روزه‌داری بود، اما با مشاهده خیل عظیم جمعیت در مساجد و تلاش عمومی برای دادن افطار به دیگران و ازدحام جمعیت در شب‌های قدر برای قرآن به‌سر،  همچنین حضور حماسی مردم در روز قدس با آن اوج گرما، می‌توان به این نتیجه طبیعی رسید که ماه مبارک رمضان امسال بهتر از سال گذشته بود و امید می‌رود روند معنویت‌جویی در جامعه همچنان پرفروغ و روبه تزاید تداوم یابد.
 
  فرصت‌های طلایی برای خلوت با خدا
 ماه مبارک رمضان، از آنجا که خداوند خود میزبان این ماه است، بهترین فرصت را برای خلوت انسان‌ها با خود بوجود آورد تا بدون هیچ مانع و واسطه‌ای مردم با خود خداوند ارتباط برقرار کنند.
 
حجت‌‌الاسلام ساداتی در این زمینه می‌گوید: سفره عفو و بخشش خداوند در ماه مبارک رمضان برای همه بندگان پهن بود و خداوند بدون حساب و کتاب مراحم ویژه خود را در این ماه بر انسان‌ها ارزانی داشت. خود فرمود که رسم میزبانی در این ماه را به‌خوبی انجام می‌دهد، لذا در روز عید فطر روزه‌داران ماه مبارک رمضان احساس شادمانی و سبکی روح می‌کنند و این احساس، نشان می‌دهد که خداوند به وعده خود عمل کرده است.
 
وی، که امام جماعت مسجد است، می‌افزاید: واقعاً مراتب لطف بیکران خداوند در ماه مبارک رمضان بیشتر از ماه‌های دیگر مشاهده می‌شد که یکی از جلوه‌های آن، ازدحام مردم در مساجد بواسطه لطف توفیق از سوی خداوند است. چه بسا عده‌ای که رابطه فعالی در ماه‌های معمولی با مساجد نداشتند، در این ماه با توفیق خاصی که خداوند به آنها عنایت فرمود، در مساجد حضور بهم می‌رساندند و از برکات این ماه برخوردار شدند، هرچند گروهی دیگر از این فرصت استفاده نکردند و در پایان این ماه، مغموم شده‌اند.
 
بارعام و حراج واقعی خداوند
 این امام جماعت با اشاره به ظرفیت‌های ماه مبارک رمضان، عنوان کرد: از فرصت بی‌نظیر این ماه، توبه و بازگشت انسان‌های گناهکار به‌سوی خداوند بوده که این ظرفیت همچنان برای ماه‌های دیگر سال نیز باقی است. قرآن، که در سب قدر نازل شد و نزد خداوند از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، در شب‌های قدر بر بالای سر میلیون‌ها مسلمان ایرانی قرار گرفت، تا دستوراتش برای همیشه به‌خصوص برای یک سال آینده مورد اجراء فرد قرآن به‌سر قرار گیرد، و این نکته‌ای است که انشاءالله بیشتر مورد توجه مردم قرار داشته باشد تا از ماه مبارک رمضان، بهانه‌ای قرار دهند برای ارتباط دائمی با خداوند، قرآن و اهلبیت پیامبر(ص).
 
وی در بیان دیگر ظرفیت ماه مبارک رمضان یادآور شد: حراج و بار عام واقعی را در این ماه خداوند انجام داد. وعده‌های خداوند در ماه مبارک رمضان نقدی بوده و مومنین آثار این دریافت را فوراً در خود و روحیات خود احساس می‌کردند. البته این بدان معنا نیست که در دیگر ماه‌ها امکان توبه و بازگشت حقیقی به‌سوی خداوند وجود نداشته باشد؛ خیر، در همه ماه‌ها خداوند بندگان خود را به سوی خود دعوت می‌کند و قول بخشش و رحمت‌های خویش به توبه‌کنندگان را هم داده و ناامیدان را مورد ملامت قرار داده و به آنها نیز توصیه اکید بر امیدواری در بخشش و غفران خود کرده است.
 
حضرت‌عباسی، خوب خدایی است
 رحمان خلیل‌وند، جوانی که خود را دانشجو معرفی کرده، می‌گوید: شاید در سنین ما افرادی دچار خطا و گناه شده باشند، اما ماه رمضان دریای پاک و بانشاطی بود که امکان طهارت را برای بازگشت‌مان به‌سوی خداوند فراهم آورد و خوشا به حال آنانی که از این فرصت حداکثر استفاده را به عمل آورده‌اند.
 
این دانشجو در ادامه افزود: مکرر شنیدیم و تجربه کردیم که خداوند می‌فرماید اگر صدبار هم توبه شکستی، باز آی، و این همه لطف خداوند با توجه به اینکه هیچ احتیاجی به ما ندارد، چیزی نیست جز لطف بی‌پایان خداوند و باید گفت که واقعاً و حضرت عباسی، خوب خدایی داریم که ماه مبارک رمضان را آفرید و آن را به خود نسبت داد و خود را میزبان این ماه معرفی کرد تا هر گنه‌کاری امیدوار به لطف او شود و بتواند توبه کند.
 
چرا سبکبالی نتیجه ماه مبارک رمضان است؟
 زهرا طبری، دبیر دبیرستان، این گونه در مورد ماه مبارک رمضان می‌گوید: اینکه در این ماه افراد با ندامت از خدای خود، که در واقع میزبان او نیز هست، با خضوع و متضرعانه می‌خواهند تا مشمول عفو و بخشش او شوند، و براساس اعتماد به وعده خداوند یقین دارند که خداوند به ندا و دعای خالصانه‌شان جواب می‌دهند، نوعی سبکی از گناه و زدوده شدن روح و جان از آلودگی‌ها را افراد در خود احساس می‌کنند و علاوه بر این، در کسب صواب و تحصیل صفات خوب اطاعت و فرمانبرداری و خواندن قرآن و ادعیه، نوعی سرمایه را برای افراد بوجود می‌آورد، که افراد در روز عید فطر و پایان این ماه احساس راحتی و سبکبالی می‌کنند.  
 
دستاوردهای ماه مبارک رمضان
 این خواهر در ادامه به رفتارهای خیرخواهانه و نوعدوستانه مردم در این ماه اشاره می‌کند و می‌افزاید: روح از خودگذشتگی و نوعدوستی و خدمت به دیگران برای رضای خداوند، در ماه مبارک رمضان به‌خوبی مشاهده می‌شود و امسال این روحیه را در افطاردهی‌های عمومی و مشارکت‌جویی‌های عام‌المنفعه همچون گلریزان‌های متعدد برای رهایی زندانیان و عمران و آبادانی توسط اشخاص بیشتر شاهد بودیم و این نشان می‌دهد که مردم سال به سال به اخلاق و معنویت و بازگشت به سوی خداوند بیشتر روی می‌آورند.
 
ماه آگاهی و بصیرت
 حسین غلامعباسی، دانش‌آموز سال آخر دبیرستان، ماه مبارک رمضان امسال را سال خروج از بی‌خبری در مورد جهان اسلام و مسلمانان سایر کشورها دانست و اظهار داشت: امسال توسط روحانی فعال و عالم مسجد متوجه شدیم که در جهان اسلام چه توطئه‌هایی علیه امت اسلامی توسط صهیونیست‌ها و امریکائی‌ها در حال اجراست و چه جنایاتی توسط آنها در کشورهای مسلمان بوسیله عوامل آنها مثل داعش و جبهه‌النصره و طالبان و القاعده انجام می‌شود.
 
وی در ادامه اضافه کرد: واقعاً اگر قرار است مشکلات جهان اسلام با اقدامات جهادی حل شود، باید این بصیرت و آگاهی را از ماه مبارک رمضان انتظار داشت که ماه فکرکردن به دیگران به‌خصوص به مسلمانان دیگر کشورهاست.
 
این جوان دانش‌آموز با اشاره به وضعیت فاجعه‌بار مسلمانان یمن، بحرین، عراق، سوریه و دیگر کشورها، عامل اصلی این اوضاع را امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ذکر کرد.
 
ماه تمرین اراده‌های آهنین
 محمدرضا اصغری، کارمند دولت، در مورد ماه مبارک رمضان می‌گوید: این ماه، ماه تمرین اراده برای مبارزه واقعی با شیطان درون و بیرون بود. وقتی کسی در گرمای ۴۷درجه به مدت ۱۷ساعت فرمان خداوند را اطاعت می‌کند و از ارتکاب بسیاری از موارد خودداری می‌نماید و سعی بر انجام کار خیر دارد، و این عمل را به مدت یک‌ماه ادامه می‌دهد و تلاش می‌کند تا برای او به صورت عادت در آید، طبیعی است که این فرد به لطف خداوند از اراده‌ای قوی برخوردار می‌شود و همین اراده، قادر خواهد بود از عهده شیاطین بیرونی برآید.
 
این مهمان خداوند در ماه مبارک رمضان، درادامه گفت: اگر حتی بخشی از دستورات خداوند و بزرگان دین در ماه مبارک رمضان به اجراء درآید، دستاوردهای فردی و اجتماعی این ماه قادر خواهد بود بخش اعظم مشکلات امت اسلامی را حل کند و به هیچ شیطانی اجازه تعدی و تجاوز به هیچ مسلمانی را ندهد.
 
وی در خاتمه افزود: واقعاً حیف است دستاوردهای بی‌نظیر ماه مبارک رمضان مورد مراقبت قرار نگیرد و دوباره در گیر و دار زندگی دچار آلودگی گناه شویم که هیچ خبر از لحظه‌ی دیگر خودمان را نداریم که آیا باز هم فرصت توبه و بازگشت به‌سوی خداوند را پیدا خواهیم کرد یا خیر؟

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه